Eesti kohtub kolme päeva pärast Islandiga. Meeskond kuulub hulganisti põnevaid (noor)mängijaid. Mitmed koondislased on ametis huvitavate klubivahetustega. Premium liiga satside trennides näeb ootamatuid külalisi. Aga peamine jutt käib hoopis miskist muust.
Eesti jalgpalli teemaks number üks on alates vana aasta viimasest päevast olnud sotsiaalmeediasse postitatud foto, mis on vallandanud vabariigi harrastatuimal spordialal usalduskriisi, mis on viimase paari päeva jooksul üha paisunud. Kas seda on võimalik lahendada? Selle jaoks on vaja juhtum üksipulgi lahti võtta, mida Soccernet.ee järgnevalt proovib.
FOTO | 89 korda Eesti koondises mänginud ja pärast karjääri lõppu jalgpalliagendina töötav Andrei Stepanov postitab oma Instagrami- ja Facebooki-kontodele foto, kus samas lauas istuvad rõõmsas meeleolus 10 endist või praegust Eesti jalgpallikoondislast (Sergei Pareiko, Artur Kotenko, Andres Oper, Dmitri Kruglov, Sergei Zenjov, Igor Morozov, Aleksandr Dmitrijev, Konstantin Vassiljev, Andrei Stepanov, Jevgeni Novikov) ja Venemaa jalgpallikoondise peatreener Valeri Karpin.
Karpin on sündinud okupeeritud Eestis ja omab sünnijärgset Eesti kodakondsust (aga ka Venemaa passi). Maailm tunneb teda aga endise Venemaa koondislasena. Lisaks kevadel MM-valiksarjast eemaldatud Venemaa rahvusmeeskonnale juhendab ta hetkel ka FK Rostovit, kuhu on mängijaid vahendanud ka aastaid agentidena töötanud Stepanovi ja Novikovi agentuur Nesta Sport Group.
UUDIS | Soccernet.ee avaldab kell 13.00 artikli "Eesti koondise tähed saatsid vana aasta ära Venemaa peatreeneri Karpini seltskonnas", mis pälvib ohtrasti tähelepanu.
Soccernet.ee kirjutab muuhulgas: "2014. aastal, kui Karpin juhendas Hispaanias Mallorca klubi, andis ta intervjuu kohalikule raadiojaamale, milles kirjeldas end kui nõukogude inimest ning rõhutas, et Eesti on endine "liiduvabariik". Muuhulgas pidas ta tollal oluliseks parandada intervjueerijat, kes sõnas, et ta on sündinud Eestis - Karpin teatas, et on sündinud siiski Nõukogude Liidus.
"Tunnen end täielikult nõukogude inimesena. Kui lähen näiteks Ukrainasse, Eestisse, Leetu või Gruusiasse, mis on kõik endised liiduvabariigid, siis lähen justkui Venemaale. Seal räägitakse jätkuvalt vene keelt, kõik saavad sinust aru. Minu jaoks on see endiselt üks riik, Nõukogude Liit," kuulutas Karpin, lisades, et igatseb kunagist suurriiki taga. Samuti kiitis ta Venemaa presidenti Vladimir Putinit kui "tarka, tugevat ja julget inimest" ning rõõmustas selle üle, et Ukrainale kuuluvast Krimmist oli tollal värskelt saanud jälle Venemaa osa."
HÕBEPALL | Hõbepalli auhinna üleandmisel küsitakse Konstantin Vassiljevilt foto kohta. Eesti koondise kapteni vastus: "Mul ei ole väga rohkem midagi öelda, kui et pilt oli olemas. Kohtumine oli. Normaalne õhtusöök ja jalgpallijutud. Raske on midagi muud adekvaatset vastata."
PODCAST | Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" käsitleb juhtumit pikalt ja proovib selgitada, miks see foto väga paljusid Eesti inimesi hingepõhjani häirib ja/või solvab.
Kristjan Jaak Kangur: "Venemaal on sport propaganda osa, see on fakt, selle üle ei ole mõtet arutleda ega vaielda. Koondisesport seda enam. Venemaa koondise peatreener ei saaks, praegusel ajal eriti, olla mitte keegi, kelle vaated elule ei kattu riigi juhtkonnaga, ladvikuga. See ei ole mõeldav, sest Venemaal on jalgpall lihtsalt niivõrd oluline."
Ott Järvela: "Ja sõda Ukraina vastu, mille värdjalik Venemaa on alustanud, see ületas mingid jooned, mida enne seda polnud ületatud. See on see, millest spordis osad inimesed jätkuvalt aru ei saa - Kaia Kanepi ei saa aru, Thomas Bach ei saa aru, Gianni Infantino ei saa aru. Mina saan väga selgelt aru. Mul tekivad peas paralleelid lugudega, mida minu vanavanemad on mulle rääkinud teise maailmasõja ajal juhtunust, sellega, mis praegu toimub Ukrainas. See on sama värdjalik mentaliteet, mis teostab seal kuritegusid, mis on üle rullinud ka Eestist. Ma usun, et igal Eesti perel on oma lugu olemas. Need paralleelid on meil peas ja need ei kao sealt."
Kasper Elissaar: "Mul on lihtsalt väga kahju, et Eesti väga sümpaatsed jalgpallurid tõmbasid omale veidi vee peale täieliku lollusega, ja ma ei tea, kuidas te sellest välja tulete. Kindlasti need jalgpallurid, kes praegu kuulevad seda pahameelt, nad pahandavad, et miks te puhute tühjast mingi asja üles ... sorri, aga see ei ole nii."
JALGPALLIHAIGLA | Eesti koondise fänne koondav Jalgpallihaigla teeb avalduse: "MTÜ Jalgpallihaigla mõistab hukka Eesti jalgpallikoondise liikmete Konstantin Vassiljevi ja Sergei Zenjovi ning treeneri Andres Operi kohtumise Venemaa jalgpallikoondise peatreeneri Valeri Karpiniga. Sellist käitumist ei saa mitte kuidagi aktsepteerida.
Tänases geopoliitilises olukorras on igasugune suhtlus paariariigi jalgpalli kõrge ametiisikuga lubamatu. Kuigi antud kohtumine oli eraviisiline ja ei olnud ellu kutsutud nende poolt, siis Eesti kodanike ja koondise esindajatena on neil moraalne kohustus seista samade väärtuste eest, mille eest seisab nii Eesti riik kui ka enamus Euroopast. Suhted Venemaa kõrgete jalgpalli ametiisikutega ei ole tänasel päeval aktsepteeritavad."
POHLAK | Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak kommenteerib juhtumit Delfile: "Inimeste tasandil on meie kohus lisaks kaastundele ning kannatavate abistamisele mõelda ka sellele, et mitte kaotada olulisi inimõigusi, mille hulka kuulub ka õigus tunda teistmoodi mõtlevaid inimesi ja õigus kohtuda nendega. Inimestevahelise suhtlemise, sõpruse ning armastuse püsimine olude kiuste on vältimatuks eelduseks, et maailm võiks pöörduda tagasi normaalsusesse."
FLORA SEISUKOHT | Vassiljevi ja Zenjovi koduklubi FC Flora president Pelle Pohlak lausub Postimehele: "Oma seisukohta sõja kohta Ukrainas väljendasime klubina kevadel, kui korraldasime Mängu Rahu Nimel, kus võõrustasime A.Le.Coq Arenal Kiievi Dõnamot ning annetasime mängu tulud Ukraina heaks. Kõnealune õhtusöök oli mängijate eraviisiline tegevus, mille suhtes klubi hoiakut võtta ei saa, sest austame inimeste õigust valida endale tuttavaid ning sõpru."
ZENJOV | Ründaja Sergei Zenjov ütleb Postimehele: "Stepanov kutsus ja me ei teadnud isegi, kes tuleb kohale. Meie jaoks oli see ka huvitav, et [Karpin] tuli. /…/ Ei olnud ühtegi sõna, et kes on kelle poolt või mida tahavad inimesed kuulda. Meil ei ole midagi vabandada."
KOMMENTAAR | Ajakirjanik Ville Arike kirjutab Postimehes: "Aivar Pohlak teab hiilgavalt, mida tähendab jalgpall Venemaale, kuidas see on riigiga läbi põimunud. Samamoodi on riigi väga suure tähelepanu ja toetuse all sealmail jäähoki. Seetõttu ei ole Venemaa jalgpallikoondise peatreener tavaline isik. Sellele ametipostile ei panda meest, kel pole Kremli heakskiitu. Karpin on oma suhtumist ja vaateid elule – ta näeks Eestit ja teisi endisi liiduvabariike jätkuvalt NSV Liidus – väljendanud eelmisel kümnendil antud intervjuus. Praeguses sõjaolukorras tuleb tõdeda: Karpin on üks agressorriigi esindusnägusid."
PROPAGANDA | Soccernet.ee ülevaade näitab, kuidas foto on tööriistana kasutusse võtnud Venemaa propaganda. Intervjuus Matš TV-le teatab endine Nõukogude Liidu koondise väravavaht Anzor Kavazašvili: "Eestlased, mida te teete? Kuidas te julgete kääbustena tõsta oma etturid suure Venemaa ette ja esitada piiksuval häälel meie riigile nõudmisi? Pange suu kinni!"
SAATEKIRI HAIGLASSE | "Soovitan tervel Delfi toimetusel ravile minna. Ma võin teile anda haigla aadressi. Ja see on ametlik. Võite selle avaldada," ütleb Andrei Stepanov Delfile, kes soovib temalt foto tagamaade kohta selgitusi küsida.
VOX POPULI | Jalgpallifänn, endine Tartu Tammeka kogukonnajuht ja Sepa staadioni projekti eestvedajate sekka kuulunud Kalle Paas kirjutab: "Pohlak oleks võinud Eesti Jalgpalli Liidu presidendina öelda näiteks, et need endised ja praegused Eesti koondislased tegid moraalselt valesti, kui poseerisid avalikult vallutussõda pidava režiimi tippfunktsionääriga, kes on avalikult ihalenud tagasi nõukogude aega. Selle asemel rääkis ta ... Hoopis millestki muust."
VOX POPULI VOL 2 | Paide Linnameeskonna turundus- ja kommunikatsioonijuht Marek Tiits kirjutab: "Ma ei ole nõus. Mu süda valutab ja mul on paha. Ja ma ei ole nõus. Ja ma ei saa olla vait. Ma ei saa olla vaikiv heakskiitja.
Ma ei ole nõus mitte ühegi ametliku seisukohaga, mida Eesti jalgpallijuhtide ja asjaga seotud jalgpallurite poolt on seni "Karpini fotokaasuses" edastatud ja avaldatud. Ma ei ole mitte ühegagi neist nõus, ma pean neid valeks, vääraks, reaalsust moonutavaks ja moraalituks.
Ma ei ole nõus sellega, et täna, TÄNA peaksime, saaksime, tohiksime me pärast vene jalgpallikoondise peatreeneriga ühisfotol naeratamist rääkida sõprusest, vabadusest valida, armastusest ja uue võimaluse andmisest. Ma ei ole sellega nõus, sõbrad, lihtsalt ei ole." Tiitsi postitus kogub päeva lõpuks üle tuhande laigi, seda jagavad sotsiaalmeedias sajad inimesed nimekatest sporditegelastest tuntud näitlejate ja muusikuteni.
VABARIIGI VALITSUS | Kultuuriminister Piret Hartman: "Kultuur ja sport on seni olnud valdkonnad, kus rahvusvaheline koostöö on toimunud kõigi poliitiliste tõmbetuulte kiuste. Kuid praegu on seis kardinaalselt muutunud. Euroopa südames toimub sõda ning meil tuleb teha kõik selleks, et agressorit – Venemaad – mitte toetada.
Head spordimehed – inimene, kes peab meid endiselt nõukogude maaks ja kuulub agressorriigi spordieliidi hulka, ei ole seltskond, kellega end esitleda. Peate tajuma, millise sõnumi see avalikkusele annab. Meie eesmärk peab olema vähendada agressorriigi positsiooni kõigis eluvaldkondades."
KOMMENTAAR | Spordiajakirjanik Märt Roosna kirjutab Delfis: "Aivar Pohlak tuleks kiiremas korras normaalsusesse tagasi tuua, tema on Eesti jalgpalli võtmeisik. Mõnda aega tundub juba, et ta on täiesti reaalsusest irdunud, omas maailmas. Küll on ta esitanud Eesti jalgpalli taset muinasjutulises tähesäras ("Sakslased ütlesid meile, et oma filosoofialt oleme Euroopa TOP 10 koondis"), küll kiidab Katari kõrgkultuuri ja siunab lääne kultuuri, küll ei tunne iseennast ära, kui Kinoteater tabava sketši teeb. Kuluaarides räägitakse, et Pohlaku ettekujutus Ukraina sõja tekkepõhjustest erineb üksjagu keskmise eestlase arusaamadest. See muidugi üht-teist seletaks."
AVALIK VABANDUS | Konstantin Vassiljev, Sergei Zenjov ja Andres Oper teevad jalgpalliliidu vahendusel avalduse: "Lugupeetud jalgpallisõbrad! Meil on kahju tekkinud olukorra pärast ja vabandame kõikide ees, kellele tundeid meie õhtusöök ning sellest foto avaldamine sotsiaalmeedias riivas. Meie vestlus käis vaid jalgpalli ümber, me ei rääkinud poliitikast ega sõjast. Meie seisukoht sõja osas on olnud alati üks ja seesama – sellele ei ole õigustust. Oleme jalgpalliväljakul ja väljaspool seda olnud alati Eesti eest väljas ja teeme seda ka edaspidi."
POHLAK | Aivar Pohlak TV3 uudistesaates: "Meie poolt on see vabandus kindlasti vastu võetud."
PAHVI KONTRA | Delfi ajakirjanik Peep Pahv kirjutab: "Parem on jätta vabandamata kui teha seda pealesunnitult ja absoluutselt sisutühjade sõnadega. /…/ Avalikkus ei saanud koondislaste avaldusest teada mitte midagi. Ei seda, kuidas nad mõnusale olengule sattusid, ega ka seda, mida nad ürituse aukülalisest arvavad. Küsimusi ja kahtlusi kerkis aga õhku rohkem kui pärast skandaalseks osutunud foto esmast ilmumist."
REKORDINTERNATSIONAAL | Eesti rekordinternatsionaal, kauaaegne koondise kapten ja endine peatreener Martin Reim sõnab Õhtulehele antud intervjuus: "Aeg on praegu selline, kus me peame oma mõtteid ja meelsust – eriti Eesti koondisega seotud olles – välja näitama. Tavaolukorras poleks ju häda midagi, aga vaadates, mis hetkel maailmas toimub, jälgitakse kõike väga terava pilguga. Kindlasti oli see pilt paljudele valus vaadata. Sportlased aga on tihti kambavaimu mehed ja ei mõelda, mida selline koosviibimine ja pilt võib poliitiliselt tähendada."
OPER | Koondise abitreener Andres Oper kommenteerib juhtunut pikemalt Postimehes. "Olen iseseisva Eesti patrioot ning NSVL-i aega mäletan läbi erinevate murede, mis meiegi peret saatsid. Narvas kasvanud Karpin võib muidugi tunda minevikku teisiti, ma ei tea tema vaateid. Olen tugevalt sõjavastane inimene ja osalemine õhtusöögil ei mõjutanud mitte kuidagi minu hoiakuid mineviku suhtes ega sõjavastasust," sõnab Oper ja lisab, et on nõus, et jalgpallur peab avalikkuse ees olema ettevaatlik, kuid sellise olukorra tekkimist oli raske ette näha.
VASSILJEV | Koondise kapten Konstantin Vassiljev annab täiendavaid selgitusi ERRi spordisaates: "Pilt ja selle pildi ümber tekkinud olukord, arvatavasti tegi kellelgi halva tunde. Kogu see lugu, mis selle ümber oli, läks suureks. Lõppkokkuvõttes keegi meist seda küll ei tahtnud. Arvatavasti paremini on vaja valida, millal mingit infot avaldada ja nüüd arvatavasti peame arvestama iga asjaga, mis võib häirida ühiskonda. Hinnangu annavad erinevad inimesed ja igal inimesel on seda võimalus hinnata seda nii nagu tahavad. Tekkinud poleemika ei ole kasuks ei meile ega meie ühiskonnale."
VIKERRAADIO | Soccernet.ee ajakirjanik Ott Järvela ütleb Vikerraadio saatele Uudis+ antud intervjuus: "See on probleem tervele Eesti jalgpallile, kõik see, mis on sellele fotole järgnenud. Ka reaktsioonid erinevatelt Eesti jalgpallielus osalevatelt inimestelt. See on tekitanud Eesti jalgpallis tugeva resonantsi, olulisi ebakõlasid.
Eesti jalgpalliskeenel teatud fännirühmitused omavad väga olulist rolli ning ka nemad on reageerinud väga valuliselt. Ma arvan, et kokkuvõttev järeldus on, et tegemist pole ainult nende mängijate probleemiga, vaid see probleem on saanud terve Eesti jalgpalli omaks."
POLITSEI | Sisekaitseakadeemia direktor Kristian Jaani kirjutab ERR-is: ""Pehme jõu" tööriistadena kasutamist spordis – ja seda ka Eesti kontekstis – on varasemalt käsitletud nii läbi VTB ühisliiga kui ka KHL jäähokiliiga. Globaalsemalt aga Venemaa korraldatud olümpiamängude ja jalgpalli maailmameistrivõistluste kontekstis.
Tahtsingi jõuda jalgpallini ning eelpool viidatud fotoni, mida viimastel päevadel Eestis ohtralt lahatud on. Ma ei tea, kas see koosviibimine või see foto "pehme jõu" tööriistana on kellegi suunatud ja teadlik tegevus või mitte, aga tean, et seda võib käsitleda sellise tööriistana ja see ei ole kuidagi hea. FSB, GRU, Russki Mir tõenäoliselt hõõruvad käsi ja on rahul, et meil on selline foto levimas."
Kui on juttu inimõigustest, siis räägi sellest kuidas kõikjal on hoopis suuremad probleemid. Kui on juttu suurtest teemadest ja probleemidest nagu näiteks sõda, siis räägi kuidas ka sellises olukorras on kõigil inimõigused. A.P. — Tõnis Niinemets (@tonisniinemets) January 5, 2023
KINOTEATER | Kinoteatri MM-saadete üks osalistest, spordisõber Tõnis Niinemets postitab Twitteris: "Kui on juttu inimõigustest, siis räägi sellest, kuidas kõikjal on hoopis suuremad probleemid. Kui on juttu suurtest teemadest ja probleemidest nagu näiteks sõda, siis räägi, kuidas ka sellises olukorras on kõigil inimõigused. A. P."
ERISAADE | Jalgpalliliidu arendusdirektor Mihkel Uiboleht sõnab Delfi Erisaates: "Mina arvan, et kõik inimesed peaksid saama oma küsimustele vastused. Peaks küsima need küsimused ära, mis meil hinge peal on. Inimesed vastavad nendele küsimustele ja lähme eluga edasi."
UKRAINA HÄÄL | Postimees ja Soccernet.ee avaldavad 10-kordse Eesti meisterklubi FCI Levadia presidendi Viktor Levada pöördumise: "Vastates küsimusele Konstantin Vassiljevi kohta, siis ta on koondise kapten, oma riigi esindaja ning igal juhul peab mõtlema, millal ja kellega kohtuda. Inimene, kes selle foto sotsiaalmeedias avaldas, pani aga jala ette kõigile laua taga istunutele.
Elan siin 40 aastat ning olen alati tänulik saatusele, et sattusin pärast instituudi lõpetamist Eestisse. Eesti on mulle teine kodumaa. Kui algas sõda, tajusin veelgi enam, kuidas mul on elus vedanud. Olen õnnelik, et elan riigis, mis toetab minu kodumaad.
Praegu, mil meenutan kõige keerulisemaid aegu, eriti sõja esimesi päevi, tuleb kohe meelde esimene, 26. veebruaril Vabaduse väljakul toimunud meeleavaldus. Siis tunnetasin esimest korda eesti rahva tohutut toetust minu Ukrainale."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta