Soome maadleb Vene karuga, Türgi taastab eneseuhkust, stiilne Itaalia püüab Šveitsi kellad nulli keerata
Esimene ring on EM-il läbi ja kõik meeskonnad nähtud, kolmapäev lükkab käima teise mänguderingi. Päeva alustavad kell 16 Eesti naabrid Soome ja Venemaa, kell 19 võtavad järje üle Türgi ja Wales ning õhtule panevad kell 22 punkti Itaalia ja Šveits.
- 16.06. kell 16.00 B-grupp Soome - Venemaa
- 16.06. kell 19.00 A-grupp Türgi - Wales
- 16.06. kell 22.00 A-grupp Itaalia - Šveits
Emotsionaalselt Ameerika mägedeks kujunenud avamängus Taanilt kolm punkti võtnud soomlased võivad Venemaa vastu minna ühelt poolt pingevabalt, teisalt teadmisega, et veel üks punkt võiks tähendada juba alagrupist edasipääsu. Belgiale kindlalt alla jäänud Venemaad rahuldab seevastu vaid üks: võit.
Taani-mängus juhtunu võib soomlasi loomulikult endiselt mõjutada, tõdes peatreener Markku Kanerva. "Teise inimese sisse ei näe. Pole kerge keskenduda jalgpallile, kui miski muu äkitselt hoopis olulisemaks kerkib. Peame lihtsalt külma pead hoidma, sest Venemaa tuleb meid kahtlemata kõvasti suruma. Tuleb sellele vastu pidada ja oma võimalusi otsida."
Soomlaste väravavaht Lukaš Hradecky rõhutas, et meeskonnavaim on nende jaoks ülimalt tähtis. "Kui oleks mingeid tülisid, mõjuksid need halvasti. Aga seda muret meil pole. Naljad on küll kehvad, ent ei riku tuju," lõõpis Hradecky. "Kahest allesjäänud mängust vajame veel ühte punkti, sellest peaks piisama."
Venemaa poolkaitsja Aleksei Mirantšuk märkis, et Soome on harjunud kaitsma ja oskab seda teha. "Peame neile korralikku pressi tegema, et nad ei saaks vasturünnakuid üles võtta. Selleks tuleb aga olla kannatlik. Vaja on lüüa väravaid, teha pressingut, mängida kiirete söötudega ja enesekindlalt, aga mitte liiga tormakalt."
Kaitsjalt Georgi Džikijalt üritati välja pressida vastust küsimusele, kas tegu on derbiga: asub ju mängu toimumispaik Peterburi Soome piirist vaid 400 kilomeetri kaugusel. "Ma ei tea sellest midagi, ma olen Moskvast!" naeris Džikija, kuid lisas tõsisemal toonil, et soomlasi tasub karta küll. "Soome on distsiplineeritud meeskond, aga oskab ka rünnata. Peame olema väga ettevaatlikud just standardolukordade puhul. Tegu on meie jaoks kahtlemata võtmemänguga."
Kui Soome ja Venemaa viimati vastamisi läksid, võitis Venemaa MM-valiksarjas mõlemad mängud 3:0, ent see oli ammu, aastatel 2008-09. Seekordse lahingu eel oli mõlema meeskonna viimasel treeningul üks puuduja - soomlastel varbavaluga hädas olev kaitsja Joona Toivio, venelastel vanameister Juri Žirkov. Ent kui Toivio on mängupäevaks ikkagi valmis, siis avamängus lihast rebestanud Žirkovi turniir on paraku läbi.
Kristjan Jaak Kangur: "Objektiivselt on Venemaa tugevam. Aga see on Venemaa, kes mängib võidukohustusega, ja venelased on varemgi sellistes olukordades valusalt näppu lõiganud. Koondise ümber on avamängu järel juba tekitatud negatiivne õhustik ja kui mängu jooksma ei saada ... Viigipunkti võtab Soome ikka ära!"
Coolbeti koefitsiendid:
Soome võit - 6,10
Viik - 3,50
Venemaa võit - 1,72
Turniiri eel üheks üllatajaks loetud Türgi valmistas avamängus pettumuse, sest initsiatiiv anti Itaaliale ning väga kaitsvalt mängides eksiti ise palju, tulemuseks 0:3 kaotus. See tähendab, et Walesi vastu tuleb kindlasti võitu püüda, aga sama vajab ka Wales, kes avamängus Šveitsiga viiki leppis.
Türgi ja Walesi eelviimane omavaheline kohtumine lõppes 0:0 viigiga. Viimane? Türklaste 6:4 (!) võiduga. EM-il vaevalt sellist tenniseskoori näeb, väravateta viik on märksa tõenäolisem.
Peatreener Senol Günes kinnitas, et Türgi kaitsjad Caglar Söyüncü ja Umut Meras on pisivigastustest hoolimata mängukõlbulikud. "Kriitika on teretulnud, aga see olgu konstruktiivne. Mina vastutan avamängu tulemuse eest, kuid oleksime võinud ka hästi mängida ja ikkagi kaotada. Kui peaksingi teiseks kohtumiseks algkoosseisus mõne muudatuse tegema, siis taktika tõttu, mitte seepärast, et ei usaldaks mõnda oma mängijat. Kaitsetöö on meie trump ja peame seda kasutama, sest Walesi üleminekud rünnakule on head."
Türklaste kapten Burak Yilmaz märkis, et Bakuus peaks olema küllaldaselt Türgi poolehoidjaid. "Avamängus olime võõrsilmeeskond ja seda võis vägagi tajuda. Nüüd saab samasugust kogemust tunda Wales. Esimesest mängust saadud negatiivsed emotsioonid on kõrvale lükatud, rääkisime tehtud vigadest ning usun, et me ei korda neid."
Walesi suurim staar Gareth Bale jäi avamängus veidi varju, aga ei taha enda isikut üle tähtsustada. "Küsimus pole selles, kas mina suudan juurde panna, vaid selles, kas suudame seda ühtse meeskonnana teha. Olen sama juttu kogu koondisekarjääri jooksul rääkinud. Üks mees ei tee midagi ära, vaja on meeskondlikult head etteastet."
Peatreener Rob Page ei tahtnud öelda, nagu oleks võit kohustuslik. "Me ei võta asja nii. Liigume ühe mängu kaupa edasi. Jah, usume, et selles mängus on meil head võimalused hästi hakkama saada. Aga see on ikkagi raske mäng. Nii mängijad kui ka treenerid on näljased, rääkisime üheskoos kõigest, mida saame parandada. Kui suudame räägitu ellu viia, saadab meid ka edu."
Kristjan Jaak Kangur: "Türgi peab oma tõelist nägu näitama, muidu on tõenäoline, et alagrupist edasi ei saadagi. Oma nõrkusi ja tugevusi hästi teadva Walesi kaitse murdmine pole samas kerge. Kuid Türgi võtab siit siiski võidu, miks mitte taas Burak Yilmazi värava(te) toel."
Coolbeti koefitsiendid:
Türgi võit - 2,51
Viik - 2,99
Walesi võit - 3,36
Itaalia oli avaringi üks silmapaistvamaid meeskondi, sest oma mäng suudeti vastasele kogu 90 minuti jooksul peale suruda. Šveits oli Walesist seevastu mänguliselt üle, aga ei suutnud palli väravasse saada, andis edu käest ja sattus raskesse seisu, sest kahe eeldatavamalt raskema vastasega on veel vaja mängida ning selg on vastu seina. Viiest viimasest omavahelisest mängust neli on lõppenud viigiga ning seekord võtaks Šveits ühe punkti ilmselt hea meelega vastu.
Itaalia juhendaja Roberto Mancini ei hakanud liigset viisakust teesklema. "Usun, et Itaalia on siin turniiril üks paremat jalgpalli näidanud meeskond. Vahetusi võib oodata, aga meeskond sellest ei muutu. Meil on 26 meest, kes kõik teavad, milline käekiri meil on. Vastane seda ei mõjuta. Aga Šveits on tugev meeskond ja me ei alahinda kindlasti kedagi."
Kogenud keskkaitsja Leonardo Bonucci lisas, et pilvedesse pole tõustud. "Kahe jalaga maa peale jäämine on eduka turniiri pant, oleme seda ammu rääkinud. Ma pole rahvuskoondises varem nii ühtset seltskonda näinud: noored ja vanad on kõik ühe asja eest väljas ning naudivad üksteise seltskonda. Kuid adrenaliin on see, mis mind käima tõmbab. Seega, veidi pinget peabki mängus olema, see on hea."
Mancini käe all Interis mänginud Xherdan Shaqiri teatas kohtumise eel, et kavatseb endist juhendajat kurvastada. "Mul on hea meel teda taas näha ja samuti on tore, et Itaalia koondis pakub viimastel aastatel ilusat jalgpalli. Kuid mul on plaanis talle pettumus valmistada. Usun endiselt, et meil on head võimalused grupist edasi pääseda."
Šveitsi juhendaja Vladimir Petkovic, kes juhendas aastatel 2012-14 Laziot, pikka juttu ei teinud. "Suur rõõm on pika pausi järel tagasi Stadio Olimpicol olla. Itaalia alistamiseks pole aga mingit salajast retsepti vaja. Peame olema 90 minuti jooksul vaprad ja kogu aeg mängus sees püsima."
Kristjan Jaak Kangur: "Itaalia oli avamängus ülimalt veenev ja taas kodupubliku ees tegutsedes on kõik trumbid nende käes. Šveitslasi vedas avakohtumises alt võimaluste realiseerimine, Itaalia ühtlaselt tugeval ründeliinil ei tohiks selles vallas probleeme tekkida. Itaalia võidab ja kindlustab edasipääsu."
Coolbeti koefitsiendid:
Itaalia võit - 1,66
Viik - 3,67
Šveitsi võit - 6,40
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta