MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

KOKKUVÕTTED 2020
Link kopeeritud

Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2020

Link kopeeritud
Martti Kallas pilt
Martti Kallas
Martti Kallas pilt
Martti Kallas

Markus Jürgenson kuulub vanameistrite hulka esimest aastat. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Soccernet.ee hooaja kokkuvõtted said oma avapaugu parimate ja halvimate üleminekute näol, teisena toome teieni tänavuse hooaja parimad noored ja vanameistrid.

  • Mängijate statistika 26. novembri seisuga.
  • Vaata parimaid ja halvimaid üleminekuid siit!

Tänavune konkurents parima noormängija kohale oli äärmiselt tihe - koguni neli meest jäid valikust väga napilt välja ning laualt läbi käis nimesid mõistagi veel rohkem.

Vanameistrite osas suuri muutusi ei ole. Viiest mullusest väljavalitust kolm on esindatud ka tänavu, lisandunud on üks suur tagasitulek ning vanameistrite klubi saab tervitada ka üht uut liiget, kes alates sellest hooajast nende hulka kvalifitseerub. 

Soccernet.ee liigitab noormängijateks 2002. aastal ning hiljem sündinud pallurid, veteranideks aga 1987. aastal ning varem sündinud mängijad.

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 7. detsembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 20. detsembril.

Premium liiga parimad noored (tähestikulises järjekorras):

Nikita Mihhailov on kerkinud Transis kindlaks põhimeheks. Foto: Liisi Troska

Nikita Mihhailov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg
24 mängu (21 põhis); 2  (0 penaltist); 2 väravasöötu; 4 .

Kui Mihhailovi märkimisväärne esiletõus toimus eelmisel aastal, siis tänavu tsementeeris ta väga kindlalt oma kohta Transi algkoosseisus. Suurepärane sööduoskus ja väljakunägemine on teinud temast piirilinlaste jaoks väga olulise mängumehe. On tõestanud, et suudab mänge muuta.

Lisaks suurepärastele oskustele palliga mängus on ta näidanud ka väga head vaimset tugevust. Kuigi vanust on vaid 18 aastat, tegutseb väljakul rahulikult ja närvilisusel tema mängus kohta ei ole. Oma vanuse ja kogemuse kohta on ta äärmiselt küps mängija ning tegutseb nii, nagu oleks Premium liigas juba aastaid mänginud.

Tema näol on tegu ühega neist noortest mängumeestest, kellelt võiks lähiajal oodata piiri taha siirdumist. Võib-olla mitte veel, kuid kui Mihhailov samamoodi jätkab nagu seni, siis aasta-paari pärast küll.

Pankov (paremal) katmas palli kogenud Kaimar Saagi eest. Foto: Liisi Troska

Daniil Pankov
Klubi: TJK Legion
Positsioon: Äärekaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg
21 mängu (18 põhis); 0  (0 penaltist); 1 väravasööt; 4 .

Premium liiga sõbrale ei öelnud Pankovi nimi enne tänavust hooaega tõenäoliselt eriti midagi. Mullu kogunes tema arvele Esiliigas vaid kaks mängu (mõlemas sekkus ta vahetusest) ja 70 minutit. Kui Legion aga kõrgliigasse tõusis, hakkas kanda kinnitama ka noor äärekaitsja, tõustes kindlaks põhimeheks.

Kogenud mängumeeste kõrval oli ta tihti ainus, kel Premium liigas alla saja mängu kirjas. Hoolimata noorest east ei langenud kordagi ansamblist välja ning sai oma positsioonil igati korralikult hakkama. Lisaks on ta ka väga universaalne mängija, keda saab vajaduse korral roteerida erinevate positsioonide vahel.

Tema kartmatu mängustiili järgi ei ütleks, et alles kolm nädalat tagasi 18-aastaseks saanud Pankov Premium liigas (ja üldse Legioni esindusmeeskonnas) alles esimest aastat pallib, kuna oma koha on ta tänavu eeskujulikult välja mänginud. Kindlasti tasub tema käekäigul silm peal hoida, kuna eeldused tugevamasse liigasse jõudmiseks on kahtlemata olemas.

Daniil Sõtšugov on hoolimata noorest east juba teist aastat Kalevi tugitalaks. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Daniil Sõtšugov
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: Vasakkaitsja/keskpoolkaitsja
Vanus: 17
Senine hooaeg
29 mängu (25 põhis); 0  (penaltist); 0 väravasöötu; 2 .

Kõlab uskumatult, et Sõtšugov on alles 17-aastane. Juba teist hooaega Kalevis kindel põhimees ning universaalne mängija, kes suudab mitmetes rollides oma koha väga ilusti välja mängida. Ambitsiooni jagub ja tõestamistahe on suur.

Kuigi Sõtšugov on kehaehituselt küllaltki vibalik, on ta siiski väga sitke ja ühelgi vastasel tema vastu lihtne ei ole. Tark mängija, kes suudab võtta vastu kaalutletud otsuseid ja uisapäisa ei torma. Väga vajalik lüli Kalevi meeskonnas ja kuuleka mängijana ka treenerile hea hoolealune.

Kuna on selge, et Kalev pallib järgmisel aastal esiliigas, on ka Sõtšugovi edasisi tegusid huvitav uue nurga alt jälgida. Eeldusel, et ta kannab Kalevi särki ka tuleval hooajal, näeme ilmselt rohkem tema oskusi ründefaasis. Premium liiga püsimajäämisvõitluses tal rünnakutesse panustamiseks eriti mahti ei olnud, vaid panustama pidi rohkem kaitsetöösse. Kindlasti saab olema huvitav uus hooaeg ning soovitame ka Sõtšugovil silma peal hoida.

Patrick Genro Veelma näitas head minekut, kuid oodatud läbimurre jäi tegemata. Foto: Liisi Troska

Patrick Genro Veelma
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ääreründaja
Vanus: 18
Senine hooaeg
26 mängu (19 põhis); 4  (0 penaltist); 1 väravasööt; 4 .

Kui mullu näidatu põhjal võis Veelmast oodata tänavuse hooaja suurt komeeti, siis märkimisväärne läbilöök jäi tegemata. Nahaalne on ta endiselt ja pakatab tahtest, aga eelmise hooaja järel oodatud uut taset jalgpallisõbrad veel näinud ei ole. Samas: kui 18-aastaselt mängumehelt oodatakse niivõrd palju nagu Veelmalt, siis on see kahtlemata märk, et tegu on kõrgetasemelise mängijaga.

Nahaalsusest ja enesekindlusest tartlaste äärepoolikul puudust ei tule, julgeb vastaseid üks-ühele ette võtta ja teeb seda enamasti ka edukalt. Teda kasutati tihti n-ö game changer'ina väsinud jalgade vastu. Suutis mitmel korral mängu pöörde tuua ja tartlased võidule viia.

Kui tänavu suurt läbimurret ei tulnud, siis ehk uuel aastal? Elame-näeme. Kindel on see, et Veelma näol on tegemist kõrge tasemega ja ohtralt teravust tekitava ääremängijaga, kellelt hoolimata noorest east oodatakse palju.

Murad Velijevi mängus on näha Saksamaa akadeemiate karastust. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Murad Velijev
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg
15 mängu (15 põhis); 0  (0 penaltist); 1 väravasööt; 3 .

Nahaalne noor, kes tuli ja näitas, et mängumeest on temas küll ja veel. Oma esimeses meestemängus sai peatreener Liivo Leetmalt küll korraliku koolituse, kuid edaspidi tõestas, et võitlejahinge temas on.

Enne Kalevisse naasmist pallis Velijev poolteist aastat Saksamaal kahe erineva klubi (Bad Aiblingi ja Rosenheimi) akadeemiates ning sealt hangitud kartmatus paistab tema mängustiilis ka välja. Julgeb vastaseid ette võtta ja teravust tekitada. Tribling ja sööt on samuti korralikul tasemel.

Sarnaselt Sõtšugovile saab Velijev (tõenäoliselt) uuel hooajal katsetada teistsugust rolli. Kui seni tuli liigamängudes tegeleda peamiselt kaitsetööga, siis Esiliigas on Kalev kahtlemata üks favoriitidest.

Napilt jäid valikust välja: Martin Vetkal (Kalev), Tristan Toomas Teeväli (Kalev), Ats Toomsalu (Tammeka), Leonid Arhipov (Legion).

Eelmiste aastate parimad noormängijad:

20191. Henri Välja, 2. Tristan Toomas Teeväli, 3. Patrick Genro Veelma
2018: 1. Mark Anders Lepik, 2. Mihkel Järviste, 3. Kristofer Piht
2017
1. Markus Poom, 2. Mark Anders Lepik, 3. Mihkel Järviste
2016
: 1Ander Ott Valge, 2. Markus Poom, 3. Rait Läll
2015
1. Kaspar Mutso, 2. Michael Lilander, 3. Jan Kokla
20141. Matvei Igonen, 2. Rasmus Tauts, 3. Rauno Sappinen
2013: 1. Matvei Igonen 2. Rauno Sappinen 3. Mihkel Ainsalu
2012
1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011
1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
20101. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop 
20091. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
20081. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
20071. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
20061. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag

Premium liiga parimad vanameistrid (tähestikulises järjekorras):

"Päris hea näen välja ju?" Markus Jürgenson kuulub vanameistrite hulka esimest aastat. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Markus Jürgenson
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Äärekaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg
22 mängu (18 põhis);  (3 penaltist); 2 väravasöötu; 4 .

Veider tunne on liigitada Jürgensoni vanameistrite hulka - kui vanust ei teaks, võiks julgelt pakkuda, et tema parimad aastad on käimas või alles ees. Hoolimata püsivast heast vormist on Levadia äärekaitsja hingele kogunenud lausa 456 kohtumist ning 63 väravat. Tõsi, märkimisväärne osa neist on tulnud penaltitest.

Levadias jagas Jürgenson tänavu äärekaitsjana mänguaega Dmitri Kruglovi ja Trevor Elhiga ning mängis oma koha väga korralikult välja. Võitlejahinge tal jagub ning suureks plussiks on ka tema suutlikkus mängida mõlemal äärel. Kui lause "vanus on vaid number passis" kellegi kohta käib, siis on see kahtlemata Jürgenson.

"Passis on vanus jah nüüd ... mis ta nüüd on, läks meelest ära, aga väljanägemine on ju päris hea?" lõõpis Jürgenson peale septembris peetud kohtumist FC Kuressaarega, kui sai oma nime taha kirja 450. mängu Eesti kõrgliigas, tõustes sellega kõigi aegade rekordimeeste nimekirjas viiendaks. Tema on üks neist meestest, kes praegusel kursil jätkates võib vabalt kinni püüda Eesti meistriliigas läbi aegade enim mänge pidanud Andrei Kalimullini, kel hingel 517 mängu.

Artur Kotenko naasis suurde jalgpalli ja mängis Levadias oma koha igati eeskujulikult välja. Foto: Liisi Troska

Artur Kotenko
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 39
Senine hooaeg
25 mängu (25 põhis); 33  (3 penaltist); väravasöötu; 2 .

Mulluse hooaja eel Levadiaga käed löönud Kotenko oli juba arvestanud teise numbri rolliga ja paistis sellega igati rahul olevat, kuid kui Sergei Lepmets kevadel tippjalgpallist loobus, ei jäänud tal muud üle, kui taas kindad kätte tõmmata. Põhimehe rolliga tuli ta üle ootuste hästi toime ning kuigi suvel liitus Levadiaga Flora puurilukk Richard Aland, ei andnudki Kotenko enam esikindaid käest.

Hoolimata sellest, et ka terve eelmise hooaja oli Kotenko kindlas varumehe rollis, pakkus ta Levadiale väga stabiilseid esitusi. Sekka tuli ka mõningaid eksimusi, kuid selgelt vähem, kui oleks ehk võinud oodata. Mängis oma koha väga korralikult välja.

Kotenko oli ise varasemalt öelnud, et koondisesse ta tegelikult enam minna ei taha, vaid võimaluse peaksid saama nooremad. Kuna aga septembrikuise koondisepausi eel oli väravavahtidega tõeliselt kitsas käes, oli Kass Artur koheselt valmis ning liitus koondisega. Tõsi, seal oli ta rohkem mentori rollis ja toetas nooremaid kolleege Karl Jakob Heina ja Karl Johan Pechterit, kuid kutse näitas, et isegi koondisetreeneri usaldus on 39-aastasel puurilukul endiselt olemas.

Dmitri Kruglovi sokisättimist teavad kõik Eesti vutisõbrad. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Dmitri Kruglov
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 36
Senine hooaeg
20 mängu (19 põhis); 3  (1 penaltist); 7 väravasöötu; 1 .

Vasak jalg on endiselt pidurdamatu. Võrreldes mullusega andis võib-olla natukene järgi, kuid teatud hetkedel mängis nagu oma parimatel päevadel. Kuna vanust on turjal üksjagu, peaks Levadia äärekaitsjate roteerimise poliitika talle hästi sobima. Kaitsefaasis läheb tal küll järjest raskemaks, kuid veab endiselt välja ja saab hakkama küll.

Ilma mingite kahtlusteta on tegu väga targa mängijaga ning Levadia uus mänguplaan (äärekaitsjad muutuvad teatud hetkedel justkui keskväljamängijateks) toob tema tugevusi ka hästi välja. Üldiselt mängis nagu Kruglov ikka, oma tuntud headuses.

Kuigi kaotas ühel hetkel kaptenipaela Brent Lepistule, on endiselt platsil oma meeskonna jaoks kindel liider. Juhendab aktiivselt ning annab sealjuures ise ka endast kõik, et Levadia võidule tüürida. Tõeline võitlejahing.

Pavel Londak tassis Legionit korralikult. Foto: Liisi Troska

Pavel Londak
Klubi: TJK Legion
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 40
Senine hooaeg
28 mängu (28 põhis); 40  (6 penaltist); väravasöötu; .

Raudmees. Tänavuse hooaja eel Legioniga käed löönud 40-aastasest Londakust sai koheselt meeskonna kindel esiväravavaht hoolimata faktist, et tema konkurendid Artjom Levizi ja Eduard Orehov on samuti Eesti mõistes väga korralikul tasemel väravavahid. Ta lihtsalt tuli ja võttis koha endale.

Londaku käega mäng on endiselt väga kõrgetasemeline ning kohavalik täpselt samamoodi. Kogemustega kaasneb väga suur õigete otsuste protsent - prohmakaid sisuliselt teinud ei olegi ja tegutseb justkui kindlus ise. Omal ajal Türgi kõrgliigas mänginud Londakuta võiks Legioni olukord hetkel märksa hapum olla.

Pehmelt öeldes tassis Londak Legionit ikka korralikult. Kuigi ei ole enam füüsiliselt niivõrd võimekas kui mitu head aastat tagasi, korvab selle kogemusega. Kui Legionil oli vahepeal käimas keeruline periood, kus häid tulemusi tuli tikutulega taga otsida, mängis Londak ikka hästi ja ei andnud võimalustki, et Legioni väravasuul seisaks keegi teine.

Kostja Vassiljev omas elemendis - ikka väravaid tähistamas. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee Konstantin Vassiljev 
Klubi: FC Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 36
Senine hooaeg
23 mängu (20 põhis); 9  (2 penaltist); 7 väravasöötu; 1 .

Ikka toosama Kostja. Kes siis muu? Kui keegi Eesti jalgpalluritest on sõna "vanameister" etalon, siis on selleks Vassiljev. Kindlasti on tema suurimaks plussiks just viimastel aastatel kujunenud veatu oskus kasutada ära oma kogemusi - ta ei pea palju jooksma, kuid teeb kõik ära. Söödukvaliteet on endiselt suurepärane ja Kostja lööke tunneb iga Eesti jalgpallisõber.

Vanusest hoolimata ei ole ta aga mitte lihtsalt "väga hea vanameister", vaid Premium liiga üks parimaid mängumehi. Üheksa väravat, seitse väravasöötu - neid mehi ei ole palju, kes sellist statistikat näidata suudavad. Saati siis 36-aastaselt.

Flora pikendas äsja Vassiljeviga lepingut, mis tähendab, et näeme maestrot vastaseid kollitamas ka tuleval hooajal. Tema parimad päevad on mõistagi möödas, kuid Kostja kvaliteet ei ole kuhugi kadunud ja seda tahab ta kindlasti ka uuel hooajal tõestada.

Napilt jäi välja: Andrei Sidorenkov (Legion).

Eelmiste aastate parimad vanameistrid:

20191. Konstantin Vassiljev, 2. Gert Kams, 3. Tarmo Neemelo
20181. Dmitri Kruglov, 2. Gert Kams, 3. Pavel Londak
2017
1. Tarmo Neemelo, 2. Artur Kotenko, 3. Dmitri Kruglov
20161. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Kristjan Tiirik
2015
1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Joel Lindpere, 3. Kristjan Tiirik
20141. Taavi Rähn, 2. Andrei Kalimullin, 3. Felipe Nunes
2013
1. Andrei Kalimullin 2. Konstantin Nahk 3. Stanislav Kitto
20121. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
20111. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
20101. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
20091. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
20081. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
20071. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu 

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2020
KOKKUVÕTTED 2020 10

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2020

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK