MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

KOKKUVÕTTED 2024
Link kopeeritud

Premium liiga parimad kaitsjad 2024

Link kopeeritud
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Aleksandr Nikolajev. Foto: Jana Pipar

Premium liiga hooaja kokkuvõtete pall on jõudnud kaitsjate jala juurde. Nii mõnigi neist on Soccernet.ee toimetuse valikusse jõudnud varemgi, samas on tänavune hooaeg olnud mitmele läbimurdeliseks.

Need välja nopitud 12 kaitsjat tulevad seitsmest erinevast klubist. Nagu tundub ka vast loogiline, siis meistertiim Tallinna FCI Levadia on esindatud justkui kogu kaitseliiniga - nelja palluriga. Hästi olid tänavu pildis ka Nõmme Kalju FC ja Tallinna FC Flora mehed, kelle ridadest pääsesid valikusse kaks mängijat. Kvaliteeti jagus veel nelja klubi tagalasse.

Soccernet.ee keskmine parim kaitsja on päris noor - 25-aastane. Valituks osutusid viis mängijat, kes on 23 või nooremad, ning kolm selgelt kogenumat, kel vanust vähemalt 29. 

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.

Premium liiga parimad kaitsjad 2024 (tähestikulises järjekorras):

Milan Delevic. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Milan Delevic

Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
12 mängu (12 põhis); 5  (penaltist); 1 väravasööt; 5 ; 1 .

Suvel Paide Linnameeskonnaga liitunud Serbia keskkaitsja Milan Delevic on kerkinud selle poolaastaga üheks põnevamaks kujuks. Ta pole päris standardne keskkaitsja, sest liigub ründefaasis isukalt keskväljale, et mängu paremini juhtida, kuid samas on ta ikka ja jälle alati kohal, kui sõbrad tagapool kutsuvad. Ehk Saksamaal sündinud Delevic rikastas Eesti jalgpallimaastikku juba säärase taktikalise plaani hiilgava realiseerimisega.

Muidugi, see pole veel kõik! Delevic tegi Premium liiga debüüdi 21. juulil JK Tallinna Kalevi vastu ja lõi kohe korra majja, lüües Paide juhtvärava ja teenides loetud minutid hiljem keskväljal end kehtestades hoiatuse. Kust iganes ta ka läbi ei käinud, ikka jäi märk maha ning sagedasti ikka postitiivne – vähemasti Paide jaoks. Delevici tahe jõuda igasse olukorda joonistub hästi välja tema senisest statistikast: 12 mängu on toonud viis tabamust, ühe väravasöödu, viis kollast kaarti ja ühe punase. Eks viimastega saab soovi korral veel tööd teha.

Bourama Fomba. Foto: Jana Pipar

Bourama Fomba

Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
26 mängu (24 põhis); 4  (penaltist); 0 väravasöötu; 4 0 .

Teine täishooaeg, kuid ikka see sama kvaliteetne Bourama Fomba, kelle toel on Tallinna FCI Levadia tagaliin liiga kindlaim – seniste 35 liigamänguga on endale lastud lüüa keskmiselt 0,46 väravat. 1999. aastal sündinud Mali keskkaitsja täidab meisterklubis Rasmus Peetsoni kõrval pigem kaitsvamat rolli, olles valmis peatama vastase tulekuid kas läbi kiiruse või jõu, tulgu katsed maast või õhust.

Fomba plussiks on sekkumiste korral palli säilitamine ja täpselt edasi mängimine – Wyscouti andmetel lausa 93-protsendise kvaliteediga. Ja kui see kõik näiteks viib Levadia standardolukorrani, siis on Fomba kohal, maksku mis maksab – ega need neli liigaväravat niisama ole tulnud. Neist ilusaim sündis tiitli kindlustamisheitluses Tartu JK Tammeka vastu, kui Fomba nurgalöögijärgses olukorras palli kuulina lati alla saatis.

Heitor. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Heitor

Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
17 mängu (12 põhis); 1  (penaltist); 1 väravasööt; 4 0 .

Brasiilia keskkaitsja Heitor viibis Eestimaal kokku 1,5 hooaega ning tänaseks on ta suundunud mängima Ungari kõrgliigaklubisse Györi ETO, kus ta kerkis nobedalt viiese tagaliini põhimeheks. 24-aastane endine Levadia keskkaitsja jõudis poole hooajaga kaasa teha 17 kohtumises, kus ta mängis kokku kas Peetsoni või Fombaga. Viimasega küll harvem – pigem kippusid välismängijad olema teineteisele konkurendiks.

Heitori pärand kui selline on aga märgatav tänase päevani. Ta paistis samuti silma arvukate ning sageli otsustavate vaheltlõigetega, mis tihti viisid väärtuslike ründesuunal tehtud söötudeni. Brasiillasest keskkaitsja recovery (vastastiim jääb näiteks kas duelli või lihtsalt valesöödu tõttu pallist ilma ning kõnealune osapool saab ründama hakata; loetakse esimese puute tegijat) keskmine näitaja 14,25 on liigaüleses edetabelis 2. kohal ning õhuduellidesse mängu peale keskmiselt 5,91 korral minek on seitsmendal positsioonil.

Kristo Hussar. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kristo Hussar

Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
35 mängu (35 põhis);  (penaltist); väravasöötu; 0 .

22-aastane Kristo Hussar on kerkinud Tallinna FC Flora tagaliini üheks usaldusväärsemaks lüliks ning juba saab öelda, et tal on lõpusirgel olevast hooajast kirjas tiimikaaslastega võrreldes enim mänguminuteid (keskmiselt 89,60 mängu kohta). Ehk ta on üritanud tuua korda, tasakaalu ja kogemust (!) sinna, kus meistritroonilt langenud Flora seda enim vajas – roteeriti ju (olude sunnil) palju. Ning mitte kordagi Hussari arvelt, sest lisaks vigastustele polnud probleeme ka kaartidega.

2020. aastal Premium liigas esimesi samme teinud Hussar on nüüdseks kerkinud liiga üheks silmapaistvamaks paremkaitsjaks tänu oma töökindlale mootorile, mis on häid pöördeid kogumas ka ründesuunal. On ju tegemist selle hooajaga, kus ta lõi oma esimesed Premium liiga väravad. Hussar aitab seda teha usinalt ka teistel: liigaüleses tsenderduste edetabelis hoiab ta 6. kohta (5,24 kastilastud palli mängu peale), samal ajal kui kirjas on viis väravasöötu.

Aleksandr Nikolajev. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Aleksandr Nikolajev

Klubi: Nõmme Kalju FC
Positsioon: kesk- ja/või vasakkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
34 mängu (33 põhis);  (penaltist); väravasööt; 0 .

Kuidagi märkamatult sai 2003. aasta jaanilaupäeval sündinud Aleksandr Nikolajevist hoopiski keskkaitsja, kelle õlule ei jäänud muud, kui et vastutada ühena kolmest (Nikita Andrejevi plaan nägi enamasti ette, et kaitsjad jäävad taha kolmekesi) suurte unistustega Nõmme Kalju FC tagala eest. Ning seda mängust mängu, mis on kergitanud Nikolajevi tiimisisese mänguaja edetabeli esikolmikusse.

Aasta alguses klubi vahetanud ja Kaljuga nelja-aastase leping sõlminud Nikolajev keskendus tänavu rohkem kaitsmisele ning resultatiivsuspunkte tilkus juurde harva – 14. aprillil andis ta Paide Linnameeskonna vastu väravasöödu ning kuu hiljem tegi ta FC Kuressaare vastu skoori. Premium liiga sajaliste klubisse lähenev Nikolajev tõestas tänavu, et on mitmekülgselt rikkalik ning talendikas, samas piisavalt kogenud kaitsja, kelles saab ka kõrgetele kohtadele rihtiv tiim kindel olla.

Märten Pajunurm. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Märten Pajunurm

Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 9  (penaltist); väravasööt; ; .

Keskkaitsja küll, aga ikka on Märten Pajunurm tihtilugu see, kes vastutab FC Kuressaare võitude eest. Ei tulnud muutust sisse ka sel hooajal, kus 30 matšiga sahisesid võrgud kokku kümnel korral (9 väravat ja 1 väravasööt). Eriti kihvt oli aprillikuine andmine toona veel valitseva Eesti meistri FC Flora vastu, kus esmalt lajatas Pajunurm standardolukorrast ning siis lisas penaltipunktilt teisegi. Augustis lõi vasakujalgne keskkaitsja mängus Kaleviga oivalise olümpiavärava.

Sellele lisaks 31-aastane Pajunurm on kõva võitleja nii maas kui õhus, olles eeskujuks ka oma kapteniomadustega. Ta on tugev nii vastaste söötude läbilõikamises (Wyscouti edetabelis 3. koht) kui recovery'tes (4.), millest mõlemad nõuavad head reaktsioonikiirust ja parajat väledust. Paraku sai Premium liiga hooaeg Pajunurme jaoks ebaausalt varajase lõpu: ta läks mängus Floraga endast välja ja välgutas keskmisi sõrmi, sest VAR-i abil võeti talt värav. Hiljem selgus, et saarlasele tehti tühistatud värava näol ülekohtut.

Rasmus Peetson. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Rasmus Peetson

Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis);  (penaltist); väravasöötu; .

Kui Soccernet.ee toimetus ennustas hooaja eel, kes võidab Premium liiga, kostus ühest suust: "Rasmus Peetson!" Mida lähemale hooaja lõpp tuleb, seda õigem see vastus näib. FCI Levadia kapten ning kompromissitult võitlev Peetson moodustab kahtlemata suure osa klubi tänavusest õnnestumisest, mis koosneb lisaks meistritiitlile ka Tipneri karikast. Lisaks on ta oluline lüli ka koondiserindel, suutes sealgi täita mitut positsiooni ja rolli.

Sagedasti pallivaldamisele keskenduvas Levadias on Peetson üks mängujuhtidest, kes aitab leida vastase liine läbistavaid sööte. Seda kinnitab Wyscouti kõrge tabelikoht viimasele kolmandikule leitud söötude arvestuses – mängu kohta keskmiselt 12,11 palli, mis annab 3. koha. Sel hooajal sai Peetson taas käia ära ka keskväljal ja äärekaitses, tõestades sellega, et teinekord mõneti harjumuspäratu positsioon verest välja lööma ei pane. Eks see on ka loogiline - kui üllatusi ei tule, tõuseb Peetson hooaja viimase mänguga 230 Premium liiga matšile.

Maksim Podholjuzin. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Maksim Podholjuzin

Klubi: Nõmme Kalju FC
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis);  (penaltist); väravasöötu; .

Enne Levadias mänginud ning nüüd Nõmme Kaljus kindlust pakkuv Maksim Podholjuzini puhul on enam-vähem alati teada, mida kätte saadakse. Ta on tõeline kaitseliini liider, kelle trumbiks on kõrgetasemeline mängulugemine, mistõttu oskab ta liinist õigeaegselt välja astuda ning vastase sööte endale noolida. Wyscouti kalkulatsioonide kohaselt on ta viimases Premium liiga parim – keskmiselt 7,08 vaheltlõiget mängu kohta.

Tiimisiseses konkurentsis on peagi 32. sünnipäeva tähistaval Podholjuzinil kirjas enim mänguminuteid. Kuidas nii? Kui tavaliselt peavad keskkaitsjad tegema arvukalt otsustavaid vigu, siis Podholjuzin on tänavu patustanud hoiatusevääriliselt vaid korra. Nii saab peatreener Nikita Andrejev iga mängu eel märkida protokolli esmalt Podholjuzini nime ja loksutada seejärel ülejäänud tiim paika. Sellist luksust kohtab päris harva.

Michael Schjönning-Larsen. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Michael Schjönning-Larsen

Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
31 mängu (29 põhis);  (penaltist); väravasöötu; .

Need, kes ei saanud eelmise hooajaga sotti, mis masti mees on Michael Schjönning-Larsen, siis tänavu on temast veelgi raskem mööda vaadata. Taanis vutihariduse saanud paremajalgne vasakkaitsja on Levadias tõeliselt lõkkele löönud ning hakanud lisaks väravasöötude jagamisele ka väravaid lööma. Seda tihtilugu nii, et ta trikitab end ise löögile, jättes ametikaaslased (justnimelt mitmuses!) tõeliselt pika ninaga. Sedasi on Larsen tänavu teinud nii Paidele kui Kalevile.

Enesekindel hoiak, tahe mängust mängu üles-alla joosta ning sujuv koostöö tiimikaaslastega on teinud Larsenist ka püsiva A-koondise mängumehe – kuus mängu, kuus kohta algkoosseisus. See fakt on kahtlemata kvaliteedimärgiks, mille Levadia vasakpoolne äärekaitsja on eriti just selle hooajaga välja teeninud. Ja tegemist on tegelikult alles 23-aastase palluriga.

Tanel Tammik. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tanel Tammik

Klubi: Tartu JK Tammeka
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
31 mängu (29 põhis);  (penaltist); väravasööt; ; .

Mäletatavasti ennustati hooaja eel, et Tartu JK Tammeka põrub kogu täiega ja langeb Premium liigast välja. Sel ei lasknud tartlased – eesotsas Tanel Tammikuga – juhtuda ning viimase vooru eel vaatab neile vastu igati soliidne 6. koht. Osalt tänu sellele, et ette on leitud õige mees, samas suuresti ka sellele, et taga on püsinud asjad piisavalt hästi korras. Selle osas on palju sõna saanud justnimelt Tammik, kes on alles 22-aastane, kuid juba end kehtestanud mitmel erineval tasandil.

Tammiku jaoks oli see hooaeg ühest küljest (taaskord) läbimurdeline. Ta tuletas meelde, et on jõuline ning ennast kehtestav mängija, kes võitleb alati lõpuni ning utsitab teisigi sama tegema. Heaks näiteks oli 2:2 viigimäng Pärnu JK Vaprusega, kus Tammik päästis tartlastele punkti 90+5. minuti väravast. Võimsat emotsiooni pakkus ka FCI Levadia võrku löödud lohutusvärav, mille vasakjalgne U21 koondise kapten lõi otse karistuslöögist. Nüüd, kui noortekoondiste aeg on läbi, ergutab Tammik end vast veelgi suurematele tegudele.

Erko Jonne Tõugjas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Erko Jonne Tõugjas

Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis);  (penaltist); väravasööt; .

2003. aasta juulikuus sündinud Erko Jonne Tõugjas on Kristo Hussari kõrval see teine näiliselt kogenud kaitselüli, kelle poole on FC Flora pidanud tänavu ootamatult palju vaatama. Teisalt oli tal hooaja eel kirjas vaid 29 kõrgliigamängu, mis olid pigem kokku pudisenud ehk et tõelist tuleproovi polnud tal veel olnud. Nii tunduski, et kui panna ühte võrrandisse need mõnikümmend mängu ja talle seatud ootused, siis jääb vastus miinusmärgiga.

Tõugjas on aga teistmoodi matemaatik, kes tõestas et, suudab teinekord vähesega ära teha paljut. Kui teised lülid kippusid ta ümber vahetuma, siis Tõugjas püsis liidrina paigal ning kogus tiimisiseses konkurentsis mänguminuteid hõbedakohavääriliselt. Tõugjase eriliseks trumbiks on justkui piiritu julgus ja tahe jõuda igasse olukorda – Wyscouti andmetel on ta platsimängijana blokeerinud keskmiselt enim pealelööke (1,14). Eks see annab ainest kiita saab ka tema mängulugemisoskust, reaktsiooni ja väledust.

Magnus Villota. Foto: Svetlana Valijeva

Magnus Villota

Klubi: Pärnu JK Vaprus
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis);  (penaltist); väravasöötu; .

Kuigi Pärnu JK Vaprusel pole tänavu väga millegagi eputada, siis vähemasti pakub neile ikka ja jälle rõõmu tiimi üks ja ainus – kapten Magnus Villota. Ühest küljest kui vana rahu, samas tiimikaaslasi positiivselt nakatav pärnakas on tänavu olnud kohal pea igas mängus ning teinud kõike, et midagigi näppude vahele saada. Kui vaja, hammustab ta vastase sööte läbi, või kui sellest ei piisa, viskub ta katsele ennastsalgavalt ette. Vaprusel tuleb vaid küsida ning Villota on juba ametis.

Kolmes matšis on tema oskusi vaja läinud ka hoopis teise värava all: Premium liigas üle 230 mängu pidanud Villota arvele lisandus tänavu kolm tabamust, üks tähtsam kui teine. Algust tegi ta Paides, kus lõi 90+1. minutil kohaliku Linnameeskonna võrku 1:0 võiduvärava. Seejärel aitas ta säru teha uustulnukale FC Nõmme Unitedile. Septembrikuu keskel aitas ta mängus Tammekaga teenida Vaprusel viigipunkti. Iga see tegu on olnud oluline, sest nüüdseks on ka selge, et pärnakad pallivad tippjalgpalli ka uuel hooajal.

Napilt jäid valikust välja: Ragnar Klavan (JK Tallinna Kalev), Michael Lilander (Paide Linnameeskond), Danõl Maštšenko (Nõmme Kalju FC), Edgar Tur (Tallinna FCI Levadia).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

20231. Bourama Fomba, 2. Rasmus Peetson, 3. Uku Kõrre.
2022
1. Joonas Tamm, 2. Ken Kallaste, 3. Deniss Dedetško
2021
1. Märten Kuusk, 2. Ragnar Klavan, 3. Märten Pajunurm
2020
1. Märten Kuusk, 2. Michael Lilander, Muhammed Sanneh
2019
1. Gert Kams, 2. Märten Kuusk, 3. Mikel Gurrutxaga
20181. Maximiliano Ugge, 2. Dmitri Kruglov, 3. Gert Kams
20171. Joonas Tamm, 2. Karl Mööl, 3. Igor Dudarev
2016
1. Ofosu Appiah, 2. Dmitri Kruglov, 3. Karl Mööl
2015
1. Gert Kams, 2. Enar Jääger, 3. Markus Jürgenson
2014
1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
20121. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov  

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2024
KOKKUVÕTTED 2024 2

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2024

Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2024
KOKKUVÕTTED 2024

Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2024

SUUR HÄÄLETUS: vali Premium liiga parim mängija!
KOKKUVÕTTED 2024 3

SUUR HÄÄLETUS: vali Premium liiga parim mängija!

Premium liiga enim arenenud mängijad 2024
KOKKUVÕTTED 2024

Premium liiga enim arenenud mängijad 2024

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2024
KOKKUVÕTTED 2024 3

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2024

Premium liiga parimad ründajad ja väravavahid 2024
KOKKUVÕTTED 2024 3

Premium liiga parimad ründajad ja väravavahid 2024

Premium liiga suurimad üllatused ja pettumused 2024
KOKKUVÕTTED 2024

Premium liiga suurimad üllatused ja pettumused 2024

Premium liiga hooaeg numbrites 2024
KOKKUVÕTTED 2024 2

Premium liiga hooaeg numbrites 2024

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK