Pingelistes oludes võimsamaks kasvanud Tamm: Bukarestis hõbemedaliga ei hoobelda
Joonas Tamm lõpetas hooaja Rumeenia kõrgliigas hõbedakohal, ent ei näe, et saaks saavutusega hoobelda. "Selle klubi ajalugu eeldab ainult tiitlit," märkis ta konkreetselt. Säärast survet ja muid kaasnevaid pingeid malbe iseloomuga keskkaitsja tegelikult nautis.
Eelmise aasta suvel Rumeenia kõrgliigaklubi FCSB-ga liitunud Tamm sai üsna kiirelt soovitud ree peale ning tõusis meeskonna põhimeheks. Nii kogunes 31-aastasele keskkaitsjale Rumeenia kõrgliigas ja karikasarjas, Euroopa liigas ja Konverentsiliigas kokku vägagi mehised 44 kohtumist. Sekka ka neli kaalukat tabamust - üks Konverentsiliiga kolmandas kvalifikatsiooniringis ning kolm liigarindel.
"Arvan, et oli väga põnev hooaeg. Muidugi oli väga raskeid hetki, aga oli ka häid hetki, kui olime end korralikult tööle saanud. Näen, et isiklikult arenesin selle hooajaga väga palju - mängisin ju meeletult palju. Just hooaja teine pool oli väga tugev ja olime ju ka lõpuni välja tiitlivõitluses sees, aga kahjuks päris lõpus ei läinud asjad kõige paremini," meenutas Tamm, viidates eelviimasele mängule meistriks tulnud Constanta Faruli vastu. Selles duellis sai eestlase koduklubi 17 minutiga juba 2:0 ette, kuid kolm väravat löönud vastane keeras seisu enda kasuks, minetades sellega FCSB tiitlilootused.
Kas Rumeenias on uhke sõna ka hõbemedal? Kindlasti mitte, vähemasti mitte Rumeenia suurimas ja edukaimas jalgpalliklubis. "Ma ei tea, kus need hõbemedalid on ja kas neid antakse või ei anta. Mina pole saanud," oli mõista, et kergelt naerma hakanud Tamm säärasele asjale polnud mõelnudki.
"FCSB on lihtsalt selline klubi, et kui ma lähen Bukarestis kellelegi ütlema, et vaata, me saime teise koha, nii lahe, siis see kellelegi väga ei meeldiks. Selle klubi ajalugu ja fänlus, staadion ja kõik kaasnev eeldab ainult esikohta. Eriti veel nüüd, kui see oli nii lähedal," selgitas Tamm. "Eesmärk oli tiitel võita. Kõik muu on läbikukkumine."
Samas ei lajatanud kogenud keskkaitsja FCSB-s veedetud ajale mõnd inetut templit peale. Positiivsetest nüanssidest tõi ta välja atmosfääri staadionil ja vuti taseme. "Kõige rohkem arenesin pinge all mängimises. Igas mängus oli surve peal, eksida ei tohtinud, sest oli vaja kõik mängud ju võita. Arvan, et sellega sain väga hästi hakkama," nägi ta.
Jalgpalliga kaasnevat möllu aitab tasakaalustada kodune elu
FCSB on kuulsust kogunud ka klubi presidendi Gigi Becali julgete ning üllatusi täis väljaütlemistega. Mees esines hooaja lõpusirgel avaldusega, et kindel põhimees Tamm heidetakse suvel ukse taha. "Unustage ära see Tamm, ta ei mängi enam FCSB-s. Ma ei ole sellisest jalgpallurist enam huvitatud. Kui ma tahaksin teda enda meeskonda, siis oleks meil leping juba sõlmitud. Saime temaga töö tehtud, aga ma mõistsin, et ma vajan paremat mängijat," sõnas ta.
Miks treenerite usalduse võitnud Tammel ja Becalil suusad ikka nii risti läksid? "See on täiesti normaalne. Teised ütlesid, et on ikka palju-palju hullemini saadud kui mina," avas Eesti koondislane. "Tabeli poolitamise järel mängisin play-off'is väga hästi ja seda näitas ka statistika - enamus asjades olin ma liiga esimene."
"Aga see, miks ma ei jää, eks see ole ka emotsiooni pealt. Ju nad tahavad jälle uusi mängijaid tuua. See oli presidendi otsus. Treenerid ja spordidirektor tahtsid, et ma jääksin, aga omanikul olid muud plaanid," lisas Tamm, kes tunnistas, et harjus sellise käitumisega juba ära. "See on tavaline. Natuke teistmoodi ja samas väga suur klubi - kui tulemusi ei tule, siis ikka tuleb kuskilt kriitikat. Kõik olid harjunud sellega. Võib-olla Eestis pole see normaalne, seal on see täiesti tavaline."
Tamm tunnistas, et ka säärane pinge talle sobis, sest igasugune surve käib jalgpalliga käsikäes. "See tuli pigem kasuks. Aga minu kohta oli üldiselt väga vähe. Pärast esimest mängu, aga ega rohkem ei olnudki. Muidu pidevalt mingi möll käis, aga mina ei olnud selles sees," sai eestlane haruharva mingisuguse jamaga hakkama. "Pinge all peabki hakkama saama, eriti keskkaitses, kus ei saa eksimusi lubada. Kindlasti oli see huvitav väljakutse."
Tamm kinnitas, et olukorda aitas pehmendada kodune elu: perekonda sündis peaaegu täpselt aasta eest poeg Dominic. "Kui on mingisugused kehvemad perioodid või raskemad ajad olnud, siis ei ela ma seda enam nii raskelt üle, sest kodus on nii palju muud toredat tegemist. Kõik on palju positiivsem ja lõbusam, sellist suurt muretsemist, nagu varem on olnud, enam väga ei ole," tunnistas ta.
Uue koduklubi otsingud on tasapisi alanud
Tamm saab FCSB-st ametlikult priiks 30. juunil, kuid uue koduklubi otsingud on mõistagi alanud. "Ootan ja vaatan praegu rahulikult. Tahaks sellist väga head varianti, mitte kiirustada," selgitas ta. Milline see variant olla võiks? "Kindlasti võiks olla pikem leping, kaheaastane. See oleks perele parem, sest aastaks kuhugi kolida on liiga keeruline. Liiga palju kolimist ja mõtlemist. Peab vaatama ka, et palganumber sobiks."
Kuigi Tamm pole kursis, kas huvi on tuntud ka Rumeeniast (kuuldavasti on!), siis tundub talle kohalik vutielu ikkagi sobivat. "See on minu varasemate klubidega võrreldes olnud täiesti teistsugune. Enamus kohtades on olnud täismajad, selline 10-15 tuhat inimest vaatamas. Kõik see jalgpalliväline elu ja melu, fänlus ning ka meedia on ikka täiesti teistmoodi. Taseme poolest ei oskagi öelda, Ukrainas oli see ka väga hea," lahkas eestlane.
Aga kas Tamm on ka säärane unistaja nagu koondise keskkaitsepartner Karol Mets, kelle 2. Bundesliga sats St. Pauli hiljuti välja ostis? Pigem mitte. "Kindlasti tahaksin mõnes Euroopa tippliigas mängida, kui on varianti, aga see mingisugune eraldi eesmärk enam pole," lausus ta.
Ka ei ole kindel siht saada kindlasti Rumeeniaga sarnasesse jalkariiki. "Eks ikka lõpuks saavad otsustavaks tingimused ja palganumber. Kui mõne pakkumise saan, pean ratsionaalseks jääma. Ei saa ainult jalgpallimelu peale minna."
Hetkel veel puhkust nautiv Tamm seab üsna pea sammud Eestimaa poole. Juba 17. juunil ollakse EM-valikmängus vastamisi Aserbaidžaaniga. "Eks ma siin ka vaikselt hoian ennast vormis, aga nüüd tulen Eestisse ja siis tuleb edasi vaadata. Loodetavasti koondise ajaks tuleb mingisugune diil juba ära. Muidu on natukene keeruline koondise eest mängida, kui lepingut kuskil ei ole. Natuke liiga riskantne," näeb ta.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta