MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

JALGPALLIPOLIITIKA
27 Link kopeeritud

Pohlak dialoogkohtumisest: Paide hääletas esiti raha jaotamise poolt, seejärel oldi selle vastu

27 Link kopeeritud
Heiti Heli pilt
Heiti Heli
Heiti Heli pilt
Heiti Heli

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

UEFA solidaarsusrahade jagamine lõi Premium liiga klubide kired lõkkele. Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak rääkis Soccernet.ee-le, kuidas Paide Linnameeskond otsustas esialgu hääletada jaotamise poolt ning seejärel selle vastu.

Esmaspäevasel dialoogkohtumisel Eesti Jalgpalli Liidu ja Premium liiga klubide vahel arutati muu hulgas UEFA-lt kõrgliigaklubidele makstava 2,2-miljoni euro suurusest solidaarsustoetusest kuni 15% jagamist esiliigaklubidele. Antud otsuse poolt oli seitse Premium liiga klubi, vastu olid Tallinna Levadia, Nõmme Kalju ja Paide Linnameeskond. Teatavasti andis Paide jaanuaris tehtud teate vahendusel märku, et nemad on hoopis raha jaotamise poolt, soovides antud mehhanismi raames jagada maksimaalselt lubatud mahus võrdselt 30 000 eurot igale klubile.

Kuna otsuse elluviimiseks oli tarvis kaheksa kõrgliigaklubi häält, jäid 11 Esiliiga ja Esiliiga B iseseisvat klubi – Nõmme United, Viimsi, Tartu Welco, FC Tallinn, Elva, Tabasalu, Tartu Kalev, Jõhvi Phoenix, Tallinna Legion, Maardu Linnameeskond ja Läänemaa – võimalikust toetusest ilma. Levadia president Viktor Levada andis teisipäeval Soccernet.ee vahendusel märku, et kõrgliigaklubidele kuuluvat raha ei peakski teistega jagama.

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak rääkis, miks toimus koosolek plaanitust varem ning mis seal täpsemalt juhtus. Tema sõnul oli Paide rahajagamise poolt ka dialoogkohtumisel aset leidnud esimesel hääletusel, kuid hiljem otsustati meelt muuta.

"UEFA kiri uue tsükli solidaarsusraha jaotamise põhimõtete üle jõudis jalgpalliliitu mullu 11. novembril. Kaheksa päeva hiljem teatas Paide president Veiko Veskimäe, et neli klubi – Paide, Kalju, Levadia ja Harju – kohtusid ning soovivad ümarlaua korraldamist solidaarsusraha jaotamise, ETM ja KTM ning Premium liiga teletulude teemal.

Suheldes kohtumisel osalenud klubidega saime ühel hetkel teada, et seal lepiti kokku UEFA solidaarsusraha Esiliiga ja Esiliiga B klubidega mitte jagada. Kuna uue tsükli solidaarsusrahade teisele liigatasemele suunamise otsustamine on UEFA poolt antud tippliiga klubidele tingimusega, et selle poolt peab olema vähemalt 75% kõrgliigas osalevatest klubidest, oli solidaarsusraha teemal kõik selge," rääkis Pohlak, kes vastas Veskimäe kirjale 25. novembril põhjaliku selgitusega.

Kuna ülejäänud küsimusi oli sama aasta dialoogkohtumistel juba arutatud, otsustati plaanivälist koosolekut mitte korraldada. "Plaanisime solidaarsusraha teemat arutada järgmisel korralisel Premium liiga dialoogkohtumisel, mis oli algselt plaanitud aprilli lõppu, kuid lähtudes solidaarsusrahade väljamaksmise lõppkuupäevast (29. märtsil 2025) tõime koosoleku 3. märtsile," selgitas Pohlak.

"Jaanuari lõpus peetud individuaalsetel litsentsikaitsmiste kohtumistel andsime Esiliiga ja Esiliiga B klubidele teada, et UEFA solidaarsusraha jaotamist allapoole pigem ei tule. Sellele reageeris Paide avaliku sõnumiga, süüdistades mind laimamises," meenutas Pohlak jaanuarikuist avaldust.

Ta lisas: "Samuti kinnitas Paide seal, et toetab rahajagamist. Kuigi rääkisin tõtt ja teadsin seda (kõik kolm lisaks Paidele eespoolmainitud klubide koosolekul osalenut olid kinnitanud), et Veskimäe oli selgesõnaliselt raha allapoole mittejagamise poolt, siis otsustasin vabandada, lootuses, et see aitab kaasa Paide hoiaku muutmisele ning tekib lootus vähemalt mingigi summa jagamiseks Esiliiga ning Esiiiga B iseseisvatele klubidele."

Jalgpalliliit asus esmaspäevasele koosolekule teadmisega ning usus, et kaheksa Premium liiga klubi kümnest on nõus solidaarsussumma jagamisega Esiliiga ja Esiliiga B klubidele. "Kõnealuse päevakorra punkti arutelu alguses tegime ülevaate solidaarsusraha jagamise tingimustest, rõhutades, et otsus selle jaotamises Esiliiga ja Esiliiga B klubidele on ainult Premium liiga klubide teha. Ütlesime, et Eesti Jalgpalli Liit soovitab jagada.

Viitasime raha tekkimise loogikale – sisuliselt on tegemist UEFA Meistrite Liigas mängivate klubide solidaarse suhtumisega eurosarjade põhiturniirile mittejõudnud klubidega ning mõistlik oleks käituda Esiliiga ja Esiliiga B iseseisvate klubide suunas sarnaselt," arvas Pohlak.

"Otsustamise lihtsustamiseks tegime ettepaneku korraldada esimese ringi hääletus vaid selle üle, kas klubid on nõus raha jaotamisega allapoole. Ja kui selle poolt on vähemalt kaheksa klubi, siis arutada edasi millist osa ja kuidas jagada," tutvustas alaliidu juht paika pandud plaani.

Dialoogkohtumine Premium liiga klubide ja Eesti Jalgpalli Liidu vahel. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Klubid hääletasid vastavalt nende paiknemise järjekorrale laudade taga: Flora (hääletajaks Sergei Hohlov-Simson) – poolt, Tammeka (Kristjan Tiirik) – poolt, Trans (Igor Sumarok) – poolt, Harju (Kalmar Liiv) – poolt, Paide (Veiko Veskimäe) – poolt, Vaprus (Karl Palatu) – poolt, Kuressaare (Martin Tammel) – poolt, Kalju (Kuno Tehva) – vastu, Kalev (puhkusel viibinud Joel Lindpere oli selles küsimuses seisukoha võtmise delegeerinud Pohlakule) – poolt, Levadia (Andrei Leškin) – vastu. Seega 8:2 oldi jagamise poolt.

"Nähes, et rahajagamine läks läbi, võttis Veskimäe uuesti sõna. Ta teatas, et Paide ei ole raha allpoole jagamisega nõus ning hakkas süüdistama jalgpalliliitu, et me ei soovi võtta solidaarset vastutust ning osaleda Esiliiga klubide jaoks lahenduse otsimises.

Mina ja juhatuse liige Are Altraja vastasime Veskimäele, rõhutades ühte ja sama – tegemist on Premium liiga klubide rahaga ning selle jagamise üle saavad otsustada ainut klubid. See, mida EJL teeb või ei tee sellele lisaks, on teine asi, ning on äärmiselt inetu hakata olukorras, kus otsuse peavad tegema Premium liiga klubid, hakata survestama jalgpalliliitu, et meie võtaks vastutuse ja leiaks Esiliiga ja Esiliiga B klubidele maksmiseks oma eelarvest raha.

Kordasime, et esimeses hääletusringis otsustavad klubid vaid seda, kas jagada summat allpoole või mitte, ning teises ringis konkreetseks minnes on võimalik igal klubil rahajagamine endiselt vetostada, kui nad pole sõlmitava kokkuleppega nõus.

Ühel hetkel küsisime konkreetselt üle, kas nimetatud kolm klubi – Paide, Levadia, Kalju – on põhimõtteliset raha allapoole jagamise vastu ning vastus oli jaatav," ütles jalgpalliliidu president.

"Jutt hilisest arutelust on ettekääne, sest otsus blokeerida raha jagamine allapoole tehti juba novembris – kusjuures Kalju ja Levadia on seda korduvalt kinnitanud –, samuti on ettekääne viitamine meie soovimatusele teemat laiemalt käsitleda – see on konkreetse raha jagamise põhimõtetega vastuolus ning ei puutunud vähimalgi määral teemasse. Vastutus solidaarsusraha jagamise eest on antud Premium liiga klubidele ning püüe seda vastutust suunata EJL-i peale on puhas demagoogia," märkis Pohlak kokkuvõtvalt.

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Premium liiga kolmik jättis Esiliiga klubid siiski rahast ilma. Levada: miks peaksime oma raha kellegagi jagama?
JALGPALLIPOLIITIKA 34

Premium liiga kolmik jättis Esiliiga klubid siiski rahast ilma. Levada: miks peaksime oma raha kellegagi jagama?

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK