Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2024
Kaasahaarav Premium liiga hooaeg 2024 läheneb finišijoonele. Hooaja kokkuvõtteid koostav Soccernet.ee keskendub seekord parimatele noortele ja vanameistritele.
- Mängijate statistika on 30. oktoobri seisuga.
- Vaata parimaid ja halvimaid üleminekuid siit!
Kui tavaliselt tuleb kõrgliiga parimaid noori otsida tikutulega, siis tänavu tõstis pead rohkem kui viis 18-aastast ja nooremat mängumeest. Valikut jagus isegi nii palju, et viis tublit noormeest jäid sellest välja.
Möödunud viiel aastal valiti parimaks vanameistriks Flora poolkaitsja Konstantin Vassiljev. Sel aastal ei kuulu Vassiljev esmakordselt pärast Eestisse naasmist viie parema hulka. Kas maestro peab oma krooni kellelegi teisele loovutama, seda otsustavad fännid.
Soccernet.ee liigitab 2006. aastal ja hiljem sündinud mängijad noorteks ning 1991. aastal ja varem sündinud mängijad vanameistriteks.
NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.
Premium liiga parimad noored 2024 (tähestikulises järjekorras):
Akaki Gvineria
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: ründaja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 22 mängu (4 põhis); 1 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 1 ; 0 .
Mullu kõrgliigas esimest korda minuteid teeninud Gruusia kodakondne Gvineria hakkas tänavu silma paistma suvel. Esiliiga B-s kõik võrgud ribadeks löönud kesktormaja oli hea vahetusmees ja teatud hetkedel ka algkoosseisus asendaja Ahmed Basherile.
"Akaki on hästi mänginud ja suutnud igas mängus endale väravalöömise võimaluse tekitada. Ootan seda, et ta saaks esimese maha ja sealt edasi oleks kindlasti lihtsam," rääkis Tammeka peatreener Marti Pähn augustis Soccernet TV-le. Paar nädalat hiljem sai kannatlikult Premium liiga debüütväravat oodanud nooruk Paide vastu kirja selle kauaoodatud esimese.
Maksim Kalimullin
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: ründaja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 17 mängu (11 põhis); 3 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 1 ; 0 .
Mullu suvel Poola tippklubi Varssavi Legia akadeemiast Esiliiga tiimi FC Tallinnasse naasnud Kalimullin laenati tänavuseks aastaks valitseva meistri Flora ridadesse. Tasemehüpe ja sellega kaasnev mänguline vastutus oli suur, kuid ründava poolkaitsjana toimetav noormees sai oma ülesannetega hakkama.
Esimene hooaeg kõrgliigas oli Kalimullini jaoks kui sõit Ameerika mägedel. Kevadel palju mänguaega teeninud ja tihtipeale Flora põhirivistusse kuulunud mängija kadus suvisel perioodil pildilt, pallides duubelmeeskonnaga Esiliigas. Sügisel jõudis Kalimullin tagasi esindusse, kus ta on olnud vahetusest lisakäik rünnakule. Tema poolt Kaljule löödud värav hoiab Florat medalimängus.
Patrik Kristal
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: poolkaitsja
Vanus: 16
Senine hooaeg: 29 mängu (20 põhis); 6 (4 penaltist); 5 väravasöötu; 10 ; 0 .
Parimate üleminekute kategooriasse mahtuva Kristali puhul saab tõdeda, et ta tegi talvel õige valiku, vahetades Levadia särgi Paide vastu. Tänavuse meisterklubi juures oleks jäänud tema potentsiaal realiseerimata, sest ees olnuks muuhulgas Mihkel Ainsalu, Til Mavretic ja Richie Musaba, kes parema meelega oma minuteid teistega ei jagaks.
Paides Premium liiga ukse jalaga lahti löönud ja seeläbi end Eesti A-koondisesse murdnud Kristal teeb silmad ette paljudele kolleegidele. Verinoor poolkaitsja ei löö mitte millelegi risti ette, vaid töötab hingestatult lõpuvileni.
Kristalil on väga hea nina rünnakul tegutsemisel, lisaks ei ole ta kade, vaid tekitab meelsasti kaaslastele olukordi. Ka nahaalsusest ei jää noormehel vajaka, vaid selle abil suudab ta platsil vastastele näidata, kes on boss. Igas mängus on tal naeratus näol ja silmad säravad, sest ta naudib seda, mida teeb. Ei ole mõni ime, et säärane talent siirdub hooaja lõppedes Saksamaale, kus teda ootab uus seiklus Kölnis.
Rommi Siht
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: poolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 33 mängu (26 põhis); 3 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 5 ; 0 .
2022. aastal 16-aastaselt Premium liiga debüüdi teinud Siht teenis viimasel kahel hooajal mänguaega vaid näpuotsa jagu. Tänavu sai temast silmnähtavalt nooremaks muutunud meeskonna alustala, olles enim minuteid teenivate mängijate nimistus kuues. Hooaja ettevalmistusel väga heast küljest näidanud poolkaitsja mängis ennast kahekordse meisterklubi algkoosseisu, puksides välja kogenud mehed.
Sihi jaoks oli tänavune hooaeg ilma ühegi kahtluseta murranguline ning mängija saab sellest aru, hoides kaks jalga maas. "Töö jätkub. See, et ma mängin, on hea, aga me kõik teame, et Eesti liiga ei tohiks piir olla, seega ma pean veel palju tööd tegema," rääkis Siht septembris Soccernet TV otse-eetris.
Mida rohkem Siht hooaja jooksul minuteid teenis, seda stabiilsemaks muutusid tema esitused palliplatsil, kus teda võib iseloomustada energilise ja agressiivse poolkaitsjana, kes hoiab keskväljal kõik asjad korras.
Tony Varjund
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: ründaja
Vanus: 17
Senine hooaeg: 27 mängu (18 põhis); 6 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 1 ; 0 .
Varjund on Premium liigas figureerinud juba kaks aastat, ent ta on jätkuvalt väga noor. Tunamullu 15-aastaselt esimest korda murule saadetud ründaja on sel aastal teeninud hulganisti minuteid, mille jooksul on ta kogunud kümme resultatiivsuspunkti - kuus väravat ja neli söötu.
Kui hooaja esimeses pooles oli Varjund tubli varuründaja, siis sügisringis on ta püsivalt põhirollis olnud. Põhjus seisneb selles, et Varjundi suurimad tiimisisesed konkurendid Mark Anders Lepik ja Rauno Sappinen on laatsaretis ehk ühe (antud juhul isegi kahe mehe) õnnetus on teise mehe õnn.
Varjundi trumpideks on pikkus, millega ta võidab õhuvõitlusi, kiired jalad, millega ta edestab vastaste kaitsjaid, ning täpne löök, millega ta sahistab võrke.
Napilt jäid valikust välja:
Trevor Hint (Nõmme United)
Matthias Limberg (Pärnu Vaprus)
Maksimilian Skvortsov (Tallinna Levadia)
Evert Talviste (Tallinna Kalev)
Martin Tomberg (Tallinna Kalev)
Eelmiste aastate parimad noored:
2023: 1. Oskar Hõim, 2. Robert Veering, 3. Mathias Villota
2022: 1. Ott Nõmm, 2. Ramol Sillamaa, 3. Henri Käblik
2021: 1. Aleksandr Šapovalov, 2. Daniil Kuraksin, 3. Rocco Robert Shein
2020: 1. Patrick Genro Veelma, 2. Nikita Mihhailov, 3. Martin Vetkal
2019: 1. Henri Välja, 2. Tristan Toomas Teeväli, 3. Patrick Genro Veelma
2018: 1. Mark Anders Lepik, 2. Mihkel Järviste, 3. Kristofer Piht
2017: 1. Markus Poom, 2. Mark Anders Lepik, 3. Mihkel Järviste
2016: 1. Ander Ott Valge, 2. Markus Poom, 3. Rait Läll
2015: 1. Kaspar Mutso, 2. Michael Lilander, 3. Jan Kokla
2014: 1. Matvei Igonen, 2. Rasmus Tauts, 3. Rauno Sappinen
2013: 1. Matvei Igonen 2. Rauno Sappinen 3. Mihkel Ainsalu
2012: 1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011: 1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
2010: 1. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop
2009: 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008: 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007: 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Rauno Alliku
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: ründaja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 27 mängu (18 põhis); 3 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 4 ; 0 .
Pärnus sündinud, seal üles kasvanud ning esimesed sammud jalgpallis teinud Alliku on läbi ja lõhki Flora mees, kes kannab alates tänavuse aasta kevadest platsil viibides oma õlavarre ümber kaptenipaela.
Kuigi minutite arv kahaneb tal aastatega järk-järgult, sest tervis pole enam endine, on jätkuvalt tegu üliolulise ja -kogenud mehega, kes hoiab oma võistkonda liimina koos. Alliku on ründefaasis universaalne mängija, kes tegutseb seal, kus teda parasjagu vajatakse - olgu selleks tipus, äärel või ründava poolkaitsja kohal.
Sarnaselt minutite arvuga ei ole Alliku enam nii resultatiivne kui varem. Viimati oli tal nii väravatevaene aasta 2011, kui ta sai kirja vaid ühe tabamuse, hetkel on neid kolm. Sellele vaatamata on ta sel hooajal andnud kuuel korral kaaslastele söödu, millest on sündinud värav.
Zakaria Beglarišvili
Klubi: Narva Trans
Positsioon: poolkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 35 mängu (23 põhis); 6 (2 penaltist); 12 väravasöötu; 4 ; 0 .
Beglarišvili maagia, kus ta suudab pea võimatust situatsioonist midagi erilist tekitada, ei ole mitte kusagile kadunud. Kui hooaja algfaasis võis tunduda, et Gruusiast naasnud Eesti passi omavale mängijale on hakanud vanus mõjuma ning seetõttu kannatas Transi ründemäng, siis mida aeg edasi, seda tulemuslikult hakkas Beglarišvili esinema ja piirilinlaste seis parenes.
Premium liiga vaatajate jaoks pole midagi uut see, et Beglarišvili olemasolu muudab tema tiimikaaslased mitu korda paremaks. Kaks vooru enne finišijoone ületamist hoiab ta 12 väravasööduga üleliigalises arvestuses esikohta ning tänu talle võivad piirilinlased lõpetada viiendal kohal, kus nad pole juba mitmeid aastaid pesitsenud.
Kuna Beglarišvili kinnitas, et ta sõlmis Transiga ühe-aastase lepingupikenduse, siis saab ka järgmisel hooajal tema säravaid esitusi nautida. Kõigi eelduste kohaselt kuulub ta siis ka parimate vanameistrite hulka.
Ragnar Klavan
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: kaitsja
Vanus: 39
Senine hooaeg: 12 mängu (12 põhis); 1 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 3 ; 0 .
Pärast pikka ja vägevat väliskarjääri 2021. aastal Eestisse naasnud Klavan on kogu aeg prioritiseerinud oma tervist. Nõnda ka tänavu. Tal on kirjas 12 mängu, millest kõigis on ta andnud endast maksimumi. Selle kõige peale tekib küsimus, kas see on Klavani viimane hooaeg tippjalgpallis?
Mullu pronksi võitnud Kalev on tänavu raskustes ning võitleb selle nimel, et vältida üleminekumänge. Ka klubi president Klavan on andnud omapoolse panuse, et tema tiim väldiks üheksandat kohta, kui ta koksas Unitedi vastu tulnud nurgalöögi meisterlikult tagumisse nurka. Kui palju sellest abi on, selgub lähima kahe vooru jooksul.
"Ega ma karjääri jooksul väga palju väravaid ei ole löönud, aga need, mis ma mäletan, on olnud suhteliselt tähtsad. Ma loodan, et see andis meile järgmise käigu viimaseks kaheks mänguks," kostis Klavan pärast Unitedi-mängu Soccernet TV ülekandes.
Ats Purje
Klubi: JK Tallinna Kalev
Positsioon: ründaja
Vanus: 39
Senine hooaeg: 33 mängu (24 põhis); 11 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 3 ; 0 .
Kui hooaja eel räägiti Kalevi leerist, kuidas Purje on toonase peatreeneri Daniel Meijeli mängiv abiline, siis nüüd võib tõdeda, et vanameistrist ründaja keskendus rohkem mängimisele. Seda kõike põhjusel, et meeskond vajas teda ja tema väravaid hädasti.
Purje näitas hooaja jooksul korduvalt, et vaatamata kõrgele eale on tema see, kes otsustab mänge. Viigivärav Florale, kaks tabamust Kuressaare ja Transi vastu, mis tagasid Kalevile kaotuse asemel viigi, kahel korral võidukoll Vapruse vastu - mida oleks Kalev ilma temata küll teinud ja kus oleksid nad tabelis asetsenud?
Üks Vaprusele löödud fenomenaalne soolovärav vastu hakkas internetis oma elu elama ning jõudis riigipiiridest kaugemalegi. Isegi vastasmeeskonna peatreenerid tunnustavad Purjet. Näiteks sõnas Kuressaare loots Roman Kožuhhovski suvel, et Purje on elav eeskuju, kuidas tuleb suhtuda jalgpalli.
Sergei Zenjov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: ründaja
Vanus: 35
Senine hooaeg: 25 mängu (21 põhis); 15 (2 penaltist); 5 väravasöötu; 5 ; 0 .
2007. aastal parimaks noormängijaks valitud Zenjov on kolmandat aastat järjest vanameistrite nimistus, kus ta pole mitte kordagi kolme parema seltsi hääletatud.
Zenjov pakatab tahtmisest lüüa väravaid ja võita, ammutades jõudu ka kõrvalistest asjadest. Näiteks septembrikuisest koondisekutsest ilmajäämisele vastas ta Tallinna derbis Levadiale ja hiljem mitmetele teistele tiimidele löödud tabamusega. Oktoobris kaasas koondise peatreener Jürgen Henn Zenjovi meeskonda.
Kevadel traumat ravinud ründajal on käsil kõige resultatiivsem aasta, kui ta on 25 mänguga löönud 15 väravat, millega ta jagab tiimisiseselt Mark Anders Lepikuga esikohta. Varem oli Zenjovi parimaks saagiks 14 - aastatel 2007 ja 2021. Selle kõige juures ei tohi ära unustada fakti, et hooaja lõpuni on veel kaks kohtumist minna ehk antud arv võib selle ajaga kasvada.
Napilt jäid valikust välja:
Oskari Forsman (Tallinna Kalev)
Andre Frolov (Paide Linnameeskond)
Reio Laabus (Tartu Tammeka)
Aleksei Matrossov (Narva Trans).
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2023: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Oskari Forsman, 3. Ats Purje
2022: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Ats Purje, 3. Deniss Dedetško
2021: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Ken Kallaste, 3. Kaimar Saag
2020: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Pavel Londak, 3. Artur Kotenko
2019: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Gert Kams, 3. Tarmo Neemelo
2018: 1. Dmitri Kruglov, 2. Gert Kams, 3. Pavel Londak
2017: 1. Tarmo Neemelo, 2. Artur Kotenko, 3. Dmitri Kruglov
2016: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Kristjan Tiirik
2015: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Joel Lindpere, 3. Kristjan Tiirik
2014: 1. Taavi Rähn, 2. Andrei Kalimullin, 3. Felipe Nunes
2013: 1. Andrei Kalimullin, 2. Konstantin Nahk 3. Stanislav Kitto
2012: 1. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
2011: 1. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
2010: 1. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
2009: 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007: 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta