MM 2023 | Et tähesära ei unustaks oma kohta - suur ülevaade juba silma paistnud ässadest
Naiste MM on käima läinud ning andnud mitmetele koondistele võimaluse särada. On tandritele jõudnud mõlemad võõrustajad, ent stardipakkudele on teiste seas astumas ka Inglismaa ja Jaapan. Kellel hoida pilku peal siis, kui lemmikut veel pole?
- Infantino sirutab abikätt küll aina kaugemale, aga on ju teada, et savijalad ei kanna
- Püüa-püüa, aga 24 aastat kehtinud numbrit (veel) kätte ei saa
Soccernet.ee naiste MM-tähtede nimekirja mahub kokku 20 pallurit, kellest esimesed kümme on juba korraliku kogemustepagasiga ning nii on suured lavad juba varasemast tuttavaks saanud. Loetelust leiab nii Austraalia kui Uus-Meremaa, aga ka Iirimaa ja Saksamaa tugitalasid. On olemas nii mitmekülgselt särav puurivaht kui ülimalt ohtlik ründeliin - kokku on saanud päris mõnus kompott!
Lucy Bronze (Inglismaa, kaitsja)
31-aastane Lucy Bronze on inglannade tõeline tugitala, eriti ka siis, kui tagaliinist on puudu kapten Leah Williamson. Kogenud paremkaitsja on koondise rindel rüganud 105 matši jagu, nende hulgas ka vastasseisud eelmise aasta EM-il, mis tõi Inglismaale aegade esimese suurturniiri tiitli. On huvitav mõelda, milline CV vaataks vastu siis, kui Bronze oleks vastu võtnud kutse esindada hoopis Portugali (sest naise isapoolsed juured ulatuvad just sinna). Näiteks ootab Bronze'i ees ju aegade kolmas MM, Portugal esineb suurel tandril esimest korda.
EM-tiitlile lisaks on paremkaitsja tulnud ka neljakordseks Meistrite liiga tšempioniks, sealjuures nii Lyoni kui FC Barcelona ridades. Inglismaa kogenuim lüli, kes on võimeline mängima ka poolkaitses, mõistab modernset vutti hiilgavalt: peale selle, et Bronze armastab jõulisi duelle ning on võimeline läbima kilomeetreid kilomeetrite järel, on ta oma kasulikkust tõestanud ka ründefaasis. Nii on ta nimele kogunenud ka 12 koondiseväravat. Mine tea, kas Bronze peab ka sellel rindel rinna kummi ajama ja julgelt ette astuma: ei õnnestunud Inglismaal ju mitte üheski ettevalmistusmatšis (Austraalia, Portugali ja Kanada vastu) väravani jõuda.
Debinha (Brasiilia, ründaja)
31-aastane Debinha on ülimalt mitmekülgne pallur, mistõttu on ta Brasiilia ründemängu üks tähtsamaid lülisid. On vaja väravat? Saab, võta kohe 58 tükki! On vaja trikke ja teha ka rahvale? Küsi vaid, kõike saab! Ja asi pole vaid sellises tüüpilises Brasiilia lustis, Debinha hammustab kenasti läbi, millal tuleb tiimikaaslastega söötu mängida ja millal tasub pallimaialt liini taha söösta.
Debinha on klubikarjääri viimasel ajal nautinud Ameerikas. Eelmisel hooajal lõi ta North Carolina Courage'i eest 12 väravat, jäädes kolmega alla USA ründestaarile Alex Morganile. Ka koondiserindel pole ta suurim väravakütt - on ju eespool legend Marta oma 115 väravaga ja kogenum Cristiane 96 tabamusega - kuid just Debinha peaks panema Brasiilia mootori tõeliselt käima. Ja ehk ka nii, et suudetakse mängida end teist korda ajaloos MM-finaali.
This footwork from Debinha. 😮💨#FIFAWWC pic.twitter.com/FUQmRcp572 — FIFA Women's World Cup (@FIFAWWC) May 19, 2023
Merle Frohms (Saksamaa, väravavaht)
Üldiselt on Saksamaal väravavahtidega alati hästi olnud, olgu tegemist naiste või meeste koondisega. Nii on sõidetud korralike kindanaistega ka Okeaaniasse - on ju Martina Voss-Tecklenburgil valida Merle Frohmsi ja Ann-Katrin Bergeri vahel. Sagedasemaks postide vahel käijaks on mullusel EM-ilgi möllanud 28-aastane Frohms, kes jätkas head hoogu ka lõppenud hooajal. Tänu sellele purjetas Wolfsburg välja Meistrite liiga finaali, kuid Barcelona vastu 2:0 edu hoidmine ei õnnestunud, tasuks vaid hõbemedalid.
Frohmsi peetakse üheks Euroopa parimaks kindanaiseks, vaatamata sellele, et tegemist pole just kõige pikema mängijaga. Seevastu on ta nobe ning väravavahi kohta päris tehniline - niisiis pole ime, kui Frohms ametivenna Manuel Neueri jälgedes kohtumise jooksul mõne triki teeb või vähe uljama iseloomuga passi üritab. Kõike seda arvestades on päris jabur mõelda, et Frohmsi sõnul on tal praktiliselt olematu suunataju. Aga Saksamaa koondises peaks asi niikuinii lihtne olema: kurss olgu kullal!
Yui Hasegawa (Jaapan, poolkaitsja)
Üks on kindel: 26-aastane Yui Hasegawa mängib, aga kas keskvälja sügavuses või ründavamal positsioonil? Juba see näitab ära, et West Ham Unitedis pallimise järel mullu suvel Manchester City valinud poolkaitsja koht on kindlasti väljakul. On ju ka tegemist Jaapani koondise kogenuima keskvälja lüliga, keda ootab ees teine MM.
Sealjuures lasub liidrirolli kandva Hasegawa õlgadel üüratu raskus, sest 2011. aastal meistriks tulnud ning neli aastat hiljem hõbedal lõpetanud Jaapan ei jõudnud eelmisel korral 16 parema seast kaugemale. Noorelt generatsioonilt oodatakse uut tõusu, mille keskmes on maagilise jalaga Hasegawa. Jaapani poolkaitsja tugevuste sekka kuulub nii mänguline distsipliin kui hiilgav mängulugemine, mis teeb temast asendamatu jõu just pallita olukordades. Kui pall on Hasegawal jalas, tasub oodata liineläbistavaid passe. Ent kui läheb tikitakatamiseks, jagub City keskväljamaestrot sinnagi.
Thank you for your support 💙💜
応援ありがとうございました😊
いってきます🇳🇿✨ pic.twitter.com/nBRyaFy5QC — Yui Hasegawa/長谷川唯 (@maybe10_) July 15, 2023
Sam Kerr (Austraalia, ründaja)
"Kui MM oleks Hollywoodis linastuv film, mängiks Sam Kerr peaosa!" 29-aastane Austraalia koondise kapten ning kodumaa läbi aegade suurim väravakütt (nii naiste kui meeste arvestuses) on turniiri üks nägudest. 2020. aastast Londoni Chelsea särki kandnud ründaja naudib suuri areene: sai temast ju eelmisel MM-il esimene austraallane, kellel õnnestus kübaratrikk lüüa (pluss värav lisaks). Ka koduklubis pole neljakordne Inglismaa meister seni tagasihoidlikuks jäänud, vaid noppinud kahel hooajal liiga suurima skooriässa tiitli.
Usaldusväärse töölooma Kerri juhtimisel loodetaksegi näha Austraaliat kodumaal vähemalt medalikohale jõudmas, varasemaks piiriks on jäänud veerandfinaalid. Koondises 63 väravat löönud ründaja paistab silma hiilgava esimese puute, surematu väravainstinktiga ning kadestusväärse platsinägemisega, mis teeb temast ka ideaalse söödujagaja. Kompoti muudavad täiuslikuks plahvatuslikkus ja võimsus õhus - on Kerri aeg särada! Kui saaks vaid sellest vigastusest jagu ...
Australia forward Sam Kerr is experiencing something that very few athletes get in a career: She’s playing in football’s biggest tournament on home turf. And when she knocks one into the back of the net, you could say the whole world flips.
@samkerr1 🔄#JustDoIt #NikeFootball pic.twitter.com/WKXwkwpjXW — Nike Football (@nikefootball) July 17, 2023
Katie McCabe (Iirimaa, kaitsja)
Kuna Iirimaa on MM-il esimest korda, siis on vaja kedagi, kes hoogsalt vikatiga vehiks ja sellega kaaslastele õige tee ette näitaks. Kusjuures, 27-aastane vasakkaitsja (või vasakäär) ongi natuke selline vikatine - meeldib talle ju igasugustesse kontaktidesse minna kas kere või jalad ees, olenemata, mis vastasest või pallist saada võib. McCabe on tõeline liider ja võistkonnamängija, kes on 2019. aastal ametisse nimetatud Vera Pauw' ametiajal teinud kaasa kõikides kohtumistes peale ühe.
Lõppenud hooajal Londoni Arsenali aasta parimaks mängijaks nimetatud McCabe on võimeline enda kanda võtma kogu vasakääre. Nii on tal töökindel mootor, aga ka oivaline tsenderdus- ja löögijalg. Ehk kui Iirimaa on ligi nelja aastaga löönud 49 väravat, siis 11 on sündinud otse McCabe'i kerest, sama palju aga tema söödust.
Aga on McCabe milleski kehv ka? Kiire vastus: ei. Iirimaa kapteni töökus ja sihikindlus on teinud temast nii kaitse- kui ründeomadusi arvestades üsnagi täiusliku mängija. Omaette küsimus on see, kuidas klapib see kõik suurturniiride mõistes ülirohelise Iirimaa plaanidega.
Alexia Putellas (Hispaania, poolkaitsja)
2021. ja 2022. aastal nii Ballon d'Ori kui FIFA parima mängija tiitlid võitnud 29-aastane Alexia Putellas on ilmselgelt maailma tippude tipp. Ent kas ka praegusel hetkel? Napilt enne mullu toimunud EM-i põlve ristatsidet vigastanud hispaanlanna jättis vahele nii suurturniiri kui põhimõtteliselt terve järgnenud hooaja. Nii jõudis ta tagasi väljakutele alles aprilli lõpus, minuteid FC Barcelonas kogunes pisut üle saja. Pea sama palju mänguaega lisandus koondisega peetud kahes sõprusmatšis.
Vaatamata pikale vigastuspausile ning viimasel aastal pea olematule mängupraktikale, on Putellas Hispaania mängu süda ja hing. Olgu mänguajaks kasvõi 15 minutit - usutavasti polegi ründava suunitlusega poolkaitsja veel üheksakümneks valmis. Ent Putellas on piisavalt tark niiditõmbaja ja liider, et teinekord võib piisata vaid mõnest õnnestunud episoodist. Ja kuna EM võeti Putellaselt napilt käest, on ta Austraalias ja Uus-Meremaal kindlasti-kindlasti sada korda isukam, kaotatu tuleb ju tagasi teha!
Alexia Putellas' 26th title with Barcelona Femeni 🐐 pic.twitter.com/pMTljb4Bnw — GOAL (@goal) June 3, 2023
Wendie Renard (Prantsusmaa, kaitsja)
Wendie Renard on selline mängija, keda on säärastest nimekirjadest praktiliselt võimatu välja jätta. MM-i avapäeval 33-aastaseks saanud prantslanna kehastab ideaalset keskkaitsjat - ta on pea 1,90 meetrit pikk, kuid pole sealjuures puine ega kohmakas. Ning ka jalg pole niisama käimiseks all: kapten Renardi söödutäpsus jääb 90% kanti, keskmine pass vihiseb enam kui 22 meetri kaugusele.
Kuigi oma karjääri jooksul vaid Lyoni särki kandnud Renard on kaheksa Meistrite liiga, 16 Prantsusmaa meistritiitli ja üheksa kohaliku karika omanik, siis koondiserindel pole kulda-karda tulnud. Mullusel EM-il langeti poolfinaalis napilt, eelmisel MM-il jõuti kaheksa parema sekka, kus saadi 1:2 lüüa hiljem karika tõstnud USA-lt.
Kuna Prantsusmaa koondis elas mõnda aega endise peatreeneri Corinne Diacre'i hirmuvalitsuse all, siis rääkis Renard märtsikuus, et jätab Austraaliasse ja Uus-Meremaale sõitmise vahele. Alaliit ei jätnud reageerimata: Diacre saadeti minema ning asemele toodud Herve Renard suutis koondisele helgemates toonides elu sisse puhuda. Õiget kurssi on aidanud leida ning säilitada just 150 koondisematši piiri püüdev kapten, kelle jaoks võib olla tegemist viimase MM-iga. Vast paras aeg esimest medalit püüda.
Ali Riley (Uus-Meremaa, kaitsja)
Californias sündinud 35-aastane Ali Riley pole kunagi Uus-Meremaal elanud, kuid sellele vaatamata on ta koondise üks kogenuimaid ja hinnatuimaid mängijaid. Ameerikas, Rootsis, Inglismaal ja Saksamaal pallinud äärekaitsjat ootab ees viies MM ning see on juba paberil eriline: toimub see ju koduõuel, Riley uhke kaptenina naiskonda juhtimas.
Oma uusmeremaalasest isa tõttu Austraalia külje all paiknevat saareriiki esindama pääsenud Riley on kirja saanud 150 kohtumist, olles sealjuures nooremate ametikaaslastega võrreldes klassikalisemat tüüpi. Ehk siis ei traavi ta uljalt üles-alla, vaid keskendub rohkem kaitsetööle, mis on teinud temast vilunud sekkuja ja klaarija. Kapten Riley roll kodusel suurturniiril ei piirdu vaid lõvitegudega kaitses, vaid ta on ka oluliseks eeskujuks ajal, mil Uus-Meremaa jahib MM-i esimest edasipääsu - on ju loos olnud päris lubav ning taskus esimene võitki.
Angel City’s Ali Riley was emotional after captaining New Zealand to a historic win ❤️ pic.twitter.com/J3t3LxURs5 — B/R Football (@brfootball) July 20, 2023
Christine Sinclair (Kanada, ründaja)
Legendide legend Christine Sinclair teab, et vanus on vaid number. 12. juunil oma 40. sünnipäeva tähistanud Kanada ründaja on rahvusvahelisel tasandil löönud 190 väravat, mis on nii naiste kui meeste jalgpallis kõrgeim näitaja. Ja mis veel vingeim: oma kuuendal MM-il olev Sinclair on jätkuvalt vormis ning Kanada ründeliinist naljalt välja jääda ei tohiks. Mullu tegi ta ju kaasa 11 kohtumises ja lõi kaks väravat, käimasoleval aastal on matše juurde tulnud neli.
Kanada kapten tegi oma debüüdi A-koondises juba 16-aastasena, mil ta 2000. aasta Algarve Cupil vastaseid kokku kolme väravaga kostitas ning turniiri parimaks väravakütiks tõusis. Niisiis pole ime, et Sinclair on teinud skoori ka seni kõikidel MM-idel ning et samal pulgal olevat brasiillannade Martat edestada, on vaja vähemalt korra täpne olla ka tänavu.
See aitaks kahtlemata kaasa Kanada unistusele - jõuda MM-il esmakordselt medalile. Lõbus vahelepõige! Kui Kanada 2020. aasta suvel olümpiamängudel kulla võitis, sõnas vaatamata oma lõvitegudele ülimalt tagasihoidlik Sinclair: "Meie eesmärk oli võita teist värvi medal (varasemast olemas kaks pronksi - L. J.) ning jõudsime poodiumi tippu, pole paha."
🇧🇷 Marta
🇳🇬 Onome Ebi
🇨🇦 Christine Sinclair
The three players aiming to feature in their SIXTH Women's World Cup 🤯
Longevity 👏 pic.twitter.com/cpV2S2BLrA — ESPN FC (@ESPNFC) July 19, 2023
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta