Enne Teist maailmasõda, mille järel punavõim Eesti, Läti ja Leedu okupeeris, oli jalgpalli Balti turniir suur asi. Vaat et kõige suurem ja kesksem. Selle nimel võideldi vihaselt ja mindi omavahel põhjalikult tülligi (1934. aasta turniir jäi erimeelsuste tõttu sootuks ära). Veidi vähem kui sada aastat hiljem on Balti turniiri roll oluliselt muutunud.
See ei ole enam ühegi Balti riigi jaoks nende jalgpalli olukorda defineeriv võistlus, sest spordiala rahvusvahelistumise tõttu on tunnustatud mõõdikud muutunud. Nendeks on nüüd valikturniirid, klubide eurosarjatulemused ja tugevates välisliigades pallivad jalgpallurid. Asju ei pane paika üks regionaalne madistamine, kus üpris sageli ei mängita tugevaima rivistusega.
Näiteks Eesti saadab tänases finaalis väljakule meeskonna kolmanda väravavahi Karl Andre Vallneri, sest kogunemise eel pandi paika, et kõik puurivahid saavad ühe mängu. Kui tegu oleks tõelise mõisa peale mänguga, poleks ju mingit küsimust, et platsile läheks Karl Jakob Hein. Kui mängus oleks mõis, trotsiksid mängijad Balti turniiri nimel kergemaid vigastusi.
Aga mõisa peale mäng Balti turniir 21. sajandil enam pole. EM- ja MM-valiksarjad ning Rahvuste liiga on kõik sellest tähtsamad, sest sealtkaudu on võimalik püüda unistust (pääs finaalturniirile), millega kirjutataks säravat jalgpalli-ajalugu ja kogutaks isiklikke unustamatuid mälestusi. Balti turniiri võit ei ole jalgpalluri või mõne Balti riigi jalgpalli jaoks elumuutev sündmus, pääs EM- või MM-finaalturniirile seda oleks.
Muutunud asjade seisu peale kuri olemine on narr. Sisuliselt ludiitlik. Elu lähebki edasi ja asjaolud muutuvad. "Sülele muutusi või lepi unustusse vajumisega," on maksiim, mis kehtib pea kõigis eluvaldkondades. Kindlasti ka jalgpallis. Seega puudub Balti turniiri muutunud tähenduses igasugune traagika.
Balti turniiri võit turgutaks enesekindlust ja -usku
Aga! Kuigi Balti turniir pole mõisa peale mäng, ei tähenda see, et see ei omaks mõjujõudu. Tasub vaid meenutada 2021. aasta võistlust, mille Eesti värske peatreener Thomas Häberli käe all võitis.
Esikoht paisutas silmnähtavalt meeskonna enesekindlust ja -usku. Uhked mängijad postitasid võidupilte oma sotsiaalmeediasse ning Tottenham Hotspur kuulutas Twitteris: "Suured õnnitlused meie noorele Maksim Paskotšile, kes võitis Eesti koondise koosseisus Balti turniiri!"
Huge congratulations to Spurs youngster Maksim Paskotši who won the Baltic Cup with @eestijalgpall last night! 👏#THFC ⚪️ #COYS pic.twitter.com/HB2nDgy7mH — Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) June 11, 2021
Eesti koondis vajab juunis 2024 täpselt samu asju ja tundeid, mida kolm aastat tagasi. Turgutamist tahavad vahepealse 14-mängulise võiduta seeria jooksul kaduma läinud enesekindlus ja eneseusk. Võidu- ja rõõmuemotsioon tuletati laupäeval Fääri saarte vastu meelde, aga nii mängijad kui ka fännid ihkavad seda veel ja veel ja veel.
Leedu on õhtuse finaali soosik. Kui Jürgen Henni ametiaeg pole veel kestnud nädalatki ja käimas on alles harjumise faas, siis vastaste peatreener Edgaras Jankauskas (2004. aasta Meistrite liiga võitja FC Porto koosseisus) alustas tööd 2023. aasta alguses ning mulluses EM-valiksarjas saavutati mitu väärt tulemust.
Valikgrupis Ungari, Serbia, Montenegro ja Bulgaariaga terendas Leedule asetuse järgi viimane koht, aga mehiste esitustega suudeti seda vältida. Bulgaariaga jäädi plussi (võõrsil võit ja kodus viik) ning lisaks saadi Dariuse ja Girenase nimelisel staadionil 2:2 viigid kätte ka Ungarilt ja Montenegrolt. Pole paha. Pigem suisa kõva sõna!
Leedu koondis – uus staadion, uus peatreener, uut sorti tulemused
Tänagi mängupaigaks olev Dariuse ja Girenase nimeline staadion (mahutavus 15 000 pealtvaatajat) valmis 2022. aasta lõpus. Tegemist pole küll jalgpallistaadioniga, sest tribüüni ja mänguväljaku vahel paikneb kergejõustikurada, aga ikkagi olulise edasiminekuga, sest enne areeni valmimist oli Leedu koondise koduväljakuks Vilniuses paiknev õnnetuvõitu kunstmurukattega jalgpalliliidu (LFF) staadion.
Uus staadion, uus peatreener ja uut sorti tulemused on tekitanud Leedu jalgpallis lootuse, et ees ootavad helgemad ajad. Läti on mänginud korra EM-finaalturniiril (2004), Eesti kaks korda EM-i sõelmängudel (2011 ja 2024), Leedu pole millegi selliseni küündinud.
Balti karika suutis Leedu viimati võita 2010. aastal. Sellele on järgnenud neli Läti, üks Eesti ja viimati külalisena osalenud Islandi triumf. Leedulastele käib 14-aastane tiitlipaus väga hingele ja meeskonda motiveeritakse 100 000 euro suuruse preemiaga (umbes 4000 eurot mängija kohta).
Olgu siinkohal märgitud, et Eesti meeskond on läbi aegade võitnud neli Balti karikat (1929, 1931, 1938, 2021). Pärast iseseisvuse taastamist püsiti 30 aastat esikohata, kuniks eelmise peatreeneri Thomas Häberli juhendamisel see piinlikuks kiskunud tühimik 2021. aastal paigati. Nüüd on võimalik Jürgen Henni juhtimisel pikendada Leedu piina.
Kui palju muudatusi teeb Henn Eesti põhikoosseisus?
Kui meenutada Jürgen Henni stiili 2018-2023 kestnud ametiajal FC Flora peatreenerina, siis koosseisu roteerimine tema suurim lemmiktegevus ei olnud. Kui rivistus toimis ja vigastused ei kimbutanud, siis päris sageli saatis ta sama koosseisu uuesti lahingusse. Vaevalt näeb ka täna Kaunases võrreldes laupäeval kodus Fääri saared 4:1 alistanud koosseisuga suuri muudatusi.
Nagu ennist märgitud, on teada, et väravas alustab Karl Jakob Heina asemel Karl Andre Vallner. Kaitseliinis võib muutusi oodata vasakkaitses, kus laupäeval debüteerinud Michale Schjönning-Larsen võib langeda pingile, liikuda keskvälja vasakule äärele või jääda paigale.
Ülejäänud kaitseliin (Karol Mets, Märten Kuusk, Maksim Paskotši) peaks jääma paika eeldusel, et tervisemured puuduvad. Keskväljal laupäeval toimetanud duo Rocco Robert Shein – Mihkel Ainsalu pälvis kiitvaid hinnanguid. Markus Poomi ja Martin Milleri lahkumine koduklubi juurde vähendab seal Henni valikuid. Võimaluse võib saada Kevor Palumets, aga pigem jääb see duo paika.
Edurivis Fääri saarte vastu alustanud duo Henri Anier – Alex Matthias Tamm lõid mõlemad värava, aga ei oleks üllatus, kui emma-kumma asemel alustaks täna Premium liiga parim väravakütt Mark Anders Lepik.
Suurim küsimus lasub äärte kohal. Kas paremal alustab taas Robi Saarma? Või tema asemel vahetusest sekkunud Edgar Tur või hoopis Michael Lilander? Ning vasakulgi on, nagu Henn eile märkis, variante mitu – Schjönning-Larsen, Saarma ja laupäeval resultatiivselt sekkunud Danil Kuraksin.
* * *
Balti turniiri finaal Leedu – Eesti algab Kaunases kell 19.00. Otsepilti näitab ETV2. Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhises LIVE-ülekandes.
Eesti eeldatav algkoosseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta