50-kordne Eesti internatsionaal Joonas Tamm (30) sõlmis esmaspäeval esialgu aastase lepingu Rumeenia suurima ja edukaima jalgpalliklubi Bukaresti Steauaga, mis ametlikult kannab nime FCSB. Keskkaitsja tõdes Soccernet.ee-le, et nii vägevas klubis ta karjääri jooksul varem pallinud ei ole.
Viljandist pärit Tamm mängis viimased kuud Eesti kõrgliigas FC Floras, sest Venemaa algatatud sõda Ukrainas pani sealse jalgpalli pausile. Kuigi Ukraina tippklubi Poltava Vorskla ootas eestlast oma ridadesse tagasi, sest õigepea alustatakse euromängudega ning käivitada plaanitakse ka uus liigahooaeg, otsustas värskelt isaks saanud Tamm kasutada FIFA pakutud võimalust ukrainlastega leping lõpetada.
Varasemalt nii Norra kui ka Ukraina kõrgliigas omale nime teinud ning Euroopa liiga alagrupiturniiril pallinud parimas eas vabaagendi järele tekkis arvestatav huvi. Valituks osutus 26-kordne Rumeenia meister, 24-kordne karikavõitja ning 1986. aastal kogu Euroopa parimaks kerkinud Steaua.
Eelmise sajandi keskel Rumeenia kaitseministeeriumi armeespordiklubina loodud Steaua jalgpalliline pool haakis end 1998. aastal ministeeriumi küljest lahti. Sel sajandil on aga kaitseministeeriumiga korduvalt kohut käidud, sest Rumeenia armee pidas Steaua logot, värve, tiitleid ja nime endale kuuluvaks. 2017. aastal pidigi FC Bukaresti Steaua end ümber nimetama FC FCSB-ks ning samast aastast taaselustas armeespordiklubi CSA Bukaresti Steaua oma jalgpallilise tegevuse.
Päris Steauaks peetakse praegu Rumeenias aga ikkagi mullust hõbedaklubi ja Joonas Tamme värsket leivaisa, mitte nüüdseks esiliigas pallivat kaitseministeeriumi võistkonda. Seega kasutame ka siin artiklis FCSB kõrval koondislase uuest klubist rääkides just Bukaresti Steaua nimekuju.
Lükkas tagasi kaks pakkumist
Juuni lõpuni FC Floraga treeninud Tamm jõudis vabaagent olla vaid sisuliselt kümme päeva. Et uus tööandja sedavõrd kiirelt leiti, rõõmustas teda. "Väga hea meel!" ütles Tamm Soccernet.ee-le."
"Olin kusjuures valmis ootama juuli lõpuni, aga siis ühel päeval Harri (Tamme agent Harri Ojamaa - K. E.) kirjutas ja ütles mulle, et selline võimalus on: kohe peab otsustama, oodata midagi ei ole. Kas tahan või ei taha? Ütlesin, et tahan ja pühapäeval lendasin juba siia," kirjeldas pikakasvuline keskkaitsja.
Üleeile läbis ta meditsiinilise ülevaatuse ja allkirjastas lepingu. Kosilasi oli tal aga ka mujalt. "Kaks varianti olid Kreeka kõrgliigast," avaldas ta. "Need ma ütlesin ära, kuna tulid nii vara ja ma ei tahtnud teha kohe esimest asja ära. Just juhuks, kui peaks tulema mingi selline võimalus nagu praegu tuli. Et pärast ei kahetseks.
Jutte oli küll veel. Aga kõik oli jällegi sedasi, et ma ei olnud esimene valik või taheti oodata veel ja veel ja veel. Olin küll valmis seda tegema, aga kui tuli selline pakkumine Rumeeniast, siis ma ei kahelnud."
Baasis isegi kirik
Senise kahe-kolme päevaga tekkinud esmamulje Steauast on Tammel suurepärane. "Väga head muljed! Esiteks kogu fännide pool, kui populaarne jalgpall siin ikkagi on. Kogu see kultuur! Teine asi on meeskonna baas ja tingimused. See on võrreldes Eesti ja ka Ukrainaga ikkagi täiesti teisel tasemel asi," kiitis kaitsja.
Ta jätkas: "Kindlasti selliseid tingimusi ja baasi ei ole mul varem koduklubis olnud. Siin baasis on treeningkompleks, kus on ka treeneritele kõik vajalikud ruumid, garderoobid, taastusvõimalused, basseinid, saunad, söökla.
Siis on järgmine maja, kus elavad mängijad. Enne ja pärast mänge oleme siin. Mina olen ka praegu siin. Siis on üks maja, kus on Ukraina sõjapõgenikud. Siis on maja, kus on akadeemia noored. Siis on väga palju väljakuid, kus on täiesti ideaalne muru. Mingi basseinikoht on. Isegi oma kirik on siin! Ma ei ole kõike näinud ka veel, aga väga suur baas ja ülimalt head tingimused."
Kiriku olemasolu selgitab tõsiasi, et riigi elanikest üle 92% on kristlased, kellest omakorda ligi 81% on Rumeenia õigeusklikud.
Oma kodumänge peab FCSB riigi rahvusstaadionil, ka koondise koduks oleval Arena Nationalal, mis mahutab 55 634 pealtvaatajat. Möödunud hooajal, kus segasid ka koroonapiirangud, oli Steaua kodumängude keskmine külastatavus 8023 inimest. Rekordpublikuks märgiti 36 147.
Keelemuret ei ole
Oma esimese treeningu uue võistkonnaga tegi Tamm teisipäeval. Ta tegi kaasa soojenduse ja sööduharjutuse, mille järel pani end individuaalselt proovile jooksutestides. "Mul on see paus ikkagi sisse tulnud. Kuigi olen ise trenni teinud, siis see ei ole ikkagi päris see. Nüüd alguses nad vaatavad, et saaksin just fitness'i poolelt mänguvalmis," rääkis pallur.
Treeneriga Tamm veel oma täpsemast rollist rääkinud ei ole, ent suhtlemine on tal Rumeenias osutunud üle ootuste lihtsaks. "Üllatuslikult kõik räägivad inglise keelt. Igal pool: lennujaamas, poes, linnas. See oli väga suur üllatus. Ma olin juba peas harjunud mõttega, et tõenäoliselt keegi ei räägi. Aga kõik räägivad, nii et see on väga mugav. Hästi räägivad ka. Mõnus," ütles Tamm, kel on Ukrainast kogemus, kus võistkonnas sisuliselt teisi välismaalaseid ei olnudki ning inglise keelt kõneldi vähe.
Rumeenia kõrgliigas ei ole Tamm algaval hooajal ainus eestlane. Steaua rivaali Bukaresti Rapidi ridades mängib koondisekaaslane Mattias Käit. Temalt enne Steauaga käte löömist ta kohalike olude kohta ei uurinud, sest nii suurt klubi polnud tutvustada vaja: "Eks ma olen ise ka ikkagi kursis päris paljude klubidega. Üsna palju jalgpalli mänginud ja jälginud. Teadsin kohe, mis klubiga on tegemist."
Küll aga on Tamme sõnul hea, et tuttav nägu samas linnas olemas on, sest võimaldab näiteks tulevikus nõu küsida. "Kuigi siin on mängijad ka mind väga hästi vastu võtnud. Nad on juba rääkinud, kuhu juuksurisse minna, kuhu korterit vaadata jne," ütles kaitsja.
Elu suurlinnas
Eelneva väliskarjääri jooksul Itaalias Sampdorias, Rootsis Norrköpingus, Sylvias ja Trelleborgsis, Norras Sarpsborgis ja Lilleströmis, Poolas Kielce Koronas ning Ukrainas Tšernigivi Desnas ja Poltava Vorsklas mänginud mehe jaoks saab väga teistmoodi olema keskkond, kus ta pallib. Sellises suurlinnas kui Bukarest, pole asunud ükski eelmine koduklubi.
Bukarestis elab ametlikult üle 2,1 miljoni inimese, mis tähendab, et sellest suurema elanikkonnaga on Euroopas vaid Istanbul, London, Berliin, Madrid, Rooma ja sõjaeelne Kiiev.
"See linn on ikka väga suur. Siin peab vaatama, kuidas liikluse ja asjade kohaneda. Ega siin päris igale poole ei saa minna – poolteist tundi sõitu ei ole mõistlik. Sellega pean natuke veel harjuma. Ei tunne hetkel üldse linna. Aga noh, see võtabki aega. Praegu proovin lihtsalt siia sisse elada ja olen siin baasis. Kui korteri leian, siis hakkan rohkem uurima, mis ja kus."
Juba kolmapäeval läheb Tamm esimesi kortereid vaatama. Kui kodu leitud, tuleb talle Eestist ka pere järele. Praegu jäid partner Meryl ja eelmisel kuul sündinud poeg Dominic veel Tallinnasse.
Konkurents on tugev
Kui mullu mängis Steauas neli välismaalast, siis algavaks hooajaks sai Tammest klubi kuues võõrleegionär. Eelmisest hooajast jäid võistkonda pikakasvuline Horvaatia ründaja Ivan Mamut, Prantsusmaa poolkaitsja Malcom Edjouma ja Montenegro koondise vasakkaitsja Risto Radunovic.
Senised kolm välismaalasest täiendust on kõik keskkaitsjad: Tamme kõrval liitusid klubiga Kameruni koondislane Joyskim Dawa (26) ja mullu Cluji CFR-iga Rumeenia meistriks tulnud alžeerlane Rachid Bouhenna.
🔴🔵FCSB is delighted to announce that reached an agreement with @fc_botosani for Joyskim Dawa’s transfer!
🇨🇲The 26 year-old central back signed a two-year deal and will wear no. 5👕.#WeAreSteaua pic.twitter.com/BvIl4FSkM0 — ❤The Red-Blues💙 (@FCSB_ENG) June 22, 2022
The club is happy to announce that signed with 🇫🇷🇩🇿Rachid Bouhenna!
The 30 year-old central back signed the contract yesterday and will wear the no. 29👕🟥🟦!
Welcome, Rachid!#WeAreSteaua pic.twitter.com/5gXyZLYIpT — ❤The Red-Blues💙 (@FCSB_ENG) June 22, 2022
Lisaks on klubis mullu kõrgliiga hooaja koosseisu valitud Rumeenia koondise keskkaitsja Iulian Cristea (27), kes on praeguste prognooside kohaselt vähemalt uue aastani põlvevigastusega eemal. Steaua peatreener Anton Petrea eelistab üldiselt mängida kahe keskkaitsjaga.
"Kindlasti on konkurents tugev, aga peabki olema. Igas tugevas meeskonnas on konkurents. See tuleb ainult kasuks, kui on head mängijad. Mänge tuleb muidugi ka väga palju – on vaja, et oleks palju vendi," arvas Tamm.
FCSB tegevjuht Mihai Stoica rääkis eestlase toomise eel Rumeenia meediale, et ideaalis ei oleks nad tahtnud tuua välismaalasi omavahel koha pärast võitlema, aga kuna rumeenlasest heal tasemel keskkaitsjat ei olnud võtta, tehti see samm, et klubil ei tekiks tagalas probleeme. Stoica lasi kogu staff'il Tamme analüüsida ja ta on veendunud, et eestlane on valmis mängima.
Eesmärk võita kõik mängud
Uus hooaeg algab juba eeloleval nädalavahetusel. Steaua võõrustab pühapäeva õhtul Cluji ülikooli meeskonda. "Ma ise olen kindlasti valmis, aga eks see ole nende otsustada, kui vara nad tahavad minuga alustada. Eks siin ole näha. Täna oli alles esimene trenn," ei tormanud Tamm sündmustest ette.
"Meeskonna eesmärk on kõik mängud võita. See on selge. Enda eesmärk on hästi mängida. Tahaks lihtsalt meeskonda aidata ja hästi esineda. Sellise publiku ees mängimine on kindlasti äärmiselt meeldiv. Tahaks terve püsida ja mängida nii palju kui võimalik," soovis Eesti koondislane.
Kui hooaega alustab FCSB kodus, siis teises voorus sõidetakse Bukaresti derbi raames külla Käidi klubile Rapidile. Kahe liigamängu vahele jääb eurohooaja algus, kui Konverentsiliiga teises eelringis külastatakse kas Gruusia klubi Tbilisi Saburtalot või Albaania klubi Partizanit.
"Kindlasti on eesmärgiks alagrupp. Kõik muu peaks olema pettumus," sõnastas Tamm konkreetselt, et soovib pallida Konverentsiliiga põhiturniiril.
Et eestlasel uuel hooajal silma peal hoida, tuleb Steaua särgis üles otsida mängija numbriga neli. "Tahtsin numbrit 16, aga see on vist võetud (kuulub 21-aastasele kaitsvale poolkaitsjale Mihai Lixandrule, kes olnud viimastel hooaegal laenul ja pole esinduses veel debüüti teinudki - K. E.). Nii et jääb number neli.
Lootsin, et kuna 16 ei ole väga populaarne number, siis äkki ma saan selle, sest see on mul koondises ka ja oleks lahe, kui on sama, aga see ei mängi lõpuks nii suurt rolli," lausus Tamm.
Ühes on ta aga igatahes kindel. Senine karjäär on läinud sammhaaval ainult ülespoole ning Bukaresti Steaua on tema CV-s siiani kõige vägevam klubi, kuhu mees kuulunud. "Jah, seda kindlasti. Siin ei ole küsimustki. Muidugi Ukrainas läks ka väga hästi ja see oli ka tegelikult väga hea, aga just see professionaalsuse pool ning kõik sellega kaasnev on siin hoopis teistmoodi," kinnitas Tamm.
***
Joonas Tamm
Sündinud: 2. veebruaril 1992 (Viljandi)
Positsioon: keskkaitsja
Pikkus: 192 cm
Klubi: FCSB (Bukaresti Steaua)
Eelnev klubikarjäär: Viljandi Tulevik (kuni 2008), FC Flora (2009–2010), Genoa Sampdoria (Itaalia, 2009-2010), IFK Norrköping (Rootsi, 2010-2013), IF Sylvia (Rootsi, 2011, 2013), Trelleborgs (Rootsi, 2013–2014), Viljandi Tulevik (2015), FC Flora (2015-2017), Sarpsborg (Norra, 2018), Kielce Korona (Poola, 2019), Lilleström (Norra, 2019), Tšernigivi Desna (Ukraina, 2020-2021), Poltava Vorskla (Ukraina, 2021-2022), FC Flora (2022)
Koondis: 50 mängu, 4 väravat. Debüüt 19. juunil 2011 Tšiili vastu
Saavutused: Eesti meister 2010, 2015 ja 2017; Eesti karikavõitja 2016; Balti turniiri võitja 2020
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta