Kui läinud kahel hooajal valitses meistriliigas korralik noortepõud, siis sel aastal on pead tõstnud mitmed 1996. aasta noored ning üks suur talent on sündinud koguni 1997. aastal.
Mäletatavasti jäi tunamullu noormängijate valik nii kesiseks, et Soccernet.ee ülevaade pidigi piirduma viie asemel vaid kolme nimega. Väga rõõmsad polnud seisud ka eelmine aasta, aga tänavu on koguni neli noort viiest oma meeskonnas kandmas põhiraskust ja viies mees mängib lihtsalt liiga tugevate kaaslastega samal positsioonil, kuid on juba eurokogemusega.
Vanameistritegi seas puhuvad uued tuuled - kui tavaliselt on seal uusi nimesid vähe, siis sedapuhku on vaid üks nimi selline, mis on seal ka varasemalt figureerinud.
Kõige tublimad on jätkuvalt olnud Infoneti mehed, kui eelmisel aastal oli neid koguni viis, siis tänavu on neid kolm, aga kaks meest jäid napilt ukse taha.
Parimate noorte valikusse kuuluvad sel aastal 1996. aastal ja hiljem sündinud mängijad, vanameistrite alla liigituvad 1981. aastal ja varem sündinud mängumehed.
Parimad noormängijad (tähestikulises järjekorras):
Matvei Igonen
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Väravavaht
Sünniaeg: 02.10.1996 (18)
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 34 (3 penaltist); 1; 1.
Imelik on teda enam noormängijaks pidada, sest mees mängib juba kolmandat aastat Infoneti väravasuul ja teist aastat meistriliigas. Aga tegelikult on ta kõigest 18-aastane, samas kui teha selliseid tõrjeid nagu tema, siis vanus suurt rolli ei mängi.
Uues valiktsüklis ei ole enam U-21 koondise väravasuul ees Marko Meeritsat ning võib arvata, et kuu aja eest 18-aastaseks saanud Igonen on üks suurimaid soosikuid tema kohale.
Kui juba koondiste peale jutt läks, siis ei pruugi enam kaua minna, kuni mees ka A-koondises esimese(d) mängu(d) kirja saab ja ehk vanemate kolleegide lõpetamise korral sinna ka pikemaks ajaks kanda kinnitab.
Svjatoslav Jakovlev
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Sünniaeg: 24.04.1996 (18)
Senine hooaeg:
14 mängu (14 põhis); 4 (0 penaltist); 3; 0.
Levadia ja Jõhvi Lokomotivi kaudu Narva Transi jõudnud Jakovlev domineeris U-17 klassi koos Frank Liivakuga. Napoli noortemeeskonnas palliv Liivak on A-koondises oma debüüdi kirja saanud, aga Jakovlevgi ei ole papist poiss ja paneb hästi noortekoondistes.
Väljakul väga liikuva ning hea tehnikaga silma paistnud noormees mängib enamasti äärel, aga teda võib kasutada ka number kümne koha peal. Küllaltki õnnetus Transis tegi ta ka korralikult skoori, lõi värava pea igas kolmandas mängus.
Suhtumine on tal igatahes korras ning nii edasi mängides võib see mängumees järgnevatel aastatel juba mõnes tegijamas kategoorias nomineeritud saada.
Henrik Pürg
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 03.06.1996 (18)
Senine hooaeg:
9 mängu (7 põhis); 1 (0 penaltist); 1; 0.
Juulikuus visati Pürg ikka väga-väga sügavale vette. Mees tegi mõne päeva jooksul debüüdi nii meistriliigas kui ka Euroopa liigas Kalju jaoks kõige tähtsamates mängudes. Aga ta ujus välja ja vägagi edukalt.
Peatreener Igor Prins on tuntud seepoolest, et usaldab vanu ja ennast tõestanud tegijaid, noortel on löögile pääseda raskem. See just näitabki, et Pürg on eriti kõva mees, sest alates sellest ajast on ta Premium Liiga väljakutel olnud küllaltki sage külaline.
Kaljus end tõestanud kaitsehiidude kõrval ei ole lihtne löögile pääseda, aga Pürg on seda suutnud ja seda ei saa märkimata jätta.
Artjom Škinjov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Ründaja
Sünniaeg: 30.01.1996 (18)
Senine hooaeg:
33 mängu (26 põhis); 5 (0 penaltist); 0; 0.
Sarnaselt Jakovlevile pallib temagi Transis, kus ta peab mõneti "tänama" narvakate ründajateosakonna kehva mehitatust. Kui Aleksandr Jelisejenok lahkus, siis hakkas just tema tipuründaja positsiooni täitma ja täitsa edukalt.
Škinjov oli küll hooaja jooksul hädas seljavigastusega, kuid sai sellest lõpuks üle. Aasta lõpp oli tal juba päris lubav ning järgmisel hooajal ootaks kindlasti juba konkreetsemat läbimurret.
Siiski lõid just tema koos Jakovleviga Transi väravatest tervelt veerandi. Selles osakonnas ja tervikuna võib Škinjov oma hooajaga kindlasti rahule jääda.
Rasmus Tauts
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ääremängija
Sünniaeg: 07.01.1997 (17)
Senine hooaeg:
27 mängu (22 põhis); 1 (0 penaltist); 4; 1.
Tauts tegi debüüdi meistriliigas juba eelmisel hooajal, kuid seoses Tammeka probleemide ning meeskonna ridade õhenemisega võis sel aastal temalt suuri tegusid loota.
Peatreener Indrek Koser ongi teda aktiivselt kasutanud ja Tauts pole ootusi petnud - äärel mängides tekitab ta oma võitluslikkuse, kiiruse ja tehnikaga alumise poole meeskondadele paksu peavalu.
Tiitlit jahtivate klubide kaitsjad saavad tema taltsutamisega veel seni hakkama, aga kui tartlane enda füüsise poole vanuse kasvades tugevamaks saab, siis võib see püss kõvasti paukuda.
Eelmiste aastate parimad noormängijad:
2013: 1. Matvei Igonen 2. Rauno Sappinen 3. Mihkel Ainsalu
2012: 1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011: 1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
2010: 1. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop
2009: 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008: 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007: 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Parimad vanameistrid (tähestikulises järjekorras):
Andrei Kalimullin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 06.10.1977 (37)
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhis); 1 (0 penaltist); 2; 0.
Eelmisel hooajal parima vanameistri tiitli võitnud 37-aastane Kalimullin jätkas ja jätkab oma teisel Infoneti hooajal tuntud headuses.
Keskkaitsja kohta mõneti lühikest kasvu olev Kalimullin saab tänu kiirusele hästi vastu suurtele ja kohmakamatele ründajatele, kuid samal ajal on ta ka väga võimas.
Infoneti hea hooaja puhul võib teda kindlasti üheks "peasüüdlaseks" pidada - kogemustega on ta mitmeid noori kaaslasi sammukese võrra edasi aidanud ning vabalt võime teda näha siin kategoorias ka järgmisel aastal.
Liivo Leetma
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 20.01.1977 (37)
Senine hooaeg:
23 mängu (22 põhis); 0 (0 penaltist); 0; 0.
Tegu on siin kategoorias kindlasti suurima üllatusmehega. Tundus juba, et mees hakkab treeneriks, aga siis tuli veel tagasi. Kui ta kevadel ühe mängu Tammeka vastu tegi, siis oli see väga suure kella juures, aga tuli oma 20 tükki veel ning nüüd enam ei kujutagi Kesk-Eesti klubi temata ette.
Poolkaitsja on end Paides ootamatult keskkaitsja positsioonilt avastanud. Võiks isegi öelda, et ta on end lühikese ajaga Linnameeskonna põhikeskkaitsjaks mänginud.
Keha ei tohiks tal kohe kuidagi sellele positsioonile vastata, aga oma kogemuse ja mängutarkusega rehabiliteerib ta kasvu ja mitte kõige parema kiiruse. Värvi tõi ta igatahes koduliigale kõvasti juurde.
Deniss Malov
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Paremkaitsja
Sünniaeg: 08.06.1980 (34)
Senine hooaeg:
25 mängu (22 põhis); 4 (1 penaltist); 2; 0.
Hooaega alustas Infonetil paremkaitses Aleksander Semahhin ning Malov oli kaitsva poolkaitsja rollis - peagi aga rollid vahetati ja just siis näitas 34-aastane Malov oma tõelist palet.
Vasakul pool on Infonetil Trevor Elhi, kes tõuseb küll rohkem, aga Malovi panust ei saa kindlasti alahinnata ka ründefaasis. Stabiilsuse ja kindluse tõttu saab talle alati kindel olla.
Vaatamata vanusele on tal endiselt säilinud kiirus ja omal äärel ei jää seetõttu kellegi vastu hätta. Kuna vanasti mängis ta kõrgemal, siis on tal ka korralik väravavaist, mida näitavad neli löödud väravat.
Felipe Nunes
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Sünniaeg: 02.03.1981 (33)
Senine hooaeg:
12 mängu (8 põhis); 9 (0 penaltist); 1; 0.
Mõne aasta eestki siin Kaljus käinud Nunes on tagasi. Tal ei läinud kaua, et end korralikult taas näidata, kui juba mõne nädala pärast suutis ta viimastel minutitel oma koduklubi eest Sillamäe Kalevi vastu võiduvärava lüüa.
Alati atraktiivne mängumees tuli tagasi Eestisse suhteliselt olematu vormiga, aga on end korralikult üles töötanud ja on näha, et aja jooksul on ta muutunud. Mängijatarkust on selgelt juurde tulnud ning suudab nüüd ka kaaslastele paremaid võimalusi luua.
Küll on natuke Nunes ära kadunud suurtes mängudes, aga 12 mänguga üheksa väravat lüüa on ikkagi väga kõva sõna. Suurim trump on tal kiiruslik tehnika, sest ta ei vaja värava löömiseks head läbisöötu, vaid suudab vastastele ka ise ära teha.
Taavi Rähn
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 16.05.1981 (33)
Senine hooaeg:
32 mängu (31 põhis); 4 (0 penaltist); 5; 0.
Mees oma tuntud headuses. Aastaid koondises ja välismaal mänginud mehena toob ta Florale kõvasti kogemusi juurde ning just tema on üks põhjuseid, miks Flora praegu teisel positsioonil asub ja tiitli eest võitleb.
Koos sellel aastal koondiseukse jalaga lahti löönud Metsaga on tegu väga võimsa keskkaitsepaariga, kes vastaste ründajatele väga palju sõnaõigust ei jäta. Kiirus pole mehel enam küll see, aga õhus on tegu endiselt erakordselt võimsa mehega.
Eriti suur hirm on ta Narva Transile. Kokku on mees löönud sel aastal neli väravat, aga koguni kolm on neist läinud piirilinna meeste võrku.
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2013: 1. Andrei Kalimullin 2. Konstantin Nahk 3. Stanislav Kitto
2012: 1. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
2011: 1. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
2010: 1. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
2009: 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007: 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta