Juunis Eesti koondise peatreeneri ametisse asuv Jürgen Henn rääkis pressikonverentsil, et on pärast Flora tüüri juures veedetud edukat hooaega taas värske ja valmis uuteks väljakutseteks. Ühtlasi andis Henn vastuseid nii eesmärkide, noorenduskuuri, mänguplaani kui ka abitreenerite valiku kohta.
"Esimene kontakt ja mõtted selles osas olid sügisel. Sellel hetkel tundsin, et minu jaoks pole uue võistkonna ülevõtmiseks, olgu see klubi või koondis, õige hetk. Tundsin, et olen pigem väsinud ja mul polnud sellist energiat, mis käib kaasas minu treeneritüübiga – sellega, mida ma tahan meeskonnale anda. Seetõttu olin ka kõhklev," selgitas ta.
"Nüüd olen saanud igapäevasest vastutusest puhata ja mõtteid koguda, on tulnud tagasi energia, mis on põhiline. Pärast märtsi läksid jutud konkreetsemaks ja tundsin, et olen valmis eelkõige just selle energia ja värskuse tagasituleku tõttu. Aitas ka lühike periood koondises, et näha nüansse kõrvalt – midagi suurt polnud, aga oluline oli näha protsesse, et mitte hüpata pea ees vette," rääkis Henn, kelle esimene mäng koondise peatreenerina on 8. juunil peetav Balti turniiri poolfinaal Fääri saartega.
Eesmärkidest
Millised eesmärgid on Hennile alaliidu poolt seatud ja millised sihid ta endale ise seab? "Balti turniiri võitu ei pea eraldi välja tooma, see on ükskõik mis tingimustel Eesti koondise eesmärk," lausus Henn. "Lisaks tuleb jätkata noorte sissetoomist. See ei tähenda, et noorenduskuur on selline, kus mingist vanusest alates enam koondisesse ei pääse. See on järkjärguline protsess. Aga kui vanem ja noorem mängija on enam-vähem samal tasemel, siis tõenäoliselt langeb valik noorema kasuks.
Pikemas plaanis – ehitada üles meeskond, kellega luua mälestusi, mida õnnestus meil Floraga teha. Ühendada koondis ja fännid, tekitada hea energia, mida on viimasel ajal võib-olla olnud episoodiliselt, aga mingil perioodil oli see alati olemas. Tahame selle uuesti luua," sõnas Henn.
Mis saab siis, kui näiteks Balti turniiri poolfinaalis Fääri saartele alla jäädakse ja võiduvõimalus käest libiseb? "Siis on uued eesmärgid!" muigas Henn. "Üks eesmärk on muidugi tulemus, aga treeneri töö ongi hoida stabiilsust ja kainet mõistust ning mõista, kus oleme meeskonna ehitamise protsessis.
Ideaalmaailmas lähevad tulemus ja mängupilt kokku, aga vahel on vaja vaadata, kas meeskond liigub mängukvaliteedi ja -pildi mõttes sinna, kuhu soovime. See on normaalne, et kõrvalt tulevad küsimused! Võin ka juba kahe mängu pärast ajakirjanikelt tuld oodata, aga seegi on minu töö - olla sel hetkel rahulik ja pakkuda meeskonnale stabiilsust."
Kas taktika muutub?
"Peate 8. juunil kohale tulema!" viitas Henn vastuseks küsimusele, kui palju erineb tema käekiri Häberli omast. Näiteks kasutas ta Floras pea eranditult neljamehelist kaitseliini, sellal kui Häberli juhendatav koondis mängis alati viiemehelise liiniga. Kas võib eeldada, et seda muudatust näeme ka Fääri saarte vastu?
"Eeldada võite, mida te niikuinii teete!" muigas Henn jälle. "Minu töö kestab pikemat aega, tahan analüüsida mängijate profiile ja eelistusi ning sobitada nad kõige loomuomasematesse positsioonidesse, et muuta koos oldud aeg võimalikult efektiivseks, mitte hakata juurutama uusi harjumusi. See ongi esmane töö, mida uue staff'iga läbi arutada. Oma peas mul mõistagi on idee, kuidas me võiksime mängida ja kuidas oleme võimelised mängima. Aga see töö ei kesta ühe akna jagu."
Nüansse rohkem avada Henn praegu ei soovinud. "Muidugi mul on oma ideed, mille puhul ma näen, et nad võiksid selle meeskonna ja mängijatega selles kultuuriruumis toimida. Arvan, et on väga palju asju, mis toimisid koondises hästi – eeskätt töökultuur ehk kuidas asju tehakse, kuidas valmistutakse. Selles osas töötab koondis väga kõrgel tasemel. Ka emotsionaalselt ei ole mul vaja meeskonda august välja aidata, aga vahel võivad ka väikesed muutused ja uued näod anda väga suure tõuke."
Koosseisust, noorenduskuurist ja Vassiljevist
Ent kuidas on mängijate valikuga, eriti arvestades, et eesootava akna jooksul on koondisel esmalt üks peatreener ja siis teine? Kas omavahel suudetakse kokku leppida, keda võtta ja keda jätta? "Asja teeb lihtsamaks see, et meil on mängijaid Eestis teatud hulk ja juurde pole kuskilt võtta! Mõlemad ju tahame, et koondises oleksid parimad mehed. 90% ulatuses on meie nägemus sama.
Ega need mängijad, kes koondiseringis on, ei saa palju muutuda. Võib-olla mõnele mehele avanevad uuesti mingid uksed, aga ring on sarnane. Lõpuni pole kõik paigas kunagi, alati on mängijatel võimalik uuesti pildile jõuda."
Kas see, et üheks ülesandeks on kaasata rohkem noori, teeb Henni elu kuidagi keerulisemaks, kui arvestada, et Floras toetus ta pigem kogenud mängijatele? "Loomulikult ta toob töösse lisanüansi, aga see ei ole ületamatu. Floraski tegid minu käe all päris paljud noormängijad läbimurdehooaja, tulid pildile ja liikusid välismaale. Jah, ma ei olnud selline treener, kes jagaks võimalusi vasakule ja paremale, aga kui noorel oli tahet ja potentsiaali, mida praegustest koondislastest paljudel on, olid nad valikus ka edaspidi."
Kas Henni valikusse kuulub ka Konstantin Vassiljev? "Selle vastuse, ma arvan, saate 28. mail, kui räägime täpsemalt koosseisudest. Siis on aeg rääkida sellest, natuke peate ootama," lausus Henn.
Tulevikust
Henn pole kunagi saladust teinud, et tema ambitsioonid ulatuvad võimalusel ka Eestist väljapoole, kuid see ei tähenda, et ta võtaks koondisetööd hüppelauana. "Olen alati öelnud et töötan praeguses hetkes täie pühendumusega selles kohas, kus ma olen. Ma pole kunagi mõelnud ette, et tahan kuskile ära liikuda. Kui selle töö tulemusena tuleb midagi, siis see on asjade naturaalne käik, aga võimendada või ekstra kuskile püüelda on minu jaoks segav faktor."
Abilistest
"Mina tean, mida neilt oodata, ja nemad teavad mind. Joeliga oli meil edukas aeg ja olime pikalt koos , teist sellist inimest mu karjääris polegi. See on loomulik, et staff peab üksteist tundma ja sobima. Meie isiksused klapivad – oleme piisavalt emotsionaalsed, samas paneme üksteist proovile.
Arno on väga kriitilise meelega, mis mulle meeldib. Pluss tal on tõelist rahvusvahelist kogemust. ta saab anda rohkem kõrvaltvaataja pilku. Meie Joeliga oleme aktiivsemad ja nii-öelda putsad-jalas-tüüpi treenerid, Arno saab aidata hoida suurel pildil silma peal."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta