Tallinna Levadia tänavuse edu üheks võtmeks olid kahtlemata nende suurepärased väravakütid, kes on soosikud ka hooaja parimate ründajate valimisel.
Kokkuvõtvalt tuleb tõdeda, et edurivimeeste osas on Eestis konkurents lahjemaks jäänud. Paljud eelmise hooaja ässad lahkusid välismaale, mitmed vanemad tähed on hakanud tuhmuma ning noored ei küündi veel teravaima tipuni.
Levadiagi lasi hooaja keskel lahkuda oma parimal väravakütil Nikita Andrejevil, kellele toodi aga kohe asemele Eesti koondise kogemustega Tarmo Neemelo. Just eesliini hea komplekteeritus andis tiitlikaitsjale konkurentide ees tugeva eelise.
Mulluse väravakuninga Ingemar Teeveri ebaõnneaasta tõttu on parima ründaja troon vaba. Kui imet ei juhtu, nopib edukaima täpsusküti tiitli Vitali Gussev, kuid kas see tähendab automaatselt ka parima ründaja staatust? Seda otsustad Sina koos teiste Soccernet.ee külastajatega järgmisel nädalal avaneval suurel küsitlusel.
Rauno Alliku
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Ründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 16 mängu (13 põhikoosseisus), 5 väravat ja 2 kollast kaarti
Juba mullu teisest liigast Pärnu Vaprusse siirdudes võisime veenduda, et noorusele vaatamata on Alliku võimeline tugevamas võistkonnas hakkama saama. Tänavu suvel toodigi ta Esiliigast Tulevikku ning praeguseks on selge, et isegi Meistriliiga keskmik pole tema piir.
Ei tasu imestada, kui see eriliselt andekas ja samal ajal ka töökas ründelootus juba järgmisel hooajal Flora põhikoosseisus tegusid teeb.
Alliku kiiruslik tehnika on suurepärane ning tema esimese puutega pealelöögid ääretult ohtlikud. Lisaks on tal piisavalt plahvatuslikku kiirust, et pea kõik Meistriliiga kaitsjad üle joosta, ning 90 minutit täistuuridel tiksuv mootor.
Samuti on pärnakal tasemel väravavaist ja kohavalik, mis lubab tal ka õigel ajal õiges kohas olla.
Nikita Andrejev
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 17 mängu (17 põhikoosseisus), 17 väravat (neist 1 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Aastaid välislepingut jahtinud Andrejev sai sellega tänavu lõpuks hakkama, siirdudes suvel Hispaaniasse ning jättes oma siinse superhooaja poolikuks. Kõigest 20-aastasena klubist lahkudes jäi tema kontole Levadia eest Meistriliigas 93 mängu ja 69 väravat.
Jäänuks ta Eestisse püsima, võinuks tänavu olla ohus isegi Tarmo Neemelo nimel olev Meistriliiga hooaja väravasaak 41 tabamust, kuid praegu jätkab ta Hispaania kõrgliigaklubi UD Almeria reservides püüdlemist maailma tipu suunas.
Eesti tasemel ning ka eurosarjas tõestas Andrejev ennast tõelise "tangina" - kui ta söödu saab, siis trügib ta sellega tavaliselt ka löögipositsioonile välja ning pommitab julgelt peale. Väga agressiivne ja väravale orienteeritud mäng üheskoos hea tehnikaga lubabki tal niivõrd resultatiivne olla.
Alo Dupikov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 23 (5. novembril saab 24)
Senine hooaeg: 25 mängu (22 põhikoosseisus), 11 väravat ja 6 kollast kaarti
Pikalt Flora-süsteemi põhi- ja tütarklubide vahel loksunud Dupikov leidis mullu Sillamäel laenul viibides mängukindluse ning oli tänavu lõpuks küps ka Floras põhiraskust kandma.
Kui aastate eest üritati temast keskkaitsjat vormida, tuli läbimurre lõpuks ikkagi ründajana. Tehnika ei ole siiani tema tugevamatest külgedest, aga ta kompenseerib seda liikuvuse ja võitluslikkusega. Kaitses mängides sai ta kaasa korraliku kohavaliku ja kehamängu, mis muudavad ta tugevaks ka õhus.
Maikuust alates sattus Dupikov võimsale väravalainele, skoorides ühtekokku kaheksas liigamängus järjest, võites kuu parima mängija tiitli ja nuusutades esmakordselt ka A-koondise õhku. Hooaja teine pool nii särav ei ole olnud, üheks põhjuseks on kindlasti ka vigastused.
Vitali Gussev
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 24 väravat ja 2 kollast kaarti
Rootsist kodumaale naasnud ründaja oli Levadia jaoks suurepärane leid. Koos Nikita Andrejeviga moodustasid nad suurepärase ründepaari, täiendades üksteist ja lüües väravaid justkui paarisrakendina.
Gussev on väga tugev õhus, mis lubas Andrejevil maas särada ja vastupidi. Ründepartneri lahkudes ja Neemelo saabudes muutus Gussevi roll ning kuigi ta on väga mitmekülgne mängija, aeglustus selle tulemusel mõnevõrra ka väravahoog.
Vaatamata vaid 26 eluaastale on Gussev jõudnud mängida juba neljas välisklubis ning mitmes Eesti tippklubis. Peamängu kõrval on ta ka väga liikuv ja tehniline, samuti hea väravavaistuga, mis annab talle kõik vajalikud eeldused veelgi kõrgemale tõusta. Maikuus sai temagi kirja oma esimese koondisemängu, aga valikusse püsima veel ei jäänud.
Juri Jevdokimov
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 12 väravat (neist 2 penaltist)
Esimese ringiga löödud kuus väravat ja Meistriliiga märtsikuu parima mängija nimetus tõstsid noore ründaja nime paljude jalgpallihuviliste huultele.
Suveks oodati Jevdokimovi siirdumist Flora-süsteemi põhiklubisse, aga ta jäi püsima Tulevikku, mille mänguskeemi sobib ta kui valatult. Tema liikuvus ja tehnika pääsevad kiirrünnakutele rajatud mängus hästi maksvusele.
Jevdokimov ei ole just kõige pikem ega võimsam, aga samas on tal erinevalt enamusest ründajatest väga hea löök. Nii mõnelgi puhul on just tema karistuslöök värava ristis mängu saatuse otsustanud.
Eelnevatel aastatel on teda kiiruse tõttu ka äärel kasutatud ning tänavugi tuli tal pärast Rauno Alliku lisandumist tihti kas äärel või tagumise ründaja kohal mängida. Sellest ka mõningane tagasiminek resultatiivsus.
Aleksandr Kulik
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja/keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 31 mängu (25 põhikoosseisus), 9 väravat, 3 kollast ja 1 punane kaart
Parimate kaitsjate valikus jõudsime Kulikut juba kirjeldada, kuid tema kaks täiesti erinevat rolli väärivad tähelepanu ka väravaküttide nimistus.
Vaadates Sillamäe klubi suurt kaitsjate hulka ning napilt kaetud kesktormaja kohta, võib vaid imestada, miks teda veel tihedamini ees ei kasutatud. Ilmselt panustati kiirema rünnaku peale, kuigi Kulik on oma kasvu kohta samuti väga liikuv.
Sajakilone mees omab piisavalt head kiirust ja tehnikat, et igale kaitsjale peavalu valmistada. Lisaks on ta muidugi väga võimas õhuvõitlustes ning kasutab oma suurt keha oskuslikult ära.
Tarmo Neemelo
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 15 mängu (12 põhikoosseisus), 8 väravat
Eelmises klubis napilt mängupraktikat saanud Neemelo naasis suvel kodumaale Belgiast, kus uus hooaeg oli alles algamas.
Sestap pole imestada, et Meistriliiga ühe hooajaga löödud väravate rekordi omanik parimate päevade taset näidata ei ole suutnud. Ent isegi suhtelises alavormis on tema vana rasv piisav, kuulumaks Eesti parima klubi põhikoosseisu ning löömaks palju väravaid.
Võimsa kuju ja võitlusliku mänguga suudab ta omale iga vastase vastu suurel hulgal võimalusi luua, kuigi suurem osa neist on jäänud realiseerimata. Tema üheks tugevaimaks küljeks on pikkade pallide omaksvõtt ning täpsete söötude jagamine ka surve all olles.
Kui Neemelo jääb Levadiasse püsima ka järgmiseks aastaks, võib temalt veel palju rohkemat oodata.
Daniil Ratnikov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Ründaja/keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 27 mängu (20 põhikoosseisus), 10 väravat ja 3 kollast kaarti
Daniil Ratnikov on tegelikult hoopis poolkaitsja, aga väravaküttide põua tõttu on ta ette nihutatud ning tänavu löönud Meistriliigas kaks korda rohkem väravaid kui kogu senise karjääri jooksul kokku. Resultatiivsus on seda muljetavaldavam, et mänguminuteid on talle jagunud vaid 19 täispika kohtumise jagu.
On selge, et kõrgeid palle see 173 sentimeetri pikkune mängija kätte saaa, aga Transi stiilis kiirete lühikeste söötudega maast mängides on tema kiirusest palju kasu. Nii ta jooksebki pikkade ja aeglaste keskkaitsjate vahel slaalomit ja leiab ikka mõne ava, kust läbi pugeda ja löögile pääseda.
Lühikesele mängijale omaselt on tal väga hea tehnika ja sellega koos korralik realiseerimsprotsent. Lisaks on tal poolkaitsest kaasas väljakunägemine, millega ka ründekaaslastele võimalusi luua.
Dmitri Skiperski
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Ründaja
Vanus: 36
Senine hooaeg: 27 mängu (21 põhikoosseisus), 8 väravat (neist 1 penaltist)
Et profikarjääriga juba mitu aastat tagasi lõpparve teinud kaitsja mahub praegu Meistriliiga kümne parima ründaja hulka, näitab ühelt poolt heade ründajate puudust. Teisest küljest on aga vanameister ise endiselt suurepärases hoos.
Meistri- ja Esiliiga juhi ametit pidav Skiperski särab jätkuvalt ka väljakul, kuigi töökohustuste tõttu ei saa ta alati koduklubi aidata. Sellegipoolest on ta üks võtmetegelasi aitamaks FC Kuressaarel suure tõenäosusega lõpuks "jo-jo" staatusest lahti saada.
Tema puhul ei saa rääkida kuigi säravast tehnikast või kiirusest, aga endise tippkaitsjana on tal müstiliselt hea kohavalik. Ta leiab vajalikul hetkel alati selle õige koha, et varbaga otsustav puude ära teha. Või siis peaga, sest pikkus ja kohavalik annavad talle ka õhus eelise.
Vjatšeslav Zahovaiko
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 21 mängu (11 põhikoosseisus), 10 väravat (neist 1 penaltist) ja 3 kollast kaarti
Vigastused ei ole Flora läbi aegade parimat väravakütti ka sel aastal hellitanud. Sisuliselt on ta kogu tänavuse hooaja mänginud kas läbi mõne tervisehäda või nendest taastudes.
See pole tal aga takistanud napi mänguajaga taas kahekohalise väravatearvuni jõudmist. Kui tervis vähegi lubab, on Zahovaiko platsil ning Flora juhtiv ründejõud. Lisaks on ta ka kaaslaste juhendamise poolest üks meeskonna liidreid.
Ta on just seda tüüpi ründaja, keda on vaja territoriaalse ülekaalu realiseerimiseks - ta suudab meeste vahel palli hoida ja läbi murda ning pääseb löögile ka surve all. Traumade tõttu on ta pooltes mängudes sekkunud vahetusest ning mõnes mõttes on see isegi kasuks tulnud, sest väsinud vastaste korral pääseb tema tehnika veelgi paremini maksvusele.
Väravaküttide tabeli kümme esimest:
24 - Vitali Gussev (Levadia)
19 - Felipe Nunes (Kalju)
17 - Nikita Andrejev (Levadia)
13 - Aleksei Naumov (S. Kalev)
12 - Juri Jevdokimov (Tulevik); Vitali Leitan (Levadia); Konstantin Nahk (Levadia); Aleksandr Tarassenkov (Trans)
11 - Alo Dupikov (Flora); Dmitri Lipartov (S. Kalev)
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad ründajad:
2008 - 1. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
2007 - 1. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
2006 - 1. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005 - 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta