COPA AMERICA

Tiitlikaitsja Copa America avamäng: Messi unustas skoorimisputsad koju, aga söötis Argentina võiduni

Oliver Lomp
Oliver Lomp

Lionel Messi ei suutnud Copa America avamängus väravat lüüa, aga Argentina sai Kanada vastu kindla võidu. Foto: Scanpix / Agustin Marcarian / Reuters

Lõuna-Ameerika meistrivõistluste avakohtumises sai tiitlikaitsja Argentina energilise Kanada vastu kindla võidu.

Eesti aja järgi kell 3 öösel alanud kohtumises pani valitsev maailmameister ja Copa America tiitlikaitsja Argentina kanadalased kohe väga tugeva surve alla, mis viitas väga selgelt, et nad soovivad kiiret avaväravat.

Atlantas asuval Mercedes-Benzi nime kandval staadionil elas Kanada esimese tõsise ehmatuse üle seitsmendal minutil, kui Angel Di Maria pääses kanadalaste pallikaotuse järel keskväljajoonel uskumatult vabalt väravavahiga silmitsi jooksma, ent vahtralehemaa viimane mees Maxime Crepeau jäi Di Maria veidi pika viimase puute tõttu selles duellis peale. Kaks minutit hiljem tõstis Lionel Messi palli üle kaitseliini taas täiesti vabale Di Mariale, kes proovis aga käärlööki ja ebaõnnestus täielikult.

Argentiinlaste press jätkus ja kõrge kaitseliiniga pallinud kanadalasi ahistati nii mõlemalt äärelt kui keskelt, ent kaitseliin suutis mängu edenedes üha enam rünnakutega kohaneda. Atleetlikud ja kiired Kanada mängijad said Argentina äärtega korralikult hakkama ning hakkasid ka ise võimalusi tekitama. 29. minutil jõudis Tajon Buchanan karistusalas üsna healt positsioonilt ja vabalt ka esimese hea löögini, kuid pall lendas siiski üsna selgelt mööda. Paar minutit hiljem jõuti veel ohtlikuma võimaluseni värava ees, ent kohtunik vilistas õiglase suluseisu.

Argentina kosus poolaja lõpus ja haaras kontrolli, korra sai Alexis Mac Allister ka peaga ohtlikult löögile, ent poolaja parima võimaluse eest hoolitsesid kanadalased. 44. minutil murdis Cyle Larin paremalt äärelt kenasti läbi, andis mõõdetud tsenderduse Stephen Eustaquiole, kelle lähipealöögi suutis Emiliano Martinez tõrjuda.

Teine poolaeg algas esimesel hästi tegutsenud Kanada jaoks katastroofiga. 49. minutil andis Messi ideaalse läbisöödu Mac Allisterile, kelle tõmbas Crepeau selgelt karistusalas maha. Väga suure tõenäosusega järgnenuks penalti, ent pall põrkas Julian Alvarezile, kes selle võrku kõmmutas. 1:0 ja argentiinlased jooksid väravavahi veast endiselt maas lebava Mac Allisteri kohale juubeldama. Kusjuures valudes Mac Allisteri nimele läks ka väravasööt.

Lionel Messi raiskas kaks väga head võimalust. Foto: Scanpix / Dale Zanine / USA TODAY Sports

Kohtumine jätkus mõlemapoolsete poolvõimalustega, kuni 65. minutil tõusis Atlanta publik ootusärevuses toolilt püsti. Messi pääses ootamatult Crepeauga silmitsi ja paari sekundi jooksul juhtus jada ahhetamapanevat: esmalt kanadalaste puurilukk tõrjus palli, ent see põrkas Messile tagasi, kes siis väravavahist palli mööda suunas, ent nahkkera tabas appi rutanud kanadalase Derek Corneliuse pead. 13 minutit hiljem sai Messi samuti väravavahiga silmitsi, kellest ta palli üle tõstis, ent ka see veeres postist mööda. Messi oli seega raisanud kaks väga head võimalust.

Mängu lõpus oli mõlemal poolel võimalusi, ent skoorimisputsad koju unustanud Messi otsustas siiski, et ta on võimeline mänge ära otsustama teistmoodi. 88. minutil lõikas ta suurepärase sööduga kanadalaste kaitseliini läbi ja vahetusest sekkunud Lautaro Martinezil tuli pall vaid väravavahist mööda veeretada. 2:0 oli tõsiasi ja ilma suuremate sündmusteta veeres mäng niiviisi ka lõpuni.

Argentina - Kanada 2:0 (0:0)
49. Julian Alvarez, 88. Lautaro Martinez

Kokkuvõte meeskondade üldpildist

Üldiselt oli Argentina üldmuljest täna varahommikul raske aru saada. Teravust ja tahet oli, ent veidi oli tunda ka krampi ja seda, et pole ammu kokku mängitud. Lisaks on esimestes mängudes favoriitide kohta raske järeldusi teha, sest mäletatavasti kaotas Argentina MM-ilgi esimese šokk-kohtumise Saudi-Araabiale.

Paljusid jalgpallisõpru on huvitanud, mis vormis võib tippturniiril olla MM-i kangelane Messi, arvestades tõsiasja, et ta mängib nüüd igapäevaselt MLS-is. Kindlasti polnud Messi üldpilti arvestades liiga terav ning kaks luhatud suurepärast võimalust pidanuks tippvormis olles kindlasti teisiti lahendama, ent mängujuhile omased korduvad suurepärased pikad pallid liinide taha või liinidest läbi olid endiselt vanal heal tasemel - tulid ju mõlemad argentiinlaste väravad tema läbisöötude järel. Tõsi, tegemist oli ka Messi esimese mänguga turniiril ja pole välistatud, et ta turniiri arenedes kohaneb tempoga.

Kanada atleetlike mängijatega peaks aga arvestama nii käimasoleval turniiril kui ka tulevikus. Kanada peaks aga ettevatlik olema kõrge kaitseliini kasutamisega. Argentiinlased mängisid liiga tihti häid pikki palle liinide taha, ent Di Maria ja Messi kiiruslikud omadused pole enam nagu aastaid tagasi. Kui aga vastas on mõni nooremate välejalgadega tiim nagu Brasiilia, võib kõrge liini hoidmine olla äärmiselt ohtlik.

Turniirist

Kihlveokontorite silmis peetakse tiitlikaitsjat Argentinat soosikuks, ent seda üsna napilt nende igipõlise rivaali Brasiilia ees. Küllaltki soliidseteks peetakse ka Uruguay ja Kolumbia võimalusi. Argentina alistas Copa Americale eelnenud sõpruskohtumistes Ecuadori 1:0 ja Guatemala 4:1, ent nende viimane kaotus pärineb just argentiinlasest "professori" Marcelo Bielsa juhitavalt Uruguaylt, kui Buenos Aireses peetud MM-kvalifikatsioonimängus jäädi alla 0:2.

Sarnaselt 2016. aastale peetakse Copa America ehk Lõuna-Ameerika meistrivõistlused Ameerika Ühendriikides. Seda põhjusel, et Põhja- ja Kesk- ning Lõuna-Ameerika jalgpalliliidud (CONCACAF ja CONMEBOL) soovivad oma koostööd süvendada. Pole saladus, et Copa Americale on külaliskoondiseid kutsutud juba aastaid, ent üldiselt näitavad arengud, et suure lombi taga asuvad mandrid liiguvad selle poole, et turniiri hakatakse pidama kahe kontinendi üleselt.

Tänavune Copa America on eriline ka seepoolest, et esmakordselt osaleb finaalturniiril 16 meeskonda. Lisaks päris lõuna-ameeriklastele (Argentina, Brasiilia, Kolumbia, Paraguay, Tšiili, Peruu, Venezuela, Ecuador, Uruguay ja Boliivia) ja sagedastele külalistele mehhiklastele, seekord ka Costa-Rica, Kanada, Jamaica, Panama ja koduväljakuperemees USA.

Turniiri finaal peetakse 15. juulil Miamis.

Homme öösel lähevad turniiri teises kohtumises vastamisi sarnaselt Argentina ja Kanadaga A-alagruppi kuuluvad Peruu ja Tšiili.