Soccernet.ee Premium liiga hooaja kokkuvõtted jätkuvad toimetuse hinnangul 12 enim silma paistnud poolkaitsja esitlemisega.
Poolkaitsjatele järgnevad iga päev kõikvõimalikud muud kategooriad ning hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2016. aasta fännide lemmikud.
Neljandat korda järjest jätkame mängijate valimist proportsionaalses süsteemis: nii kaitsjaid kui poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ning väravavahte neli. Seega on valik igas liinis piisavalt piiratud ja samas lai.
Kui ründajad tõusid tänavu võrreldes varasemate aastatega veidi vähem esile, siis nende asemel said särada just poolkaitsjad. Tavapärast kvaliteeti näitasid "vanad olijad" Aleksandr Dmitrijevi, Reginaldi ja Zakaria Beglarišvili näol, värsket tõid juurde näiteks Levadia poolt palgatud venelased Anton Mirantšuk ja Jevgeni Kobzar.
Ükski klubi eraldi tänavusel aastal esile ei tõusnud. Kahe mehega pääsesid nimekirja nii Flora, Infonet, Levadia, Kalju kui ka Narva Trans.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2016 (tähestikulises järjekorras):
Zakaria Beglarišvili
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
29 mängu (27 põhis); 4 (0 penaltist); 15 väravasöötu; 1; 0.
Kuigi Premium liiga versioon Kostja Vassiljevist tegi Eesti pinnal tegusi juba kuus aastat tagasi, siis seni figureeris ta meie valikus vaid 2014. aastal. Eelmisel aastal jäi ta napilt valikust välja ning ka tänavuse hooaja algus ei olnud üleliia väljapaistev.
Sarnaselt mitmele varasemale aastale muutus ka tänavu tema mäng silmnähtavalt just hooaja teisel poolel. Seekord oli selgeks ajendiks Flora juulikuine treenerivahetus ning selle tõestuseks sündisid tema 15 resultatiivsest söödust koguni 12 Argo Arbeiteri käe all.
Kuigi grusiini füüsiline võimekus on liigas ilmselt üks nõrgimaid, kompenseerib ta seda geniaalse väljakunägemise ning suurepärase pallikäsitlemisega. Selle krooniks troonib ta lisaks resultatiivsete söötude arvestusele ka võimaluste tekitamise edetabelis kindlalt liidrikohal.
Aleksandr Dmitrijev
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Kaitsev poolkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 0 (0 penaltist); 1 väravasööt; 10; 0.
Eesti jalgpalli üks elavaid legende kuulub meie nimistusse juba viiendat korda ning seni on ta koguni kolm korda ka esikolmikusse jõudnud.
Midagi uut ei ole ka see aasta tema kohta rääkida. Trumpideks fantastiline mängulugemine ning üldine intelligentsus ja tugev autoriteet, mis teevad temast Infoneti potentsiaalse tiitlivõidu ühe peamise arhitekti. Kui Infoneti väravatesse panustas ta tänavu vaid ühe resultatiivse sööduga, siis ligi 90-ni küündiv sööduprotsent on omaette kvaliteedinäitaja.
Nagu ka mullu, suutis Dmitrijev tänavu hooaja ilma suuremate vigastusteta läbida. Positsioonile omane kollaste kaartide rohkus põhjustas küll mõne mängukeelu, kuid 34-aastasena kirja saada üle 30 liigamängu on kõva number.
Artjom Dmitrijev
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 8 (1 penaltist); 2 väravasöötu; 7; 1.
Veidi ootamatult viimase kahe hooaja jooksul Kalju raudvaraks kujunenud Artjom Dmitrijev ei ole seni küll A-koondisesse ust lahti murdnud, kuid koduliigas on ta juba aastaid stabiilne tegija olnud. Lisaks on tal all mitmeid hooaegu välismaal.
Aastaid stabiilselt pildil püsimisest hoolimata murdis ta esmakordselt meie nimistusse alles tänavu.
Sergei Frantsevi juhendatava Kalju ühe võtmemängijana on ta korralikult tööd rügav keskpoolik, kes on ka ise resultatiivne. Kaheksa löödud väravat on kastist-kasti stiiliga poolkaitsja kohta igati korralik number.
Svjatoslav Jakovlev
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
32 mängu (27 põhis); 3 (0 penaltist); 11 väravasöötu; 4; 0.
2013. aastal Peterburi Zeniti noorteakadeemiast Eestisse naasnud Jakovlevi jaoks oli tegu läbimurdehooajaga, mida kroonisid meeldejäävad esitused noortekoondiste ridades.
Imelise tehnilise pagasi ning stardikiirendusega kujunes temast üks Premium liiga äärekaitsjate suurimaid hirme ning paari aasta perspektiivis võiks temast kujuneda ka oluline relv A-koondisele.
Jakovlev oli esirinnas võtmesöötude ning tsenderduste kvaliteedi poolest. 11 väravasöödu kõrval kogunes tema arvele ka kolm ise löödud väravat. Samuti paistab mehe iseloom paigas olevat. Kõik eeldused ilusaks karjääriks on olemas.
Jevgeni Kobzar
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
31 mängu (28 põhis); 9 (0 penaltist); 11 väravasöötu; 3; 0.
24-aastane ääremängija oli Levadia jaoks igati korralik leid. Kui hooaja alguses tundus ta veidi roostes olevat, siis Siim Lutsu lahkumisega kasvas hüppeliselt ka tema tähtsus.
Kobzari näol on tegu väga väleda ja tehnilise ääremängijaga, kes on Levadiale samuti korralikult kasu toonud oma teravate standardolukordadega.
Euroopa liigas tõi just tema värav Fääri saartel Levadia raskest seisust välja. Koduliigas on üheksast löödud väravast veelgi muljetavaldavam 11 resultatiivset söötu.
Brent Lepistu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
28 mängu (19 põhis); 1 (0 penaltist); 1 väravasööt; 5; 0.
23-aastase Lepistu saatus lõppeval hooajal oli sarnane Beglarišviliga. Kevadel Norbert Hurda käe all kiputi talle eelistama nooremaid kolleege Jan Kokla ja German Šleini näol, kuid Argo Arbeiteri tulekuga kasvas ka tema roll.
Kui suvel rääkis ta oma lootustest pääseda koondisega aasta lõpus sõprusmängudele, siis ilusad mängud hooaja teises pooles tõid talle kaasa isegi esimesed mänguminutid valiksarjas - Martin Reim vahetas ta Gibraltari vastu mängu lõpu eel sisse.
Kuigi ründeomaduste poolest pole mees just kõige resultatiivsem, siis suurepärase diagonaalpalli, mänguehitamise oskuse ning korraliku lõhkumisega on tal kõik moodsa alumise keskpoolkaitsja omadused olemas.
Maksim Lipin
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
32 mängu (29 põhis); 2 (0 penaltist); 8 väravasöötu; 5 ; 0 .
Mõned aastad tagasi Infonetis esile tõusnud Maksim Lipini jaoks kujunes eelmine hooaeg Levadia ja Transi ridades mänguaja mõistes korralikuks õuduseks. Sillamäel on ta aga tänavu raudkindlaks põhimeheks tõusnud.
Lipini näol on tegu kiire, tehnilise, väga tugeva löögi ning heade tsenderdustega mängijaga. Kuigi Deniss Ugarovi suhteliselt kaitsev mängustiil ei lubanud loomingulistel mängijatel hooaja esimeses pooles üleliia särada, siis mehe kvaliteet tuli sellest hoolimata korralikult esile.
Kui kaks löödud väravat ei ole midagi väga hiilgavat, siis resultatiivsete söötude poolest liigas esikümnesse kuulumine on Sillamäe eest mängides igati kiiduväärne saavutus.
Nikolai Mašitšev
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
28 mängu (27 põhis); 7 (2 penaltist); 10 väravasöötu; 4; 0.
Eesti jalgpalli mõistes juba vana tegija karjäär on olnud üpris sarnane Artjom Dmitrijevile. Välisriikide külastuste kõrval on tema karjäär kodumaal väga korralik olnud ning parimate poolkaitsjate nimekirja kuulub ta juba kolmandat korda.
Mašitšev oli ka tänavusel hooajal üks Infoneti rünnakuteravuse selgeid liidreid. Väga mitmekülgne mängija, kes on suure kasuteguriga nii ründes kui kaitses. Lisaks ka korralik töörügaja ning kuulub tsenderduste ja löögikvaliteedi poolest liiga ladvikusse.
Eriti oluliseks kujunes tema roll Infonetile tänavu suvel. Kogu hooaja peale pani ta mullusega võrreldes kõvasti juurde nii löödud väravate kui ka väravasöötude arvestuses.
Martin Miller
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
34 mängu (33 põhis); 3 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 2 ; 0 .
Miller murdis meie valikusse selgelt kõige noorema mängijana ja seda alles oma teisel täishooajal kõrgliigas. Mehele on Tammekas antud suhteliselt suur vabadus ning seega võis see tema arengule igati kasulik olla, et mees Tallinna suurklubidesse ei siirdunud.
Kolme ringi järel edestasid Millerit võtmesöötude osas vaid Beglarišvili ja Kruglov, söödutäpsus on stabiilselt olnud 80% kandis ning lisaks väga kõrged tulemused kahevõitluste võitmises.
Anton Mirantšuk
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
28 mängu (27 põhis); 14 (5 penaltist); 8 väravasöötu; 2; 1.
Suurte ootustega talvel Levadiasse saabunud Moskva Lokomotivi kasvandikul läks kevadel küll aega, et end algkoosseisus kehtestada, kuid seejärel muutus ta vastaste kaitsjate jaoks sisuliselt pidurdamatuks ja esitas tugeva avalduse võitmaks Premium liiga parima ülemineku või isegi fännide lemmiku auhind.
21-aastane ründav poolkaitsja mängib oma nooruse kohta nagu vana kala. Mirantšuki kiirus, tehnika ja löök on midagi sellist, mis teda vähemalt teoorias ei tohiks siinmail kaua hoida.
14 väravat ja 8 väravasöötu ning kogu liiga peale enim tehtud triblamiskatseid tõid talle sügiseks ka kutse Venemaa noortekoondise kogunemisele.
Dmitri Prošin
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg:
32 mängu (32 põhis); 13 (0 penaltist); 1 väravasööt; 6 ; 0 .
32-aastaselt karjääri esimese välislepingu teeninud Prošini näol on tegu ühega vähestest, kelle toomine idapiiri tagant kujunes Transi jaoks õnnestumiseks.
Tegu on klassikalise kastist-kasti poolkaitsjaga. Meeletu töövõimega keskväljamees oli kohati sunnitud lappima ka äärekaitse positsiooni.
Suuresti tänu väga heale kauglöögile ja positsioonivalikule sai ta oma kontosse kirja koguni 13 väravat, millele keegi teine Transist ei ole vastu saanud.
Reginald
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Kaitsev poolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
27 mängu (27 põhis); 0 (0 penaltist); 1 väravasööt; 7 ; 0 .
Kolmas hooaeg Kaljus, kolmas kord olla siin nimekirjas. Lille'i kasvandikult sisuliselt identne hooaeg eelmistele ning ilma tema panuseta oleks Kaljut tiitlikonkurentsis raske näha.
Mängustiililt Eesti oma Claude Makelele või N'Golo Kante, kel on ülivõimas mootor ja kellest kahevõitlustes on sisuliselt võimatu mööda astuda.
Mullu ühe hooaja ilusaima värava löönud Reginald ei ole tänavu veel ise võrku sahistanud, kuid rünnakute alustamisel on siiski ka temal tähtis roll olnud.
Napilt jäid valikust välja: Reio Laabus, Sergei Mošnikov, Pavel Marin, Aleksandr Kulinitš.
Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2015: 1. Joel Lindpere, 2. Martin Vunk, 3. Rauno Sappinen.
2014: 1. Ilja Antonov, 2. Dmitri Kruglov, 3. Daniil Ratnikov
2013: 1. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
2010: 1. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
2009: 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008: 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007: 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta