Premium liiga enim arenenud mängijad 2021
Premium liiga hooaja enim arenenud mängijate valik sisaldab tänavu läbimurde teinud noori, aga ka mõningaid hiliseid avanejaid, kelle hulgast ühe mehe võiks ristida suisa igaveseks arenejaks.
- Vaata ka parimaid noori ja vanameistreid ning parimaid ja halvimaid üleminekuid!
- Mängijate statistika 25. novembri seisuga.
Arenenud mängijate kategooria on alati üks põnevamaid, sest eks edasiminek ole iga sportlase eesmärgiks ja suured hüpped edasi koguvad alati tähelepanu ja äratavad lootuseid. Näiteks kahe eelmise aasta suurimad arenejad Erik Sorga ja Vladislav Kreida lendasid kohe edasi piiri taha õnne otsima.
Samuti on arenejate kategooria tüüpiliselt üks kõige tasavägisemaid, sest mängijate edasiminekut saab ju võrrelda ju ainult nende endi varasemate esitustega ning see muudab valiku vägagi subjektiivseks. Nii valiti Kreida eelmisel aastal enim arenenud mängijaks, olgugi et ta teenis kõikidest häältest ainult 15,8%.
NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 6. detsembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.
Premium liiga suurimad arenejad 2021 (tähestikulises järjekorras):
Kazeem Bolaji
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
26 mängu (19 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 5 ; 0 .
Nigeeria noorukil läks aega, et väljakul õige koht leida. Ta alustas hooaega keskväljal, liigutati peagi vasakule äärele ja lõpetas hooaja vasakkaitsjana. Ilmselgelt sobis äär talle paremini kui ründajate alune ning eriti heaks leiuks osutus ta lõpuks just äärekaitses.
Kui hooaja alguses jäi ta Viljandis teiste võõrleegionäride varju ning polnud täpselt aru saada, kuhu või milleks ta meeskonda on toodud, siis aasta jooksul tegi ta läbi võimsa arengu. Ka mänguaega jagus talle hooaja edenedes üha enam ning lõpuks kujunes ta Tuleviku kaitseliinis juba sisuliselt asendamatuks lüliks.
Bolaji meenutab mingil määral endist Paide äärekaitsjat Muhammed Sannehi, sest ta on samuti noorusele vaatamata juba üsna füüsiline kuju, aga samas ka väga väle ja liikuv, mistõttu naljalt keegi temast mööda ei pääse. Palliga tunneb ta end isegi mugavamalt kui Sanneh, tõustes uljalt rünnakuid toetama ja jagades kvaliteetseid tsenderdusi. Kiita tuleb ka võhma, tänu millele jõuab ta seda kõike 90+ minutit järjest.
Robert Kirss
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
23 mängu (15 põhis); 15 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 4 ; 0 .
2014, 2018 ja 2021 - nendel aastatel on Kirss mahtunud Soccernet.ee hooaja kokkuvõtetes enim arenenud mängijate valikusse. Kui karjääri jooksul kolmel hooajal tiigrihüpe edasi teha, siis peaks see kandma ju päris kaugele? On tõsi, et Kirsi karjäärist rääkides võib kasutada ka lainelist kujundit, aga need lained liiguvad kokkuvõttes siiski ülesmäge, sest aastal 2021 on ta duubeldamas oma senist hooaja väravarekordit ning edukas klubihooaeg on tõstnud ta ka A-koondisse.
Seitsme Nõmme Kaljus veedetud aasta järel liitus Kirss eelmise hooaja eel Levadiaga ning keskkonnavahetus on ta tänaseks õitsele löönud. Karm meeskonnasisene konkurents ei ole pakkunud talle nii palju mänguaega kui hing ihkaks, aga samal ajal on see sundinud olemasolevast ajast maksimumi võtma. Nii on Kirsil kõigest 15 stardi juures kirjas ka 15 liigaväravat, samas kui tema varasem hooaja rekord oli 8.
Hooaja alguses oli Kirss kolmas valik Levadia ründesse, hooaja lõpuks on ta juba esimene. Ta näitab täiesti uut taset, realiseerib olukordi palju kindlamalt, oskab hästi keha kasutada ning suudab keerulistest olukordadest lahenduse välja võtta. Saldosse jäävad väga olulised väravad Flora, Paide ja Kalju vastu, sealhulgas karikafinaali võiduvärav.
Mattias Männilaan
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
25 mängu (24 põhis); 11 (0 penaltist); 1 väravasööt; 3 ; 0 .
Kieli Holsteini noortevõistkonnast naasmise järel on Männilaan Kuressaares kiiresti mehistunud, lüües mullu poole hooajaga 4 ja tänavu juba 11 väravat. Sel hooajal jäid ainult FCI Levadia, FC Flora ja Narva Transi väravavõrgud tema poolt sahistamata.
Pikakasvuline ründaja on enda pikkuse kohta kiire ja piisavalt tugev. Ta näib realiseerivat võimalusi seda paremini, mida keerulisemate olukordadega on tegemist. On näidanud võitlejahinge, töötahet ja väravanälga, jättes endast kõik väljakule ja tõustes korduvalt oma meeskonna kangelaseks. On kandev jõud mitte ainult Kuressaare, vaid ka U21 koondise rünnakul.
Probleemiks on ikka migreenihood, mis Männilaane treenimist ja mängimist aeg-ajalt takistavad, aga sel aastal on olukord ka selles osas paremaks läinud. Läbimurdehooaeg on igatahes tehtud ning näis, kas ta saab uuel aastal võimaluse ka FC Floras, eeldusel et Rauno Sappinen sealt talvel edasi liigub.
Kevin Mätas
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: ründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
25 mängu (16 põhis); 5 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 2 ; 0 .
Noor ründaja saabus Nõmme Unitedist hooaja eel Tammekasse laenule, aga ta lõi Premium liiga ukse sellise pauguga lahti, et peagi otsustasid tartlased ta püsivalt enda mängijaks teha. Karikamängus FC Flora vastu sekkus Mätas 81. minutil ja lõi värava. Esimeses liigamängus FC Kuressaare vastu sekkus ta 86. minutil ja lõi värava. Pärnu Vapruse vastu edutati ta juba põhikoosseisu ning jällegi tänas ta usalduse eest väravaga!
Paraku veeres Tammeka hooaeg sealt alates allamäge ning ka Mätase väravasoon kuivas hooaja edenedes kokku. Viimased tabamused on tema nimel juulikuust. Sügisest põuda saab mõneti selgitada uue peatreeneri Dmitrijs Kalašnikovsi otsusega teda hoopis paremal äärel mängitada. Kuid vähemalt on ta vahepeal käest libisenud põhikoosseisukoha hooaja lõpufaasis tagasi võidelnud.
Samas tuleb öelda, et just vahetusmehe roll sobis talle hooaja alguses hästi, sest ta meeletu töötahe ja järeleandmatus pääsesid siis eriti hästi maksvusele. Aga mõistagi on need omadused vajalikud ka alustajate puhul ning korralik tehnika, mängutarkus ja realiseerimine lubavad talt järgnevatel hooaegadel järgmist sammu oodata.
Kevor Palumets
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
18 mängu (15 põhis); 1 (0 penaltist); 1 väravasööt; 2 ; 0 .
Kõik eeldused on olemas, et 18-aastaselt Paide põhikoosseisu murdnud Palumets võiks tõusta omal positsioonil Premium liiga kitsasse paremikku. Kui eelmisel aastal astus ta kõrgliigas alles esimesi samme, siis sel aastal kuulus ta juba alates aprillist stabiilselt Eesti tipptiimi algkooseisu.
Mis täpsemalt juhtus 30. juuni liigamängus FC Flora vastu, kust ta 42. minutil välja vahetati ja seejärel neljaks kuuks põhikoosseisust välja jäeti, on teada vaid asjaosalistele. Selge on aga see, et noormees elas keerulise aja üle, tõestas end duubelvõistkonna särgis Esiliigas ning võitis hooaja viimasteks mängudeks Vjatšeslav Zahovaiko usalduse tagasi. 7. novembril sündis ka tema karjääri esimene Premium liiga värav. See kõik näitab sisu.
Keskväljal on Palumets saanud kanda erinevaid rolle, kusjuures hooaja lõpetab ta vastutusrikkas rollis number kuue kohal. Mängijaomadustelt peaks ta end siiski mugavamalt tundma natuke kõrgemal, sest tema trumbid avalduvad palliga mängus. Tal on hea tehnika, löök ja sööt, oma vanuse kohta kindlasti ka mängulugemine. Teinekord paistab kogenematus siiski otsustes välja, füüsilisust ja nahaalsust on samuti vaja veel juurde panna.
Maksim Pavlov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: väravavaht
Vanus: 18
Senine hooaeg:
14 mängu (14 põhis); 28 (5 penaltist); 0 väravasöötu; 0 ; 0 .
Varem lisaks noortejalgpallile vaid tugevuselt neljandas liigas mängivat duublit esindanud Pavlov tõusis eikusagilt Eesti jalgpallihuviliste huviorbiidile, kui talle 17. juunil ehk täpselt oma 18. sünnipäeval Premium liiga debüüt kingiti.
Pavlov hoidis Viljandi Tuleviku vastu puuri puhtana ega vaadanud enam tagasi, kaitstes Transi väravat ka kõigis järgnenud Premium liiga kohtumistes. 14 kohtumise järel on tema arvel koguni viis nullimängu ning kõneainet on ta pakkunud ka tippklubide vastu, olgugi et Narva klubi read on sügiseks oluliselt hõrenenud, mis tähendab tema jaoks kõvasti tõrjetööd.
Kui Richard Alandi lahkumise järel võis karta halvimat, siis praeguseks on kõigi jaoks selge, et Narva väravavahikindad on kindlates kätes. Ta nopib kõrgeid palle sellise rahulikkuse ja enesekindlusega, mida ühelt teismeliselt oodata ei oskaks, ning tal on olemas ka kõik muud eeldused, et sirguda väga kõvaks mängumeheks. Nüüd on vaja õiget keskkonda, et kõik need eeldused ka lõplikult välja arendada.
Rasmus Peetson
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
22 mängu (17 põhis); 5 (0 penaltist); 1 väravasööt; 8 ; 0 .
Peetsoni arengulugu on peaaegu sama keerukas kui teisel Levadia pärnakal Robert Kirsil, sest temagi kuulus juba päris ammu sellesse samasse valikusse. 2015. aastal tegi Peetson Levadias läbimurde keskpoolkaitsjana ning tolle hooaja 22 mängu põhikoosseisus on siiani jäänud tema tulemuslikemaks hooajaks Levadia särgis. Samas kestab tänavune liigahooaeg Levadia jaoks 32 vooru ja toona mängiti 36 vooru, nii et suhtarvu poolest on käesolev hooaeg sellega võrreldav.
Küll aga ei ole võrreldavad taustsüsteemid, mis tõstavad tema uue läbimurde tänases Levadias eriti kõrgesse hinda. Meeskond komplekteeriti hooaja eel ju sedavõrd võimsalt, et paberile vaadates oli keeruline näha, kuidas üldse seal Peetsonile ruumi peaks jääma. Ent mees karastus tulises konkurentsis ning tõestas oma kvaliteeti sedavõrd, et isegi kui keskväljal talle ruumi ei leitud, siis kaitses küll. Ja Peetson sai keskkaitses üle igasuguste ootuste hästi hakkama.
Väga hea palliga mäng on miski, mida Levadia treenerid keskkaitsjatelt nõuavad, ning Peetsonil on see keskväljapäevilt käes, nagu ka mängulugemine ja liikuvus. Ka kujult on ta keskkaitsesse piisavalt pikk ja jõuline. Peamänguga paistab ta silma mitte ainult palle klaarides, aga ka mitmete väravatega standardolukordades.
Gleb Pevtsov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
22 mängu (16 põhis); 5 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 2 ; 0 .
Kaks suurt arenejat Narva Transi ridadest näitab, et lootustandvaid mängijaid osatakse piirilinnas hinnata. Tasemel noori on seal ennegi esile tõusnud ja tõuseb ka tulevikus, kuid Pevtsov toodi pardale Kohtla-Järvelt ning tehti temast kiiresti kardetud ründaja, olgugi et varemalt tunti teda eelkõige poolkaitsja või isegi kaitsjana.
Esiliiga B poolkaitsjast sai kahe hooaja vahel Premium liiga ründaja ning see üleminek toimus näilise kergusega. Viimati kolm aastat tagasi U19 koondis esindanud nooruk tõusis tänavuse vormi pealt sügiseks U21 koondisse ning tegi ka seal EM-valikmängudes ka tublisid esitusi, enne kui vigastus tema hooaja lõppu segama hakkas.
Pevtsov on jõuline ja agresiivne, kõva võitleja ja meeskonnamängija. Tema sammus on ka piisavalt kiirust ja teravust, et karistusalas palliga pahandust teha. Oskab olla õigel ajal õiges kohas, aga oskab ka palli säilitada ning kaaslastele võimalusi luua. Realiseerimist tuleb siiski veel lihvida.
Markus Poom
Klubi: FC Flora
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
27 mängu (24 põhis); 5 (0 penaltist); 12 väravasöötu; 6 ; 0 .
Poom on Kirsi ja Peetsoni kõrval kolmas mees, kes juba mitmendat korda enim arenenud mängijate valikusse mahub. 2018. aastal ei olnud ta aga mitte ainult kümne väljavalitu hulgas, vaid jagas Soccernet.ee lugejate hinnangul tolle aasta enim arenenud mängija tiitlit koos Tristan Koskoriga.
Vahepeale jäid paar keerulisemat aastat, aga tänavu on toimunud uus läbimurre täiesti uuele tasemele, kui Poom ei ole mitte lihtsalt Flora üks võtmemängijaid Premium liigas, vaid teeb tõsiseid tegusid ka eurosarjas ja Eesti koondises. See enesekindlus, mille ta on rahvusvaheliselt tasemelt kaasa saanud, paistab koduliigas kõigile silma.
Mida aeg edasi, seda paremini on Poom ennast leidnud. Tema spetsialiteediks on võtmesöödud, olgu siis lahtisest mängust või standardolukordadest. Vasakust jalast tuleb lisaks läbisöötudele ja diagonaalpallidele ka korralik löök, olgugi et väga palju ta seda mängulistes olukordades ei kasuta. Igas tehnilises elemendis on ta suutnud natuke juurde panna, samuti on ta kasulikum kaitsefaasis ning üldiselt üha stabiilsem ja enesekindlam.
Artur Šarnin
Klubi: TJK Legion
Positsioon: kaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
22 mängu (18 põhis); 0 (0 penaltist); 1 väravasööt; 6 ; 0 .
Legionist on tõstnud pead mitmed oma klubi noored, aga Šarnini edasiminek on olnud ehk isegi kõige muljetavaldavam, sest tema minutid tulevad kaitsest, kuhu noorukeid üldiselt väga ei usaldata.
Kaitseliinis on Šarnin täitnud sel hooajal kõiki positsioone ning kui ta alustas hooaega Legioni äärekaitsjana, siis sügiseks on ta juba nii esindusmeeskonna kui ka Eesti U21 koondise põhikeskkaitsja. Artjom Artjunini pildilt kadumise järel võttis ta uue vastutuse vapralt vastu ning on esinenud seal stabiilse kindlusega.
Šarninil on keskkaitse jaoks füüsilised eeldused olemas, aga ta tunneb end mugavalt ka palliga. Samas peaks ta õppima natuke puhtamalt mängima, sest väikesed eksimused kahevõitlustes on toonud kaasa suure hulga vigu ja kaarte.
Napilt jäid valikust välja: Otto-Robert Lipp (Kuressaare), Markkus Seppik (Flora), Karl Andre Vallner (Levadia).
Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:
2020: 1. Vladislav Kreida, 2. Märten Kuusk, 3. Karl Rudolf Õigus
2019: 1. Erik Sorga, 2. Vladislav Kreida, 3. Märten Kuusk
2018: 1.-2. Markus Poom, 1.-2. Tristan Koskor, 3. Henri Järvelaid
2017: 1. Herol Riiberg, 2. Martin Miller, 3. Brent Lepistu
2016: 1. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015: 1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014: 1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012: 1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta