MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MEISTRITE LIIGA
4 Link kopeeritud

Ott Järvela | Orban sai Meistrite liiga finaali, sest jalgpall hindab neid, kes teevad, mitte neid, kes mölisevad, kuidas peaks tegema

4 Link kopeeritud
Ott Järvela, London
Ott Järvela, London

Ungari peaminister Viktor Orban jalgpallikohtumisel. Foto: Scanpix / Robert Michael / dpa

Euroopa klubijalgpallihooaeg on jõudnud kulminatsioonini, kui laupäeval selgub Wembley'l 69. Euroopa meisterklubi. Tegu on sündmusega, mis koondab endale terve spordimaailma tähelepanu. Kahe aasta pärast kümbleb selles suurepärasuses Ungari peaminister Viktor Orban.

Kui järgmise aasta Meistrite liiga finaali võõrustab Allianz Arena Münchenis, siis 2026. aastal siirdutakse Budapesti, mis tundub, oleme ausad, kummalise valikuna, kuna jalgpallilased põhjused Ungari pealinna eelistamiseks ju puuduvad.

Eelmised viis finaali on mängitud Madridis, Lissabonis, Portos, Pariisis ja Istanbulis, mis kõik vaieldamatult suured jalgpallilinnad. Budapesti klubi (Ujpest) mängis viimati Meistrite liiga finaalis 1974. aastal. Viimase 30 aasta jooksul on ainult kolm Ungari klubi suutnud Meistrite liigas alagrupifaasi jõuda. Sealt edasi ei keegi.

Aga nüüd viiakse Euroopa klubijalgpallihooaja tippsündmus Viktor Orbani koduõuele. Vastuoluline on Ungari peaministri kohta väga pehme sõna, sest tegelikult on Orban ju mölakas. Mida muud saab arvata valitsusjuhist, kes mullu oktoobris ehk poolteist aastat pärast täiemahulise sõja algust kohtus ja surus kätt Ukraina inimeste tapmise eest vastutava Vladimir Putiniga? Mölakas on mölakas. Ja Orban on üks säärane.

Jalgpalliportaal pole koht, kus lahata täpselt ja selgitada põhjalikult Orbani siseriiklikke tegusid. Aga mõned arvud ja näited ikka. Vastutustundlik Euroopa leiab üksmeelselt, et Ungari ei ole Orbani valitsemismeetodite tõttu enam täielik demokraatia (vastavat resolutsiooni toetas 2022. aasta septembris 81% Euroopa parlamendist).

Kui Eesti oli mullu RSF-i maailma pressivabaduse edetabelis kaheksandal kohal, siis Ungari positsiooniks oli 72. Mõttekoja Freedom House vabaduse indeksis on Eesti saldoks 95 punkti 100-st, aga Ungaril 65. EL-i liikmetest on Ungari selles tabelis pika puuga viimane ja ainuke, mida ei liigitata täielikult vabade riikide sekka.

Tippsport on Ungari jaoks riiklikult tähtis valdkond

Nagu autokraatlikele režiimidele omane, suunab Ungari sporti palju raha. Seekaudu soovitakse näidata oma võimsust nii kodu- kui ka välismaal ning tagajärjed on edukad. 2021. aasta Tokyo olümpia medalitabelis saavutati 15. koht (6 kulda, 7 hõbedat, 7 pronksi), mis oli Euroopa riikidest seitsmes tulemus.

Samuti on Ungari pealinn Budapest suurvõistluste sage toimumispaik. 2022 võõrustati ujumisalade (ujumine, vettehüpped, kujundujumine, veepall) MM-i, paari nädala pärast algab lühirajaujumise MM. Mullu selgusid Budapestis kergejõustiku maailmameistrid. Vähemprominentsemate spordialade tiitlivõistlused on seal iga-aastane nähtus.

Ungaril on hea läbisaamine ka UEFA-ga, sest Budapestis asuv Puskas Arena võõrustas 2020 superkarikafinaali (Bayern – Sevilla 2:1), 2023 Euroopa liiga finaali (Sevilla – Roma 1:1, pen 4:1) ja sai nüüd UEFA täitevkomitee (loe: juhatus) 22. mai otsusega endale 2026. aasta Meistrite liiga finaali.

Seda kõike vaatamata asjaolule, et 2021. aasta EM-finaalturniiri mänge võõrustades käitusid Ungari fännid rassistlikult ning UEFA karistas koondist kahemängulise publikukeeluga. Veidi hiljem karistas FIFA Ungarit eraldiseisva rassismi-intsidendi eest ühemängulise publikukeeluga.

Miks kõigele sellele vaatamata premeeriti nüüd Orbanit, Ungarit ja Budapesti spordimaailma ühe ihaldatuima ja mainekaima võistluse ehk Meistrite liiga finaali korraldusõigusega? Vastus peitub Ungari (jalgpalli) (hea)tegudes eelmise nelja aasta jooksul, mis aitasid UEFA välja väga mitmest plindrist.

Olgu probleemiks koroona või midagi muud, Ungari tõttas appi

Koroonakriis oli UEFA jaoks väga kriitiline aeg. Kui FIFA-le teenistuse tagavad võistlused (MM-id) toimuvad ühe kuu jooksul ühes kindlas kohas, siis UEFA sissetulekud sõltuvad eelkõige läbi hooaja toimuvatest klubisarjadest (Meistrite liiga ja teised täiskasvanute võistlused).

UEFA sissetulekud omakorda on olulised või väga olulised vähemalt kahele kolmandikule tema liikmetest. Kui Inglismaal, Itaalias ja Hollandis ei oleks UEFA-st tulevate toetuste kadumine kaost külvav tagasilöök, siis keskmistes ja väiksemates jalgpalliriikides küll.

Kõlab veidi õõnsalt, aga Euroopa jalgpall on tegelikult ka üles ehitatud solidaarsusele, sest suuremad toetavad väiksemaid, kes omakorda aitavad suuremaid nende jaoks tähtsates globaalsetes jalgpalliküsimustes (FIFA kongressidel hääletab Euroopa ühtselt ning selle tasandi küsimused on reeglina võtmetähtsusega just tippriikidele).

Läbi hooaja vältavad jalgpallivõistlused ei saa teha mööndusi kalendrites, sest muidu jookseks kõik umbe. Samas kehtisid koroonakriisi ajal erinevad reisipiirangud. Kõik see kokku tekitas mitmeid kriitilisi olukordi, sest "labidaga pähe" stiilis lahendused (loobumiskaotus kirja ja liigume edasi) pole Euroopa jalgpallis sellesama solidaarsuse tõttu kombeks. Need külvaks viha ja umbusaldust.

UEFA-le tõttas koroonakriisi ajal appi Ungari, kes oli nõus võõrustama kohtumisi, mida ettenähtud kohtades pidada ei saanud. Just Ungaris toimus 2020 augustis Nõmme Kalju ja Mura (Sloveenia) kohtumine, mis koroonaprobleemide tõttu Tallinnas ära jäi.

RB Leipzig võõrustas 2021 kevadel Meistrite liiga 1/8-finaali Liverpooliga samuti Ungaris, sest Saksamaal ei saanud reisipiirangute tõttu mängida. Samal aastal üle Euroopa toimunud EM-finaalturniiril eristus Ungari ülejäänud korraldajatest, sest lubas staadionile täismaja publikut. Kas see oli õige ja tark, on omaette teema, aga jalgpallile see sobis. 

Ungari ongi alates 2020. aasta suvest olnud UEFA jaoks vaikimisi võõrustaja kõigile neile mängudele, mida mingil põhjusel pole võimalik pidada ettenähtud kohas.

Mullu sügisel jäid Hamasi kallaletungi ohvriks langenud Iisraelil pidamata oktoobrisse ettenähtud EM-valikmängud. Need tuli järgi mängida, aga Iisrael pole praegu turvaline mängupaik. Iisraeli koondise võõrustamine on, oleme ausad, seotud nii turva- kui ka poliitilise riskiga. Ungari võttis need riskid ja võõrustas novembris kahte Iisraeli mängu. Ja nüüd märtsis ka sõelmängu Islandiga.

Meistrite liiga finaal on jalgpalli tänu Ungarile

Kokkuvõttes on Ungari olnud viimase nelja aasta jooksul UEFA-le (ja seeläbi ka tervele Euroopa jalgpallile) suureks abiks ja toeks. Nad on lahendanud ridamisi probleemseid olukordi ning Meistrite liiga finaal on Euroopa jalgpalli tänu Ungarile.

Jalgpall on valdkond, kus protsessi sujuva(ma)ks tagamiseks tuleb pidevalt lahendada probleeme. Nii ühe lastevõistkonna, Rahvaliiga satsi, Premium liiga klubi, jalgpalliliidu kui ka rahvusvahelise alaliidu tasandil. Iga lahendamata probleem toob kaasa uued ja suuremad probleemid.

Seega jalgpallis on iga probleemi lahendaja heategija, kes aitab töös hoida masinavärki, mis tagab kõik need tujud ja tunded, mille pärast jalgpall läheb korda väga paljudele inimestele igas maailma otsas. Jalgpalli vaatest paistab Ungari hoopis teistmoodi kui demokraatia pärast muretsejate mätta otsast. Nad ei ole probleem, vaid probleemide lahendaja.

Küsimus, kas jalgpall peaks suurt mõjujõudu omavaid otsuseid tehes võtma senisest rohkem arvesse jalgpalliväliseid argumente, nagu Viktor Orban, tema režiim ja selle seos tippspordiga, on omaette teema.

Aga asjade reaalne seis on, et tunnustuse, toetuse ja – mis samuti väga oluline – hääled saab jalgpallis see inimene või üksus, kes reaalselt asju teeb ja probleeme lahendab, mitte see, kes eemalt möliseb ja targutab, kuidas peaks või kuidas kindlasti ei tohiks teha. Põhimõte, et hinnatakse reaalsete probleemide lahendajaid, maksab jalgpallis igal tasandil. Nii maailmas, Euroopas kui ka Eestis. 

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Naftat pole? Vali natsionalism! Jumal, õnn ja Orban pressivad Ungarit tagasi suurvõimude sekka
VÄLISMAA 17

Naftat pole? Vali natsionalism! Jumal, õnn ja Orban pressivad Ungarit tagasi suurvõimude sekka

Meistrite liiga finaal jõuab staadionile, kus on hiljuti käinud ka Eesti koondis
MEISTRITE LIIGA

Meistrite liiga finaal jõuab staadionile, kus on hiljuti käinud ka Eesti koondis

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK