MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

VÄLISMAA
17 Link kopeeritud

Naftat pole? Vali natsionalism! Jumal, õnn ja Orban pressivad Ungarit tagasi suurvõimude sekka

17 Link kopeeritud
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Viktor Orban näeb oma ammuses lemmikalas jalgpallis Ungari ülevõimu taastamise tööriista. Foto: Scanpix / AFP / Laszlo Balogh

"Sport on meie kõigi ühine keel, ta liidab meid. Seetõttu toetab Ungari valitsus jalgpalliakadeemiate rajamist kogu Karpaatia madalikul."

Viktor Orban oli rahul. Aasta oli 2018 ja Slovakkias asuvas Dunajska Streda linnas oli äsja avatud uus jalgpallikeskus, mille sümboolsel lindilõikamisel ta need sõnad ütles.

Stopp! Mis on Ungari peaministril ja riigijuhil asja Slovakkiasse? Veel enam – miks kõneleb ta seal kogu Karpaatia nimel? Ent kes Orbani ja jalgpalli suhetest midagigi teab, see mõistab. Backa Topola, Dunajska Streda ja Sfantu Gheorghe linnad ei ole viimastel aastatel Euroopa jalgpallikaardile kerkinud juhuslikult, rääkimata Ungarist endast.

Kraanid kinni, jalgpall lahti

Esmakordselt juba aastatel 1998-2002 peaministrina Ungarit tüürinud ning 2010. aastal teist ja siiani kestvat valitsemisaega alustanud Orban on sestpeale riigis isikuvabaduste kraani aina enam koomale kruvinud, kiskudes neilgi päevil Ukraina toetamise küsimustes tüli pea terve ülejäänud Euroopa Liiduga. Demokraatia järkjärguline asendamine klepto- ja autokraatiaga näib olevat talle üks hingelähedasemaid ettevõtmisi, kuid vähemalt sama oluline tundub Orbanile ka jalgpall, mida ta nooruses usinalt harrastas.

Mehele, kes kuulus kunagi profina FC Felcsuti ridadesse; kes tegi oma esimese välisreisi peaministrina 1998. aastal Pariisis peetud MM-finaalile; kes pole sestpeale väidetavalt jätnud vahele ainsatki Meistrite liiga ega tiitlivõistluste finaalmängu; kes ehitas Ungari noormängijate arendamiseks kõrgtasemel Puskase Akadeemia ja on matnud kodumaa klubide toetamisse miljoneid; kes pidavat teinekord vaatama päevas ära koguni kuus jalgpallimängu – jah, ükskõiksust jalgpalli suhtes ei saa sellisele mehele tõesti ette heita. Ainult et nagu paljude muude Orbani tegude puhul, paistab ka suure ja pealtnäha altruistliku jalgpalliarmastuse varjust lisasoov, mis pole sugugi omakasupüüdmatu.

1600 elanikuga Felcsutis asuva Pancho Arena avamisest möödub peagi juba kümme aastat. Arhitektuurilt pigem katedraali kui spordiväljakut meenutavat staadionit, mis mahutab kaks Felcsuti-täit pealtvaatajaid, on nimetatud maailma üheks ilusamaks. Selles pole tõesti kahtlust. Kuid ka selles mitte, et Pancho Arena kerkis 12 miljoni euro eest Orbani lapsepõlvekodu tagaaeda korruptiivsel moel.

The Guardiani ajakirjanikud Dan Nolan ja David Goldblatt võtsid Orbani kasvava jalgpalliimpeeriumi luubi alla juba 2018. aastal. Pancho Arena ja Puskase akadeemia olid alles esimesed pusletükid, kuid kodumaiseid kriitikuid oskas Orban targalt vaigistada. Tänavu Ungari kõrgliigas mängivast tosinast meeskonnast tervelt üheksa saab palli taga ajada staadionitel, mis on ehitatud või renoveeritud Orbani ametiajal. 2019. aastal valminud ja üle 500 miljoni euro maksma läinud rahvusstaadionist, 2021. aastal EM-finaalturniiri mänge ja tänavu mais Euroopa liiga finaali võõrustanud Puskas Arenast pole üldse mõtet rääkida.

Ligi kümne miljoni elanikuga riigi kohta on Ungari jalgpalli taristu erakordselt heal järjel. Ülesmäge rühib ka rahvuskoondis – tuleval suvel sõidetakse Saksamaale kolmandale järjestikusele EM-ile, kusjuures valiksarjas läbiti alagrupp ainsagi kaotuseta. Rahvuste liiga A-divisjonis alistati viimati nii Inglismaa kui ka Saksamaa ning jäädi napilt alla vaid Itaaliale. Suvel Liverpooliga liitunud 23-aastase kapteni Dominik Szoboszlai näol on esile kerkinud ka liider, kelles jagub ainest kunagiste superstaaride saavutuste kordamiseks.

Tänavu kevadel said Dominik Szoboszlai peatamist proovida ka Eesti koondislased. Ungari võitis maavõistluse 1:0. Foto: Brit Maria Tael

Kuldaegade taaselustamisest on Ungaris unistatud alates 1980ndatel alanud allakäigust. Kahekordne MM-finalist ja kolmekordne olümpiavõitja lõi 1950ndatel rahvuskangelase Ferenc Puskase vedamisel jalgpallimaailma uueks ja Puskase pärand elab ülemaailmse aasta kauneima värava auhinna tiitli näol edasi.

Kuid kolm kümnendit kestnud virelemine, mille jooksul peaaegu maailma esisajastki välja kukuti, muutis Ungari isegi Euroopa-siseselt halli massi kuulujaks. Selle vilju maitstakse meeletutest investeeringutest ja pingutustest hoolimata muuseas siiani, sest publik ei kipu koduliiga mängudeks veel kuidagi teed tribüünidele leidma. Ning ehkki Ungari koondis on viimase aasta jooksul võitnud seitsmest kodumängust kuus, naudib 67 000 inimest mahutav Puskas Arena täismaja tunnet harva.

Peaminister neljandas liigas platsil

Olgu, küllap on Orbani vutiarmastuses ka omajagu siirust. Miski ei sundinud teda esimesel peaministriajal neljandas liigas mänginud Felcsuti eest platsil käima, glamuuri oli neil poristel väljakutel vähe - ehkki Guardiani ajakirjanikele pajatas Orban kord, kuidas võttis keset mängu vastu toonase USA presidendi Bill Clintoni telefonikõne, kuna tähtsad asjad vajasid arutamist. Kuid ilmselgelt mõtleb riigijuht sellelegi, et kui jalgpall tegi Ungari suureks Teise maailmasõja eel ja järel, võib sama juhtuda nüüdki.

"Üks väheseid asju, mis ungarlasi praegu ühendab, on jalgpall. Midagi võrreldavat pole, jalgpall on Ungaris tähtsaim spordiala," rääkis hiljuti The Athleticule Budapestis asuva Corvinuse ülikooli poliitteaduste professor Zoltan Balazs, kelle sõnul on Orban meister kõikvõimalikke edulugusid riigi ja rahva eneseteadvuse upitamiseks ära kasutama. "Näiteks pälvisid Ungari teadlased Katalin Kariko ja Ferenc Krausz hiljuti Nobeli preemia. Orban kutsus Krauszi kohtumisele ja andis talle raha, et Budapestis uus instituut asutada. Nii ta kõigele lähenebki."

Sandor Csanyi, OTP panga tegevjuht, riikliku kütusefirma MOL aktsionär ja juhatuse liige, lisaks Ungari Jalgpalli Liidu esimees, muuhulgas ka riigi rikkaim inimene ja esimene dollarimiljardär. Istvan Garancsi, ärimees ja kõrgliigaklubi Fehervari omanik. Laszlo Szijj, ehitusega miljoneid kokku ajanud oligarh. Lörinc Meszaros, Felcsuti linnapea ja Puskas FC esimees, kelle peadpööritav tõus äri- ja poliitikaredelil langes täiesti juhuslikult kokku tema lapsepõlvesõbra Orbani kerkimisega peaministritoolile.

See pole suvaline nimekiri Ungari rikkaimatest inimestest. Just selline pilt avaneb, kui silmitseda Pancho Arena ees asuvaid nimelisi parkimiskohti. Kellel sinna paigutamiseks sobivat luksusautot võtta pole, peab Budapestist poolesaja kilomeetri kaugusel asuvasse Felcsuti sõitmiseks valima teise viisi. Seejuures tasub küll arvestada, et Euroopa liidult saadud kahe miljoni euro eest rajatud kitsarööpmeline raudtee viib vaid seitse kilomeetrit eemal paiknevasse sama väikesesse naaberkülla Alcsutdobozisse. Ehitamise ajal lubati, et liini hakkab ühes kuus kasutama 2500 inimest, tegelikkuses oli see number 30. Aga kas saab Orbanile süüks panna, et ta soovis lihtsalt kaks lapsepõlvepäevilt südamelähedast paika ühendada?

Nali naljaks, jalgpallimäng Pancho Arenal on koht, kust Ungari võimuladvikus mingitki positsiooni omaval inimesel pole mõistlik puududa. "Isegi kui sa jalgpalli vihkad, pead kohale minema," märkis mõne aasta eest Guardiani ajakirjanikele korruptsioonivastase vahikoera Transparency International esindaja Gyula Mucsi. "See on ainus koht, kus eliit suhtleb inimestega väljastpoolt siseringi. Staadioniloožides otsustatakse kõigi suuremate äriprojektide tuleviku üle."

Ent mida muud oodatagi riigist, mille peaminister Orban, parlamendispiiker Laszlo Köver ja eelmine president Janos Ader mängisid 1980ndatel samas võistkonnas? Tänavuseks hooajaks kõrgliigasse tõusnud MTK president Tamas Deutsch on ühtlasi Orbani kodupartei Fideszi üks juhte ning lisaks Euroopa Parlamendi liige. 17 000 elanikuga Mezökövesdi linna esindusklubi kuulub Fideszi liikmele Andras Tallaile. Ja nii edasi. Väljend "ärge segage omavahel jalgpalli ja poliitikat" kõlab Ungaris sama õõnsalt kui mitme uue ja uhke staadioni pooltühjadel tribüünidel ulguv tuul.

Püha kolmainsus, üks siiski tähtsam kui teised

"Jumal, õnn ja Viktor Orban," vastas kord Meszaros, kui temalt küsiti, kes või mis ometi aitas nooruses torutöödega tegelenud mehel kerkida nii kõrgele, et tema vara väärtuseks hindas Forbes hiljuti 1,5 miljardit eurot. On üsna selge, kes eelmainitud kolmikust ulatas abikäe, kui Ungarisse oli vaja rajada uued jalgpallistaadionid – 2011. aastal jõustus seadusemuudatus, mis võimaldab Ungari ettevõtetele kuni 70% ulatuses maksuvabastust, kui nad investeerivad selle asemel spordiklubidesse.

Jällegi – iseenesest pole ju raha sporti paigutamises midagi halba, otse vastupidi. Veebilehe 24.HU hinnangul kulutati eelmainitud maksuerisuse kaudu kümne aasta jooksul riigis spordile üle 2,5 miljardi euro. Ja muidugi on taas vaid juhus, et enim, 100 miljoni jagu, lõikas sellest skeemist kasu Puskase Akadeemia. Lisaväärtusena sai Orban alles hiljuti kasutada Pancho Arenat sümboolsete rahutuvde õhkulennutamiseks, kui seal peeti Iisraeli ja Šveitsi vaheline EM-valikmäng. "Tere tulemat rahu oaasi," kuulutas peaminister Iisraeli delegatsiooni vastu võttes.

Neli aastat pärast Pancho Arena valmimist avas Orban juba uue staadioni. Iseenesest poleks selles midagi üllatavat, sest isegi asukoht, 15 000 inimesele koduks olev Rakvere suurune linn ei erinenud olemuselt kuigivõrd Felcsutist või Mezökövesdist. Kuid seekordne pidulik sündmus ei leidnud aset Ungaris ega isegi mitte Slovakkias, vaid Serbias.

Tõsi, Ungari piir jääb Backa Topola linnakesest vaid poolesaja kilomeetri kaugusele. Ning kümmekond miljonit eurot maksma läinud ja 4500 inimesele mõeldud uus staadion ei kerkinud ka päris tühjale kohale, sest Backa Topola jalgpalliklubi asutati enam kui sajandi eest. Aga ikkagi – miks peaks Orbanit huvitama meeskond, mis mängis veel kümmekonna aasta eest Serbia neljandas liigas ning mida mälumänguridki võisid teada vaid seetõttu, et just sealt sirgus jalgpalluriks hiljem Amsterdami Ajaxisse ja põgusalt ka Inglismaa kõrgliigasse välja jõudnud Dušan Tadic?

Orbani huvi põhjust tasub otsida Vojvodina piirkonnas elavast umbes 185 000 etnilisest ungarlasest. Tänavu murdis TSC Backa Topola esmakordselt Euroopa liiga alagrupiturniirile, sai seal küll kuuest mängust vaid ühe viigipunkti, aga algus on tehtud. Märkimisväärne on juba seegi, et eelmisel hooajal lõhuti koduliiga teise kohaga Belgradi hiidude Partizani ja Crvena zvezda igavesena tundunud kaksikvõim.

Ungari. Või Serbia. Või Ungari-Serbia?

TSC president Janos Zsemberi rõhutab kõigis intervjuudes klubi rahvuslikku kuuluvust. "Ungarlased eesotsas valitsusega aitavad neid, meil on kogukonna tõttu ungarlaste tugi, aga me oleme Serbia klubi," sõnas ta Guardianile. Tõsi ta on, et meeskond koosneb mõne üksiku erandiga serblastest, 41-aastane peatreener Žarko Lazetic on aga nii mängija kui ka juhendajana tarkust ammutanud Partizani ridades.

"Meile meeldib teiste pealt õppida. Kui soovid paremaks saada, on see tegelikult lihtne, aga Serbia häda seisneb selles, et keegi ei taha uusi asju omandada," selgitas Zsemberi. Ning õppematerjali Backa Topola meeskonnal jagub. Selle leidmiseks tuleb vaid pöörata pilk lähiriikide suunas.

Rumeenias on ungarlaste tõhusal toel pildile kerkinud Sepsi, mis asutati alles 2011. aastal, aga on nüüdseks kahekordne karikavõitja ja jäi tänavu väga napilt Konverentsiliiga alagrupi ukse taha. Aastaid Slovakkias üpris märkamatult tegutsenud Dunajska Streda DAC on kümmekonna aastaga kerkinud tiitlijahtijate sekka, nende teekond tipu suunas puudutab servapidi Eestitki – alles äsja palgati esiliigas mängiva ŠTK Šamorini peatreeneriks Levadiaga Eesti meistriks tulnud Vladimir Vassiljev, kelle ülesanne on Slovakkia meistriks pürgivale DAC-ile väärt mängumehi kasvatada.

Pelgast tahtmisest on mõistagi vähe, kui pole raha. DAC kuulub pea tervenisti MOL-i asejuhile ja Orbani kaaskondsele Oszkar Vilagile, klubi 2017. aastal moodsaks renoveeritud kodustaadion kannab mõistagi MOL Arena nime. Kui TSC ja DAC – kas armastus kolmetäheliste lühendite vastu on samuti midagi Orbanile loomuomast? – on esile kerkinud madalamatest liigadest, siis Horvaatias asuv Osijek suutis endale nime teha ka enne ungarlaste saabumist. Ent tagasi Euroopasse jõuti alles 2016. aastal, kui meile varasemast juba tuttav Meszaros rahakotirauad avali lükkas.

Kui Ungari ärimehed ei üritagi sidemeid Orbaniga varjata, siis Dunajska Streda omanik Vilagi on püüdnud temast juba mitu aastat veidi kaugeneda. "Jah, pöördume teineteise poole eesnime pidi, sest tunneme alates 1990. aastast. Aga DAC on apoliitiline organisatsioon, me ei tegele poliitikaga," selgitas ta 2018. aastal antud intervjuus. 

Zsemberi seevastu ei häbene. Lisaks MOL-ile rahastas Backa Topolas asuva akadeemia valmimist mitme miljoniga Ungari Jalgpalliliit ning Zsemberi kinnitas, et kogu treeningkompleksi kaasajastamiseks on kulunud vähemalt 30 miljonit eurot. "Saame raha samadest allikatest, nii et tunneme üksteist tänu ühistele kohtumistele hästi," viitas ta teistelegi Ungari taustaga klubidele, jättes vaid Orbani nime otsesõnu mainimata.

Lähis-Ida ees, teised järel. Aga kaua Ungari kannatab?

Mõistlik on muidugi siinkohal märkida, et Orbani jalgpalliimpeerium võib põhineda naftamiljonite tuulutamisest mõnevõrra rahvuslikumatel alustel, kuid ei erine olemuselt kuigivõrd Lähis-Ida megaprojektidest. Araabia Ühendemiraatidel on City Group, kuhu kuulub ühtekokku tosin klubi, teiste hulgas Meistrite liiga võitja ja juba mitu aastat Inglismaad valitsev Manchester City ning Hispaania tänavune suurüllataja Girona, samuti meeskonnad New Yorkist, Melbourne’ist, Montevideost ja Mumbaist. Saudi Araabial on vastu panna koduliiga neli suurklubi ja Newcastle United, Kataril esialgu lisaks PSG-le veel ka Portugali kõrgliigaklubi Braga. Ning kõigi põhieesmärk on üks – luua spordi kaudu endale paremat kuvandit.

Ent kui Ungari jalgpalli investeerimist annab veel pareerida jutuga lisaväärtuse loomisest ja investeeringutest tulevikku, siis naaberriikidesse raha külvamine võib probleeme tekitada isegi Orbanile, kes on kodumaa meedia praeguseks suures osas endale allutanud. Ungari uuriv portaal Atlatszo jõudis järeldusele, et mullu kulus Slovakkias, Rumeenias ja Serbias asuvatele piirkondadele, kus elavad etnilised ungarlased, tervelt 49,5 miljonit eurot Ungari maksumaksja raha.

Kas natsionalismi edendamine ja kuskil kauges tulevikus helesinise unistusena terendava Ungari suurriigi taastamine on ikka piisav, et vaigistada ungarlasi, kellest 40% elab uuringute järgi allpool vaesuspiiri? Pole siis ime, et Orban püüab hoida sõbrasuhteid ka idapoolse diktaatoriga, kes parajasti iseenda vaimusilmas ukrainlaste ja kaasmaalaste haudadele kujuteldavat impeeriumi rajab. Vajalikku "oskusteavet" on soovi korral küllap võimalik ammutada sealtki.

Kaklused ja põlevad lipud

Sepsi ongi juba korduvalt vaenu kogenud. Mullu jäeti nende mäng Craiova Ülikooliga pooleli, sest külalisfännid skandeerisid Ungari pihta suunatud solvanguid. Klubi kodulinnas Sfantu Gheorghes moodustavad ungarlased aga koguni kolmveerandi elanikkonnast. Sestap võeti 2011. aastal rajatud jalgpalliklubi rõõmuga vastu, sest see võimaldas leida oma rahvuslikkusele väljundi.

Õli ei pelga tulle valada ka Orban ise, kes on avalikes sõnavõttudes mitut puhku mõista andnud, et peab rumeenlasi ajalooliselt ungarlaste alamateks. Samuti on ta demonstratiivselt kandnud salli Trianoni rahu eelse Suur-Ungari kujutisega ning jaganud sotsiaalmeedias fotosid Ungari Kuningriigi aegsetest kaartidest. Seetõttu ei võeta Rumeenias tõsiselt ka Orbani juttu, nagu tahaks ta luua vaid kultuurilisi sidemeid, mitte nihutada riigipiire.

Rumeenlaste reaktsioon Sepsi loomisele on sestap olnud samuti emotsionaalne. Näiteks FCSB kurikuulus presient Gigi Becali teatas mullu, et on Sepsi peatamiseks valmis kogu oma varanduse mängu panema. “Hävitame kõik, mis on nendega seotud. Ma ei lase neil tiitlit võita, hoiame Orbani eemal. Olen valmis investeerima kümme miljonit eurot, et ungarlased poleks minu kallist FCSB-st paremad!” kuulutas Becali.

Häda on muidugi selles, et sellal kui Becali räägib kümnest miljonist, pani Ungari valitsus mullu Sepsi arengusse kuus miljonit eurot. Kõige selle taustal mõjuvad veidi õõnsalt ka klubi omaniku Laszlo Dioszegi laused: “Kõik punktid, mida eurosarjades korjame, kuuluvad Rumeeniale, mitte Ungarile. Mängime Rumeenia nimel ja oleks viisakas sellega leppida. Sport peaks ühendama, mitte lahutama!”

Ootamatu sõprus serblastega

Slovakkiasse pole Dioszegil mõtet minna seda juttu rääkima. Seal kaklesid DAC-i ja Bratislava Slovani fännid juba 2008. aastal üksteise ja märulipolitseiga nii vihaselt, et 60 inimest vajas haiglaravi – Slovani poolehoidjad olla nimelt tribüünil Ungari lippu põletanud. Dunajska Streda on olnud aastaid ungarlaste enklaav keset slovakke, ning ega rahvusliku vaenu vaibumisele aita kaasa seegi, kui Ungari riigilt kipub viimastel aastatel laekuma toetusi vaid Lõuna-Slovakkias elavate ungarlaste ettevõtetele.

TSC endine ründaja Nenad Lukic meenutas, et ka tema on paar korda kuulnud vastasfännidelt sarnast sõimu. "Aga keda huvitab. Me ei pööra nendele idiootidele tähelepanu," märkis ta kohe. Ning erinevalt Slovakkiast ja Rumeeniast võibki Orban olla Serbiaga naelapea pihta tabanud.

Esiteks toimib koostöö juba jalgpallist palju kõrgemal tasandil, sest Orban ja Serbia president Aleksandar Vucic sõlmisid mullu kahe riigi vahelise koostööleppe. Kuigi ajalooliselt pole endiste Jugoslaavia riikide ja Ungari suhted olnud ülemäära soojad, leidsid Orban ja Vucic viimase kümnekonna aasta jooksul mitmel olulisel teemal – hoiak Euroopa Liidu suhtes, Venemaa vastased sanktsioonid ja nägemus Euraasia tulevikust – ühise keele.

Teiseks ei ole serblaste jalgpallielu olmepool alati kiita – tingimused jätavad soovida, mängijate palgad hilinevad tihti. "Jah, on neid serblasi, kellele ei meeldi, et Ungari valitsus klubi rahastab. Aga küsin neilt alati: miks ükski serblane seda varem ei teinud? Miks ei proovinud kohalikud ise raha leida? Aega oli neil selleks küllalt," selgitas Guardianile eksjalgpallur Djordje Lakic, kes on aastaid olnud TSC toetaja. "Kui nähakse, et keegi investeerib lisaks rahale ka oma energiat, hakkab see inimestele meeldima."

Pole siis ime, et Zsemberi sõnul esindataksegi eurosarjas kahte riiki. "Kui mängisime Londonis West Hamiga, kutsusime enda külalistena staadionile nii Serbia kui ka Ungari saadiku. Mõlemad tulidki. Seega oleme nüüd Serbia-Ungari meeskond," lausus ta uhkelt.

Miljonid keerlevad luksuslikus siseringis

Orbani impeeriumi loomine sai õige hoo sisse alles kümmekond aastat tagasi. Et selle edu sõltub palju poliitikast - järgmine riigijuht, kui ta kunagi esile kerkib, võib rahakraanid ju vabalt kinni keerata -, on raske prognoosida, kui kaugele see järgmise kümne aastaga areneb. Kuid praegu on kohalik poliitika-, äri- ja jalgpallielu nii tihedalt läbi põimunud, et selle Gordioni sõlme läbiraiumine pole enam lihtne.

Atlatszo on näiteks jälile saanud ka tõsiasjale, et ehitusärimees Laszlo Szijj omab peale Pancho Arenal asuva isikliku parkimiskoha ka Maltale registreeritud offshore-firma kaudu kahte luksuslikku mootorjahti – Artemy ja Lady. Mõlema jahi ning tihtipeale nendega samas taktis mööda Euroopa liikuvate eralennukite pardal on nähtud korduvalt reisimas nii Orbanit kui ka Meszarose tütart, samuti näiteks Ungari Raudtee juhatuse esimeest ja ühtlasi valitsuse nõunikuna tegutsevat Robert Homolyat. Tõsi, muutuv majanduskliima näikse olevat sundinud isegi Ungari rikkaimat meest veidi kulusid kärpima, sest 42-meetrine Lady on tagasihoidliku 14,9 miljoni euro eest juba mõnda aega müügis.

Ka Orbani jalgpallimpeeriumit laialt finantseeriv MOL on pidanud viimased poolteist aastat taluma lakkamatut kriitikat, kuna nad pole Venemaa turult taandunud. Otse vastupidi – tegevjuht Zsolt Hernadi on korduvalt võtnud sõna Euroopa Liidu plaani vastu piirata Venemaa nafta- ja gaasieksporti. Ent Orbanil, kes naudib voli vetostada soovi korral kogu euroliidu abipakett Ukraina aitamiseks, pole neist pahameelenootidest tõenäoliselt sooja ega külma.

Must või valge?

"Karpaatide Brigaadi" nime all tuntud mustsärkidest ultrad, kes väljendavad tribüünidel valjult rassistlikke ja homofoobseid ehk lihtsamini öeldes orbanistlikke väärtusi, osutusid üheks eelmise EM-i häbiplekiks. FIFA karistas ungarlasi käsuga pidada mõned mängud suletud uste taga ning määras neile ka kuuekohalise rahatrahvi, kuid see tasuti nurisemata. Orbani valitsuselt pole ultrate suunas kõlanud ainsatki etteheidet. Pole kahtlustki, et eeloleval suvel on nad kohal ka Saksamaal.

Keegi meist ei tea, mis pilguga vaataks mustsärkide tegutsemist Puskas, kelle lumivalge Real Madridi mängusärk ripub aukohal Pancho Arena katuse all. Kuid on selge, et sarnaselt Puskasele vajutab Viktor Orban nii Ungari kui ka lähiriikide jalgpalliellu aina tugevamini oma jalajälge, tehes seda lihtsalt teistsuguste võtetega. Vaid isikliku moraalipeegli abil on võimalik öelda, kas see jälg on kuldne või räpane.

***

Kasutatud allikad:

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Ott Järvela | Orban sai Meistrite liiga finaali, sest jalgpall hindab neid, kes teevad, mitte neid, kes mölisevad, kuidas peaks tegema
MEISTRITE LIIGA 4

Ott Järvela | Orban sai Meistrite liiga finaali, sest jalgpall hindab neid, kes teevad, mitte neid, kes mölisevad, kuidas peaks tegema

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK