Tallinna Kalev sattus eelmisel reedel kummalisse olukorda - kui sai selgeks, et Maardu Linnameeskond taandub tippjalgpallist ja nende kõrgliigakoht kuulub Kalevile, oli see pealinnaklubile ühelt poolt suur rõõm. Teisalt tuli aga kiirelt hakata tegema tööd, milleks antakse tavaliselt aega mitu kuud. Kuidas panna Premium liigas osalemiseks kokku konkurentsivõimeline meeskond, kui turg on juba tühjavõitu?
"Tegemist on tõesti väga palju, mul endalgi on päev ja öö kergelt segamini," tõdes eelmise nädala lõpus USA-st puhkuselt naasnud Joel Lindpere Soccernet.ee-ga vesteldes. Kalevi spordidirektori sõnul muudab olukorra veel keerulisemaks jätkuvalt leviv koroonaviirus, mis võib igal päeval uusi ootamatusi kaasa tuua. Ometi on ta kindel, et Kalev saab Premium liiga hooaja alguseks kokku niivõrd hea meeskonna kui sellistes oludes võimalik.
Võimalus, et sügisel Esiliiga hooaja viimases voorus Kalevi vastu dramaatilises mängus viigipunkti võtnud ja Premium liiga koha kindlustanud Maardu seal siiski mängima ei hakka, oli kuluaarijuttude tasandil ammu õhus. Lindpere sõnul hõlbustas Kalevi seisu veidi see, et klubi on kogu aeg tegutsenud eesmärgiga kõrgseltskonda naasta, mistõttu ei olnud neil vaja oma tegemistes põhimõttelisi suunamuutusi ette võtta.
"Sotsiaalmeedias, treenerite-mängijate ringis ja üldse igal pool räägiti kuulujuttudena hästi palju asju. Aga meie võtsime klubi juhtidena hoiaku, et kuni ametliku otsuse selgumiseni me võimaliku kõrgliigasse mineku kohta midagi ei ütle. Arvestasime ikkagi sellega, et peame mängima Esiliigas," meenutas Lindpere aega, mil kõik oli veel lahtine.
Kuna Maardu loobumisotsus langes viimasel hetkel, jäi Kalev nii mõnestki oma mängijast ilma ning pidi ka vabade meeste enda ridadesse meelitamisel kogema mõistetavaid tagasilööke. "Oleks olnud muidugi tore saada vähemalt eelmise aasta lõpus asjade käigust teada ja hakata jaanuaris toimetama. See on ju tavaliselt viimane aeg, kui hakatakse meeskonda komplekteerima," nentis Lindpere.
Nii kaotati näiteks meeskonna üks silmapaistvamaid talente, märtsis 20-aastaseks saav ääreründaja Murad Velijev, kes sõlmis lepingu valitseva meistri FCI Levadiaga. "Tal oli kindel soov meiega jätkata, kui oleksime tõusnud kõrgliigasse. Aga kahjuks ei jõudnud ta ära oodata, mis meist saab. Saame tema otsusest igati aru - tal oligi vaja kõrgemal tasemel mängida," sõnas Lindpere.
"Neid mehi oli veel, kes tahtsid Kalevis mängida, aga on lahkunud. Näiteks oli meil samasugune kokkulepe Abdullahi Alfaga," viitas Lindpere keskpoolkaitsjale, kes esindas Kalevit eelmisel hooajal Esiliigas 29 mängus, ent on nüüd jõudnud hooajaeelsel Taliturniiril platsil käia Legioni särgis. "Kuid sinna tagasi pole mõtet vaadata. Tuleb vaadata, mis edasi saab."
Peale Alfa on kontrollmängudes end mujal proovile pannud ka näiteks keskkaitsja Kaspar Laur, kes näitas end Tartu Tammekale. "Tema ja Reinhard Reimaa osas on olukord lahtine. Mõlemaga on plaan rääkida kuu lõpus," avaldas Lindpere. Paaris mängus Kalevi eest platsil käinud Mark Edur samas tema sõnul praegu enam Kaleviga ei treeni.
Anieri liitumine on peaaegu kindel
Lindpere viitas küll klubi presidendi Ragnar Klavani hiljutisele muigamisi öeldud tõdemusele "kõik on ära krabatud", kuid mitu end Premium liigas tõestanud tegijat eesotsas Sander Puri, Tauno Tekko ja Hannes Anieriga on siiski veel vabad mehed. Kas Kalev läheb nende allkirja jahtima? Selgub, et üks nimetatuist ongi juba peaaegu Kaleviga käed löönud.
"Hannesega oleme igapäevases suhtluses ja tema on suure tõenäosusega meiega liituja," sõnas Lindpere. Anier esindas Kalevit ka aastatel 2018-20, lõi 57 mänguga 16 väravat ja teenis lepingu FCI Levadiaga, tulles mullu nende ridades Eesti meistriks. Et aga Levadia otsustas talle uueks aastaks lepingupikendust mitte pakkuda, on Anier praegu vabaagent. Lindpere avaldas lootust, et siiski mitte kauaks: "Tahaks väga, et mõne päeva pärast saaksime temast juba rääkida kui Kalevi mängijast!"
Puri ja Tekko seevastu Kalevi sihtmärkide hulka ei kuulu, seda küll erinevatel põhjustel. "Sandriga olen samuti suhelnud, aga tema eesmärk on A-koondis ja kõrgem tase. Seda ei suuda meie klubi talle hetkel pakkuda," võttis Lindpere seisu ausalt kokku. "Tekkoga ei ole ma suhelnud, sest meie ridadesse naasis selleks hooajaks Marek Kaljumäe ja keskväljal on juba ka oma noori ees, seega ei vaja me sellele positsioonile lihtsalt täiendust."
Anieri liitumisel moodustuks Kalevi eesliinis suure tõenäosusega ründepaar Purje-Anier, sest eelmisel hooajal Esiliigas 24 korda võrgu sahisema pannud ja väravaküttide tabelis teise koha saanud Ats Purje on Lindpere sõnul valmis tänavu kõrgliigaski endast parimat andma. "Atsil on meiega kehtiv leping. Kõik läheb edasi!" võttis Lindpere 36-aastase ründaja rolli veendunult kokku.
Lisaks on Purje küll jätkuvalt ka Kalevi duubelmeeskonna peatreener, ent seal hakkab teda tänavu abistama Kenlou Laasner. Kogemust peavadki Lindpere sõnul noorte kõrval pakkuma Purje, Pärnu Vaprusest naasnud Kaljumäe ja samuti klubis jätkav kogenud Tanel Tamberg, kel Premium liigas kirjas üle 200 mängu. Laenulepinguga tuli HJK-st tagasi kodumaale ka kaitsja Jakob Tamberg.
"Mõnegi mehega, kes hooaja lõpus vabaks jäi, oli meil veel juttu, aga mis teha - nad valisid mõne muu klubi. Endise mängijana saan neist väga hästi aru. Tahad ju kõrgliigat, korralikku palka. See on igati mõistetav," nentis Lindpere.
Ta rõhutas, et uisapäisa meeskonna kokkukorjamise asemel paneb Kalev jätkuvalt panused oma noormängijatele. "Kolm-neli-viis oma poissi peaksid suutma uuel hooajal Premium liigas põhirolli kanda. Kindlasti on neidki, kes teevad sel aastal oma kõrgliigadebüüdi. Tahame, et oma noored saaksid selliseid kogemusi, mida teised on samamoodi enne neid saanud. Aga kindlasti tahaksime tuua mõne noore juurde ka teistest klubidest, kes astuks ehk vanematele meestele kandadele."
Selge eelis: tugevad taustajõud
Lindpere kinnitusel otsitakse jätkuvalt uusi mängijaid, kuid nood peavad klubiga sobima - niisama "igaks juhuks" kedagi palgale võtta pole plaanis. "Usun, et viimased täiendused tulevad alles paar päeva enne hooaja algust. Kuid eelmisel aastal jäi meil samuti üks stipendiaadikoht vabaks ja ma ei välista, et ka seekord võib jääda üks solidaarsusfondi palgaline koht suve ootama," sõnas Kalevi spordidirektor. "Me ei vali mehi selle järgi, et meil on üks nii-öelda tasuta koht ja nüüd tuleb see kellelegi anda. Mängija profiil peab meie eesmärkidega kokku minema."
Lindpere rõhutas, et uute mängijate meelitamiseks on küll aega vähe, ent Kalevil on lauale lüüa mitu trumpi. "Oleme olnud viimastel aastatel kas Esiliiga absoluutne tipp või siis Premium liiga tagumises pooles. See aga tähendab, et treenerite tiim ja kogu esinduse taustajõud on meil väga hästi mehitatud. Meil on lisaks peatreeneritele eraldi väravavahtide treener, fitness-treener, füsioterapeut, samuti võimalus kasutada spordipsühholoogi teenust. Selles mõttes on meie tiim mõnest Premium liiga klubist suuremgi," märkis Lindpere. "Minu silmis on see üks meie selge eelis."
Ühtlasi jõudis ta ringiga tagasi selle juurde, et Kalev ei pea tegema suuri muutusi. "Kuna meil olid ju ka mullu kõrvuti nii stipendiaadid, palgalised mängijad kui ka oma noored, on meil seda sammu lihtsam teha. Et aga kohe kõrgliigas igaühele kõva konkurentsi pakkuda, on muidugi ebareaalne."
Rahaasjadega saab hakkama, kui on kindel nägemus
Talvel kõrgliigast taandunud Viljandi Tulevik ja Maardu tõid mõlemad üheks põhjuseks ka rahalise olukorra - kõrgliigas on küll toetusmehhanismid, ent ka suuremad kulud. Lindpere avaldas lootust, et Kalevil selle nurga alt muresid ei teki.
"Oleme töötanud selle nimel, et meil oleks Premium liigas olemiseks kindel visioon. Jah, Premium liiga toob mingeid kohustusi kasvõi näiteks mängukorralduse osas, mängijad tahavad rohkem palka ja nii edasi. Aga läksime juba eelmisele aastale vastu sama plaaniga - teha maksimaalselt professionaalne eeltöö ära, et meil oleks kõrgliigas kergem," märkis Lindpere.
"Muidugi aitab nüüd palju ka solidaarsusmehhanism. Ja kui meil oma mängijaid poleks, oleks kindlasti raskem. Mul isiklikult on Viljandi loobumisest väga kahju, aga võib-olla oligi nende mure selles, et noori ei tulnud veel piisavalt palju peale," tõdes Lindpere.
"Hea näide on ka Tammeka, kes astus üle-eelmisel aastal kõigile suurtele kannale ning klubi ambitsioonid läksid seepeale mõistetavalt suureks. Aga kui sa eurokohale ei mängi, peab sul eelarve päris korralikult paigas olema. Meie ei pea õnneks oma klubisüsteemis väga suuri asju ümber mõtlema. Ainus küsimus on praegu tõesti see, kas saame lühikese ajaga piisavalt konkurentsivõimelise meeskonna kokku. Loodan, et saame!" lõpetas Lindpere optimistlikul toonil.
Kalevil, kelle koduväljakuteks on tänavu kevadel Sportland Arena ja seejärel ilmade soojenemisel Kadrioru staadion, on au anda Premium liiga tänavusele hooajale avalöök. Nimelt minnakse 1. märtsil toimuvas hooaja avamängus vastamisi valitseva meistri Levadiaga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta