Meistriliiga parimate valimisel paistab sel hooajal kõige tihedam konkurents olevat poolkaitses, kus kaitseb Soccerneti külastajate lemmiku tiitlit Flora keskväljamootor Valeri Minkenen.
Kui Minkenen kuulub kindlalt meie valikusse ka tänavu, siis eelmise aasta hääletusel talle järgnenud Siim Luts ja Konstantin Nahk seekord kümnenimelisse eelnimekirja ei mahtunud. See muidugi ei tähenda, et Sina ei võiks hooaja lõppedes avaneval hääletusel nende või mõne teise puuduja poolt hääletada.
Poolkaitsjate valikus on palju uustulnukaid. Osad neist päris uued tähed, osad sel aastal rünnakult või kaitsest äärele liikunud mängijad. Nende seas ka Taijo Teniste, kes on ainsa mängijana valitud Soccerneti külastajate poolt Meistriliiga sümboolsesse koosseisu eelneval kolmel aastal järjest, kuigi seda vasakkaitsjana.
Meistriliiga parimad poolkaitsjad 2011:
Marius Bezykornovas
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja/tagumine ründaja
Vanus: 35
Senine hooaeg: 31 mängu (30 põhikoosseisus), 13 väravat (neist 2 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Transist käib igal aastal läbi ohtralt leegionäre, kellest püsima jäävad aga vaid üksikud. Kas või juba see on märk Leedu keskväljamootori olulisusest Narva meeskonnale.
Bezykornovase panust ei saa alahinnata Aleksandrs Cekulajevsi väravarekordi püstitamise juures. Endise Leedu koondislase briljantsetel söötudel on olemas korralik realiseerija ja nende koostöö sujub ideaalselt.
Äärmiselt loov, kuid mitte eriti kaitsetööd rügav keskpoolik mängis sel hooajal kohati isegi teise ründaja kohal või rollis, mida oleme tundma õppinud Konstantin Vassiljevilt Eesti koondises. Löödud väravate arv näitab, et ka tal endal on realiseerimisega kõik parimas korras.
Jüri Jevdokimov
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakäär/ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 32 mängu (29 põhikoosseisus), 15 väravat (neist 4 penaltist) ja 3 kollast kaarti
Eelmisel hooajal läbimurde teinud ja Meistriliiga paremuselt teiseks ründajaks valitud Jevdokimov alustas ka tänavu edurivis, aga peagi vahetas ta Kristen Viikmäega kohad ja jäi vasakule äärele püsima.
Hakkama saab ta ka tsenderdustega, kuid tema trumbiks on keskele murdmine. Äärel paneb ta oma kiiruse ja tehnika hästi maksma ning ründajainstiktid ei ole kuhugi kadunud. Hooaja lõpuks on taas kogunenud paras ports väravaid.
Suvel käis mees testimisel Valgevenes, aga tugevale Minski Dinamole tema tase veel ei vastanud. Aasta lõpuks sai lõpuks lahenduse tüli noortekoondiste peatreeneriga, kui ta sai algkoosseisus väljakule U-23 koondise eest.
Oliver Konsa
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Paremäär
Vanus: 26
Senine hooaeg: 26 mängu (19 põhikoosseisus), 3 väravat
Konsa mahtus meie valikusse viimati alles 2007. aastal ründajana. Oma esimesel täispikal Kalju hooajal leidis ta uuesti korraliku hoo, kuigi tagasi koondisekandidaatide sekka pole see teda veel aidanud.
Floras äärele nihutatult paistis see positsioon talle mitte sobivat, aga nüüd on ta hakanud end seal palju mugavamalt tundma ja õppinud äärt paremini ära kasutama.
Vigastuse järel tõusis ta üsna kiiresti vormi ja kindlustas endale koha algkoosseisus. Seegi näitab klassi, sest Kalju treener Igor Prins kokkumänginud koosseisu naljalt ei muuda.
Nikolai Mašitšev
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakäär/paremäär
Vanus: 22
Senine hooaeg: 17 mängu (16 põhikoosseisus), 7 väravat ja 3 kollast kaarti
Hooaja eel Leetu lahkunud, kuid suvel ootamatult tagasi tulnud Mašitšev andis Flora mängule juurde tunduvalt rohkem kui nimekatest klubidest saabunud Norra leegionärid.
Mašitševil oli tähtis roll Flora mõõnast väljumisel, kui ta lõi järjestikustes mängudes väravaid ja aitas meeskonna tagasi ree peale. Ta ei vajanud aega sulandumiseks, sest võistkond ja taktika olid tuttavad juba eelmisest aastast ja selle hooaja ettevalmistusestki.
Tallinnast sirgunud Venemaa kodakondne on sirgunud paari aastaga lootustandvast noorest tõsiseks tegijaks ning Leedu kõrgliiga ei tohiks jääda tema laeks. Ta on kiire ja tehniline äär, kes võitleb alati olukorrad lõpuni ja võtab otsustavatel hetkedel tihti mängu ka enda peale.
Valeri Minkenen
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 30 mängu (29 põhikoosseisus), 6 väravat (neist 3 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Eelmisel aastal tulnud, näinud ja võitnud soomlane on jätkuvalt Flora keskvälja hing, aga varastes kahekümnendates mängijalt oodanuks sammu edasi. Ei saa küll öelda, et ta oleks astunud tagasi, aga sama särav see hooaeg olnud ei ole.
Oma keskmise taseme mängis ta siiski välja. Sel hooajal oli ta ehk isegi rohkem lõhkuvas kui loovas rollis, aga hakkama saab mõlemaga korralikult.
Minkenen on teada-tuntud standardolukordade spets ning ühe ilusa karistuslöögi keerutas ta suvel ka Kalju väravasse. Hea väljakunägemine ja nurgalöögid väljenduvad mitmetes resultatiivsetes söötudes.
Sergei Mošnikov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja/paremäär/tagumine ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 28 mängu (23 põhikoosseisus), 6 väravat ja 7 kollast kaarti
Mošnikov on koos Zakaria Beglarišviliga Flora loovamaimad mängumehed, aga grusiiniga võrreldes on tema kasutegur oluliselt suurem. Ta pakub mängujuhina alati ootamatuid lahendusi ning on aastatega saavutamas ka stabiilsust.
Kui kaks tehnikakunni koos väljakule lastakse, panevad nad võimsa vurri pöörlema, mängides pahatihti ka olukorrad üle. Mošnikov on siiski konkreetsem ning leiab hästi otsustavaid sööte meeskonnakaaslastele, olles samal ajal ka ise võimeline pea igast positsioonist palli väravasse toimetama.
Juba pikemat aega on temalt oodatud suuremat läbimurret (esmakordselt mahtus ta meie valikusse juba 2007. aastal) ning kuigi areng pole olnud tormiline, on ta siiski mehistunud ja püsib koondisekandidaatide piirimail.
Albert Taar
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja/tagumine ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 23 mängu (13 põhikoosseisus), 1 värav ja 4 kollast kaarti
Taar alustas hooaega selge varumehena, aga tõusis aja jooksul Levadia vananeva keskvälja säravaimaks lüliks ja andis lootust, et Floras saavutamata jäänud läbimurre ei jää siiski sündimata.
Sillamäelt pärit keskpoolik lisas Levadia keskväljale nappima kippunud agressiivsust ja näljasust. Tehnikale ja loovusele lisaks on ta ka väga liikuv ja kiire ning võib mängida ka nii äärel kui ründajana.
Kindlasti on tegemist mehega, kellelt võiks oodata järgmistel hooaegadel Levadia liidrirolli ülevõtmist.
Aleksandr Tarassenkov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 31
Senine hooaeg: 28 mängu (23 põhikoosseisus), 3 väravat ja 3 kollast kaarti
Tarassenkov kuulub juba aastaid stabiilselt Meistriliiga parimate vasakäärte sekka, mängigu ta hetkel siis Narvas või Sillamäel. Tänavust hooaega alustas ta Sillamäel ja kui seal suurpuhastus korraldati, korjas Narva klubi ta jälle kiiresti üles.
Terava ja tehnilise ääreründajana sobib talle eriti hästi ründav meeskond ning Transis tunneb ta end kui kala vees. Ise pole ta sel hooajal küll väga palju väravaid löönud, kuid selle jaoks on teadagi üks teine mees.
Tarassenkovi ja Aleksandr Kuliku naasmine piirilinna andis meeskonnale positiivse tõuke ja lisakäigud, mille kaasabil tehti üle ootuste tugev hooaja lõpp.
Taijo Teniste
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakäär/vasakkaitsja/paremäär
Vanus: 23
Senine hooaeg: 23 mängu (22 põhikoosseisus), 4 väravat ja 1 kollane kaart
Aastaid oleme nendes kokkuvõtetes rääkinud, et arengu jätkamiseks oleks Tenistel aeg piiri taha suunduda. Sel hooajal õnnestus tal juba Levadias lisakäik sisse lülitada ning lõpuks terendaski marjamaa Norra kõgliiga näol.
Tõsi, esialgu laenulepinguga hooaja lõpuni, aga loodetavasti tal järgmisel aastal enam Eesti Meistriliiga sümboolsesse koosseisu asja ei ole. Eelneval kolmel hooajal on ta sinna kuulunud kaitsjana ning tänavu valitakse ta tõenäoliselt ääreründesse.
Levadia hambutu mängu juures oli hooaja alguses just Teniste see võti, kelle kaitsest äärele liigutamisega ründetegevusse teravust leiti. Tema kvaliteeti ja töövõimet nii kaitse- kui ründefaasis oleme näinud juba ka Eesti koondises, kus talle järjest suuremat rolli usaldatakse.
Hidetoshi Wakui
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja/vasakäär
Vanus: 28
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 6 väravat, 2 kollast ja 1 punane kaart
Kuuldused "Toshi" säravast mängust levisid juba hooajaeelsete treeningmängude ajal ning Meistriliiga avakohtumist jälgima tulnud publik ei pidanud tema tasemes grammi võrragi pettuma.
Jaapanlane tegutseb väljakul ühteaegu efektselt ja efektiivselt, paistes silma suurepärase tehnika ja pallikäsitlusega. Lisaks on ta väga võitluslik ja hea kohavalikuga, jäämata hätta isegi õhuvõitlustes. Ta jõuab tihti esimesena lahtiste pallideni ja on kiire löögiga.
Plahvatusliku kiirusega on tema naturaalne koht ilmselt vasak äär, aga hooaja jooksul tõusis ta Kaljule asendamatuks just keskväljal. Kui partner Puri on pigem lõhkuva iseloomuga, siis Wakui on toonud keskele selle loovuse, mis kajastub ka ründajate edus.
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2010: 1. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
2009: 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008: 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007: 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta