Noorte mängijate valik Meistriliigas on endiselt kasin, kuid mõned värsked tähed lõid sel hooajal siiski särama. Veteranide basseinis ujub vana rasva peal piisavalt palju suuri kalu.
Eelmise aasta parimaks nooreks valitud Joonas Tamm mahub vanuse poolest ka tänavu kandidaatide sekka, aga Itaaliast naastes ei ole tema vorm kiita olnud ning viie parima sekka me teda ei loe. Valitsev vanameister Konstantin Nahk on ka seekord valikus.
Soccerneti eelistused mõlemas kategoorias vastavad täpselt tänavuse hooaja üldistele seaduspärasustele: Tulevik, Flora ja Tammeka püüavad tähti noorusliku jõuga, samas kui Levadia ja Trans loodavad pigem vanale kaardiväele.
Parimate noorte valikusse arvestame tänavu 1992. aastal ja hiljem sündinud mängumehi. Vanameistriteks loeme 1977. aastal ja varem sündinuid.
Parimad noormängijad:
Elvis Liivamägi
Klubi: Viljandi JK Tulevik
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Sünniaeg: 21.01.1992 (18)
Senine hooaeg: 26 mängu (22 põhikoosseisus) ja 3 kollast kaarti
Kahe Esiliigas veedetud hooaja järel teenis Liivamägi tänavu välja võimaluse end noorenenud Tulevikus proovile panna. Esimestes voorudes talle veel kuigi palju mänguaega ei usaldatud, aga hooaja jooksul tõusis ta kindlaks põhimeheks.
Nagu enamusele headele äärekaitsjatele kohane, on temagi mänginud algselt hoopis ääreründaja kohal. Hooaja alguses kasutas ka Marko Lelov teda kord äärel, kord kaitses ja tihti vahetusest. Praeguseks on ta kindel põhivasakkaitsja ning seda rolli täitis ta ka U-19 koondise edukal EM-valikturniiril.
Lühikesevõitu nooruk kompenseerib seda kiiruse, võitluslikkuse ja tehnilisusega. Endisele äärele omaselt armastab ta ka tihti ründesse kaasa tõusta ja teeb seda väga edukalt.
Karl-Eerik Luigend
Klubi: Viljandi JK Tulevik
Positsioon: Vasakäär
Sünniaeg: 15.01.1993 (17)
Senine hooaeg: 30 mängu (25 põhikoosseisus), 3 väravat ja 3 kollast kaarti
Noorim meie valikusse mahtunud mängija on sellest hoolimata olnud üks tänavuse hooaja säravamaid esiletõusjaid, kellest võib oodata väga head mängijat.
Oma esimesed mängud Meistriliigas sai ta kirja juba mullu verinoorena ning sel aastal on ta hooaja algusest lõpuni meeskonnas olulist rolli mänginud. Ääreründajale kohaselt on ta väga kiire ja tehniline mängija, kes tegutseb agressiivselt nii ründe- kui kaitsefaasis.
Fännide poolt Luigi'ks ristitud nooruk on ennast tõestanud ka aasta vanemate kõrval koondises mängides. Frank Bernhardt on nimetanud 1993. aastal sündinute aastakäiku Eesti tugevaimaks, aga ometi on neist hetkel vaid Luigend Meistriliiga tasemel läbi löönud.
Marko Meerits
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: Väravavaht
Sünniaeg: 26.04.1992 (18)
Senine hooaeg: 9 mängu (kõik põhikoosseisus), 10 sisselastud väravat ja 1 punane kaart
Meerits tõusis komeedina Eesti jalgpallihuviliste huviorbiidile, kui Stanislav Pedõki ebakindlus talle võimaluse ulatas ning noormees mõneks ajaks esikindad hõivas. Eriti kuulsaks on saanud tema ülipikad ja -täpsed väljalöögid, mida võiksid ka paljud maailma tippväravavahid kadestada.
Eesti tasemel ei ole sellise avanguga väravavahti mitte kunagi olnud. Samas näitas statistika, et mängulise poole pealt - situatsioonide lugemine ja kaitseliini juhendamine - on tal veel kõvasti arenguruumi. Küpsetas Pedõk, mis ta küpsetas, aga hooaja lõppedes on põhiväravavaht endiselt tema ja seda poole väiksema sisselastud väravate arvuga mängu kohta.
Siiski on selge, et U-19 koondise kindlal esinumbril jagub tohutult potentsiaali ja ka mängulugemine tuleb aastatega järele, kui ta Meistriliiga tasemel pidevat mänguaega hakkab saama. Jääb ainult loota, et teda Flora pingile kopitama ei jäeta, vaid kas või Viljandisse põhisse saadetakse.
Maksim Podholjuzin
Klubi: Tallinna FC Levadia
Positsioon: Paremkaitsja/vasakkaitsja/keskkaitsja
Sünniaeg: 13.11.1992 (17)
Senine hooaeg: 22 mängu (20 põhikoosseisus)
Eelmisel hooajal vaid 16-aastasena Levadias debüteerinud kaitsja alustas tänavust hooaega reservides, aga lõpetab juba kindla põhimehena. Lisaks on ka tema üks U-19 koondise võtmemängijaid.
Oma esimestel tuleristsetel Flora vastu põles ta kapitaalselt läbi ja võeti juba 20 mänguminuti järel platsilt ära, kuid õnneks jagus treeneritel piisavalt tarkust teda siiski veel proovida ja mida mäng edasi, seda kindlamaks poiss muutus.
Kui noorte puhul on tihti probleeme temperamendi taltsutamisega, siis tema puhul on tegu väga külmaverelise mängijaga. Duublis enamasti keskkaitsjana mänginud, kuid selle positsiooni jaoks veidi lühikene Podholjuzin näitas Meistriliigas äärekaitses kohati enarjäägerlikku tegutsemist, olles Stabiilselt kindel ja terav nii kaitses kui ka rünnakule tõustes. Levadia kaitseliini vettpidavust näitab ka fakt, et neile löödi kõige vähem väravaid.
Kaarel Torop
Klubi: Tartu JK Tammeka
Positsioon: Ründaja
Sünniaeg: 20.09.1992 (18)
Senine hooaeg: 21 mängu (10 põhikoosseisus) ja 3 väravat
Juba teist aastat Tammekas Meistriliigas praktikat saanud Torop on sel hooajal olnud küll väga tihti Tartust ära, aga kui ta on kohal, on ta ka platsil.
Vähemalt kolm korda Saksamaal end näitamas käinud noorukist on saanud Tammeka üks kuumemaid müügiartikleid ning mine tea - võib-olla ripub Tammeka kogu järgmise hooaja eelarve tema müügi peal.
Igatahes on tegemist üha areneva, väga tehnilise ja kiire ründajaga, kes võib mängida nii ees kui ka äärel. Mängijaomadustelt meenutab ta natuke noort Tarmo Kinki selle vahega, et Torop oskab juba praegu lüüa mõlema jalaga.
Eelmiste aastate parimad noormängijad:
2009 - 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008 - 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007 - 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006 - 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Parimad vanameistrid:
Marius Bezykornovas
Klubi: Narva JK Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 22.08.1976 (34)
Senine hooaeg: 32 mängu (kõik põhikoosseisus), 12 väravat (neist 4 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Endise Leedu koondislase tase on siiani enam kui piisav, et Eestis särada. Enne seda hooaega vaid erinevates koduliiga klubides mänginud veteran tõusis kiiresti üheks Meistriliiga parimaks mängujuhiks ning kaheldamatult oli ta üks Transi tähtsamaid pallureid teel pronksmedaliteni.
Bezykornovas tegutseb keskväljal enesekindlalt ja on alati leidlik nii endale kui ka teistele löögikohtade loomisel. Väikesekasvulisel veteranil on väga hea pallivaldamine ja suurepärane kauglöök, mida tõestab ka löödud väravate arv.
Kaitsetegevus ei kuulu tema tugevamate külgede sekka, aga seda enam loodavad narvalased tema peale rünnakute ehitamisel ning sellega on ta meisterlikult hakkama saanud.
Andrei Kalimullin
Klubi: Tallinna FC Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 06.10.1977 (33)
Senine hooaeg: 32 mängu (kõik põhikoosseisus), 5 kollast ja 1 punane kaart
Kalimullin kvalifitseerus esmakordselt meie vanameistrite kategooriasse, aga ei näita absoluutselt mingisuguseid väsimuse märke. Juba ligi kümme aastat Levadia raudkindel põhimees olnud kaitsja jätkab robotliku järjepidevusega ning tegi sel aastal kaasa kõik mänguminutid, mida kaardid ei keelanud. Ühtlasi tõusis ta peetud mängude poolest (praeguseks 340) Meistriliiga läbi aegade esikümnesse.
Stabiilsus ja usaldusväärsus on märksõnad, mis Levadia kaitsetuge kõige paremini iseloomustavad. 11 aastat tippklubi põhitegijate seas püsida muudmoodi ei saakski, kuigi samal ajal on veidi kahju, et ta kunagi end piiri taga proovile panna ei ole saanud.
Suured kogemused, hea kohavalik ning piisaval tasemel peamäng ja kiirus lubavad tal oma koha alati välja mängida. Eelmisel hooajal kokku sulandunud Levadia kaitsepaar jätkas sel aastal tuntud headuses ning kui mäng kuskilt kärises, siis kindlasti mitte nende pealt.
Stanislav Kitto
Klubi: Narva JK Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 30.11.1972 (37)
Senine hooaeg: 29 mängu (kõik põhikoosseisus) ja 2 kollast kaarti
Narva igiliikur tunneb end Eesti liigavutis kui kala vees. Kitto jõudis tänavu läbi aegade teise mängijana 400 mänguni Meistriliigas ning jääb Maksim Gruznovi rekordist vaid 5 kohtumise kaugusele.
Ta tunneb mängu läbi ja lõhki ning kompenseerib kiiruse puudujäägi oma kindla ja rahuliku tegutsemise ning kadumatu tehnikaga. Lisaks juhendab ta väga hästi kaaslasi ning on tõeline kapten nii väljakul kui ka väljaspool seda.
Varasematel aastatel ka keskpoolkaitses mänginud veteran on muutunud omamoodi Transi ikooniks. Kui üldiselt on Narva meeskonna koosseis päris palju muutunud, siis Kitto püsib paigal kui raudnael ning oli ka oma 17. hooajal klubis üks tähtsamaid lülisid. Peale piirilinna on ta pallinud vaid ühe aasta TVMK-s ning mõned Lätis ja Ukrainas.
Konstantin Nahk
Klubi: Tallinna FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 10.02.1975 (35)
Senine hooaeg: 27 mängu (kõik põhikoosseisus), 12 väravat (neist 6 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Meistriliiga mängude poolest (395) läbi aegade kolmandal ja väravate poolest (139) kuuendal kohal olev Nahk jätkab endiselt Levadia kaptenina ning ründemängu peadirigendina.
Aastad ja vigastused on pärssinud keskväljamaestro kiirust ja vastupidavust, kuid filigraanne söödutehnika ja väljakunägemine ei kao kuhugi. Rääkimata tema endiselt hiilgavatest standardolukordadest, mille järgi nimetati teda omal ajal Soomes mängides koguni "Eesti Beckhamiks".
Tänavused väravad ongi sündinud enamjaolt standarditest ning koguni pooled neist penaltipunktilt, kuid ikka ja jälle tabab ta just kõige tähtsamatel hetkedel otseste konkurentide vastu. Kahest väravast Flora vastu seekord siiski ei piisanud.
Sergei Terehhov
Klubi: Nõmme JK Kalju
Positsioon: Vasakäär/keskpoolkaitsja/paremkaitsja/vasakkaitsja
Sünniaeg: 18.04.1975 (35)
Senine hooaeg: 32 mängu (kõik põhikoosseisus), 2 väravat ja 5 kollast kaarti
Terehhov on Kaljus jätkuvalt üks raudkindlamaid põhimehi, mängides nädalast nädalasse alati põhikoosseisus. Ning mis nõmmekate koosseisuprobleemide juures eriti tähtis - ta on tõeline universaal, kes mängib oma koha välja nii erinevatel positsioonidel poolkaitses kui ka äärekaitses.
Vaatamata vanusele on ta endiselt üks kiiremaid mehi platsil ning samuti kompromissitu võitleja, mille järgi tunneme teda juba viisteist aastat.
Pika ja värvika karjääri jooksul nii Norras, Soomes kui ka Venemaal kogemusi omandanud poolkaitsja annab noortele eeskuju ning mõtleb ka treeneritööle. Kahju on vaid sellest, et ilmselt jääbki tal koondises sajandast kohtumisest ja seega ka teenitud lahkumismängust puudu ainult kuus mängu.
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2009 - 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008 - 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007 - 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta