Eelmise kalendriaasta lõpus Serie A debüüdi teinud Georgi Tunjov märtsikuisteks sõprusmängudeks veel kutset ei teeni.
18-aastane Narva Transi kasvandik, kes SPAL-i noorteakadeemiaga liitus 2018. aasta alguses, tegi oma Serie A debüüdi 15. detsembril, olles võõrsilmängus AS Romaga keskpoolkaitsjana platsil 17 minutit. Täpselt kuu hiljem sai ta karikamängus AC Milani vastu vasakul äärel mängides kirja kõik 90 minutit.
"Ma arvan, et kõige reaalsem on, et ta peaks U21 koondises ennast esmalt näitama," vastas Karel Voolaid Soccernet.ee küsimusele tema potentsiaalse koondisekutse osas märtsikuuks.
"Minu jaoks ei ole tegemist üldse mitte võõra mängijaga. Ma tunnen teda noorusajast ja ta on minu ajal noortekoondises mänginud. Ma tean tema iseloomu, võimeid ja oskuseid. Olen kõiki tema mänge vaadanud, mis ta Itaalias mänginud on. Aga ma arvan, et ta peab veidikene veel küpsema. Tundes teda persoonina, siis temas pole selliseid reaktsioone, et kui teda A-koondise nimekirja ei valita, siis viskab püssi põõsasse," lisas Voolaid.
"Nikolai Burdakov ütles kunagi, et Tunjov jätab jalgpalli pooleli, kui ta meestega mängida ei saa. Talle anti eriluba ja sai noorena päris vara meestega mängida. Aga ma arvan, et tema jaoks oleks U21 esimene loogilisem lahendus. Väga loodan, et noortekoondiste treenerid hoiavad tal silma peal ning annavad talle võimaluse. Ja siis, kui ta seal ennast näidata saab, on väga palju tema enda kätes. Ma arvan, et talle tuleb lihtsalt natukene aega anda ja läheks samm-sammult edasi. Vaatame, kuidas klubis asjad lähevad. See, et ta praegu on mängida saanud, ei tähenda, et kahe kuu jooksul teda järjest rohkem mängimas näeme."
Kui Martin Reim 2016. aasta sügisel koondise peatreeneriks sai, tõusis toona samuti 18-aastane Mattias Käit koondise põhimeheks Fulhami noortemeeskonna tausta pealt. Kas Käidi ja Tunjovi saatused on koondise kontekstis võrreldavad?
"Eks seal on erinevaid asjaolusid. Georgi positsioon SPAL-is on olnud vasakul äärel ja on näha, et treener on usaldanud talle mitte nii suure vastutusega positsiooni. Naturaalselt näen ma tulevikus teda pigem keskväljal. Ta on noorena mänginud ründava poolkaitsjana number 10 positsioonil.
Mattiase tulemist ja tegemist ei saa ma seetõttu kommenteerida, et mina ei olnud tema valikute ja otsuste juures ning ei tea, mis konkreetselt need põhjused olid. Too moment mina ei skautinud teda ja mul on raske kommenteerida, kas ta sai koondisesse seepärast, et ta oli nii hea või anti talle krediiti või keegi kukkus lihtsalt eest ära. Praegu ma ei näe, et Eesti koondis nii kehvas seisus oleks, et kui meil Georgi Tunjovi ei ole, siis me ei saa kuidagi hakkama. Pigem näen ma teda lähitulevikus koondisele midagi juurde andmas."
Üleminek Hollandisse tõstis Anieri aktsiaid
Eelmise hooaja Lõuna-Korea esiliigas Suwonis mänginud koondise pikaaegne esiründaja Henri Anier sai Voolaidi all mänguaega vaid novembrikuises sõprusmängus Ukrainaga. Üleminek Hollandi esiliiga ülemise poole satsi Go Ahead Eaglesisse tõstab aga ka 29-aastase Anieri aktsiaid.
"Kahtlemata. Eks see Lõuna-Korea esiliiga tase ... Ma sinna koha peale ei sõitnud, aga vaatasin kõiki tema mänge. See tähendab seda, et kui ma nägin kõiki mänge, kus tema mängis, siis ma nägin ka vastaseid ja kogu seda miljööd, staadioneid ning kõike seda. Selge on, et see ei ole võrreldav Hollandi esiliiga tasemega," sõnas Voolaid.
"Hollandi esiliiga on taktikaliselt ning tehniliselt väga-väga tugev ning see on Euroopa tipptrennidest läbi imbunud. Ja see vahetu kontakt ja lähedus, mis Euroopas on, aga mida seal kaugel Aasias ei ole, tõstab tema aktsiaid."
Voolaid jätkas: "Just eile õhtul rääkisin temaga peale seda, kui oli kindel, et ta on kohal ja leping sõlmitud. Ta teab, mis on need asjaolud, mida ma tema puhul jälgin. Tal ei ole olnud hooaja ettevalmistus selline nagu on näiteks Eesti meeskondadel, vaid Henri läheb praktiliselt puhkuse pealt kohe mängima. Loodetavasti hakkab ta kohe ka minuteid saama. Aga kui sul on lühike ettevalmistus olnud ja sa pole seda meeskonnaga teinud, siis kuidas see kohanemine toimub ... Ma loodan, et hästi. Tal on head võimalused, võistkond vajab kindlasti ründajat ja väravaid ning tegelikult on ka Eaglesil hea hooaeg olnud. Mul on ainult hea meel."
Sorga Ameerikasse mineku osas skepsist ei ole
Kui Anier naasis Euroopasse, siis vastupidise käigu ette võtnud Premium liiga mullune suurim väravakütt ja Voolaidi all koondise esiründajaks kerkinud Erik Sorga lahkus Euroopast ning siirdus ookeani taha D.C. Unitedisse. Kas pikk vahemaa ja Joel Lindpere koondisekarjääri ajutine katkemine MLS-i päevil annavad Voolaidile põhjust olla kergelt skeptiline?
"Ma olen skeptiline ainult siis, kui on põhjust skeptiline olla," lausus Voolaid. "Erikuga vestlesime, kui ta ära sõitis. Vaatasin D.C. Unitedi play-off mänge ja nägin, mis see endast tasemes kujutab. Ma ootan kindlasti ära, milliseks tema roll seal algfaasis kujuneb. Hooaeg hakkab kohe-kohe pihta ja väga pikalt ei ole enam oodata."
"Kindlasti on soov minna teda ka Ameerikasse vaatama, aga mitte mingit skeptilisust mul ei ole. Seda võib olla ainult tagantjärele, kui asjad lähevad nii, et on kehvasti. Aga praegu ei ole mul mitte mingisugust alust kommenteerida, et see ei ole kõige parem samm või midagi muud sellist. Vastupidi, ma olen väga äraootaval seisukohal, mis toimuma või juhtuma hakkab. Arvan, et mängijale lisab see enesekindlust, kui minu kui treeneri poolt tuleb signaal, et selline samm on okei. Vaatame, mis saama hakkab. Äkki hakkavad asjad paremini kulgema, kui me oleme minevikust harjunud."
Koondisemängijad peaksid märtsiks heas seisus olema
Märtsikuisele koondiseaknale vaatab Voolaid mängijate olukorrast hinnates vastu optimistlikult ning otseseid murekohti ühegi mängija puhul ei ole.
"Praegu on ju seis, kus keegi põhimõtteliselt ei mängi võistlussarja. Henri on võib-olla isegi kõige esimene selline mängija ja sain aru, et tal on kõik asjad veel kodus ja pidi veel korra ära käima. Ehk vaatab, kui kiiresti treener näeb võimalust tema kasutamiseks. Aga teised kõik alustavad võistlussarju kas veebruari lõpus või märtsi alguses.
Nii palju kui keegi mänginud on, olen ma neid mänge ka jälginud. Muretsemiseks põhjust ma ei näe. Just suhtlesin "armeenlastega" (Nikita Baranov ja Ilja Antonov - M. P.). Olen sisuliselt kõikide välismängijatega olnud kontaktis. Kõik on päris häid mänge saanud ja nad on minu silmis kevadeks väga heas seisus. Isegi need, kellel hooaeg pole veel alanud, näiteks Taijo Teniste. Neil oli just laager Kanaaridel ja nüüd lähevad Marbellasse ning mängivad seal piisavalt palju treeningkohtumisi. "Armeenlastel" ning Zenjovil on Türgi laagrid, mis kubisevad mängudest. Tammel algab kohe veebruari lõpus hooaeg, Sorga saab loodetavasti mängima. Käidil hakkavad mängud kohe veebruari lõpus - Käidi olukord ongi hetkel selline, et kes teab, mis täpselt saama hakkab. Aga kuna tal on väga-väga palju mänge alguses, siis usun, et ta saab kohe mänguaega. Pigem ma arvan, et koondisemängijad on kevadeks väga heas seisus."
Märtsikuuks on hetkel kokku lepitud vaid A. Le Coq Arenal toimuv Aleksandr Dmitrijevi lahkumismäng Uus-Kaledooniaga. Siiski võib eeldada, et õige pea selgub ka teine vastane.
"Ma saan aru, et on teatavad läbirääkimised, aga pole ametlikku kinnitust veel tulnud. Kui tuleb ametlik kinnitus, siis tõenäoliselt potsataks ka uudis ülesse. Ma pigem ei hakka spekuleerima nimedega, mis ei ole veel kinnitatud, aga tean, et see on kohe-kohe lukku minemas. Selge on see, et teine vastane leitakse," avaldas Voolaid.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta