Jätkame Soccernet.ee Premium liiga hooaja kokkuvõtetega ning viskame pilgu peale aasta parimatele ründajatele ja väravavahtidele.
- Tutvu ka parimate kaitsjate ja poolkaitsjate valikuga! Samuti saab lugeda märkimisväärseimatest üleminekutest, parimatest noortest ja vanameistritest ning enim arenenud mängijatest.
Jätkame seitsmendat aastat mängijate valimist proportsionaalses süsteemis: kui nii kaitsjaid kui ka poolkaitsjaid tõime välja tosin, siis ründajaid on ära märgitud kaheksa ning väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.
Ründajate valik on seekord väga nooruslik - kaheksast parimast ründajast kuus on 22-aastased või nooremad, üks on 24-aastane ning vaid üks on vanem mängija. Nelja parima väravavahi hulgas on aga näiteks 39-aastane puurilukk.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 24. novembril.
Premium liiga parimad ründajad 2019 (tähestikulises järjekorras):
Alassana Jatta
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 20
Senine hooaeg:
17 mängu (14 põhis); 13 (0 pen.); 3 väravasöötu; 1 ; 0 .
Alassana Jatta lõi Premium liiga ukse pauguga lahti, skoorides juba hooaja avamängu 38. minutil. Esimeses voorus löödud värav pani vastased Gambia ründajat austama ja kartma. Hea algus oli Paide Linnameeskonna jaoks emotsionaalselt tähtis ja avaldas mõju edasisele hooajale.
Jatta lõi kokkuvõttes keskmiselt 0,91 väravat 90 mänguminuti kohta ning teenis suvel Paidele raha, siirdudes Taani klubisse Viborg. Taani esiliigas on ta oma kvaliteedi tõestamist jätkanud, sest seal on tal kirjas viis tabamust.
Jatta on füüsiliselt tugev ja kiire ning mängib hästi mõlema jalaga. Pärast tema lahkumist pole Paide teda vääriliselt asendada suutnud.
Max Mata
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 19
Senine hooaeg:
13 mängu (10 põhis); 9 (0 pen.); 3 väravasöötu; 1 ; 0 .
Suvel Nõmme Kaljuga liitunud Max Mata polnud varem Eestist mitte midagi kuulnud. Sellest hoolimata ei vajanud 19-aastane Uus-Meremaa noortekoondislane Premium liigaga kohanemiseks aega - ta tegi juba oma esimeses põhikoosseisumängus kübaratriki.
Kalju vajas pärast Hector Nunezi kahvatuid esitusi ning Liliu lahkumist rünnakule mängijat, kes korralikult väravaid lööma hakkaks. Sellise mängija nõmmekad leidsidki - Matat võib pidada Kalju hooaja parimaks välismaa täienduseks.
Matal on väga hea kohavalik ja väravavaist. Ta suudab skoorida nii jalaga kui ka peaga. On fakt, et temaga pole Kalju kaotanud ainsatki liigamängu.
Eric McWoods
Klubi: Narva Trans
Vanus: 24
Senine hooaeg:
30 mängu (29 põhis); 13 (2 pen.); 5 väravasöötu; 4 ; 0 .
"Umbes 60. minuti paiku küsis kohtunik Miko Pupart ka minu käest: kuule, kes see poiss teil on, jube kiiresti jookseb - ma pole nii kiiret mängijat varem Premium liigas näinudki!" Nii rääkis Narva Transi poolkaitsja Joseph Saliste pärast teise vooru kohtumist oma tiimikaaslase Eric McWoodsi kohta.
Talvel Transiga oma elu esimese profilepingu sõlminud McWoods on hooaja jooksul kõvasti arenenud. Kui algul võis temast jääda mulje nagu kiirest palliga kergejõustiklasest, siis nüüd paistab ta olevat igati täisväärtuslik jalgpallur. Ka äärelt tipuründesse kolimine on talle sobinud ja hästi mõjunud.
McWoods jagab Premium liiga väravaküttide edetabelis teist kohta. Väärib märkimist, et 12 väravat (13-st) on ameeriklane löönud viimase 17 mängu jooksul.
Sten Reinkort
Klubi: Tartu Tammeka
Vanus: 21
Senine hooaeg:
35 mängu (24 põhis); 9 (0 pen.); 7 väravasöötu; 0 ; 0 .
Sten Reinkort on teeninud mänguaega igas voorus ning ta on Tartu Tammeka parim väravakütt. Muuhulgas lõi ta võõrsil 1:1 viigivärava Tallinna Levadiale ning sahistas 3:2 võidumängus Paide Linnameeskonna vastu.
14 vooru järel oli Tammeka liigatabeli põhjas. Just sel raskel hetkel kerkis Reinkort esile ning aitas tartlastel oma väravate ja resultatiivsete söötudega ülesmäge liikuda.
Reinkortil on oma pikkuse kohta väga hea tehnika. Ta katab hästi kehaga palli ja on vastaste jaoks ebamugav tüüp. Ka platsinägemine on tal tänavu tasapisi paremaks läinud.
Kaimar Saag
Klubi: Viljandi Tulevik
Vanus: 31
Senine hooaeg:
33 mängu (32 põhis); 13 (2 pen.); 4 väravasöötu; 2 ; 0 .
Viljandi Tuleviku ründaja Kaimar Saag jagab väravaküttide edetabelis 13 tabamusega teist kohta. See on märkimisväärne saavutus, sest liigatabeli alumise neliku meeskondadest on paremuselt järgmisel skooritegijal vaid seitse väravat.
Saag on sahistanud kõikide esinelikus paiknevate meeskondade võrku, kusjuures tema latipõrkega kauglöök Tallinna Flora vastu valiti ülekaalukalt (68,7% häältest; teine koht sai 9,9%) kuu parimaks Premium liiga väravaks. Tuleviku kaptenipaela kandev Saag mängib vajadusel erinevatel positsioonidel ning annab oma suure töövõime ja töökusega kaaslastele väärt eeskuju.
Kui Saag mängiks Tallinna Levadias või Nõmme Kaljus, poleks meistritiitli võitja ilmselt nii vara selgunud.
Vlasi Sinjavski
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 22
Senine hooaeg:
35 mängu (28 põhis); 5 (0 pen.); 7 väravasöötu; 2 ; 0 .
Vlasi Sinjavskit võib pidada Premium liiga hooaja avaringi parimaks mängijaks. Tema ebastandardne tribling sundis vastaseid otsima tema äärele erilahendusi, sest oht oli seal niivõrd suur.
Sinjavski on pääsenud platsile igas voorus. Tema head esitused Premium liigas andsid talle juunikuus koondisedebüüdi, kui ta tegi EM-valikmängus Põhja-Iirimaa vastu kaasa kõik 90 minutit.
Sinjavski on löönud tänavu värava teiste seas Tallinna Levadiale ja oma endisele koduklubile Nõmme Kaljule.
Erik Sorga
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 20
Senine hooaeg:
33 mängu (26 põhis); 29 (6 pen.); 4 väravasöötu; 4 ; 0 .
Erik Sorgal ei paista Premium liigas olevat mitte ühtegi nõrkust. Kõige tugevamaks küljeks võib pidada tema nahaalsust.
Sorga on ainsana löönud üle ühe värava 90 minuti kohta ning teinud ainsana üle ühe kübaratriki. Väravaküttide edetabeli liidrina edestab ta järgmiseid rohkem kui kahekordselt. Head esitused Premium liigas andsid talle tänavu neli esimest koondisemängu ja ta skooris ka EM-valikkohtumises Valgevene vastu.
Kõikide teiste Eesti liiga esineliku meeskondade võrku toimetas Sorga vähemalt kaks palli. On igati sümboolne, et just tema teenis ja realiseeris penalti, mis kindlustas Florale meistritiitli.
Yann Michael Yao
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 22
Senine hooaeg:
28 mängu (26 põhis); 9 (0 pen.); 12 väravasöötu; 1 ; 0 .
Paide Linnameeskonna ääreründaja Yann Michael Yao omab Premium liigas parimat InStati indeksit ning on väravasöötude edetabelis teisel kohal.
Yao on Paide rünnakute vedur, ta on kiire ja väga osav. Tema kavalad söödud ja teravad tsenderdused loovad tiimikaaslastele hulganisti väravavõimalusi.
Sel aastal parandas Yao oluliselt oma sihikut ja muutus märgatavalt resultatiivsemaks. Just tema võib olla järgmine, kelle ülemineku pealt Paide raha teenib.
Napilt jäid valikust välja: Rauno Alliku, Nikita Andrejev.
Parimad väravakütid:
29 Erik Sorga (Flora)
13 Alassana Jatta (Paide), Eric McWoods (Trans) ja Kaimar Saag (Tulevik)
12 Nikita Andrejev (Levadia)
11 Joao Morelli (Levadia), Herol Riiberg (Flora), Mark Oliver Roosnupp (Levadia) ja Konstantin Vassiljev (Flora)
10 Jevgeni Budnik (Levadia)
Väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud mängijaid, kes löönud vähemalt 5 väravat):
1,11 Erik Sorga (Flora)
0,95 Jasper Uwaegbulam (Maardu)
0,91 Alassana Jatta (Paide)
0,87 Jevgeni Budnik (Levadia)
0,84 Max Mata (Kalju)
0,71 Herol Riiberg (Flora)
0,64 Aleksandr Volkov (Kalju)
0,64 Mark Oliver Roosnupp (Levadia)
0,50 Liliu (Kalju)
0,49 Ander Ott Valge (Paide)
Kübaratrikid:
2 Erik Sorga (Flora)
1 Kotaro Amemiya (Maardu), Indrek Ilves (Tulevik), Alassana Jatta (Paide), Liliu (Kalju), Max Mata (Kalju), Eric McWoods (Trans), Joao Morelli (Levadia), Mark Oliver Roosnupp (Levadia), Aleksandr Zakarljuka (Trans), Jasper Uwaegbulam (Maardu) ja Patrick Genro Veelma (Tammeka)
Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:
2018: 1. Liliu, 2. Tristan Koskor, 3. Roman Debelko
2017: 1. Rauno Sappinen, 2. Rimo Hunt, 3. Liliu
2016: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Jevgeni Kabajev, 3. Rauno Sappinen
2015: 1. Ingemar Teever, 2. Ats Purje, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2014: 1. Jevgeni Kabajev, 2. Igor Subbotin, 3. Manucho
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Vladimir Voskoboinikov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2012: 1. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
2011: 1. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
2010: 1. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
2009: 1. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2008: 1. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
2007: 1. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever
Premium liiga parimad väravavahid 2019 (tähestikulises järjekorras):
Matvei Igonen
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 23
Senine hooaeg:
15 mängu (15 põhis); 8 (2 pen.); 2 ; 0 . Tõrjeprotsent 82.
Suvel Tallinna Floraga liitunud Matvei Igonen suutis kohe pingile lükata Richard Alandi, kes oli teinud igati hea hooaja. Mängupraktika puudumine (Norra kõrgliigas täitis Igonen varumehe rolli) ei paistnud absoluutselt välja.
Igonen on Premium liiga parima tõrjeprotsendiga puurivaht. Ka tema 0,53 sisselastud väravat 90 minuti kohta on liiga parim näitaja.
Igonen teeb väga häid reaktsioonitõrjeid. Ta on kiire ja täpne mängu käega avamises, mis võimaldab Floral kiiresti rünnakule minna. Raske on unustada tema kaunist petet kanna tagant, mille ta tegi 1:1 viigimängus Nõmme Kalju vastu enda otsajoone juures surve all olles.
Pavel Londak
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 39
Senine hooaeg:
19 mängu (19 põhis); 14 (1 pen.); 0 ; 0 . Tõrjeprotsent 79.
Pavel Londak taastas Nõmme Kalju postide vahel kindluse, mille Vitali Teleš oli vahepeal kaotanud.
Londak domineerib totaalselt õhuruumi oma viiekastis. Ta on suurepärane kõrgete pallide noppija ning ta suudab kõrgest vanusest hoolimata pantrihüppeid teha.
Eriti särav oli Londak 2:1 võidumängus Tallinna Levadia vastu. "Tegime väga palju pealelööke, aga Londak mängis nagu maailma parim väravavaht," tunnustas Levadia peatreener Aleksandar Rogic.
Marko Meerits
Klubi: Narva Trans
Vanus: 27
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 36 (6 pen.); 1 ; 0 . Tõrjeprotsent 69.
Kuigi Marko Meerits kaitseb Narva Transi väravat esimest hooaega, tõusis ta venekeelse meeskonna kapteniks.
Meeritsa olulisust Transi jaoks näitab ka see, et kui ta on lubanud endale lüüa 1,24 väravat mängu kohta, siis narvalaste teisel puurivahil Aleksei Matrossovil on sama näitaja 2,17.
Meeritsal on Premium liiga pikimad väljalöögid ja ta valdab hästi libero-tüüpi mängustiili. Kui Trans mängis ülikõrge kaitseliiniga ja vastaste ründaja sai liini taha läbisöödu, oli väravavaht 30 meetri kaugusel puurist alati pallil vastas.
Mait Toom
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 29
Senine hooaeg:
35 mängu (35 põhis); 29 (3 pen.); 3 ; 0 . Tõrjeprotsent 78.
Paide Linnameeskonna puurilukk Mait Toom on Premium liigas ainuke mängija, kes on teinud kaasa maksimaalsed 3150 minutit. Nullimänge on tal selgelt kõige rohkem.
Kui varem oli väravavaht Paide meeskonna nõrk koht, siis Toom on teinud väga säravaid esitusi ja päästmisi.
Toom on oluline lüli Paide mängu ülesehitamisel. Ta juhendab hästi kaitseliini ning oskab õigel hetkel tempot maha võtta või juurde panna. Tema meistermeeskonnas mängimise kogemust on tunda.
Napilt jäid valikust välja: Richard Aland, Sergei Lepmets.
Nullimängud:
17 Mait Toom (Paide)
12 Sergei Lepmets (Levadia)
10 Karl Johan Pechter (Tammeka)
9 Richard Aland (Flora)
8 Matvei Igonen (Flora) ja Pavel Londak (Kalju)
7 Marko Meerits (Trans) ja Vitali Teleš (Kalju)
4 Magnus Karofeld (Kuressaare) ja Karl Andre Vallner (Kalev)
Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud väravavahte, kes mänginud vähemalt 900 minutit):
0,53 Matvei Igonen (Flora)
0,75 Pavel Londak (Kalju)
0,76 Richard Aland (Flora)
0,83 Mait Toom (Paide)
0,84 Sergei Lepmets (Levadia)
1,04 Vitali Teleš (Kalju)
1,24 Marko Meerits (Trans)
1,73 Karl Johan Pechter (Tammeka)
1,73 Ingmar Krister Paplavskis (Flora/Tulevik)
2,06 Karl-Romet Nõmm (Tulevik)
Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:
2018: 1. Sergei Lepmets, 2. Karl Johan Pechter, 3. Pavel Londak
2017: 1. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Karl-Romet Nõmm
2016: 1. Matvei Igonen, 2. Sergei Lepmets, 3. Vitali Teleš
2015: 1. Mait Toom, 2. Sergei Pareiko, 3. Kristjan Tamme
2014: 1. Roman Smiško, 2. Matvei Igonen, 3. Mihhail Lavrentjev
2013: 1. Roman Smiško, 2. Vitali Teleš, 3. Matvei Igonen
2012: 1. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
2011: 1. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
2010: 1. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
2009: 1. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
2008: 1. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
2007: 1. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
2006: 1. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta