Tiitlikaitsja Copa America avamäng: Messi unustas skoorimisputsad koju, aga söötis Argentina võiduni
Lõuna-Ameerika meistrivõistluste avakohtumises sai tiitlikaitsja Argentina energilise Kanada vastu kindla võidu.
Eesti aja järgi kell 3 öösel alanud kohtumises pani valitsev maailmameister ja Copa America tiitlikaitsja Argentina kanadalased kohe väga tugeva surve alla, mis viitas väga selgelt, et nad soovivad kiiret avaväravat.
Atlantas asuval Mercedes-Benzi nime kandval staadionil elas Kanada esimese tõsise ehmatuse üle seitsmendal minutil, kui Angel Di Maria pääses kanadalaste pallikaotuse järel keskväljajoonel uskumatult vabalt väravavahiga silmitsi jooksma, ent vahtralehemaa viimane mees Maxime Crepeau jäi Di Maria veidi pika viimase puute tõttu selles duellis peale. Kaks minutit hiljem tõstis Lionel Messi palli üle kaitseliini taas täiesti vabale Di Mariale, kes proovis aga käärlööki ja ebaõnnestus täielikult.
Argentiinlaste press jätkus ja kõrge kaitseliiniga pallinud kanadalasi ahistati nii mõlemalt äärelt kui keskelt, ent kaitseliin suutis mängu edenedes üha enam rünnakutega kohaneda. Atleetlikud ja kiired Kanada mängijad said Argentina äärtega korralikult hakkama ning hakkasid ka ise võimalusi tekitama. 29. minutil jõudis Tajon Buchanan karistusalas üsna healt positsioonilt ja vabalt ka esimese hea löögini, kuid pall lendas siiski üsna selgelt mööda. Paar minutit hiljem jõuti veel ohtlikuma võimaluseni värava ees, ent kohtunik vilistas õiglase suluseisu.
Argentina kosus poolaja lõpus ja haaras kontrolli, korra sai Alexis Mac Allister ka peaga ohtlikult löögile, ent poolaja parima võimaluse eest hoolitsesid kanadalased. 44. minutil murdis Cyle Larin paremalt äärelt kenasti läbi, andis mõõdetud tsenderduse Stephen Eustaquiole, kelle lähipealöögi suutis Emiliano Martinez tõrjuda.
Teine poolaeg algas esimesel hästi tegutsenud Kanada jaoks katastroofiga. 49. minutil andis Messi ideaalse läbisöödu Mac Allisterile, kelle tõmbas Crepeau selgelt karistusalas maha. Väga suure tõenäosusega järgnenuks penalti, ent pall põrkas Julian Alvarezile, kes selle võrku kõmmutas. 1:0 ja argentiinlased jooksid väravavahi veast endiselt maas lebava Mac Allisteri kohale juubeldama. Kusjuures valudes Mac Allisteri nimele läks ka väravasööt.
Kohtumine jätkus mõlemapoolsete poolvõimalustega, kuni 65. minutil tõusis Atlanta publik ootusärevuses toolilt püsti. Messi pääses ootamatult Crepeauga silmitsi ja paari sekundi jooksul juhtus jada ahhetamapanevat: esmalt kanadalaste puurilukk tõrjus palli, ent see põrkas Messile tagasi, kes siis väravavahist palli mööda suunas, ent nahkkera tabas appi rutanud kanadalase Derek Corneliuse pead. 13 minutit hiljem sai Messi samuti väravavahiga silmitsi, kellest ta palli üle tõstis, ent ka see veeres postist mööda. Messi oli seega raisanud kaks väga head võimalust.
Mängu lõpus oli mõlemal poolel võimalusi, ent skoorimisputsad koju unustanud Messi otsustas siiski, et ta on võimeline mänge ära otsustama teistmoodi. 88. minutil lõikas ta suurepärase sööduga kanadalaste kaitseliini läbi ja vahetusest sekkunud Lautaro Martinezil tuli pall vaid väravavahist mööda veeretada. 2:0 oli tõsiasi ja ilma suuremate sündmusteta veeres mäng niiviisi ka lõpuni.
Argentina - Kanada 2:0 (0:0)
49. Julian Alvarez, 88. Lautaro Martinez
Todo lo que nos dejó este vibrante partido inaugural de la CONMEBOL Copa América USA 2024™️ 📹 pic.twitter.com/FYZ5d4P2Qf — CONMEBOL Copa América™️ (@CopaAmerica) June 21, 2024
Kokkuvõte meeskondade üldpildist
Üldiselt oli Argentina üldmuljest täna varahommikul raske aru saada. Teravust ja tahet oli, ent veidi oli tunda ka krampi ja seda, et pole ammu kokku mängitud. Lisaks on esimestes mängudes favoriitide kohta raske järeldusi teha, sest mäletatavasti kaotas Argentina MM-ilgi esimese šokk-kohtumise Saudi-Araabiale.
Paljusid jalgpallisõpru on huvitanud, mis vormis võib tippturniiril olla MM-i kangelane Messi, arvestades tõsiasja, et ta mängib nüüd igapäevaselt MLS-is. Kindlasti polnud Messi üldpilti arvestades liiga terav ning kaks luhatud suurepärast võimalust pidanuks tippvormis olles kindlasti teisiti lahendama, ent mängujuhile omased korduvad suurepärased pikad pallid liinide taha või liinidest läbi olid endiselt vanal heal tasemel - tulid ju mõlemad argentiinlaste väravad tema läbisöötude järel. Tõsi, tegemist oli ka Messi esimese mänguga turniiril ja pole välistatud, et ta turniiri arenedes kohaneb tempoga.
Kanada atleetlike mängijatega peaks aga arvestama nii käimasoleval turniiril kui ka tulevikus. Kanada peaks aga ettevatlik olema kõrge kaitseliini kasutamisega. Argentiinlased mängisid liiga tihti häid pikki palle liinide taha, ent Di Maria ja Messi kiiruslikud omadused pole enam nagu aastaid tagasi. Kui aga vastas on mõni nooremate välejalgadega tiim nagu Brasiilia, võib kõrge liini hoidmine olla äärmiselt ohtlik.
Turniirist
Kihlveokontorite silmis peetakse tiitlikaitsjat Argentinat soosikuks, ent seda üsna napilt nende igipõlise rivaali Brasiilia ees. Küllaltki soliidseteks peetakse ka Uruguay ja Kolumbia võimalusi. Argentina alistas Copa Americale eelnenud sõpruskohtumistes Ecuadori 1:0 ja Guatemala 4:1, ent nende viimane kaotus pärineb just argentiinlasest "professori" Marcelo Bielsa juhitavalt Uruguaylt, kui Buenos Aireses peetud MM-kvalifikatsioonimängus jäädi alla 0:2.
Con el que te mire como… pic.twitter.com/BpDU5hzDmL — CONMEBOL Copa América™️ (@CopaAmerica) June 21, 2024
Sarnaselt 2016. aastale peetakse Copa America ehk Lõuna-Ameerika meistrivõistlused Ameerika Ühendriikides. Seda põhjusel, et Põhja- ja Kesk- ning Lõuna-Ameerika jalgpalliliidud (CONCACAF ja CONMEBOL) soovivad oma koostööd süvendada. Pole saladus, et Copa Americale on külaliskoondiseid kutsutud juba aastaid, ent üldiselt näitavad arengud, et suure lombi taga asuvad mandrid liiguvad selle poole, et turniiri hakatakse pidama kahe kontinendi üleselt.
Tänavune Copa America on eriline ka seepoolest, et esmakordselt osaleb finaalturniiril 16 meeskonda. Lisaks päris lõuna-ameeriklastele (Argentina, Brasiilia, Kolumbia, Paraguay, Tšiili, Peruu, Venezuela, Ecuador, Uruguay ja Boliivia) ja sagedastele külalistele mehhiklastele, seekord ka Costa-Rica, Kanada, Jamaica, Panama ja koduväljakuperemees USA.
Turniiri finaal peetakse 15. juulil Miamis.
Homme öösel lähevad turniiri teises kohtumises vastamisi sarnaselt Argentina ja Kanadaga A-alagruppi kuuluvad Peruu ja Tšiili.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta