Tervenedes uue positsiooni ära õppinud Paskotši: mida treener tahab, seda teen! Ei hakka ju vastu rääkima!
20-aastane Eesti koondise kaitsja Maksim Paskotši liitus sel nädalal rahvusesindusega esmakordselt pärast juunit. Vahepeal seganud tervisemured on nüüd möödanik. Eemaloldud aja jooksul on ta aga omale Tottenham Hotspuris uue positsiooni saanud.
Kaks ja pool aastat tagasi Florast Inglismaale siirdunud Paskotši nägu on sundimatult naerul, kui ta esmaspäeva hommikul Tallinna lennujaamas Eesti koondise kogunemisele ilmub. Noormees lausa särab, kui uurib kamraadide vahepealsete tegemiste kohta. Enne kui Paskotši kaaslastega lennukile astub, et Budapesti lennata, uurib Soccernet.ee, kuidas tal on läinud.
"Mul läheb hästi. Lõpuks läheb hästi! Olin just perega koos, kõik on väga hea," alustab ta. "Olen väga rõõmus, et olen tagasi. Liiga pikaks läks see paus. Kui sügisel ja talvel nägin, et koondis koguneb, siis sees oli tunne, et tahaks ka ikka meestega seal koos olla."
Põhjus, miks Paskotši vahepeal kolmelt koondise kogunemiselt eemale jäi, on tervislik. Eelmisel talvel väga raskelt põetud koroonaviiruse järel hakkas keha suve lõpus uuesti tembutama. "Arvasime, et häda on läinud, aga siis augustis tuli tagasi ja pidin jälle puhkama. Mõtlesime klubiga, et võib-olla on parem puhata natuke rohkem, et siis lõpuks saab see kõik läbi. Tegime seda ja arvan, et see oli õige otsus. Praegu on kõik korras," räägib ta.
Jalgpalluri, iseäranis noore, muudab sunnitud paus mõistagi väga näljaseks: "Väga-väga hea meel on tagasi väljakul olla. Ütlesin juba Tottenhamis treenerile, et pärast seda pausi tunnen end kuidagi isegi veel enesekindlamalt. Ma ei tea, kuidas seda selgitada. Ma talle proovisin kirjeldada, aga … Tahan rohkem treenida! Arvan, et see on loomulik, kui olin nii kaua väljas. Emotsioon on väga-väga tore!"
Pärast juunis 0:0 viigimängus Albaania vastu 90 minuti mängimist kuulus Paskotši järgmisel korral ametlikus kohtumises võistkonna protokolli 7. novembril, kui Tottenhami U21 kaotas Premier League 2-s Chelseale. MM-finaalturniirist tingitud hooajasisese pausi ajal sai Paskotši detsembris lõpuks ka väljakule, kui mängis Tottenhami esinduse eest treeningmängus Šotimaa klubi Motherwelli vastu.
Uuest positsioonist: teen, mida treener tahab!
Jaanuarist on ta Spursi duubli eest liigas regulaarselt pallinud. Teinud on ta seda aga korduvalt vasakkaitsjana. Kuidas asjad nii on läinud? "Mida treener tahab, seda teen! Ma ju ei hakka vastu rääkima, et ma seal ei taha ja seal ei taha. Kui mängin, mulle sobib! Mängimine on kõige tähtsam," vastab Paskotši.
Ta selgitab, et vasakkaitsjal ja vasakkaitsjal on ka vahe: "Mõnikord oli nii, et ülesehituses olen nagu vasakkaitsja, aga kui mäng tõuseb keskjooneni, siis meil tuleb kolmene tagaliin. Paremkaitsja läheb üles ja oleme taga kolmekesi.
See oli mulle pigem isegi hea: koondis mängib ju sisuliselt samamoodi. Ent paar mängu olid ka nii, et olin ääre-äärekaitsja – pidin põhimõtteliselt ainult ette ja tagasi jooksma. Aga noh, nagu ütlesin: kui mängin, mul vahet ei ole." Ta möönab, et ideaalis meeldiks talle muidugi keskkaitses tegutseda, sest sel positsioonil on ta rohkem treeninud ja tunneb seal end mugavamalt. Samas on tal ju Eesti koondiseski tulnud näiteks paremkaitses toimetada.
Ühes Paskotši naasmisega on märgatavalt paranenud ka Tottenhami U21 võistkonna tulemused. "Hooaja esimene pool ei olnud mitte ideaalne, aga väga halb isegi. Pärast uut aastat mitte kõige halvem. Võrreldes sellega, mis oli hooaja esimeses pooles, on seis isegi päris hea," sõnab ta.
Kui hooaja esimeses pooles ei teenitud ainsatki võitu, siis 2023. aastal eestlastega mängitud viiest matšist neli on võidetud ja korra temaga viik teenitud. Kahest voorust, millest Paskotši kõrvale jäi, sai Spursi noortevõistkond viigi ja kaotuse.
Tundub, et Tottenhami duubel võidab ainult Paskotšiga? "No ma ka nägin seda, ma lihtsalt ei tahtnud öelda teile," puhkeb Paskotši valjult naerma. "Aga no ma ei tea, kas see sõltub sellest või lihtsalt kui oli MM-i ajal rahvusvaheline paus, siis tegime väga palju tööd. Treenerid kogu aeg rääkisid meile, et uuesti aastast alustame hästi ja korralikult. Nii oligi! Kindlasti ei olnud nii, et mina tulin ja need punktid hakkasid tulema. Midagi lihtsalt muutus võistkonna vaimsuses."
Wishing a very Happy Birthday to Maksim Paskotši! 🥳 pic.twitter.com/Y469e0Guc0 — Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) January 19, 2022
Pidevas kokkupuutes esindusega
Kuigi ametlikud mängud peab Paskotši Tottenhami U21 võistkonnas, puutub ta päris palju kokku ka esindusega. Lisaks treeningutele oli ta näiteks registreeritud Spursi Meistrite liiga koosseisu. "Seal ei käi asjad nii, et oled kogu aeg esindusega. Seal on süsteem selline, et kui on vaja, siis nad kutsuvad. Arvan, et see on hea, et kui neil on kedagi vaja, siis ma olen seal nimekirja eesotsas. See on väga hea," räägib ta.
Siiski on kahe satsi vahel pendeldamisel ka omad keerukused. "Mõnikord on päris raske. Võib olla nii, et meil on näiteks reedel mäng ja esindusel pühapäeval: mängid reedel, siis laupäeval vaba päeva ei ole, pead treenima … Aga noh, see on minu töö, see on minu elu!" naerab Paskotši.
"Esindusel on praegu natuke raske periood, aga samas liigas neljas-viies koht, mis ei ole ka halb," mõtleb ta.
Mis Paskotšist suvel edasi saab, ta hetkel ei tea. Lõppevas lepingus on punkt, mille kohaselt võidakse koostööd veel aasta võrra pikendada. "See pikendamise võimalus ei ole minu, vaid klubi poolt. Väga raske on öelda, mis saab. Jalgpallis muutub kõik nii kiiresti. Võib-olla mul on peas soov, et tahan jääda, aga nad ütlevad mulle, et nad ei taha. Või näiteks tahan ise kuskile minna, aga nad soovivad, et jääksin. Kõik see sõltub. Minu jaoks on hetkel kõige tähtsam, et tervisega on kõik korras ja lõpuks saan mängida, lõpuks saan koondises olla!" ütleb kaitsja.
Neljapäeval mängib Eesti Budapestis maavõistluse raames Ungariga. Esmaspäeval alustatakse Linzis uut EM-valiktsüklit matšiga Austria vastu. "Minu jaoks on juba siin olemine väga suur rõõmuallikas. Ja kui mängime veel selliste võistkondade vastu, siis mis saaks olla parem?" rõkkab 16-kordne internatsionaal uute kohtumiste ootuses.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta