Narva Transi kesktormaja Gleb Pevtsov kandis mullu särki numbriga 4. Tänavu on mehe selga ehtinud aga õige tipuründaja number - 11. Kas see võiks tähendada, et väravaid hakkab tulema kui oavarrest ning liigatabelis hüpatakse paar kohta kõrgemale?
Piirilinlastele on saanud iseloomulikuks, et pärast seda, kui ollakse tabeli päris tagumisse otsa kukutud, võetakse end kokku ja rassitakse täitsa meeste moodi. Näiteks kui 2016. aastal tuldi kaheksandaks, siis kahel järgmisel aastal mängiti end vastavalt viiendale ja neljandale kohale.
Seega, kui tunamullu käidi jälle kaheksandal pulgal ning lõppenud hooajal saadi sellest etem ehk kuues koht, siis kas loogika võiks jälle näiteks neljandat taga ajada?
Kusjuures just sellest numbrist tegelikkuses ongi kinni võetud, kinnitab meeskonda sellest hooajast tüürima hakanud 58-aastane Aleksei Eremenko. Kuidas teekond soovitud eesmärgini seni kulgenud on? Kõlab kokkuvõte: "Ilusti öeldes: väga väljakutsuvalt. Aga arvestades kõike, me andsime oma parima."
Ühe kivi veeretas treeninghall, teise koroonaviirus
Põhjus säärase vastuse taga on aga küllaltki klassikaline: teavasti pole Narvas täismõõtmetes treeninghalli. Lähim peaks sel aastal hoopis Jõhvi kerkima. Tõsi, piirilinlastel on võimalus kasutada väiksemates mõõtmetes halli, kuid selle kaliibrid on suurusjärgus 15x30 meetrit. Asi pole ka vaid selles. "See on väga väike ja külm. Kui õues on miinus 10, siis seal on miinus 12," naljatleb Eremenko.
Niisiis on nii mõndagi, mis ilmast tingitud vingerpusside ja narvalaste võimaluste tõttu tegemata on jäänud. "Vastavalt võimalustele pidime oma plaanis tegema mitmeid kohandusi. Näiteks polnud meil võimalust isegi jooksuharjutusi teha, sest väljak oli lund täis," selgitab Eremenko, kelle sõnul pole olukord isegi nädalake enne hooaega ülemäära palju parem ning trenni tehakse jätkuvalt oma väikeses hallikeses.
Transi paremkaitsja Martin Käos nendib sealjuures, et hall kõiki muresid pühkinud pole. "Näiteks tsenderdusi seal väga hästi teha ei saa," kõlab mõõtmetest tulenev paratamatus. Kuid omajagu plusse on sellegipoolest. "Meile tegelikult isegi meeldib seal treenida, sest saame teha väikseid mänge, mis annab füüsiliselt palju juurde. Ka ma ise olen tundnud taliturniiri mängudel, et energiat suurel väljakul joosta on kohe palju rohkem," selgitab ta ühtlasi ära, kuidas Eremenko mehed ikkagi jooksma sai panna.
Meeskonna ettevalmistust on raskendanud ka veebruarikuu keskel tõusnud koroonaviiruse laine, mis hakkas mehi maha murdma Haapsalu treeninglaagri algusest peale. Kui räsitud Trans 18. veebruaril Floraga mängima läks, oli koosseisus vaid 12 oma pallurit. Kuigi duellipartner andis piirilinlaste pingile isegi jõude juurde, siis suures plaanis saadi oma mängijatega hakkama.
"Pidime kolm mängu praktiliselt sama koosseisuga mängima, mis oli ühest küljest hea, sest mängijad said suurel väljakul mängides korraliku koormuse. Aga teisalt, plaan oli selline, et teisipäeval (treeninglahing Läänemaa JK-ga, mis võideti 4:0 – L. J.) mängivad need, kes laupäeval (taliturniiri kohtumine Tallinna Kaleviga, mis võideti 2:0 – L. J.) ei mänginud. Aga just need mängijad nakatusid koroonasse," meenutab Eremenko välja mõeldud plaani, mis viiruse tõttu uperkuuti lendas.
Pilates rõõmustab vaimu, Eremenko lähenemine meelt
"Eremenkoga on ettevalmistustsükkel olnud täiesti teistsugune võrreldes eelmiste treeneritega, kelle käe all ma olen mänginud," teeb Käos algust, viidates nii meeskonda eelmisel hooajal tüürinud Igor Põvinile kui ka enne teda asjatanud Cenk Özcanile. "Sellist tühja jooksmist on vähe. Teeme hästi palju palliga ja rohkem mängulisi trenne, mis meeskonnale ka rohkem meeldib."
Sellega meeskonna toimetamised aga ei piirdu. Äärekaitsja jätkab, et treeningkavas on ka pilatese trenn, mille eest kannab hoolt peatreeneri kaasa. Kuidas meeskond säärase meetodi omaks võttis? Käose hinnangul hästi, sest vaheldusrikkus on vaimule vajalik. "Saame pilateses taastuda, venitada ja teha selliseid teistmoodi jõuharjutusi," teeb Käos asja küllaltki mustvalgeks.
"Mäletan, kuidas Eremenko tuli pärast esimest trenni mu juurde ja rääkis, et ta alguses üldse ei uskunud pilatesesse. Aga ta on ajaga aru saanud, et isegi kui see annab jalgpallis vaid 1-2 protsenti juurde, siis on seda oluline teha," meenutab Transi pallur seika meeskonna esimest pilatese treeningust.
Puhanud meel on aidanud meeskonnal ka uue peatreeneri mõtteid paremini mõista. Eremenko sõnul oli treeningmängude eesmärgiks parandada mängu, mille taha tema hinnangul võiks linnukese tõmmata – õnnestus. "Aga see on teisalt ka selline protsess, mis kestab lõputult, sest kogu aeg tuleb välja uusi elemente, mida saaks veel paremini teha," ei anna Eremenko Transi meestele võimalust loorberitele puhkama jääda.
Käose kinnitusel sellist soovi meeskonnast ei õhka, sest Eremenko Barcelonast ja Ajaxist snitti saanud ründav mängustiil on samal ajal kõigile arusaadav, aga ka meeltmööda. Sinna kusjuures Transi varasemad koerad äärekaitsja hinnangul maetud olidki. "Ma ütleks seda, et viimasel kahel hooajal on olnud mureks see, et peatreeneri idee ei ole klappinud mängijate stiiliga. Sellist vabadust oli vähe."
Tänavu loodetakse, et matmiseks ei lähe. "Ma olen palju enesekindlam ütlemaks, et see hooaeg läheb palju paremini ja me oleme enesekindlamad võrreldes eelmiste aastatega," on Käos entusiastlik.
Eesmärke on kaks, võimalikke liitujaid samuti
Seda enesekindlust on kahtlemata vaja, sest kaks selget eesmärki ootavad vallutamist. Lisaks Premium liiga esinelikusse jõudmisele tahetakse ilma teha ka Tipneri karikavõistlustel. "Proovime jõuda nii kaugele kui võimalik, kuid eks elu näitab, mis loosi me saame," sõnab Transi tegevjuht Konstantin Burdakov, viidates ka huvile karikavõidust saadava eurokoha vastu. Peale Transi on võistlustulle jäänud veel Paide Linnameeskond, Tallinna JK Legion, Nõmme Kalju FC, Tartu JK Tammeka, Tallinna FCI Levadia, Tallinna FC Flora ja JK Tabasalu.
Kui panna aga Trans ühele Premium liiga kaalukausile, siis teisele Eremenko võrdset vastast asetama ei hakka. Seda juba sel põhjusel, et ka teised meeskonnad pole tõenäoliselt lõplikult komplekteeritud ja täielikust valmisolekust on veel vara rääkida. Niisiis pole veel kindel, kas mullused jõujooned veel kehtivad või sirgeldatakse tänavu totaalselt uued.
Ka Käos oma mõtteid ülemäära altilt jagama ei kipu ning sõnab, et otsest konkurenti on raske välja tuua. "Kõikidel eelmistel aastatel on meil kvaliteedi mõttes olnud piisavalt tugev koosseis, et olla seal esineliku lähedal. Usun, et me oleme hea meeskond, kellel on potentsiaali seal kõrgemal olla," annab ta nupukamatele vihjeid.
Suuremat pilti vaadates on Transil üleüldse algamas verstapostivääriline hooaeg, sest klubi paneb Eesti meistrivõistlustele välja rekordarvu võistkondi. See on Burdakovi sõnul kahtlemata oluline samm, sest noored moodustavad klubi püramiidist olulise osa. "See kõik toetab meid ka tulevikus, sest need on võistkonnad, kust tulevad meie järgmised esindusmeeskonna mängijad," toonitab ta.
Tänastest mängijatest rääkides vastab Eremenko juba poole küsimuse pealt, et nimekiri veel lukus pole. Ta jätkab, et kaks mängijat peaksid lisanduma, kuid muud Transi loots reeta ei taha. Ka Burdakovilt pole võimalik enamat kätte saada, küsimus keeratakse hoopis pea peale. "Võib-olla tuleb 2, võib-olla 3, võib-olla 1, võib-olla 0," kõlavad igasugu numbrid, "keegi ei tea, mis võib juhtuda. Praegu on need mängijad, kes on."
Siiski annavad mehed oma jutuga mõista, et töö meeskonnale lisajõudude toomiseks käib. Ajades näpuga järge välismängijaid puudutavates reeglites, siis just kaks tükki kõnealusesse Premium liiga meeskonda juurde mahukski. Eremenko sõnul on praeguseks piduriks klassikalised mured, alustades viisaga ning lõpetades koroonaviirusega.
Tänaseks on tuttavaks saanud aga nii mõnedki uued näod. Meeskonnaga on löönud käed Tartu Tammekas pallinud Kevin Aloe (äärekaitsja) ning Viljandi Tuleviku ridades rassinud Jevgeni Demidov (poolkaitsja). Ukraina kogemustepagas tuleb aga Deniss Dedetškolt (keskkaitsja), Kanada noorust süstib Ryan Lindsay (keskkaitsja). Lisaks on naasnud vahepeal Tadžikistanis pallinud Aleksei Matrossov (väravavaht).
Meeskonna staar - Aleksandr Zakarljuka
Kuigi Eremenko Zakarljuka nime meeskonna võimalikke liidreid mainides esimesena ei nimeta, siis on siililegi selge, et keskväljapallur on Transi üks olulisemaid lülisid. Seda kinnitab ka kaptenipael, mis leiab aeg-ajalt tee number 10 all palliva mehe õlavarre ümber.
Mullu kogunes Zakarljuka arvele tiimisiseses konkurentsis kõige rohkem väravaid ja väravasööte - vastavalt 12 ja 6. Lisaks seisab korraliku tehnilise pagasiga mängumees kõige tihedamini ka palli taga, kui läheb mõnda kruttivat nurga- või karistuslööki tarvis.
Siiski ei tasu ära unustada ka pikalt vigastuspausilt naasnud Deniss Poljakovi, kes on Eremenko hinnangul meeskonna vaikne liider. "Ta küll palju ei räägi, aga näitab eeskuju ja annab endast alati 100 protsenti," kinnitab Transi loots.
Kellel silma peal hoida? Deniss Dedetško
Just tänavu liitunud Deniss Dedetško on see, kelle nime käib Eremenko esimesena välja, kui jutt läheb meeskonna liidrite peale. Nii Ukraina kui ka Venemaa kõrgliigades pallinud keskkaitsja (või ka kaitsvama suunitlusega poolkaitsja) kogemustepagas on tõeliselt rikkalik ning seda tunnetavad ka mängijad tema ümber.
"Dedetško on väga kogenud mängija, me õpime trennides temalt palju. Tunneme end kindlalt, kui ta kaitseliini juhendab," on Käos uut mängumeest juba varasemalt kiitnud.
"Dedetško on siiski veel uus mängija, aga noored vaatavad talle alt üles. Ta võib olla üks liidritest," usub Eremenko. Niisiis tasubki Premium liiga jaoks uuel, kuid teisalt oma jalgpallurikarjääris kõvasti tegusid teinud palluril silma peal hoida.
Suurim küsimärk - kas peatreener peab hooaja lõpuni vastu?
Kui 2020. aastal jäi Trans hooaja eel ametisse nimetatud peatreenerist ilma juba juunikuus, siis lõppenud aastal pidas Igor Põvin peaaegu vastu: tüürimata jäi vaid viimane madin Tallinna Legioni vastu.
Venemaalt pärit, kuid ka Soome passi omav Eremenko, kes on muuhulgas profimängijateks kasvatanud oma kolm poega, on eelnevalt töötanud nii Soome, Kasahstani, Armeenia kui ka Läti kõrgliigades. Kogemusi on tal kuhjaga, sealhulgas rahvusvahelisi.
Kuigi hooajaeelne pilt midagi kurja kuulutamas ei ole ning mängijad tunduvad olevat rahul Eremenko käekirjaga, siis on tormipilved teinekord päris kiired tekkima. Kas pilates hoiab õhu puhtana ning Trans näitab terviklikku hooaega?
JK Narva Trans
Peatreener: Aleksei Eremenko
Abitreener: Aleksei Jagudin
Füsioterapeut: Vladislav Vesselov
Kapten: otsustamisel
EJL-i stipendiaadid: Aleksei Stepanov, Maksim Pavlov, Mark Maksimkin, Jegor Žuravljov, Daniil Dobrovolski, Viktor Kudriašov
Eelarve: 725 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljak: Narva Kreenholmi staadion ja Narva Kalev-Fama staadion
Meeskonna värvid: punane ja sinine
Duubelvõistkond: JK Narva Trans U21 (II liiga põhja/ida piirkond)
Koduleht: www.fctrans.ee
Esimene mäng (ühtlasi ka Soccernet.ee telemäng): 2. märtsil kell 20.30 vs. Tallinna JK Legion (Sportland Arenal)
Esialgne koosseis:
Väravavahid: Aleksei Matrossov, Maksim Pavlov, Daniil Dobrovolski.
Kaitsjad: Martin Käos, Deniss Dedetško, Roman Nesterovski, Artjom Škinjov, Sergei Kondrattsev, Ryan Lindsay, Kevin Aloe, Aleksei Stepanov, Mark Maksimkin.
Poolkaitsjad: Nikita Mihhailov, Aleksandr Zakarljuka, Irie, Deniss Poljakov, Jegor Žuravljov, Arseni Kovaltšuk, Oleg Gonsevitš, Jevgeni Demidov, Viktor Kudriašov.
Ründajad: Gleb Pevtsov, Eduard Golovljov, Raivo Saar.
Eeldatav algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Kevin Aloe (äärekaitsja, Tammekast) liitus klubiga.
Deniss Dedetško (Ukraina keskkaitsja, Jerevani Noahist) liitus klubiga.
Jevgeni Demidov (ääreründaja, Tulevikust) liitus klubiga.
Ryan Lindsay (Kanada keskkaitsja, York Unitedist) liitus klubiga.
Aleksei Matrossov (väravavaht, Hudžandist) liitus klubiga.
Välja:
Maksim Tšerezov (keskkaitsja) lahkus klubist.
Edgaras Žarskis (Leedu keskkaitsja) lahkus klubist.
Hooajaeelsed mängud:
14.01. JK Narva Trans - Tallinna FCI Levadia / Levadia U21 (PL/EL) 2:0 (Golovljov, Kovaltšuk)
23.01. Nõmme Kalju FC (PL) - JK Narva Trans 5:0
05.02. Tartu JK Tammeka (PL) - JK Narva Trans 2:2 (Käos, Golovljov)
12.02. JK Narva Trans - JK Tallinna Kalev (PL) 2:0 (Zakarljuka, Golovljov)
16.02. Läänemaa JK (ELB) - JK Narva Trans 0:4 (Zakarljuka, Kovaltšuk, Pevtsov, Demidov)
18.02. Tallinna FC Flora (PL) - JK Narva Trans 6:0
Võit; viik; kaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta