Premium liiga enim arenenud mängijad 2024
- Mängijate statistika on artiklis 31. oktoobri seisuga.
- Vaata parimaid ja halvimaid üleminekuid siit!
- Vaata parimaid noori ja vanameistreid siit!
Selle hooaja suurimate arenejate seast leiab mõne nime, kes on koduse jalgpalli vaatajale aastaid tuttav, kuid samm edasi on avanud ukse rahvuskoondisesse. Lisaks on valikus koha teeninud ka mängijad, kelle jaoks oli tänavune "pildile mängimise" hooaeg.
Kümnemehelisse lõppvalikusse on mahtunud erinevate positsioonide esindajad: nii ääre- kui keskkaitsjad, keskpoolkaitsjad kui ka ääre- ja tipuründajad. Ainsana ei ole sõelast läbi mahtunud esindajaid väravavahtide osakonnast, kes mullu olid esindatud kahe nimega.
Mängijaid on kuuest erinevast klubist, neli meeskonda on esindatud kahe nimega. Nimekirja noorim pallur on 16 ning vanim 26 aasta vanune, enim mängijaid (kolm) on sünniaastaga 2005. Vanuseid kõrvutades paistab silma sellisele nimekirjale tavapärane nooruslikkus - seitsmel (noor)mehel pole vanus veel kahekümneni jõudnud.
NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.
Premium liiga suurimad arenejad 2024 (tähestikulises järjekorras):
Dimitri Jepihhin
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: poolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 31 mängu (23 põhis); 7 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 3 ; 0 .
Eelmise hooaja eel Nõmme Unitedist Paidega liitunud Jepihhin pidi mullu praktiliselt terve aasta jagu mänge vahele jätma, ravides väsimusmurdu. Premium liigas äärepoolkaitsja platsil ei käinudki ning ainuke ametlik mäng järvakate esindusmeeskonna eest oli hooaja lõpus peetud karikavõistluste kaheksandikfinaal, kus Jepihhin tegi vahetusest sekkudes ka skoori.
Tänavune hooaeg on olnud kui palsam noore ründemängija hingele. Vigastuste vältimine on lubanud Jepihhinil näidata temas peituvat meeletut potentsiaali, mis väljendub palliplatsil väledate ja nõtkete liigutuste ning viisaka tehnilise pagasi kaudu.
Hooaja avakohtumises, mis tähistas 19-aastase noormehe jaoks Eesti kõrgliiga debüüti, sai ta vahetusest sekkudes kirja ka karjääri esimese Premium liiga värava. Individuaalselt oli eriti edukas augustikuu, kui Jepihhin pälvis Premium liiga kuu parima mängija autasu. Välislepingust unistav ääremängija on eelmise aasta pettumusest tublilt kosunud ning tänavune korralik hooaeg annab põhjust jälgida Jepihhini edasisi tegemisi kõrgendatud huviga.
Patrik Kristal
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: poolkaitsja
Vanus: 16
Senine hooaeg: 29 mängu (20 põhis); 6 (4 penaltist); 5 väravasöötu; 10 ; 0 .
Väga vähe on olnud mängijaid, kes kuuluvad 16-aastaselt medalinõudleja algkoosseisu, kuid Patrik Kristalit saab nimetada üheks nendest vähestest. Kahe hooaja vahel Levadiast Paidesse liikunud noormees on end hooaja jooksul mänginud järvakate poolkaitseliini selgeks põhitegijaks ning aasta teises pooles on tema südikaid esitusi premeeritud kutsetega meeste A-koondise kogunemistele.
Vaatamata oma verinoorele eale on Kristal tegutsenud väljakul üsna stabiilselt, vastasel juhul ta ei oleks medalipretendendi eest pidevalt algkoosseisus. Talle on meeskonnas usaldatud ka penaltilööja kohustused ning Kristal on näidanud, et ta tuleb suure vastutusega edukalt toime. Areng tänavuse hooaja jooksul on silma jäänud ka jalgpalliinimestele väljaspool Eestit, mistõttu kuulub Kristal järgmisest hooajast Saksamaa suurklubi Kölni ridadesse. Loodetavasti sujub keskpoolkaitsja algstaadiumis olev karjäär Kesk-Euroopas sama jõudsalt kui see on läinud tänavu Paide särgis.
Michael Schjønning-Larsen
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 31 mängu (29 põhis); 3 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 3 ; 0 .
Teist hooaega tänavuse meistri ridades palliv Schjønning-Larsen on olnud üks põhjuseid, miks Levadia vahetas eelmise hooaja hõbemedalid tänavu kuldset karva autasude vastu. Varasemalt FC Kuressaare ja FC Flora duubelmeeskonna eest mänginud äärekaitsja on Curro Torrese juhendatavas Levadias leidnud keskkonna, mis sobib talle kui valatult.
Kuigi kolm väravat ja kaks väravasöötu pole ka äärekaitsja kohta teab mis erilised statistilised näitajad, on Schjønning-Larsenil värskete meistrite mängumootori toimimisel väga suur roll eriti just ründetegevuses. Ebatraditsiooniline lahendus - paremajalgne vasakkaitsja - tundub Larseni mängijatüübile sobivat, sest tema selle hooaja esitused on jätnud enesekindla ning sümpaatse mulje. Koduse liiga üheks parimaks äärekaitsjaks tõusnud Schjønning-Larsen on Jürgen Henni käe all saanud kutseid ja algkoosseisukohti ka A-koondist esindades.
Kuigi Levadia eesmärk tundub olevat praegust tuumikut võimalikult suurel määral koos hoida, et pürgida veelgi kõrgemate sihtideni kui Eesti meistritiitel, ei saa 23-aastase äärekaitsja puhul välistada võimalust, et tema karjäär jätkub üks hetk mujal kui Eestis.
Karl Orren
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 26 mängu (25 põhis); 1 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 4 ; 0 .
Kuressaaret tabas hooaja eel keskkaitsjate vigastustekriis, mistõttu sai saarlaste eest võimaluse 19-aastane Orren. Elu on näidanud, et võimalustest haaramine soodustab tõenäosust, et neid tekib tihemini ka tulevikus ning Orreni tänavune hooaeg on olnud selle hea näide. 19-aastase keskkaitsja Premium liiga debüüthooaeg on andnud talle katsumusi, mis karastavad ning seeläbi ka arendavad.
Orreni ülesanne on tihti olnud madistada Kuressaare vastasmeeskonna tipuründajatega, olgu selleks näiteks Alex Matthias Tamm, Mark Anders Lepik või Ahmed Adebayo Basher. Kuigi tegemist ei ole Eesti liiga mõistes lihtsate duellipartneritega, on Orren suutnud nendest vastasseisudest auga välja tulla ning tõestada, et temas peitub Eesti kõrgliiga väärilist kvaliteeti. Saarlaste keskkaitsja võib tänavuse aasta järel endale tunnustavalt õlale patsutada, sest esimene Premium liiga hooaeg on pakkunud põhjust tunda rahulolu.
Herman Pedmanson
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: poolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 32 mängu (28 põhis); 4 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 5 ; 0 .
Kuigi Pedmanson oli juba eelmine aasta üks nimedest, kes kuulus pidevalt Tammeka algkoosseisu, on ta tänavu teinud isiklikus arengus veel ühe sammu edasi. Keskpoolkaitsja panus on aidanud tartlased väljalangemisheitlusest tagasi tabeli keskmike hulka, kus Eesti jalgpallisõber on harjunud Tammekat nägema. Pedmanson on tõestanud end universaalina, kes katab vajadusel väljakul erinevaid (peamiselt küll kesk-, kuid vahel ka äärepoolkaitsja) positsioone. Tänavu on Marti Pähn teda tihti kasutanud ründava poolkaitsja rollis, mis on mõnel määral kajastunud ka statistikas.
Tammeka kasvandiku eelmise hooaja resultatiivsusnäitajad (kaks väravat ja kaks väravasöötu) on tänavu mõlemas kategoorias kahekordistunud. 19-aastase poolkaitsja statistikat vaadates on tähelepanuväärne, et ta on kaheksast resultatiivsuspunktist viis saanud kirja käimasoleva sügise jooksul. Hooaja lõpusirgel leitud hea hoog annab lootust, et noormees suudab selle üle kanda ka järgmisesse hooaega ning tulevikus kerkida sarnaselt teisele klubi kasvandikule Tanel Tammikule tartlaste üheks liidriks.
Rommi Siht
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: poolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 33 mängu (26 põhis); 3 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 5 ; 0 .
Kes oleks osanud hooaja eel arvata, et Rommi Siht on üks neljast Kalju mehest, kes käib tänavu meeskonna eest enim kohtumistes platsil? Kui Aleksandr Nikolajevil, Daniil Tarassenkovil ning Alex Matthias Tammel oli varasemast rohkem kogemusi Premium liiga tasemel mängimisest, siis Siht oli enne praegust hooaega Eesti kõrgliigas platsil olnud vaid 96 minutit.
Vaatamata vähestele kogemustele, tõestas keskpoolkaitsja end kiire kohanejana. Hooaja avakohtumises Kuressaare vastu tehtud algkoosseisudebüüt päädis väravasööduga ning alates esimesest voorust on Siht üldjuhul olnud tavapärane nimi nõmmekate algkoosseisus. Kvaliteedinäitaja on ka see, kui 18-aastlane eestlane suudab pingile mängida võõrleegionärist konkurendi algkoosseisukohale. Nii on juhtunud 23-aastase jaapanlase Koki Hayashiga, keda võis hooaja alguses ennustada Sihi asemel Kalju poolkaitseliini üheks tugitalaks, kuid tegelikkuses on see roll kuulunud nooremale kolleegile.
"Minu peamine ülesanne ei ole lüüa väravaid, aga kui võimalik, siis ikka liigun kasti," ütles Siht paar nädalavahetust tagasi mängujärgsel intervjuul. Kolm väravat, kuid veelgi enam kuus väravasöötu on tänavu täisealiseks saanud keskpoolkaitsja kohta saavutus, mis väärib tunnustust. Tänavune hooaeg, kus Siht kerkis mõneti ootamatult Kalju põhitegijaks, tekitab suurt põnevust eesootava vastu.
Alex Matthias Tamm
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 33 mängu (32 põhis); 27 (8 penaltist); 4 väravasöötu; 5 ; 0 .
Pole kahtlustki, et tänavuse aasta konkurentsitult parim väravalööja on teinud ka oma senise karjääri parima hooaja. 33 mängus löödud 27 väravat ja neli väravasöötu on teinud Tammest Premium liiga kardetuima ründajaga, kellega vastamisi minnes ei tule ühelgi kaitsjal lihtne tööpäev.
Kalju esiründaja on teinud mehise hüppe enda statistilste näitajate suurendamisel: kuigi väravasööte on võrreldes eelmise aastaga kogunenud viie võrra vähem kui tänavu, siis ründaja peaülesannet ehk väravate löömist on Tamm teinud statisikale tuginedes mullusega pea neli korda paremini (eelmine aasta jäi tema arvele seitse tabamust). Kui nõmmekas lööb viimase kahe mänguga kolm väravat, on ta tänavu skoorinud sama palju kui varasema kuue hooajaga kokku.
Pidurdamatu hoog Premium liigas on teinud Kalju mehest regulaarse valiku koondise ründeliini. On meeldivalt ebatõenäoline, et Tamm jätkab pärast niivõrd resultatiivset hooaega Eesti kõrgliigas ning Nõmme Kalju ridades. Tema tänavu näidatud kvaliteet loob ainest eeldada, et ukse taga ootavad kosilased tugevamatest välisliigadest.
Tony Varjund
Klubi: FC Flora
Positsioon: ründaja
Vanus: 17
Senine hooaeg: 27 mängu (18 põhis); 6 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 1 ; 0 .
Flora selle hooaja võrdlemisi õhukeselt komplekteeritud meeskond on andnud võimalusi mitmele klubi noormängijale. Kuigi Varjund on olnud Flora esindusmeeskonna tegemistega seotud ka eelnevad kaks hooaega, on ta tänavu korralikult kanda kinnitanud 15-kordse Eesti meistri ründeliinis, kus on lisaks temale valikus ka Sergei Zenjov, Rauno Alliku, Daniil Kuraksin, Mark Anders Lepik ning Rauno Sappinen.
Kahe viimase hiljutiste eemalolekute tõttu on Varjund näidanud head resultatiivsust väravate sepistamisel: alates augustist on tema nimele läinud viis väravat ning kolm väravasöötu. Tugev hooaja teine pool viitab silmnähtavale arengule, mille Varjund on praeguse aasta jooksul läbinud. Saada 17-aastaselt Eesti tippklubi ridades kirja kahekohaline arv resultatiivsuspunkte on väga tubli ning, heites pilgu tulevikku, lubav saavutus. Korralikud esitused Eesti kõrgliigas tõid noormehele kutse U21 koondisesse, kus ta debüteeris väravaga.
Ioan Yakovlev
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 32 mängu (25 põhis); 5 (0 penaltist); 5 väravasöötu; 3 ; 0 .
Nimekirja vanim mängija Yakovlev oli sarnaselt eelpool kajastatud meeskonnakaaslasele Schjønning-Larsenile üks mitmest Levadia tiitlivõidu põhitegijast. Kuigi statisikanumbrid ehk viis väravat ja viis väravasöötu ei ole võib-olla midagi üleliia erilist, tasub Yakovlevi väljakul nähes välja tuua tema panus, mis statistikas ei kajastu. Eesti kõrgliiga mõistes erakordselt väle jalgade töö muudab ta teravaks ning nobedaks, luues argumendi, mille põhjal võivad mitmed Yakovlevi pidada Eesti kõrgliiga ohtlikuimaks äärepoolkaitsjaks.
Yakovlevi areng võrreldes eelmise hooajaga on ka temale toonud Jürgen Henni käe all koondisekutsed ning oktoobrikuus sai Levadia äärepoolkaitsja kirja ka koondise debüütvärava. Erinevalt Schjønning-Larsenist on Yakovlevi puhul vanusevahe tõttu välismaale siirdumine vähem tõenäolisem, kuid usutavasti jääb Yakovlev ka järgneval hooajal värske meistri edus mängima võtmerolli.
Laurits Õunpuu
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 22 mängu (13 põhis); 1 (0 penaltist); 1 väravasöötu; 6 ; 0 .
Itaalia klubi Modena noortesüsteemist Tammekasse naasnud Õunpuule on praegune hooaeg esimene meesteklasside arvestuses. Kuigi meestejalgpalliga kohanemine võttis 19-aastasel äärekaitsjal esialgu kohanemisaega, on temast saanud hooaja teises pooles üsna harjumuspärane valik tartlaste algkoosseisu.
Kuigi Tammeka kahe hooaja vahelised lükked mängijateturul esialgu ei pälvinud suurt tähelepanu, on täiendused osutunud tagantjärele targana vajalikeks lisandusteks, kes on viinud taaralinlased tagasi Premium liiga tabeli keskpaika. Lisaks välismaalastele David Eptonile ja Olawale Tanimowole ning Premium liigas kogenud Mairo Miilile saab õnnestunud ülemineku märke teha ka Õunpuu kohta, kes on aidanud polsterdada eelmisel hooajal auklikuks jäänud Tammeka kaitseliini.
Napilt jäid valikust välja:
Karl Rudolf Õigus (Kuressaare)
Kaur Kivila (Kuressaare)
Taaniel Usta (Narva Trans)
Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:
2023: 1. Tristan Toomas Teeväli, 2. Evert Grünvald, 3. Oskar Hõim
2022: 1. Robi Saarma, 2. Daniil Kuraksin, 3. Sten Reinkort
2021: 1. Robert Kirss, 2. Markus Poom, 3. Marco Lukka
2020: 1. Vladislav Kreida, 2. Märten Kuusk, 3. Karl Rudolf Õigus
2019: 1. Erik Sorga, 2. Vladislav Kreida, 3. Märten Kuusk
2018: 1.-2. Markus Poom, 1.-2. Tristan Koskor, 3. Henri Järvelaid
2017: 1. Herol Riiberg, 2. Martin Miller, 3. Brent Lepistu
2016: 1. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015: 1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014: 1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012: 1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta