Et minna edasi, tuleb ikka vaadata tagasi - täna võtab Soccernet.ee kokku 2017. aasta hooaja parimad noormängijad ja vanameistrid.
Tänavu peale kasvanud uus põlvkond on päris tugev. Kui mõnel varasemal aastal on olnud raskusi viie kvaliteetsel tasemel noore väljatoomine, siis tänavu oli vaja tõsiselt pead murda, kes välja jätta.
Vanameistrid on meie nimekirjas aga pigem tuttavad näod - uusi tulijaid on kaks. Üks kogenud pallur on üle aastate naasnud koduliigasse ning teine on jõudnud piisavasse ikka.
Soccernet.ee liigitab 1999. aastal ning hiljem sündinud pallurid noormängijateks ning veteranideks 1984. aastal ning varem sündinud mängijad.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 5. novembril ja suletakse täpselt nädal hiljem, 12. novembril.
Premium liiga parimad noored (tähestikulises järjekorras):
Artjom Davõdov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
23 mängu (13 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 2 ; 1 .
Vaatamata sellele, et Davõdov on Premium liigas alles teist täishooaega lõpetamas, tunneb ta end juba täitsa koduselt. Noormees on vasakkaitses korralikult kanda kinnitanud ja paistab vähemalt pealtnäha välja küllaltki enesekindel.
Debüüt tuli Davõdovil juba paari aasta eest, kuid sel aastal on ta end põhikoosseisu äärele murdnud. 90 minuti kohta võidab Davõdov duelle 58 protsendiga, mis on oma positsioonil tipulähedane tulemus.
Füüsiliselt tugev ja kõva tahtmise poolest silma jäänud Davõdov pani rahva endast rääkima aprillis, kui natuke Paide Linnameeskonda kiusas. Nimelt oli peatreener Vjatšeslav Zahovaikol jagada näpunäiteid kapten Andre Frolovile, aga kahe suurnime ebameeldivaks üllatuseks sättis end kavalalt nende vahele kuulama ka Davõdov. Paraku toona mäng ikkagi kaotati.
Mihkel Järviste
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 17
Senine hooaeg:
15 mängu (8 põhis); 2 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 2 ; 0 .
Hooaja alguses lootis Tammeka noortest talentidest peamiselt Rait Lällile, kes vanuse poolest samuti siia tabelisse sobinuks. Toona saadi aga Maarjamõisa haiglast ebameeldivaid uudiseid.
Nii oligi Tartul vaja, et pead tõstaks keegi uus ja kuuendal mail sai Järviste oma võimaluse. Debüüt Hiiu staadionil ja kohe Kalju vastu algkoosseisus! Tundub, et see, mida Mario Hansi ja Kaido Koppel nägid, meeldis neile.
Järvistel on talenti kamaluga, juurde oleks vaja panna füüsilise poole pealt ja arendada lööki. Võrdlused Martin Milleriga pole sugugi kohatud - tehnika ja mängulugemine on paigas.
Mark Anders Lepik
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 17
Senine hooaeg:
21 mängu (1 põhis); 3 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 1 ; 0 .
17-aastase mängijana lüüa värav iga 150 minuti tagant - päris muljetavaldav! Lepik sai hooaja alguses oma võimaluse ja kasutas selle ideaalselt ära.
Temast kujunes Arno Pijpersi supervahetus ehk väljakule vahetades hakkas ta kohe aktiivselt möllama ja lõi ka tähtsaid väravaid. Algkoosseisu pääses küll ainult ühes mängus, aga millises... Võõrsil Levadia vastu!
Ühes valdkonnas on Lepik lausa liiga parim ründaja. Nimelt võidab ta kaitses palle tagasi kõige kõrgema protsendiga - ta on üldse ainus ründaja, kellel on see protsent üle 50. Võrdluseks on Liliul ja Rimo Hundil need protsendid vastavalt 43 ja 42.
Markus Poom
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
16 mängu (4 põhis); 1 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 0 ; 0 .
Ilmselt mõned optimistid ootasid pärast eelmist hooaega Poomilt isegi veel vägevamat aastat. Võib-olla ka ta ise. Samas tuleb ikkagi vaadata, kes on Flora keskväljal ees ja samal ajal ka Poomile passi. Ta on kõigest 18-aastane ja vaimustava talendiga.
4:2 viigimängus Narva Transi vastu lõid kevadel otsustavad väravad just Lepik ja Poom. Samas pani Pijpers ta algkoosseisu Nõmme Kalju vastu kaotatud 0:4 mängus ja toona ajas ta lati kergest puudutusest maha.
Tänu eeskujulikule suhtumisele on Poom ilmselt ideaalne treenitav ja loodetavasti näeme sujuvalt ülesmäge läinud karjäärile samasugust jätku. Meistritiitlites on ta oma isast juba ees!
Georgi Tunjov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Poolkaitjsa
Vanus: 16
Senine hooaeg:
18 mängu (3 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 0 ; 0 .
Meie hooaja kokkuvõtete pesamuna, kes aga kehaliselt juba täismehemõõtu. Äsja lõppenud U17 EM-valiktsüklis oli Tunjov üks koondise liidreid.
Tehniliselt ta veel eriline virtuoos pole, aga eks see pagas areneb iga aastaga. Näiteks Poom on temast ju kaks aastat ees. Transis tulid talle sel hooajal juba päris korralikud minutid ning loodetavasti need aina kasvavad.
Tunjov sai juba 16-aastaselt toimetuse arvates viie parima noormängija hulka, aga tal on veel kaks aastat aega siia kuuluda.
Napilt jäid valikust välja: Maksim Tšerezov (Trans), Kristofer Piht (Paide), Enrico Veensalu ja Andreas Kallaste (mõlemad Vaprus).
Eelmiste aastate parimad noormängijad:
2016: 1. Ander Ott Valge, 2. Markus Poom, 3. Rait Läll
2015: 1. Kaspar Mutso, 2. Michael Lilander, 3. Jan Kokla
2014: 1. Matvei Igonen, 2. Rasmus Tauts, 3. Rauno Sappinen
2013: 1. Matvei Igonen 2. Rauno Sappinen 3. Mihkel Ainsalu
2012: 1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011: 1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
2010: 1. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop
2009: 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008: 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007: 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Premium liiga parimad vanameistrid (tähestikulises järjekorras):
Aleksandr Dmitrijev
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 35
Senine hooaeg:
20 mängu (20 põhis); 0 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 1 ; 0 .
Kes siis veel? Dmitrijevit pikalt iseloomustada oleks patt ja nagu ikka, siis läheb vanameistreid kirjeldades kõik automaatselt ülivõrdesse. Aga proovime.
Uskumatult ökonoomne, hea rahustaja ja jätab endiselt paari lihtlabase pettega noored poisid suu ammuli järele vaatama. Palju ei puudunud ka väravast, mis on tema kohta alati kõnekas näitaja.
35. sünnipäev on peetud, kuid Sanja on jätkuvalt Martin Reimi plaanides prioriteetsel kohal. Suve kõige soojemal ajal läks vanameister küll Norra, aga kutsuti koondisesse ka sealt.
Artur Kotenko
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 36
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 55 (6 penaltist); 0 väravasöötu; 2 ; 0 .
Väravavahi jaoks on 36 alles kuldne iga ning Kotenko ei näidanud tänavu mitte ühestki otsast väsimuse märke. Ise Tallinnas elav ja Transiga kõigest mängueelseid trenne tegev Kotenko hoidis meeskonna tabelis turvaliselt suure neliku järel.
Kui midagi otsida, siis ideaalselt väljatulekuid ajastava Kotenko jaoks on ainsaks suuremaks murekohaks tsenderdused, mille pealt talle väravaid on löödud.
Tundub, et vähemalt ise on Kotenko Transis rahul ja ta on leidnud endale mängupaiga, mida ta ise naudib ning kus ka teda väärtustatakse. Loodetavasti kasvatab ta oma kogemuste pealt üles nii mõnegi noore talendi.
Dmitri Kruglov
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 4 (2 penaltist); 13 väravasöötu; 2 ; 0 .
Märkamatult oleme jõudnud aastasse, kus saame vanameistriks lugeda ka Dima Kruglovi. Vanust on küll peale tiksunud, kuid suhtumiselt ilmselt jätkuvalt üks liiga professionaalsemaid mängijaid.
Temal ei ole vahet, kas mängitakse Flora, Levadia, Kalju või Pärnuga. Kruglov võtab asja tõsiselt ja teeb tööd ühtaegu kõvasti igas mängus.
Laupäeval tuli ka tema hooaja 13. väravasööt, mis on kaitsjatest pika puuga parim.
Tarmo Neemelo
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 35
Senine hooaeg:
32 mängu (3 põhis); 8 (0 penaltist); 5 väravasöötu; 1 ; 0 .
Vanale Karule uusi nippe ei õpeta, aga vanu võib parandada küll. Neemelo on jätkuvalt täielik gamechanger, kes lõi tänavu rohkem väravaid kui mullu.
Numbrid räägivad iseenda eest ning õhuvõitluste võitmise protsent pole mitte ühelgi teisel ründajal isegi üle 50, kuid Neemelol on see lausa 58.
Ilmselt Martin Reimilt koondisekutset enam loota ei ole, aga Neemelo on siiski vägev ja omas ampluaas Premium liiga parim ründaja. Nii head vahetusmeest ühelgi telsel meeskonnal võtta pole.
Vitali Teleš
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 34
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 33 (2 penaltist); 0 väravasöötu; 0 ; 0
Eelmise viie aasta jooksul jättis Teleš vahele ühe mängu ja nüüd on tal kuue hooajaga kaks puudumist. Pole hullu - Pavel Londak, teine vanameister, vääris ka üht partiid.
InStati indeksi kohaselt on Teleš liiga parim väravavaht. Enne laupäeva oli ta ära võtnud kolmest penaltist kaks ja nüüd löödi talle teine sisse. Ega kaugel polnud ka Heroli 11 meetri karistuslöögi tõrjumine. Pigem tuleb kiita lööjat kui laita väravavahti.
Stabiilsus on jätkuvalt märksõna ja väravavahi kohta on ju Teleš alles oma parimates aastates.
Napilt jäid välja: Deniss Malov (Sillamäe), Sander Post (Tulevik), Karl Palatu (Vaprus), Andrei Kalimullin (Infonet).
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2016: 1. Vjatšeslav Zahhovaiko, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Kristjan Tiirik
2015: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Joel Lindpere, 3. Kristjan Tiirik
2014: 1. Taavi Rähn, 2. Andrei Kalimullin, 3. Felipe Nunes
2013: 1. Andrei Kalimullin 2. Konstantin Nahk 3. Stanislav Kitto
2012: 1. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
2011: 1. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
2010: 1. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
2009: 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007: 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta