Treenerit vahetanud Kalev soovib teadlikuma ja detailsema lähenemisega vaimsest august välja ronida
Tallinna Kalevi naiskond vahetas eelmise hooaja järel peatreenerit - Maksim Rõtškovilt võttis ameti üle varem duubelvõistkonda juhendanud Kätlin Hein. Tabelikohalist eesmärki hoitakse saladuses, kuid tiimi üldisemaks sihiks on vaimsest august väljasaamine.
"Mängijad on ise tunnistanud, et nad olid eelmise hooaja lõpus vaimselt üpris sügavas augus. Trennis on juba selgelt näha, et asjad lähevad paremaks, mängudesse ei ole see veel täiel määral jõudnud, Taliturniiri tulemuste üle me ilmselgelt ei rõõmusta. Üritame jääda rahulikuks - mingid asjad võtavad lihtsalt aega," rääkis uus peatreener Hein.
Taliturniiril, kus vastasteks olid ülejäänud mullused esinelikuklubid, kaotas Kalev kõik kolm mängu, väravate vahega 1:14.
Eelmisel aastal Meistriliigas 22 korda (24 voorust) naiskonna põhikoosseisu kuulunud paremäär Marie Heleen Lisette Kikkas tõdes, et suuremat muutust oli eelmise hooaja järel vaja, kuid ühte konkreetset probleemi ei osanud ta mullusest esile tuua: "Ma arvan, et seda oli väljastpoolt väga hästi näha, et me ei nautinud enam nii palju mängimist. Palju väikeseid asju oli puudu või valesti. Vaja oli muutust just treeningute ülesehituses, et see sealt jõuaks lõpuks ka mängudesse."
Kalev lõpetas mullu neljandat Meistriliiga hooaega järjest medalikohal, kuid kaotas seitsmest viimasest mängust kuus ning edestas pronksinaiskonnana tabeli neljandat ehk JK Tabasalut ainult kahe punktiga.
Mis on uue peatreeneri käe all muutunud? "Ma arvan, et põhimärksõna on teadlikum treenimine. Üleüldse taktikalises mõttes on lähenemine teadlikum, oleme mängulisi elemente rohkem pulkadeks lahti võtnud. Oleme keskendunud ka rohkem tehnikale," vastas Kikkas.
"Iga muutus võtab natuke kohanemiseks aega. Praegu oleme nende muutustega alustanud ja mingisuguseid paranemismärke on näha, aga ilmselgelt läheb veel aega, et kõiki hooajaeelseid ülesandeid täita."
Taliturniiri võttis Kikkas kokku järgmiselt: "Keegi ei taha kaotada, aga oluline on see, et nägin ka positiivseid asju ja mingid elemendid läksid meil paremaks. Kõige suurem murekoht oli füüsiline vorm - kui me enam ei jaksanud, siis meie mäng lagunes ära. Tegelikult oleme võimelised palliga võrdselt mängima."
Haapsalus tehti intensiivne laager
Kalevi naiskond alustas vaikselt hooaja ettevalmistusega detsembri keskel, aga tõsisem ettevalmisus läks lahti jaanuari algusest.
"Oleme teinud nädalas neli treeningut, nendele on lisandunud kontrollmängud. Peamiselt oleme treeninud väljas ja käinud kergejõustikuhallis, kord nädalas oleme saanud ka Järveküla hallis sisetingimustes treenida," kommenteeris Hein. "Ettevalmistus on läinud plaanipäraselt, mingeid suuri muresid ei ole olnud."
Kui varasematel aastatel on Kalevi naiskond käinud talvistes laagrites ka näiteks Portugalis, Türgis ja Küprosel, siis seekord piirduti neljapäevase Haapsalu treeninglaagriga. Heina sõnul ei olnud treenerivahetuse tõttu võimalik asju nii pikalt ette planeerida, et võistkond oleks saanud välismaale minna, aga Haapsalu laager täitis oma eesmärgi.
Kikkas ütles omaltpoolt: "Eks ikka oleks tahtnud kuskile välislaagrisse, aga Haapsalu on treeninglaagri mõttes ka väga hea koht. Oli intensiivne pikk nädalavahetus, tegime kaks trenni päevas, võtsime Kätlini mängujoonise pulkadeks lahti ja saime kõik koos aega veeta."
Kalevi sotsiaalmeediast võis näha, et naiskond käis Haapsalus ka vehklemas. Kes siis on tiimi parim vehkleja? "Ma ei ole nüüd kindel, kes on kõige parem, aga mina olen kindlasti kõige kehvem," vastas Hein enesekriitiliselt.
Väravakütt jääb mitmeks kuuks eemale
Kalevi ainsaks talviseks täienduseks on endine Eesti koondise poolkaitsja Anett Vilipuu (26), kes pärast eelmisel aastal välismaalt naasmist oli vahepeal jalgpallist eemal.
Klubist on lahkunud kaitsja Kaisa Triin Arike (Florasse), kes mängis mullu ainsa Kalevi pallurina kõigis 24 liigakohtumises, ning poolkaitsja Elisabet Polstjanova (Viimsisse).
Märtsis sai Eesti U17 koondise juures viibides vigastada Kalevi ründaja Vanessa Grutop, kes oli mulluse hooaja teises pooles Kalevi suurim väravakütt. "Vanessa murdis rangluu, käis operatsioonil ja tal läheb vähemalt kolm kuni neli kuud, enne kui ta naaseb platsile," nentis Hein.
Kuna Meistriliiga eelmise hooaja parim mängija ja väravakütt Emma Treiberg lahkus Kalevist juba suvel (Saku Sportingusse), siis ei saa naiskond hetkel kasutada oma mullusest kahest suurimast väravamasinast mitte kumbagi.
"Vanessa on väga kvaliteetne mängija, aga me oleme hea pika pingiga võistkond ja küll me leiame mingid lahendused. Saame hakkama," lubas Hein.
Ka Kikkas usub, et lahendus leitakse: "Vanessa kohapealt on mul pigem kahju sellest, et ta ei saa kodusel U17 EM-finaalturniiril mängida. Me Kalevis pidime juba siis, kui Emma ära läks, harjuma sellega, et väravaid peavad lööma kõik mängijad, mitte ainult üks."
Latti allapoole ei lasta
Kalevi naiskonna senise ajaloo parim lõppkoht Meistriliigas on olnud teine. Uue hooaja eesmärgi kohta küsides väga konkreetset vastust ei tulnud. "Kohalist eesmärki ma avalikult välja ei käiks. Peamine eesmärk on saada eelmise hooaja madalseisust välja, leida hea mängurütm ja sealt siis edasi liikuda," sõnas Hein.
Kikkas lausus salapäraselt: "Me oleme võistkonnasiseselt enda eesmärgi paika pannud, aga ma ei tea, kui hea mõte on seda nüüd kuskile välja hõigata. Nii palju saan öelda, et me saa eelmisel aastal saavutatust latti allapoole lasta."
Hein peab suurimaks tiitlipretendendiks Florat, kes on juba viis aastat järjest Eesti meistriks tulnud, ning usub, et Saku pakub uute täienduste toel rohevalgetele konkurentsi.
Enda naiskonna trumpide kohta ütles Hein: "Meie tugevusteks on päris pikalt kokkumänginud koosseis ja hea võistkonna sisekliima. Meil on ka omajagu kogemust, võrreldes mõnede nooremate tiimidega."
Kui mullu toimus Meistriliigas 24 vooru, siis tänavu peetakse neid 26. Hooaega venitab pikemaks ka maikuine paus, mille tingib Eestis peetav neidude U17 EM-finaalturniir.
"Praegu tundub see hooaeg ikka väga pikk, eriti koondislaste jaoks. Eks siis ole näha, kuidas hooaja pikenemine liigat mõjutama hakkab. Tugevaid tiime liigas on, aga tulemus sõltubki sellest, kes suudab terve hooaja hästi mängida ja vormis püsida," rääkis Kikkas.
Hein eeldab rasket hooaja lõppu: "Tõenäoliselt saab november olema mängijate jaoks keeruline, eelkõige vaimselt, sest meil ei ole ju profimängijad. Kõik on amatöörid ja peavad töö kõrvalt nii pikka aega olema valmis endast platsi peal maksimumi andma. Üritame seda kuidagi manageerida, et see lihtsamalt läheks."
Naiskonna staar - Maria Orav
Maria Orav on naiskonna kapten, kes oskab nii sütitavaid mängueelseid kõnesid pidada kui ka platsil tegusid teha. Oma gepardliku kiirusega on universaalne Orav tiimile kasulik väga erinevatel positsioonidel. Pikalt mängis ta kaitses, kuid viimasel ajal on ta tegutsenud vasaku ääreründajana.
Kalevis on Orav veetnud kuus hooaega ning on alati olnud põhimängija. Eesti A-koondist on ta esindanud 13 kohtumises.
Kellel silm peal hoida? Anett Vilipuu
"Kui mul oleks 20 temasugust mängijat, siis võiksime viie või kümne aasta jooksul võita maailmameistritiitli," ütles Eesti naiste koondise endine peatreener Keith Boanas ETV-le Anett Vilipuu kohta kümme aastat tagasi. Enne tänavust hooaega on Vilipuu (26) olnud Eesti jalgpalliradarilt pikalt kadunud ning seda põnevam saab olema näha, mida suudab ta platsil pakkuda nüüd. Eesti liigas mängis ta viimati 2019. aastal, kui osales ainult ühes mängus, ning koondises 2016. aastal.
Hein ja Kikkas ütlesid nagu ühest suust, et Vilipuu on kõva võitleja, kes annab Kalevi keskväljale juurde head agressiivsust.
"Ma mängisin temaga koos viimati noortekoondises. Tollest ajast mäletan, et ta oli üks kõvemaid mängijaid. Nüüd on tal läinud aega, et ennast uuesti vormi saada, aga ma ütleksin, et ta on väga hästi kohanenud," kiitis Kikkas.
Hein kinnitas, et Vilipuul on vutioskused alles: "Ma arvan, et me ei pea muretsema, et ta on olnud vahepeal jalgpallipildilt meie jaoks kadunud. Ta on endiselt väga hea kvaliteediga mängija. Ta oli küll vahepeal mingil määral jalgpalli mängimisest eemal ja nüüd kogub veel vormi, aga praeguseks hetkeks on ta juba palju juurde pannud."
JK Tallinna Kalev
Peatreener: Kätlin Hein
Abitreener: Marek Kaljumäe
Väravavahtide treener: Andree Marjamaa
Füsioterapeut: Anna-Britt Kivimägi
Kapten: Maria Orav
Eelarve: ei ole eraldi konkreetset naiskonna eelarvet
Duubelvõistkond: JK Tallinna Kalev II (Esiliiga)
Koduväljak: Sportland Arena
Naiskonna värvid: sinine, must ja valge
Koduleht: jkkalev.ee
Esimene mäng: 2. aprillil kell 12.30 vs. Viimsi JK (Viimsi staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 21. aprillil kell 19.00 vs. JK Tabasalu (Tabasalu Arenal)
Mitteametlik koosseis:
Väravavahid: Roberta Jürna, Birgit Rammo.
Kaitsjad: Anastasija Fjodorova, Darja Ionina, Johanna Marie Link, Sandra Paulberg, Birjo Rasmussen, Mirell Soasepp.
Poolkaitsjad: Marian Jaarman, Anett Kadastu, Hanna Karoliina Kalle, Marie Heleen Lisette Kikkas, Loore Lehtmets, Kaili Pertel, Ketlin Saar, Žanna Smirnova, Kadri-Ann Valgeväli, Anett Vilipuu.
Ründajad: Vanessa Grutop, Maria Orav, Sandra-Henrica Saul.
Eeldatav algkoosseis:
Hooajaeelsed mängud:
29.01. Tallinna FC Flora (ML) - JK Tallinna Kalev 9:0
25.02. JK Tabasalu (ML) - JK Tallinna Kalev 2:1 (Smirnova)
04.03. Saku Sporting (ML) - JK Tallinna Kalev 3:0
11.03. Eesti U19 koondis - JK Tallinna Kalev 5:0
18.03. JK Tallinna Kalev - FC Elva (EL) 4:2 (Orav 2, Saul, Ionina)
18.03. Põlva FC Lootos (ML) - JK Tallinna Kalev 1:1 (Lehtmets)
ML - Meistriliiga; EL - Esiliiga.
Võit; viik; kaotus.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta