Soccernet.ee hooaja kokkuvõtete seekordses osas heidame pilgu peale neile Premium liiga mängumeestele, kes on peagi lõppeva hooaja jooksul teinud suurima arenguhüppe.
- Mängijate statistika on ära toodud 3. novembri seisuga.
- Vaata parimaid ja halvimaid üleminekuid siit!
- Vaata parimaid noori ja vanameistreid siit!
Kui eelmisel aastal trügis sellesse nimekirja ka mitu küpses eas mängumeest, siis tänavu on vanim esindatu 24-aastane ja pealegi väravavaht. Arvukalt on esindatud 2003. aastal sündinute põlvkond, kelle taustsüsteem on veidi erilisem - pidid ju nimelt nemad mõne aasta eest osalema kodusel U17 finaalturniiril, mis koroona tõttu paraku lõpuks ära jäi. Ent toona tehtud ühisest põhjalikust ettevalmistusest lõigatakse nüüd ikkagi väärt vilju.
Ometigi on noorte meeste taust ka küllaltki erinev. Mõni on alles tänavu kõrgliiga ukse pauguga lahti löönud, teised arenenud tasa ja targu, kolmandad aga pidanud juba üle elama ka esimesi tagasilööke, et nüüd taas lennukalt pildile tõusta. Samamoodi on äramainitute seas nii neid, kes tõestanud end madalamalt tasemelt kõrgemale hüpates, kui ka neid, kes osanud juba tuttavas keskkonnas oma aja ära oodata.
NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 12. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.
Premium liiga suurimad arenejad 2023 (tähestikulises järjekorras):
Evert Grünvald
Klubi: FC Flora
Positsioon: väravavaht
Vanus: 22
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhis); 22 (5 penaltist); 0 penaltitõrjet; 19 nullimängu; 1 ; 0 .
Eelmisel aastal üllatas Tabasalust Florasse kolinud Grünvald kõiki, kerkides hooaja käivitudes Flora esikindaks. Aprilli alguseks oli tal kirjas viis liigakohtumist, nende seas kaks nullimängu, samuti Superkarikafinaal ja Tipneri karikavõistluste veerandfinaal, kus seljatati Levadia. Aga lisa enam ei tulnudki, tuli hoopis vigastus. Premium liigas Grünvald enam platsile ei saanud, ka Esiliigas tuli sügisel juurde vaid kolm kohtumist.
Kehvema mehe lööks see põlvist nõrgaks, aga Grünvald jätkas tänavu täpselt sealt, kus mullu kevadel enne vigastust pooleli jäi. Enamgi veel, lisaks Premium liigale tõestas ta küpsust ka eurosarjas, kus oli mõlemas mängus Rakowi vastu Flora parim mees isegi sellest hoolimata, et võrgust tuli võtta neli palli.
Flora kaitseliin on tänavu olnud vigastuste tõttu ülimalt eksperimentaalse koosseisuga, tagumises nelikus on mänginud eri etappidel vähemalt kümmekond meest. Grünvald on olnud üks väheseid konstante ning seda enam on tema senised 19 nullimängu ja 22 sisselastud väravat - terve eelmise hooajaga olid Floral need näitajad vastavalt 19 ja 21 - märkimisväärsed.
Oskar Hõim
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 33 mängu (23 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 3 ; 0 .
Esiliiga B-st otse Premium liiga tippmeeskonda ja seda 18-aastasena? Pole probleemi. Paide spordidirektor Gert Kams lausus nooruses viis aastat Rootsi suurklubi Brommapojkarna süsteemis veetnud poolkaitsjat talvel tutvustades sõnad, mida võib pidada prohvetlikeks: "Olulise omadusena tuleb Oskari puhul eraldi välja tuua tema oskus uut infot vastu võtta ning oma tegevusi nii väljakul kui treeningutel vastavalt sellele väga kiiresti kohandada."
Täpselt seda ongi tundmatus kohas vette visatud Hõim terve hooaja jooksul teinud. Paide on aasta jooksul palju muutunud, mängijaid tuleb-läheb ja see on loogiline, sest Karel Voolaidi ja Ivan Stojkovici treenerikäekirjad on erinevad. Kuid Hõim on algusest peale olnud ja jäänud. Head kaitsvat poolkaitsjat märkab platsil ideaalis harva ja tihti on nii olnud ka Hõimuga, ent kui ta puudub, jätab see Paide mängule kohe märgi.
Andres Järve
Klubi: Harju JK Laagri
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 31 mängu (29 põhis); 0 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 7 ; 0 .
Enne tänavust hooaega oli Levadia kasvandikul Järvel kirjas täpselt üks Premium liiga mäng. Need 65 minutit tulid mullu eelviimase vooru kohtumises Narva Transiga, kus Levadial polnud enam kaalul mitte midagi. Tänavuse hooajaga mängis Järve end aga Harju meeskonna kindlaks põhitegijaks, sest temast rohkem minuteid said hooaja jooksul liigas kirja ainult Ivans Baturins ja Kaspar Rõõmussaar.
Sarnaselt ülejäänud Harju tagaliiniga küpses ka Järve hooaja käigus - kui hooaja esimese veerandi ehk üheksa mänguga lasti endale lüüa 23 väravat, siis teisega lisandus vaid 10, kolmandaga 14 ja viimasega seni, kaks vooru enne hooaja lõppu, 11. Varasema kõrgliigapagasi puudumisest hoolimata on Järve kogu hooaja jooksul tegutsenud tasakaalukalt, jättes oma tegelikust vanusest märksa kogenuma mulje.
Mark Maksimkin
Klubi: Narva Trans
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 20 mängu (12 põhis); 2 (0 penaltist); 1 väravasööt; 8 ; 0 .
Nagu mitmel teisel sellesse tabelisse mahtunud mehel, on ka Maksimkinil tulnud esmalt astuda üks samm tagasi, et teha siis kaks edasi. Kui ta 2021. aasta sügisel Premium liigas esimesed viis kohtumist kirja sai, näis, et 2022. aasta annab lõpliku läbimurde. Ei läinud nii. Premium liigas ei saanud Maksimkin lõpuks minutikski platsile, ainsaks etteasteks esindusmeeskonna särgis jäi pool tunnikest ühes karikamängus.
Kuid tänavu on Maksimkin tagasi ning hooaja teises pooles enam mitte pingilt sekkuja, vaid kindla põhimehena. Tema hooaega jääb kroonima 1. septembril koduväljakul Tallinna Kalevi võrku vajutatud kuul, mille eest ta pälvis ka kuu kauneima värava auhinna. Kuid Maksimkini arenguhüpe ei piirdu kaugeltki ühe iluväravaga.
Nikita Mihhailov
Klubi: FC Flora
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 31 mängu (19 põhis); 6 (0 penaltist); 6 väravasöötu; 1 ; 0 .
Mehel, kes läheneb kiirelt karjääri 150. kõrgliigamängule, on märkimisväärset arenguhüpet mõneti raskemgi teha kui värskelt pildile murdjal. Kuid talvel Narva Transist pealinna kolinud Mihhailov tõestas hooaja jooksul, et silma saab paista ka sellega, kui suudad varasemat taset tugevamas keskkonnas ehk eelmisest mitme kraadi võrra kõrgemas klubis olles ja medalimängus osaledes hoida.
Minutite poolest andis Mihhailov võrreldes mullusega arusaadavalt veidi järele, sest Transis kuulus ta peaaegu alati põhikoosseisu, Floras on aga pidanud ka pingilt sekkuma. Samas on tal selle käigus ikkagi kirjas osalus tosinas väravas, mis märgib karjääri parimat aastat. Ning unustada ei tasu sedagi, et Flora paremal äärel konkureerib Mihhailov mänguajale peamiselt ülikogenud Sergei Zenjoviga. Ometi on ta jala kindlalt maha saanud ja pakutud võimalused edukalt ära kasutanud.
Georg Pank
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 33 mängu (32 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 2 ; 1 .
Kui (hull)julge peab olema treener, et lükata hooaja esimesest voorust alates põhikoosseisu alles äsja 19-aastaseks saanud keskkaitsja, kellel on selja taga täpselt kaks kõrgliigakohtumist? Või teistpidi küsides - kui hea peab olema mängija, kellega nii tehakse? Pank tuli, nägi ja võitis ning isegi kui Kalevi eest naasis väljakule Ragnar Klavan, püsis noor mees koosseisus nagu raudnael.
Emotsionaalsed plusspunktid saab Pank selle eest, et hoiab elus eelmisel hooajal Transi keskkaitsja Deniss Dedetško algatatud värsket traditsiooni, et vähemalt ühes Premium liiga meeskonnas peab olema väljakumängija, kelle särgiseljal ilutseb number 1. Aga kui oled end ka platsil number üheks teinud ja aidanud meeskonnal täiesti ootamatult medaliheitlusesse sekkuda, võib seda endale rahumeeli lubada.
Henri Perk
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: väravavaht
Vanus: 24
Senine hooaeg: 30 mängu (30 põhis); 35 (6 penaltist); 0 penaltitõrjet; 10 nullimängu; 1 ; 0 .
Et Nõmme Kaljul on üks noor pikk poiss, kes on väravas väga hea, räägiti juba aastaid tagasi. Aeg aina läks, 2018. aastal tuli küll ka kõrgliigadebüüt, kuid täit võimalust Perk ei saanud - Kalju väravat kaitsesid vägeva CV-ga kogenud mehed, kelle pingile mängimist nõuda tunduski ehk pisut liig. Kuni tänavuseni.
Ohtra koondise- ja välismaakogemusega, ent ka tervisemuredega Marko Meerits istus ning Perk mängis. Üsna kiirelt sai selgeks, et mitte seepärast, nagu oleks Kalju pidanud sarnaselt varasematele aastatele kangesti KTM-reegliga vangerdama, vaid seetõttu, et kahemeetrine väravavaht oli lihtsalt sedavõrd hea ja stabiilne. Oma aja ootamine tasub teinekord ära.
Daniil Tarassenkov
Klubi: Narva Trans (laenul TJK Legionist)
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 31 mängu (27 põhis); 4 (1 penaltist); 11 väravasöötu; 3 ; 0 .
Keskmisest kõrgeatasemelisemaks hinnatud 2003. aastal sündinute põlvkonda kuuluv Tarassenkov tutvustas end Premium liigale juba mullu suvel, kui Hispaaniast Eestisse naasmise järel Legionis end kehtestas. Tänavuseks hooajaks laenas Esiliigasse kukkunud Legion ta Narva Transile ja Tarassenkov tõestas kiirelt, et kõrgliigas ongi tema koht.
Tabeli teise poole meeskonnas praeguseks antud 11 väravasöötu on seda märkimisväärsemad, et piirilinna klubi väravaküttide tabelis hoiab Tristan Koskori järel teist kohta Tarassenkov ise. Seega võiksid numbrid olla mõnes ülemise otsa klubis, kus leiduks rohkem realiseerijaid, veelgi paremad. Ent isegi mainitud 11 väravasöötu annavad Tarassenkovile kogu liiga lõikes vastavas tabelis kõrge teise koha - ettepoole jääb vaid ülikogenud Konstantin Vassiljev.
Tristan Toomas Teeväli
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 31 mängu (31 põhis); 8 (6 penaltist); 0 väravasöötu; 6 ; 0 .
"Tänaseks on Teeväli Premium liiga kolme parema keskpoolkaitsja seas. See on minu ja mitme teise jalgpalliinimese, kellega ma suhtlen, arvamus."
Nii ütles Tallinna Kalevi spordidirektor Joel Lindpere Soccernet.ee-ga vesteldes 10. novembril. Ei, me ei hüpanud siinkohal tulevikku, vaid hoopis minevikku, täpsemalt 2019. aastasse. Toona pani see ehtlindperelikult bravuurikas seisukoht nii mõnegi eksperdi muigama, sest 16-aastase nooruki kohta tundus niisugune kiitus liialt ülevoolav. Neli aastat hiljem ei naera enam keegi, sest jutt on sulatõsi.
Tol 2019. aastal mängis Teeväli Premium liigas 24 mängus, 17 puhul algkoosseisus. Järgmise aasta suvel Florasse kolimine osutus aga läbikukkumiseks. Vigastustega maadlemise kõrvalt mängis Teeväli vaid esiliigas Flora duubli eest, ka 2022. aasta laen Kuressaarde andis juurde kõigest kümme mängu ja neistki vaid kolm algkoosseisus. Mullu suvel naasis Teeväli aga Kalevisse ja pole pärast seda tagasi vaadanud, kerkides tänavu juba meeskonna kindlaks liidriks. Lindpere oli lihtsalt ajast natuke ees.
Nikita Vassiljev
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 33 mängu (16 põhis); 2 (0 penaltist); 1 väravasööt; 1 ; 0 .
Levadia meeletu talvine mängijatekarussell jättis pildile väga vähesed eelmisel hooajal sama särki kandnud mehed, ent Vassiljev lõikas sellest ainult kasu. Mullu sai Nõmme Unitedist astme võrra ülespoole liikunud poolkaitsja kõrgliigast maigu suhu, kusjuures esimene täismäng läks kirja alles hooaja viimases voorus. Tänavu sättis ta end aga juba kindlalt ülesandmislehele.
Vaid aasta kõige esimeses liigamängus jäi Vassiljevil sootuks väljakul käimata, järgnenud kohtumistes on ta aga alati platsile pääsenud. Keskväljal on Levadias alati konkurents tihe olnud, ometigi on Vassiljev tervelt 16 korral alustajate sekka pääsenud. Statistikat teevad teised, tema trump on nii mängu sidumine kui ka vajadusel vastase oma lõhkumine. Aasta algul mahtus Vassiljev isegi Thomas Häberli koondisenimekirja, seal ja Levadia põhikoosseisus kanna kinnitamine võikski olla juba järgmine samm.
Napilt jäid valikust välja: Bourama Fomba (FCI Levadia), Kristo Hussar (FC Flora), Reimo Madissoo (Pärnu Vaprus), Herman Pedmanson (Tartu Tammeka).
Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:
2022: 1. Robi Saarma, 2. Daniil Kuraksin, 3. Sten Reinkort
2021: 1. Robert Kirss, 2. Markus Poom, 3. Marco Lukka
2020: 1. Vladislav Kreida, 2. Märten Kuusk, 3. Karl Rudolf Õigus
2019: 1. Erik Sorga, 2. Vladislav Kreida, 3. Märten Kuusk
2018: 1.-2. Markus Poom, 1.-2. Tristan Koskor, 3. Henri Järvelaid
2017: 1. Herol Riiberg, 2. Martin Miller, 3. Brent Lepistu
2016: 1. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015: 1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014: 1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012: 1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta