Premium liiga hooaja kokkuvõtted on jõudnud parimate ründajate ja väravavahtideni. Soccernet.ee toimetuse valikusse jäid kaheksa ründajate ja neli väravavahtide kategooria meest.
- Mängijate statistika on artiklis 6. novembri seisuga.
- Vaata parimaid poolkaitsjaid siit!
- Vaata parimaid kaitsjaid siit!
- Vaata parimaid noori ja vanameistreid siit!
Võrreldes eelmise aasta valikuga on toimunud mitmeid muudatusi, eelkõige just ründajate koha pealt. Tänavuses nimistus on suutnud oma koha säilitada ainult üks mees. Väravavahtide osas on aga stabiilsus säilinud, mullusega võrreldes on toimunud üks vahetus.
Kaheksa parima ründaja hulka panustavad kahe mängijaga nii Nõmme Kalju, FC Flora kui ka Paide Linnameeskond, üks tuleb Tartu Tammekast ja üks Tallinna Kalevist. Väravavahid jagunevad Flora, Paide, Levadia ja Kuressaare ridadesse.
NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.
Premium liiga parimad ründajad 2024 (tähestikulises järjekorras):
Ahmed Adebayo Basher
Klubi: Tartu JK Tammeka
Positsioon: ründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 28 mängu (28 põhis); 15 (3 penaltist); 2 väravasöötu; 10 ; 1
Hooaja eel ennustas suur osa Eesti jalgpallifännidest Tammekale Premium liiga tabeli viimaseid kohti. Oluline osa antud arusaama ümberlükkamisest lasus Basheri mõjul ja väravatel. 2023. aasta suvel Tammekaga liitunud Nigeeria ründaja on tõestanud end Premium liiga ühe dominantsema ründajana.
Kuigi Basher jätab ka palju olukordi realiseerimata, siis tema selle hooaja 15 väravat moodustavad Tammeka kogusaldost koguni 33% (Tammeka on seni löönud 45 väravat). Hooaja alguses endale eesmärgiks pandud 20 väravat jääb Basheril sel hooajal suure tõenäosusega püüdmatuks, kuid tema võimekus palli katta ja kontrollida ning selle abil kaitsjate tähelepanu endale võita ja tiimikaaslasi vabastada on tekitanud kaitsjatele sel hooajal palju peavalu.
Abdoulie Ceesay
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 14 mängu (12 põhis); 12 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 4 ; 0
Sel suvel Paidega liitunud Ceesay mõju oli kohene - oma esimeses mängus klubi eest 11. juulil suutis ründaja Konverentsiliiga esimeses eelringis võõrsil Walesi klubi Bala Towni vastu jala valgeks saada.
Esimese Premium liiga väravani 24. augustil pidi noormees paar mängu ootama, kuid Ceesay pole sellest hetkest tagasi vaadanud. 14 mänguga 12 väravat ja neli väravasöötu on väga korralik saldo, mille toel on Paide olulisi võite võtnud ja on väga lähedal esikolmiku koha kindlustamisele.
Promise David
Klubi: Nõmme Kalju FC
Positsioon: ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 16 mängu (15 põhis); 14 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 3 ; 0
Promise David oli Kalju ridades mängides ehtne näide lihvimata teemantist. 2023. aastal Kaljuga liitudes oli Promise’i liikumine natukene nurgeline ja ta proovis olenemata kaugusest kõiki lööke täie tugevusega väravasse lüüa.
2024. aasta oli ründaja jaoks aga murranguline. Olles selgelt oma oskusi ja jalgpalli arusaamu kahe hooaja vahelisel ajal parandanud, oli see 195 cm pikk Kanada ründaja suur probleem Premium liiga kaitsjate jaoks. Tema füüsilised anded (pikkus, kiirus, tugevus) koostöös peatreeneri Nikita Andrejevi näpunäidete ja Alex Matthias Tamme partnerlusega, tegi Kalju eesliini väga keeruliseks, kelle vastu kaitseplaani välja mõelda.
Selle pealt teenis David sel suvel ka ülemineku Belgia kõrgliigas ja Euroopa Liigas pallivasse Union Saint-Gilloise’i ridadesse, kus ründaja on samuti suutnud erinevate sarjade peale neli väravat lüüa.
Mark Anders Lepik
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: ründaja
Vanus: 24
Senine hooaeg: 25 mängu (22 põhis); 15 (2 penaltist); 4 väravasöötu; 1 ; 0
Lepiku jaoks lõppes küll hooaeg põlve eesmise ristatisideme rebendi tõttu septembrikuises koondiseakna trennis enneaegselt, kuid ründaja jaoks oli tegu suure sammuga edasi, lüües oma senise Premium liiga karjääri suurima väravate arvu. Viimati 2018. aastal Premium liigas kahekohalise väravate arvu (10) löönud Lepiku jaoks oli tegu märgatava arenguga, kuid küsimus jääb õhku, kui palju oleks ründaja ilma vigastuseta veel suutnud lüüa.
Samuti sai Lepik sel hooajal jala valgeks Eesti A-koondise eest, kui suutis Balti liiga finaalis Leedu vastu värava lüüa.
Ats Purje
Klubi: JK Tallinna Kalev
Positsioon: ründaja
Vanus: 39
Senine hooaeg: 34 mängu (25 põhis); 11 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 3 ; 0
Vanameistrite kategooriasse liigituv Ats Purje on sel hooajal näidanud jätkuvat vitaalsust ja kõrget kvaliteeti Kalevi ründeosakonnas. 2003. aastal Eesti kõrgliiga debüüdi teinud Purje on suutnud 21 aastat hiljem lüüa üle 30% Kalevi selle hooaja väravatest (Kalev on seni löönud 36 väravat).
Kui vaadata täpsemalt, kelle vastu Purje on suutnud skoorida, siis lisaks väravatele FC Kuressaare, Pärnu Vapruse ja Narva Transi vastu, on tema väravate abil suutnud Kalev viigistada Levadia ja Floraga ning septembrikuises kohtumises Kadrioru staadionil 3:2 võita ka Paidet. See näitab, et 39-aastasel ründajal pole oskused kuhugi kadunud ja on suuteline karistama ka Eesti tippsatse.
Robi Saarma
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 35 mängu (32 põhis); 14 (4 penaltist); 9 väravasöötu; 2 ; 0
Saarma on sel hooajal Paide särgis mitmeid erinevaid kohti väljakul täitnud, kuid olenemata konkreetsest positsioonist, on ta suutnud olla resultatiivne. Kuigi ta pole (seni) suutnud enda 2022. hooaja väravate saldot ületada (16), siis väravasöötude osas on tal sama palju juba koos (9) ning selle koondtulemuse ligilähedane kordamine endiselt hea tulemus.
Tänavuse hooaja mängude pealt on Saarma murdnud end ka A-koondise nimistusse, kus väravad veel löömata, kuid ründaja sai kirja korralikud minutid Balti turniiri mängudes Fääri saarte ja Leedu vastu.
Alex Matthias Tamm
Klubi: Nõmme Kalju FC
Positsioon: ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 34 mängu (33 põhis); 28 (8 penaltist); 4 väravasöötu; 5 ; 0
Alex Matthias Tamme kohta pole selle hooaja kontekstis palju vaja öelda - tõeline Premium liiga väravakuningas. Tamm on suutnud sel hooajal lüüa peaaegu sama arvu väravaid, kui ta oli suutnud alates 2018. aastast kokku, kui ta oma Premium liiga debüüdi tegi (30).
Ainus Premum liiga tiim, kelle vastu Tamm ei suutnud sel hooajal väravat lüüa oli FCI Levadia. Kuressaare vastu kogunes ründajal kuus, Tammeka ja Vapruse vastu viis, Kalevi vastu neli, Nõmme Unitedi vastu kolm, Paide ja Flora vastu kaks ning Transi vastu üks värav.
Samuti avas Tamm sel aastal A-koondise eest väravatearve, skoorides mängudes Soome ja Fääri saarte vastu.
Sergei Zenjov
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: ründaja
Vanus: 35
Senine hooaeg: 26 mängu (22 põhis); 15 (2 penaltist); 6 väravasöötu; 5 ; 0
Zenjovi kohta võib öelda, et tegu on hilise tärkajaga. Oma 15 tabamusest kuus lõi ründaja oktoobrikuistes Premium liiga kohtumistes. Neli tabamust sündisid 4:0 võidumängus Unitedi vastu. Ühe värava lõi ta Kalju vastu, kindlustades 3:2 võidu, ning ühe tabamuse lisas 3:0 kohtumises Kuressaarega.
Resultatiivse oktoobrikuuga tõusis Zenjov väravaküttide edetabelis Basheri ja Lepikuga teist kohta jagama ning jääb resultatiivsuse edetabelis maha vaid Saarmast ja Tammest. Pole paha 35-aastase mängumehe kohta.
Parimad väravakütid:
28 Alex Matthias Tamm (Kalju)
15 Sergei Zenjov (Flora)
15 Ahmed Adebayo Basher (Tammeka)
15 Mark Anders Lepik (Flora)
14 Robi Saarma (Paide)
14 Promise David (Kalju)
12 Abdoulie Ceesay (Paide)
Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:
2023: 1. Tristan Koskor, 2. Mollo Bessala, 3. Kevin Kauber
2022: 1. Robi Saarma, 2. Rauno Alliku, 3. Sten Reinkort
2021: 1. Rauno Sappinen, 2. Henri Anier, 3. Robert Kirss
2020: 1. Rauno Sappinen, 2. Henri Anier, 3. Vlasi Sinjavski
2019: 1. Erik Sorga, 2. Alassana Jatta, 3.-4. Kaimar Saag, 3.-4. Sten Reinkort
2018: 1. Liliu, 2. Tristan Koskor, 3. Roman Debelko
2017: 1. Rauno Sappinen, 2. Rimo Hunt, 3. Liliu
2016: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Jevgeni Kabajev, 3. Rauno Sappinen
2015: 1. Ingemar Teever, 2. Ats Purje, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2014: 1. Jevgeni Kabajev, 2. Igor Subbotin, 3. Manucho
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Vladimir Voskoboinikov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2012: 1. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
2011: 1. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
2010: 1. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
2009: 1. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2008: 1. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
2007: 1. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever
Premium liiga parimad väravavahid 2024 (tähestikulises järjekorras):
Evert Grünvald
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: väravavaht
Vanus: 23
Senine hooaeg: 24 mängu (23 põhis); 32 (5 penaltist); 1 penaltitõrje; 0 ; 0 ; 7 nullimängu
Kuigi Floral on käsil viimaste aastate kõige kehvem Premium liiga hooaeg, siis Grünvald on teist aastat järjest taganud koha parimate väravavahtide nimistus.
Eelmisel aastal oma esimese täishooaja Eesti kõrgliigas teinud Grünvald sai sel hooajal veel rohkem kogemust juurde ja kuigi väravavahil oli hooaja keskel kahe kuu pikkune vigastuspaus, siis pärast suvist naasmist, kindlustas Grünvald endale Flora esiväravavahi koha.
Ebrima Jarju
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: väravavaht
Vanus: 26
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhis); 39 (7 penaltist); 4 penaltitõrjet; 1 ; 0 ; 9 nullimängu
Gambia väravaht on samuti teist aastat järjest parimate väravavahtide nimistus.
Jarju esitused hooaja lõpufaasis on olnud üliolulised Paide stabiilsusele ja edule. Viimasest kuuest mängust on võetud viis võitu ja üks viik ning nendes mängudes on Jarju suutnud neljal korral hoida oma värava puutumata.
Eelmise hooajaga võrreldes on Jarju teinud ka rohkem penaltitõrjeid (2023 - 0 vs 2024 - 4) - eriti oluline oli 6. oktoobril toimunud mäng Nõmme Kalju vastu, kus Jarju suutis 89. minutil nurjata Alex Matthias Tamme penalti ja päästa sellega Paidele punkti, mis oli medaliheitluse seisukohast määrava tähtsusega.
Kaur Kivila
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: väravavaht
Vanus: 20
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhis); 55 (3 penaltist); 1 penaltitõrje; 2 ; 0 ; 7 nullimängu
Oma Premium liiga debüüthooajal suutis Kaur Kivila end väga positiivsest küljest näidata, millega teenis endale koha parimate väravavahtide nimistus.
Kivila meeldejäävaimad esitused leidsid aset septembri- ja oktoobrikuistes Premium liiga ja U21 koondise mängudes. 10. septembril Saksamaa U21 koondise ja kuu aega hiljem, 10. oktoobril Iisraeli U21 koondise (kus võttis ka ära 90+1. minuti penalti, millega teenis Eesti U21 esimese võidu valiksarjas viie aasta jooksul) vastu tegi Kivila mõlemas mängus kümme tõrjet.
Selle perioodi sisse jäid Kuressaare mängud Flora, Levadia ja Paide vastu, kust ei suudetud küll ühtegi punkti võtta, kuid ilma Kivila tõrjetööta oleksid kaotusseisud suuremad olnud.
Karl Andre Vallner
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: väravavaht
Vanus: 26
Senine hooaeg: 33 mängu (33 põhis); 13 (0 penaltist); 0 penaltitõrjet; 1 ; 0 ; 22 nullimängu
Vallner kogub kolmandat aastat järjest Premium liigas kõige rohkem nullimänge, hoides enda seljataguse puhtana rohkem kui pooltes kohtumistes.
Võrreldes eelneval aastal Levadia kohati kriitikat saanud kaitsemänguga, oli sel aastal kõvasti parem seis, kuid tähtsat rolli selle koordineerimises mängis kindlasti ka Vallner, kelle jalaga mängu oskused oli Levadiale kõva valuuta.
Seda nendib ka fakt, et Vallner on ainus väravavaht Premium liigas, kes on sel hooajal kirja saanud väravasöödu. Tõsi, tegemist oli viske, mitte löögiga, kuid Vallneri jalaga mängu oskuste peale mõeldes, ei oleks see kuskilt otsast ulmeline stsenaarium.
Nullimängud:
22 Karl Andre Vallner (Levadia)
11 Henri Perk (Kalju)
9 Richard Aland (Tammeka)
9 Ebrima Jarju (Paide)
8 Aleksei Matrossov (Trans)
7 Evert Grünvald (Flora)
7 Kaur Kivila (Kuressaare)
6 Oskari Forsman (Kalev)
6 Ott Nõmm (Vaprus)
5 Kristen Lapa (Flora)
4 Maksim Pavlov (Kalju)
2 Hendrik Vainu (Vaprus)
1 Mihkel Aksalu (Paide)
1 Marko Meerits (United)
Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:
2023: 1. Oskari Forsman, 2 Evert Grünvald, 3. Ebrima Jarju
2022: 1. Karl-Romet Nõmm, 2. Ebrima Jarju, 3. Marko Meerits
2021: 1. Matvei Igonen, 2. Mihkel Aksalu, 3. Karl Andre Vallner
2020: 1. Matvei Igonen, 2. Karl-Romet Nõmm, 3 Marko Meerits
2019: 1. Matvei Igonen, 2. Mait Toom, 3. Sergei Lepmets
2018: 1. Sergei Lepmets, 2. Karl Johan Pechter, 3. Pavel Londak
2017: 1. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Karl-Romet Nõmm
2016: 1. Matvei Igonen, 2. Sergei Lepmets, 3. Vitali Teleš
2015: 1. Mait Toom, 2. Sergei Pareiko, 3. Kristjan Tamme
2014: 1. Roman Smiško, 2. Matvei Igonen, 3. Mihhail Lavrentjev
2013: 1. Roman Smiško, 2. Vitali Teleš, 3. Matvei Igonen
2012: 1. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
2011: 1. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
2010: 1. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
2009: 1. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
2008: 1. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
2007: 1. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
2006: 1. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta