Vihaseks aetud Tallinna Kalev – kindla tuumiku, samas lühikese pingiga medali- või äkki isegi tiitlipretendent?!
JK Tallinna Kalev mahtus naiste Meistriliiga esikolmikusse stabiilselt 2019. aastast alates, ent mullu tuli sein ette – sest Tartu JK Tammeka trügis vahele. See on ajanud Kalevi sportlikult vihaseks: "Tahame näidata, et oleme endiselt konkureeriv võistkond - üks halb hooaeg ei tähenda, et me oleme pildilt kadunud!"
Tallinna Kalevi jaoks puhuvad ühest küljest mõnusad tuuled, sest umbes aasta eest tööd alustanud peatreener Kätlin Heina tuntakse tunduvalt paremini ning hooaja ettevalmistust tehti täies mahus uhiuues Raja jalgpallihallis. Tegemist on tingimustega, mida kõik konkurendid nautida ei saa – on ju näiteks mitmed peatreenerit vahetanud ja selle arvelt ehk pisut ebakindlad. Tundub, et Kalevis seda sõna hetkel ei tunta.
"Ettevalmistus on läinud enam-vähem plaanipäraselt. Vähemalt minu arvates," kostis Kalevi raudvara Birjo Rasmussen Soccernet.ee-ga vesteldes. "Alustasime küll natuke hiljem kui planeerisime – tulenevalt segadusest Raja halli ümber. Pidime alustama kuskil jaanuari alguses, terve detsember oli vaba, aga kuna halli kasutusluba oli ootel, pidime plaanid pisut ümber mängima. Tegime alguses trenne nii iseseisvalt kui Sportland Arenal."
29-aastase äärekaitsja sõnul mahutati kõik edasised ettevalmistuse osad kupli alla. Ehk nii "jooksud, mida kõik vihkavad" kui jõutreeningud, muidugi ka pallitrennid. "Näiteks kord nädalas on meil justkui kaks trenni järjest, teeme pikemalt: esmalt jõuosa ja siis teeme palliga," kirjeldas ta.
Mille osas on eriliselt hagu antud? "Oleme väga palju rõhku pannud taktikale. Just sellele, et olla väljakul organiseeritumad ning vastaste erinevateks plaanideks-taktikateks paremini valmis. Kuigi oleme eelnevatel hooaegadel ka sellega tööd teinud, siis mingid asjad on jäänud ikka segaseks või me pole piisavalt hästi hakkama saanud. Oleme seda teadvustanud ning pannud sellele rohkem rõhku," avas Rasmussen pisut.
Ta lisas, et üle on käidud ka see, kes kus mängida võiks. Ta meenutas, et näiteks kapten Maria Orav on olnud karjääri jooksul nii keskkaitsja kui ründaja, Kalevis on ta nüüd jäänud äärepoolkaitsesse pidama. "Oleme pingutanud selle nimel, et mängijad, kes on liikunud, oleksid oma võimetes kindlamad. Muidugi, sellised põhilised jalkaoskused on igal pool samad ja ühtviisi vajalikud, siis tulevadki mängu positsioonispetsiifilised nüansid," märkis ta. "Ja muidugi, kaitsetöö distsipliini oleme ka lihvinud. See pole ka meil mingites mängudes õnnestunud päris nii, nagu tahaks."
Kogu seda tööd on juhtinud peatreener Hein, kes on nii võimaluste kui pingutusega rahule jäänud. "Oleme saanud tänu Kalevi uuele Raja tänava hallile väga heades tingimustes treenida ning käinud välilaagris ja mänginud lisaks Taliturniiri mängudele kaks mängu ka vastastega väljastpoolt Eestit. Alati saaks midagi veel paremini olla, aga üldpildis võib rahul olla. Ettevalmistus on olnud hea ja oleme hooajaks valmis," kostis ta loetud päevad enne hooaja avamatši, kus tuleb jagada maid mullu kuuendana lõpetanud Viimsi JK-ga.
Türgi laager andis vajaliku "raputuse"
Eesti jalgpalliklubide jaoks pole see tavapärane, et hooaja ettevalmistus hõlmab endas ka välislaagrit. Ent selle sihi on endale võtnud Kalevi naiskond, kes proovib aastas vähemalt korra teise keskkonda sõita ning panna end tavalisest teistmoodi proovile. Mullu jäi sõit ära peatreenerivahetusest tingitud muudatuste tõttu, tänavu veedeti nädalake Türgis.
"See on tõesti vajalik selleks, et mängijad saaksid tavaelust eemale ja keskenduda ainult jalgpallile. Tegime enamasti kaks korda päevas trenni, mängisime ka ühe kohtumise kohaliku vastasega. See oli päris põnev kogemus: see tempo ja kvaliteet oli täiesti teistsugune võrreldes koduliigaga, kus sa mängidki ju aastast aastasse sama vastasega. Kokkuvõttes läks laager igati asja ette," võttis Rasmussen kokku.
Äärekaitsja viitas, et tulemuse poolest läks treeningmadin pigem rappa, samas pole see ju hooaja eel tähtsaim. "Ütleks nii, et see oli väga hea õppekoht kõigile – õppisime väga palju erinevate mänguliste asjade osas. See oli kohati ka selline heas mõttes ehmatus teatud mängijatele, et ollagi Eesti liigaks rohkem karastunud," sõnas ta, märkides, et vastane tuli samuti tippliigast.
Kuna Kalevi naiskond ei koosne profimängijatest, vaid muidu tublidest asjaarmastajatest, polnud sõit Türki niisama preemiaks või osaks normaalsest rütmist. Rasmussen avaldas, et käigu eest kandsid hoolt mängijad. "Eks klubi üritab ju alati võimalikult palju aidata, kui on vahendeid. Aga sel aastal oli kõik tiimi oma algatusel, kõik tuli mängijate rahakotist," sõnas ta. "See on ka täiesti arusaadav, kui me võtamegi arvesse, et klubi põhifookuses on olnud Raja halli ehitus."
Kusjuures selle õnnistas Kalev sisse 27. jaanuaril, mil kohtuti Läti pronksitiimi FS Mettaga (1:3 kaotus). Veebruari alguses toimus esimene Taliturniiri mäng, kus kontrolliti vormi kõrgliigasse tõusnud Tallinna FC Ararati vastu. Selles madinas jäi Kalev 48. minutil kaotusseisu ning päästis 2:1 võidu alles 90+4. minuti väravast. Vast nii mõnedki jalgpallisõbrad olid hämmingus: kas tõesti löövad lasnamäelased kõrgliigaukse pauguga lahti? Rasmussen esimese hooga seda pigem ei paku.
"See mäng toimus hooaja ettevalmistuse alguses. See oli väga rabe ning mitte just kõige kvaliteetsem mäng, mida me Kaleviga hooajal näidata ei tahaks. Vast ka Ararati jaoks polnud see selline, et oh, see ongi parim võimalik jalgpall. Aga jah, lõppskoor oli põnev, arvestades, kui hilja me võiduvärava lõime," meenutas Kalevi pallur. Kahes järgnenud kontrollmängus sai Kalev kaks nappi kaotust: 0:1 JK Tabasalult ja 1:2 Tammekalt.
Kuidas toimetab teise kandi rahvas?
Nii Rasmussen kui Hein nõustusid, et naiste Meistriliiga on tänavu mullusest teist nägu, sest võistkondade koosseisudes on mitmeid muudatusi. Kuigi Kalev sai enne punktide peale mängimist kolme konkurendiga kokku, siis Rasmusseni sõnul pole võimalik veel ammendavaid kokkuvõtteid-järeldusi teha – just Tabasalu ja Tammeka kohta.
"Mõlemas mängus tundus, et treenerivahetustega pole midagi drastiliselt metsa keeratud!" naeris Rasmussen. "Eks erinevatel treeneritel on oma vaatenurk või plaan, mida nad tahavad võistkonnaga teha. Saab olema huvitav näha, kuidas see hooajal väljendub. Jah, me küll kaotasime, aga ma tulemustele niivõrd ei keskenduks. Need on treeningmängud ju põhjusega. Jällegi, väga hea õppekoht arvan nii meile kui ka vastastele."
Ta jätkas: "Tundub, et Tabasalul on praegu isegi päris hea seis. Jah, treener on küll uus, aga sats on püsinud sama. Pluss treener tuli ju klubi seest, neil on selline mingisugune varasem side olemas – arvan, et see aitab ühtsust leida."
Milline mulje jäi aga Araratist? "Seal on hästi palju agaraid noori, lisaks mõned välismängijad. Jah, kuna see mäng tuli nii varakult, siis sai see päris tuline. Selle pealt ongi põnev näha, kuidas Araratil hooajal läheb: kas nad kavatsevad samamoodi mängida – päris-päris jõuliselt ja üsna piiripealselt," oskas Kalevi kaitsja iseloomulikku välja tuua küll. "Aga jah, nad on ka üpris tehnilised ja pigem proovivad individuaalselt ette võtta."
Hein rõhutas, et Taliturniiril nähtu annab ainest loota põnevat hooaega. "Meistriliiga klubide koosseisudes ja treeneritepingil on tõesti olnud tavapärasest rohkem muutuseid, mis tõotab päris huvitavat ja ettearvamatut hooaega. Vist on ka esmakordne, et seitse võistkonda kaheksast räägivad julgelt medalile mängimisest. Taliturniiri tasavägised mängud annavad samuti alust oodata põnevaid vastasseise pea kõikide tiimide vahel," usub Kalevi juhendaja.
Siiski tunduvad mõlemad asjaosalised olevat ühel nõul, et üks tiim on teistest ikkagi pisut eespool. "[Tallinna FC] Florat saab tiitlifavoriidiks kindlasti pidada. Isegi siis, kui ka neil on olnud mitmeid muudatusi: [Jessika] Uleksin lõpetas, [Mari Liis] Lillemäe liikus välismaale. Muidugi, kõik see on neid mõjutanud, aga ma ei näe, et see oleks neid eriti kõigutanud – teades ka, millist tööd nad teevad," analüüsis Rasmussen.
Aga sealt edasi? "Saku … Tahaks kohati öelda, et nad proovivad Florat raputada, aga neil on veel rohkem muudatusi olnud. Mitu kauaaegset mingil määral legendaarset mängijat ju lõpetasid," nentis ta. "Ja siis veel meie ja Tabasalu. Tammeka … ütleks, et nad tahavad ka seal kuskil olla, aga kas see õnnestub pärast suuri muudatusi – jumal seda teab, võib olla!"
Teised teisteks, kus on Kalevi koht?
Kalevis saadakse ühtemoodi aru – eesmärgid olgu kõrged, ilma selleta pole mõtet võistlustulle astudagi. "Oleme tiimiga üksmeelselt välja öelnud, et töötame sel hooajal hõbeda nimel," kinnitas Hein.
Rasmussen täiendas: "Eelmine aasta oli meie jaoks ikka täielik fail (tõlkes – ebaõnnestumine). Tahame näidata, et oleme endiselt konkureeriv võistkond, keda ei tohi pildilt unustada – mõned on seda justkui teinud. Meie eesmärk on tõestada eelkõige iseendale, et oleme võimelised tulema tagasi ja võita medal. Üks halb hooaeg ei tähenda midagi, me ei ole kadunud!"
Medalimõtteid mõlgutav võistkond pole mullusega võrreldes väga palju muutunud. Lahkunud on aastaid keskväljal niite tõmmanud 26-aastane Anett Kadastu. "Kadastu jäi erinevatel tervislikel põhjustel päris palju eemale ja ta otsustas hooaja lõpus, et on aeg putsad varna lükata. Sellest on muidugi väga kahju. Siit ka vihje Kadale, et kui tekib isu, siis oled alati tagasi oodatud!" kinnitas Rasmussen. "Õnneks ta ei pannud seda ust päris tabalukuga ka kinni. Aga eks see on paratamatu, et ka prioriteedid muutuvad ja tahadki teha midagi muud."
Oluliseks lisandujaks on aga 17-aastane noortekoondislane Jane Mirjam. "Jah, kaotasime keskväljalt ühe mängija Kadastu näol, aga saime Jane "asenduseks". Seda oli väga rõõmustav kuulda tegelikult, ta on väga ambitsioonikas ja talendikas noor. Ja ta on väga-väga hästi tiimi sulandunud, ei tundu üldse, nagu ta oleks alles liitunud, vaid justkui mänginud meiega mitmeid hooaegu."
Pärnu JK Vaprusest tulnud Mirjamit kiitis ka Hein. "Ta on väga hea täiendus ning ta on end kontrollmängudes heast küljest näidanud," sõnas ta. "Stabiilne koosseis võiks ju anda meile mingi eelise ning usun iga meie mängija võimesse teha silmapaistev hooaeg. Mõningaseks murekohaks on küll pingi pikkus – Meistriliiga kogemuse ja valmidusega mängijaid võiks olla hetkel pisut rohkem –, aga pikemas perspektiivis vaatan lootustandvalt meie TU16 võistkonna suunas, kus meil on nii kvaliteeti kui kvantiteeti."
Näiteks on pingiotsal praegu tavapärane põhitegija Ketlin Saar. "Eks seda tuleb ikka ette, et mängijad peavad töö, kooli ja tihti just nende kahe samaaegsuse tõttu jalgpallist pausi tegema. Loodame siiski Ketlinit hooaja vältel platsile naasmas näha," vihjas Hein, et kaitsvama suunitlusega Saar on hõivatud jalgpallivälise eluga.
Tervislikel põhjustel on seis keeruline poolkaitsjate Anett Vilipuu ja Anastasija Fjodorovaga. "Vilipuul on probleem põlvega, mille tõttu ei saa ta ilmselt hooaega 100% kaasa teha. Samas võib kindel olla, et kui ta on väljakul, siis annab ta 100%. Anastasija sai Taliturniiril Tammeka vastu põlvele viga – täpset diagnoosi me veel ei tea, loodame muidugi parimat, aga on oht ka pikaks vigastuspausiks," avaldas Kalevi juhendaja.
Naiskonna staar - Maria Orav
Igasugused sõnad on üleliigsed, aga heakene küll. 27-aastast Maria Oravat jagub igale poole, heas mõttes. Ta on meeletult väle ning krapsakas, ajades nii iga kaitsemängija närvi. Ja kui vaja, võib ta ise ka kaitsjaks kehastuda, ent siis lähevad ründajad närvi. Samal ajal on Orav täpselt sellist tüüpi inimene ja mängija, kelle peale on võimatu närvi minna.
Ja vastupidi: kui naiste Meistriliigas võeti "missiooniks" visata Oravale audisisseviskest palliga näkku (n-ö sisenali, juhtus järjestikes mängudes Flora ja Tabasaluga), oskas Kalevi poolkaitsja vaid nõutult naerda. Ning edaspidi hakkas Orav oma näolappi kiivalt kaitsma.
Kelle silma peal hoida? Keskväljal!
Kõikide eelduste kohaselt moodustavad Kalevi südamiku Loore Lehtmets, Marian Jaarman ja Jane Mirjam, kes kõik on omamoodi säraga. Aprilli keskel 21. sünnipäeva tähistav Lehtmets on mingis mõttes kui hall hiireke, keda pole üldiselt märgatagi. Samas, kui hakata Kalevi mängu analüüsima, on Lehtmetsa kaalutletud rahulikkus ja suurepärane platsinägemine üks võistkonna trumpidest.
Tema kõrval paistab hästi silma ka 24-aastane Jaarman, kes on mõnda aega oma kohta otsinud, tulusalt. Tammeka süsteemis üles kasvanud poolkaitsja on kiire ning palliga aina osavam, olles tugev nii mänguvahendit kattes kui sellega vastase kaitseliini taha lidudes. Lisades Lehtmetsa ja Jaarmani kõrvale ka rohkem ründeliini kippuva Mirjami, saab üsna ideaalse koosluse - sest pärnakas on meeletult jõuline ja energiline, tuues tiimile kasu igas mängufaasis.
JK Tallinna Kalev
Peatreener: Kätlin Hein
Abitreener: Carmen Kärg
Füsioterapeut: Anna Maria Mets
Kapten: Maria Orav
Eelarve: ei ole eraldi konkreetset naiskonna eelarvet
Duubelvõistkond: JK Tallinna Kalev II (Esiliiga)
Koduväljak: Sportland Arena
Naiskonna värvid: sinine, must ja valge
Koduleht: jkkalev.ee
Esimene mäng: 29. märtsil kell 14.00 vs. Viimsi JK (Viimsi staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 12. aprillil kell 19.00 vs. Saku Sporting (Sportland Arenal)
Koosseis:
Väravavaht: Roberta Jürna.
Kaitsjad: Anastasija Fjodorova, Hanna Karoliina Kalle, Johanna Marie Link, Birjo Rasmussen, Ketlin Saar, Mirell Soasepp.
Poolkaitsjad: Sabina Ahmedova, Marian Jaarman, Loore Lehtmets, Jane Mirjam, Maria Orav, Birgitta Emilia Maria Ots, Kadri-Ann Valgeväli, Anett Vilipuu.
Ründajad: Vanessa Grutop, Sandra-Henrica Saul.
Eeldatav algkoosseis:
Hooajaeelsed mängud:
27.01. JK Tallinna Kalev - Riia FS Metta (LAT) 1:3 (Mirjam)
10.02. JK Tallinna Kalev - Tallinna FC Ararat (ML) 2:1 (Mirjam, Grutop)
09.03. JK Tallinna Kalev- JK Tabasalu (ML) 0:1
17.03. Tartu JK Tammeka (ML) - JK Tallinna Kalev 2:1 (Lehtmets)
ML - Meistriliiga; LAT - Läti kõrgliiga. Võit; viik; kaotus.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta