FCI Levadia ei teinud mitu aastat saladust, et klubi elas vaid ühe eesmärgi nimel. Eesti meistritiitel saadi mullu viimaks kätte, nüüd on sestap aeg pöörata jälle pilk klubi ülejäänud tahkude poole. Üheks olulisemaks neist on duubelmeeskonna järeleaitamine. Levadia U21 on sestap saanud uue serblasest peatreeneri Ivan Stojkovici ja kõvemad taustajõud ning ka mängijate nimekiri on muutunud nooremaks. Siht on üks – kasvatada rohkem noori, kes suudaksid teha sammu esindusmeeskonda.
Mullu lõpetas Levadia duubel hooaja seitsmenda kohaga ehk jäi Esiliiga tabeli viimasesse nelikusse. Võrdluseks olid kahe suure konkurendi ehk nii Paide kui ka Flora duublid neist kõrgemal kohal. Et tegu oli juba kolmanda järjestikuse aastaga, mil lõpetati tabeli teises pooles, oli vaja muutusi.
Neist peamine on aset leidnud treeneripingil. Senine peatreener Robert Sadovski kolis U19 võistkonna juurde ning Levadia duubelmeeskonda juhendab tänavu 33-aastane serblane Ivan Stojkovic. Varem on ta olnud ametis kodumaal FK Rudar Kostolaci ja OFK Backa juures, kusjuures peamiselt ongi tema käe all olnud just noortevõistkonnad. Samuti on tal töökogemust Horvaatiast Spliti Hajduki duubli juurest ja Saudi Araabiast.
Viimasel puhul oli ta ametis videoanalüütikuna ning see oskus kulub ka nüüd marjaks ära, sest Levadial on plaanis tuua ka duubli treeningutesse rohkem professionaalsust. Klubi spordidirektori Tarmo Kingi sõnul filmitakse uuel hooajal sarnaselt esindusmeeskonna tavale ka kõiki duubli treeninguid, et neid oleks pärast lihtsam analüüsida ning mängijatele vajalikke näpunäiteid jagada.
Stojkovici üheks abiliseks on minevikus pikalt Levadia särki kandnud ning mullu suvel ootamatult tegevmängijakarjääri lõpetanud Nikita Andrejev, kes liitus Levadia treeneritetiimiga juba mullu. Teise abitreenerina hakkab Kingi kinnitusel tuleval hooajal tööle Artjom Artjunin, kelle ametlik liitumine on küll veel eelmise klubi Legioniga klaaritavate lepinguküsimuste taga. Lisaks on U21 võistkonnal sellest hooajast oma füsioterapeut – sellesse ametisse asub Legioni eest mullu kümnekonnas, aga karjääri jooksul Premium liigas enam kui sajas mängus platsil käinud Dmitri Kovtunovitš.
"Eesmärk on, et mängijad saaksid korralikku tagasisidet. Kõik peaksid saama võimaluse tunnetada, et protsess on õige. Et nendega tegeletakse samamoodi nagu põhimeeskonnas – analüüsitakse, näidatakse vigu," kirjeldab Kink põhieesmärke. "Võrreldes mullusega on meil selles osas väga palju muutunud."
Muutuvatest tingimustest tulenevalt on Kingi sõnutsi plaanis anda esindusmeeskonnaga treenijatele, kes ei pruugi Premium liiga mängus koosseisu mahtuda, varasemast rohkem mänguaega duubli eest. "Kavas on hoolitseda mõlema meeskonna eest korraga, mullu olid asjad selles vallas natuke ligadi-logadi. Esindus ja duubel peaksid moodustama terviku, meil päris nii polnud," selgitab ta. "See on väga tähtis ka põhikoosseisu meestele, kes teavad, et duubli eest mängides ootavad neid samasugused tingimused ning nad ei pea minema piltlikult öeldes kuskile kolmanda liiga tasemele."
Muutunud siht on toonud kaasa ka mõnevõrra muutunud koosseisu, kus on senisest rohkem noori mängijaid. "Minu nägemuses peaksid duublis olema siiski noored ja andekad poisid, kes tahavad kuskile jõuda. Kui oled 23 ja mängid töö kõrvalt, on see muidugi väga tubli, aga meie duubli mõte ei ole see. Duubli mängija peaks olema valmis pühenduma täielikult jalgpallile ja tegema ühel päeval sammu esindusmeeskonda."
Nii on klubist lahkunud kaks mullust vanemat mängijat – Eestiga juba aastaid eraeluliselt tihedalt seotud Omar Elhussieny ning aastatepikkune kaitse tugitala Igor Morozov, kellest on tänaseks saanud nii Eesti U21 koondise kui ka FC Kuressaare abitreener. Samuti ei jätka mullustest mängijatest Andrei Grigorjev, Alan Mones ega Esiliiga uustulnuka Viimsi ridadesse siirdunud Nevil Krimm.
Mõni kogenum mängumees on küll endiselt Levadia hingekirjas, kuid nende särki sel hooajal selga ei tõmba. Mullu Pärnu Vapruse eest Premium liigas 15 mängu pidanud Devid Lehter siirdub laenule Elvasse, keda ta esindas tunamullugi, ning Viljandi Tuleviku eest eelmisel hooajal kõrgliigas 24 korda platsil käinud Daniil Petrunin otsib samuti jätkuvalt tööandjat kõrgemalt tasemelt, osaledes viimati Tallinna Kalevi kontrollmängus.
Kaks välismaalt toodud "tulevikuprojekti" jätkavad eri radu. Kui kaitsja Luka Lukovic on endiselt Levadia koosseisus, siis ründaja Amar Yunis Abdallah saab end tänavu proovile panna Premium liigas - Levadia saatis eelmisel hooajal Esiliigas 11 mänguga 7 väravat löönud austraallase aastaks laenule Pärnu Vaprusesse.
Põnevaid liitujaid mitu
Uutest tulijatest kerkivad põnevamatena esile kaks nime. Noorena Levadiast alustanud ja seejärel Tabasalu kaudu Nõmme Unitedisse jõudnud poolkaitsja Nikita Vassiljev jõudis kahe viimase hooajaga Unitedi särgis Esiliigas platsil käia 50 korda ning murdis eelmisel aastal ka Eesti U19 koondisesse. Tänavu tõmbab ta aga laenulepingu alusel uuesti selga Levadia särgi.
Teine liituja on samuti 18-aastane venelasest ründaja Daniil Timofejev. Noorena Balkani hiiu Crvena zvezda süsteemi kuulunud Timofejevon pärast seda esindanud Serbias veel ka Graficari ja IMT Belgradi noortevõistkondi.
Kontrollmängudes on väravaid löönud ka Patrik Kristal, kellega lepingu sõlmimise Levadia hiljuti välja kuulutas ja kes ka duubelrivistusse registreeriti, kuid tema on kõigest 14-aastane ega tohi vastavalt reeglitele sestap veel Esiliigas platsile joosta - selleks peab Levadia taotlema eriloa.
Stojkovic ootab hooaega enda kinnitusel igatahes põnevusega – nagu ikka, on kontrollmängud toonud kaasa häid momente, kuid juhtinud ka tähelepanu parandamisväärsele. Levadia alustas ettevalmistust mänguga Narva Transi vastu, kus avapoolajal mängis suuresti põhi- ja teisel duubelkoosseis. Täismänge on jaanuari algul treeningutega alustanud Stojkovici hoolealused saanud pidada neli – tänavuse hooaja konkurentidest võideti Flora duublit, ent jäädi suurelt alla mitme esindusmeeskonna mängijaga tugevdatud Paide duublile.
Lisaks alistati Esiliiga B-s mullu kolmanda koha saanud FC Tallinn ning tehti Esiliiga mulluse kaheksanda PJK-ga 1:1 viik. Just viimase mängu toob Stojkovic esile hea näitena sellest, mis Levadia noori algaval hooajal ees ootab. "Tegime mängus taktikaliselt ja tehniliselt palju asju vastasest paremini. Aga teistpidi vahe tuli sisse füüsises. Mõni meie poiss mängis eelmisel aastal 14-15-aastaste vastu, nüüd tuleb rinda pista täismeestega. On selge, et selles osas võtab areng veel aega," tõdeb serblane.
Ta rõhutab, et mängijate nooruse tõttu tuleb neisse suhtuda kannatlikult. “Tähtis ei ole tulemuse tagaajamine. Eesmärgiks on viia lähemate aastate jooksul igal aastal paar-kolm mängijat esinduse koosseisu,” sõnab ta.
"Kuid olin positiivselt üllatunud sellest, kui hästi meeskond meie antud ülesanded vastu võttis. Käisime neile välja üsna keerulised taktikalised nõudmised, õppimist oli palju, aga üldplaanis saadi kõigega ilusti hakkama. Suures plaanis olen rahul. Parandamist jagub ründemängu organiseerituse osas, aga ka pallita tegutsemises. Kõik liigub siiski ülesmäge, analüüsime oma tegemisi iga päev."
Loevad põhimõtted, mitte formatsioon
Tippklubile kohaselt tahab ka Levadia panna rohkem rõhku sellele, et esindusmeeskond ja duubel mängiksid sarnastest põhimõtetest lähtuvalt, mis muudab mängijatele kahe koosseisu vahel liikumise kergemaks. "Tähtis on tegutseda igas olukorras professionaalselt ning samuti ei tohi me unustada, et me ei mängi iseendale, vaid ka publikule. Jalgpall peab olema ka haarav!"
Kas see tähendab, et Levadia esindusmeeskonnas mullu juurutatud taktika, kus väljakule minnakse kolme keskkaitsjaga, ääred on väga ründavad ning tagalat peab vajadusel kindlustama alumine poolkaitsja, kehtivad ka duubli puhul? Stojkovicil on sellele oma vaatenurk.
"Ma ei usu jalgpallis formatsioonidesse. Ütlen alati, et formatsioonid on lihtsalt nagu numbrid – neid on enne avavilet hea ekraanil näidata, aga ei enamat. Usun pigem mängulaadi ja teatud mustritesse, mis peavad ilmnema. Ka Marko ütles mulle, et teda huvitab ennekõike mängulaad, kindlad põhimõtted," märgib ta.
“Seetõttu ei meeldi mulle ka, kui ajakirjanikud ütlevad, et see või too treener vajab mängu ajal plaan B-d. Näiteks Guardiola. Ei, ta peab lihtsalt oma mängustiili ja põhimõtted vastasele peale suruma. Ei maksa süsteemi süüdistada, kui sa ise ei suuda seda ellu viia,” selgitab Stojkovic.
Olulise punktina toob ta välja asjaolu, et mullune tuumik on hoolimata mitmest lahkujast siiski klubisse jäänud. "Kapten on endiselt Andres Järve. Mul ei olnud siia tulles kindlat plaani, et kaptenipael peaks kindlasti senisele kaptenile jääma, aga kui nägin Andrese mõju meeskonnale ning tema käitumist ja liidriomadusi, oli otsus lihtne. Tahan, et kõik temast eeskuju võtaksid," sõnab ta.
Lisaks mainib ta ära mullugi Levadia särki kandnud kaitsja Artur Voilenko, keskväljamehed Artur Sakariase ja Casper Nicolas Lugtmeijeri, ääred Darijus Jursi ja kõigest 15-aastase Maksim Laskovi, ründaja Daniel Lutsu ning samuti Timofejevi ja Vassiljevi. "Võib-olla mõne mehe veel unustasin, kõik nimed ei jää nii kiiresti meelde, olen siin ju alles uus. Ehk nad annavad mulle andeks!" muigab serblane. "Meil on palju väga andekaid poisse, materjali on kõvasti. Aga nagu ütlesin, neile tuleb aega anda."
Igatahes on Stojkovic Eestisse kolimise otsusega rahul. "Esimesed muljed klubi tingimustest on väga head. Nagu kõiki teisi, on ka meid seganud pisivigastused ja koroonajuhtumid, aga muud muret pole,” sõnab Stojkovic, kes jõudis Eestisse tänu oma parimale sõbrale, kes Levadia peatreenerit Marko Savicit üheskoos mängimise ajast tundis ja mehed kokku viis. “Sellest hetkest peale oleme Markoga peaaegu iga päev jalgpallist rääkinud. Ühel päeval ta küsis, ega ma ei tahaks Eestisse tulla. Ütlesin, et miks ka mitte!”
Tallinna FCI Levadia U21
Peatreener: Ivan Stojkovic
Abitreenerid: Nikita Andrejev, Artjom Artjunin
Väravavahtide treener: Ain Tammus
Füüsilise ettevalmistuse treener: Dmitri Kovtunovitš
Kapten: Andres Järve
EJL-i stipendiaadid (kogu klubi peale): Andres Järve, Casper Nicolas Lugtmeijer, Daniel Luts, Igor Sokolov
Eelarve: kogu klubi 1 800 000 eurot (esindus- ja duubelmeeskond kokku 1 400 000 eurot)
Duubelvõistkond: Tallinna FCI Levadia U19 (II liiga põhja/ida piirkond)
Koduväljak: Maarjamäe staadion / Maarjamäe kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: roheline ja valge
Koduleht: fcilevadia.ee
Esimene mäng: 3. märtsil kell 19.00 vs FC Elva (Elva Nike Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 21. märtsil kell 19.00 vs Tallinna FC Flora U21 (Sportland Arenal)
Koosseis:
Väravavahid: Aleksandr Kraizmer, Daniil Pareiko, Dmitri Pjatajev.
Kaitsjad: Andres Järve, Fjodor Melehhov, Oscar Pihela, Roman Teljakov, Artur Voilenko.
Poolkaitsjad: Romeo Aan, Darijus Jurs, Daaniel Kond, Patrik Kristal, Maksim Laskov, Casper Nicolas Lugtmeijer, Daniel Luts, Pavel Marašov, Artur Sakarias, Agu Artur Takis, Nikita Vassiljev.
Ründajad: Nikita Dronov, Alex Dunitš, Igor Sokolov, Daniil Timofejev, Murad Velijev.
Hooajaeelsed mängud:
14.01. Tallinna FCI Levadia / Levadia U21 - JK Narva Trans (PL) 0:2
23.01. Tallinna FCI Levadia U21 - FCI Tallinn (ELB) 3:0 (Sokolov, Timofejev, Voilenko)
05.02. Paide Linnameeskond U21 (EL) - Tallinna FCI Levadia U21 0:6
13.02. Tallinna FC Flora U21 (EL) - Tallinna FCI Levadia U21 2:5 (Kristal 2, Dunitš, Sokolov, Marašov)
19.02. Tallinna FCI Levadia U21 - Pärnu Jalgpalliklubi (EL) 1:1 (Marašov)
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta