Jätkame Soccernet.ee meistriliiga hooaja kokkuvõtetega ning teisena viskame pilgu peale aasta parimatele poolkaitsjatele.
Poolkaitsjatele järgnevad iga päev kõikvõimalikud muud kategooriad ning hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2015. aasta fännide lemmikud.
Jätkame kolmandat aastat mängijate valimist proportsionaalses süsteemis: nii kaitsjaid kui poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ning väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.
Poolkaitsjate valik kulges keeruliselt ja nii mõnigi nimi tuli raske südamega välja jätta. On debütante, on pikkade aastate järel taas parimate hulka pääsejaid, aga on ka traditsioonilisi nimesid. Eelmise hooaja teine ja kolmas on kohal, aga tiitlikaitsja Ilja Antonov jäi ühena esimestest tosina seast välja.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2014 (tähestikulises järjekorras):
Aleksandr Dmitrijev
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
32 mängu (32 põhis); 1 (0 penaltist); 6; 0.
Veebruaris ootamatult Eestisse naasnud Dmitrijev saabus Infonetile kui hilinenud jõulukink. Kogenud koondislane oli tagasi Premium liigas, kuid tänavu tõmbas ta Levadia asemel selga hoopis Infoneti särgi.
Dmitrijev suutis püsida terve hooaja vigastusteta ning omas endiselt suurt rolli koondises, kuid eriti tähtis oli ta klubi jaoks - paljuski tänu temale oli just Infonetil pikka aega liiga parim kaitse.
Mainimata ei saa muidugi jätta ka seda, et viimati 2005. aastal liigas skoori teinud Dmitrijev lõi sel hooajal taas värava (!) ja seda mängus, mida lisakohtunikuna ohjas Grigori Ošomkov - sama mees, kes kümme aastat tagasi selle palli oma võrgust noppima pidi.
Omar El Hussieny
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Äärepoolkaitsja/ründav poolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
33 mängu (31 põhis); 2 (0 penaltist); 2; 0.
Mullu jäi El Hussieny napilt Soccernet.ee parimate poolkaitsjate nimekirjast välja, kuid tänavu sai see iluviga parandatud.
Kuigi Levadia jaoks tervikuna on käimasolev hooaeg kindlasti väike pettumus, siis oma töö tegi egiptlane korralikult ära. Eriti eredalt paistis ta silma hooaja alguses, kui meeskonnal rasked ajad olid.
El Hussieny pole kindlasti kõige füüsilisem mängija, kuid oma imelise pallikäsitluse ja väljakunägemise tõttu sai peatreener Marko Kristal kasutada teda nii äärel kui ka tipuründes mänginud Ingemar Teeveri selja taga.
Andre Frolov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
30 mängu (20 põhis); 7 (0 penaltist); 5; 0.
Irakli Logua ja Karl-Eerik Luigendi lahkumise järel sai üks praeguse Flora ikoonidest endale suurema rolli ning ta kasutas selle edukalt ära.
Just tema säramalöömisega langes kronoloogiliselt samasse kanti ka Flora imeline võiduseeria, mis lõppes mäletatavasti meistritiitliga. 30 mängus lõi ta seitse väravat ning enamik neist tulid tabeli alumise poole vastu. Mängudes, tänu millele Norbert Hurda hoolealused oma lähikonkurentidest paremad olidki.
27-aastane Frolov on märkamatult tõusnud üheks klubi kogenuimaks mängijaks. Kui teised noored vanameistrid on kaitseliinis, siis tema ülesandeks on mängu orkestreerida vastaste poolel, mis tal ka igati korda on läinud.
Maksim Gussev
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
32 mängu (22 põhis); 4 (0 penaltist); 3; 0.
Juba eelmisel aastal enim arenenud mängijate nimekirjas figureerinud Maksim Gussev tegi seda jälle, kuid astus edasi veelgi jõulisema sammu - tasuks koondisekutsed ja esimene meistritiitel.
Kiiruse, teravuse ja agressiivsuse poolest silmapaistev Gussev on oma trumpe hästi kasutanud ning läbi hooaja on ta roll Floras tõusnud. Ise Gussev palju pole löönud, kuid teistele on olukordi loonud küll ja veel.
Koondises on paremäär juba pikki aastaid üks nõrk koht ning loodetavasti sirgub Narva poisist peagi sellele positsioonile rahvusvahelisel tasemel mängumees.
Dmitri Kruglov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja/Vasakpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
29 mängu (28 põhis); 4 (1penaltist); 7; 0.
Me mäletame ju kõik, millises kriisis Levadia hooaja alguses vaevles. Ajakirjanikud küsisid iga mängu järel Kristalilt, kas ta muretseb oma töö pärast. Peagi hakkas ta aga Kruglovi keskväljal mängitama ja sellega kaasnesid ka võidud.
Dima ise pole enam päris nii särav olnud, kui me teda mäletame, kuid Eesti tasemel saab ta efektiivselt hakkama ilmselt igal positsioonil. Ja on saanud ka keskväljal, kuigi väravaid ja vägevaid pommlööke pole tema vasakust jalast ehk loodetud arvul tulnud.
Nagu meil kõigil, tiksub vanus peale ka Kruglovil ja nii võttes on äärelt keskele liikumine ehk loogiline sündmuste käik. Kvaliteeti on kamaluga ning puuted ja söödud on tal Premium liiga mõistes siiski esmaklassilised.
Joel Lindpere
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Äärepoolkaitsja/ründav poolkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg:
26 mängu (23 põhis); 4 (1penaltist); 2; 0.
Vigastuste küüsis Lindpere valis enda uueks sihtkohaks kunstmurul mängiva Nõmme Kalju ning võis karta, et see ta tervisele hästi ei mõju. Sergei Terehhov hoidis tema minutid küll all, kuid ta on ikkagi ootamatult palju mänginud ning saanud kirja ka täismänge.
Lindpere on mängija, kes on isegi ilma tema taset puudutamata sel hooajal kodusele vutile kõige rohkem juurde andnud. Tema kuulus "mina otsustan mänge, mina!" on ilmselt jõudnud isegi jalgpalliringkondadest väljapoole ja sellised situatsioonid kahtlemata rikastavad.
Aga mööda ei saa vaadata ka Juki tegudest palliplatsil. Võib-olla võis tema sulest natuke rohkem oodata, kuid mehe klass on lihtsalt nii kõrge, et ta ei peagi endast igal mängul maksimumi andma. Kui aga kätte jõuab mõni tõeliselt suur kohtumine, siis võib Lindpere peale kindel olla.
Siim Luts
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
27 mängu (25 põhis); 10 (0penaltist); 4; 0.
Levadiasse naasis Lutsu näol hoopis teine mängija kui see, kes Florast kaks talve tagasi Norrköpingusse siirdus. Luts tuli, nägi ja hakkas kohe tegema ja möllama.
Ta on oluliselt enesekindlam ja stabiilsem kui varem. Liigas pole ilmselt ühtegi kaitsjat, kes temaga üks-ühele tahab jääda. Väravaid lõi ta mehiselt ning kerkib tõenäoliselt ka söödukuningaks.
Kas see üks samm tagasi koju tuli seetõttu, et minna uuesti välismaad vallutama? CV-sse sai ta korraliku hooaja igatahes juurde ning vabalt võib tulla ka aasta parima mängija tiitel, suurfavoriit selleks Luts igatahes on.
Daniil Ratnikov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründav poolkaitsja, keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
30 mängu (26 põhis); 9 (0penaltist); 5; 0.
Ratnikovi hooaeg kulges küllaltki kummaliselt, nagu Sillamäel kombeks. Oli jätkuvalt Kalevi rünnakute peaarhitekt ning mängu keskne tegelane, kuid peatreener Deniss Ugarov seda mingil hetkel tunnistada ei tahtnud.
Ugarov pääses Sillamäe etteotsa poole hooaja peal ja ta proovis Ratnikovi rolli märkimisväärselt vähendada. Esmalt üritas ta tulemusi teha nii, et 27-aastane ründav poolkaitsja üldse platsile ei pääse, kuid nõnda ei kippunud punktid tulema.
Hooaja viimases osas hakkas ta Ratnikovi kasutama allpool, kuid tähtsad väravad tulid endiselt. Ratnikov on karikamänge arvestades löönud kokku kümme väravat ning koguni 6 neist on tulnud viimase 20 minuti jooksul.
Reginald Mbu Alidor
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
25 mängu (17 põhis); 1 (0penaltist); 2; 0.
Vaieldamatult üks liiga parimaid pallivõitjaid ja alumisi poolkaitsjaid. Kui Kaljul läheb hästi, siis meeskonna edus ikka märkimisväärselt suur roll on just temal, kuigi see nii välja ei pruugi paista.
22-aastane prantslane veetis Kaljus oma teise hooaja ning suurt sammu edasi ei teinud, aga Eesti tasemel on tema võimete lagi juba suhteliselt lähedal.
Hooaja keskel oli tal periood, mil ta algkoosseisu ei pääsenud ja pidi mitut mängu järjest pingilt alustama, ka karikafinaali. Peagi oli ta tagasi ja sai kirja ka oma debüütvärava, mis oli tõeline kaunitar.
Rauno Sappinen
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
30 mängu (29 põhis); 15 (0penaltist); 3; 0.
Kui keegi võib seda hooaega enda omaks nimetada, siis see (noor)mees on Rauno Sappinen. Ükskõik, kus Norbert Hurt teda kasutas, siis ta mängis nagu kulda.
Eelmisel aastal veetis ta enamiku ajast pinki nühkides, kuid nüüd oli algusest peale meeskonna liider ja kandis seda koormat väärika lõpuni. Lõi palju väravaid, kuigi see ei pidanud olema tema töö.
Hurt pidi ta hooaja lõpus olude sunnil isegi tipuründajaks lükkama, kuid Sappineni vorm oli nii hea, et väga vahet ei olnud, kus ta mängima peab. Väravad ja võidud tulid kontosse igal juhul. Järgmine samm on ilmselt A-koondis ja võib eeldada, et novembris saab ta juba oma debüüdi.
Martin Vunk
Klubi: Pärnu Linnameeskond
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
13 mängu (9 põhis); 3 (2 penaltist); 2; 0.
Ainus alumise viisiku poolkaitsja on suvel Eestisse naasnud Martin Vunk. Kuigi tase lubanuks, siis ei olnud tema valikuks sugugi mitte mõni tippklubi, vaid amatöörmeeskond Pärnust.
Vunki võib kutsuda poolkaitsjate Sander Postiks. Tema mõju meeskonna tulemustele oli lihtsalt niivõrd suur - enne tema juulikuu debüüti oli Pärnu teeninud üheksa punkti, pärast seda koguni 17.
Need üheksa punkti hoidsid suvepealinna meeskonda tabeli viimasel positsioonil, kuid nüüd ollakse kindlalt püsima jäämas ja Vunk oma kogemuste ning väravatega on kindlasti keskne figuur.
Hidetoshi Wakui
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründav poolkaitsja, keskpoolkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg:
28 mängu (24 põhis); 11 (6 penaltist); 4; 0.
Wakui on Kaljus olnud juba pikalt ning temata seda Nõmme mändide all resideeruvat meeskonda enam ette ei kujutakski.
Päris eelmise hooaja taset ta ei näidanud, kuid tegi järjekordse vägeva hooaja vaatamata sellele, et lõpp vigastuse tõttu liialt vara tuli. Eriti just kevadeti särav jaapanlane lõi lõpuks juba neljandat hooaega järjest vähemalt 10 väravat.
Kui Eestisse tulles oli Wakui vaikne ja distsiplineeritud mängumees, siis aastatega on talle julgust juurde tulnud. Ta on hakanud kohtunikega suhtlema, käsi laiutama ja meeskonnakaaslasi utsitama. Tõeline liider.
Napilt jäid valikust välja: Zakaria Beglarišvili (Flora), Ilja Antonov (Levadia), Indrek Ilves (Tulevik).
Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2014: 1. Ilja Antonov, 2. Dmitri Kruglov, 3. Daniil Ratnikov
2013: 1. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
2010: 1. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
2009: 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008: 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007: 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta