Äsja töötuks jäänud portugallase proovipäev Doha sadama konteinerpargis
Cristiano Ronaldo tegi täna ajalugu. Kui reeglina teeb ta mingeid jalgpalliga seotud asju esimesena (ülevaatliku loeteluga portugallase rekorditest saab tutvuda siin), siis seekord teisena. Kusjuures see, kes tegi esimesena, polnud Lionel Messi, vaid kanadalane Bruce Wilson aastal 1986.
Nimelt oli Wilson tolle aasta MM-il oma kodumaa kapten olukorras, kus ta oli töötu ehk ei kuulunud mitte ühegi klubi hingekirja. Alates teisipäevast on täpselt samas seisus ka Ronaldo, kes lõpetas poolte kokkuleppel lepingu Manchester Unitediga. Töötu-elu esimese etteaste jalgpalliplatsil tegi Ronaldo MM-finaalturniiri H-alagrupi esimese vooru mängus Ghana vastu.
Etteaste toimumiskohaks 974 staadion, mis asub Doha lahe ääres ja saanud nime selle järgi, et on kokku monteeritud 974 merekonteinerist (mitte ainult, vaid muud kraami on ikka kah kasutatud). Just sellisel kummalisel areenil läbis äsja töötuks jäänud portugallane oma esimese proovipäeva, kus tal oli võimalik jalgpallimaailmale tõestada, et teda on vara maha kanda. Kuidas Ronaldol läks?
Esmalt selgitus, miks peab viiekordne maailma parim jalgpallur üleüldse end tõestama? Viis Meistrite liiga, kolm Premier League'i, kaks La Liga ja kaks Serie A võitu võiksid ju olla ammendav argument, kui lisada sinna ka koondisega võidetud EM-tiitel (2016) ja Rahvuste liiga (2019)? See koos karjääri jooksul löödud enam kui 800 väravaga ongi vastuvaidlematud argumendid.
Ronaldo on kaasaja üks kahest maailma suurimast, olulisemast, paremast ja vägevamast jalgpallurist. Seda kõike keegi temalt ära ei võta ega vaidlusta. Aga küsimus on olevikus. Kas Manchester Unitedis pingile langenud Ronaldo suudab ka kaks kuud enne 38. sünnipäeva vastata kõigile neile ülikõrgetele standarditele ja ootustele, mis ta oma vaimustava karjääriga enda suhtes on tekitanud.
974 staadionile kogunenud 42 662 pealtvaatajate enamikku vastus Soccernet.ee küsimusele ei huvitanud. Neid huvitas ainult üks asi – nad tahtsid näha, kuidas Ronaldo lööb värava ja võidab. Portugalist kohale sõitnud fännid asetsesid alumise tasandi ühes nurgas, aga pea terve ülemine tasand oli täidetud Portugali värvides ja lippudega kohalikega, kes olid kaasa elamas Ronaldole.
Esimese hetke pakkus ta neile juba soojendusel, kui rammis pommlöögi 25 meetrilt ristnurka. Võimsam hõisete koor vallandus aga esimest korda siis, kui kaamera näitas tunnelis end sissemarsiks valmis seadnud jalgpallureid, kelle ees seisis Ronaldo. Sellele hõiskele keerati omakorda veel paar pööret peale 85. sekundil, kui Ronaldo tegi oma esimese pallipuute.
9. minutil mängiti Ronaldo üks-üks olukorda, aga puuted ei klappinud ja Ghana väravavaht Lawrence Ati Zigi päästis olukorra. Neli minutit hiljem pääses Ronaldo löögile peaga, aga ei ulatanud korralikult. See ei seganud publikul "Siuu!" hüüet kuuldavale toomast. Kui kellelgi oli tolleks hetkeks veel midagi ebaselgeks jäänud, siis tehti lõplikult selgeks, et tänane šõu käib ainult ühe mehe ümber.
31. minutil saatis Ronaldo palli väravasse, aga temast ei saanud sel hetkel esimest viiel MM-finaalturniiril värava löönud jalgpallurit, sest USA kohtunik fikseeris talle vea. Kuna vile kõlas enne, kui pall väravas, ei saanud ka VAR-ist abi otsida. Minut hiljem tegi Ronaldo paar väledat üleastet ja teenis karistuslöögi. Esimene poolaeg oli läbinisti ilmetu ning kuigi Ronaldo ei teinud enda standardite järgi absoluutselt mitte midagi erilist, oli ta ikkagi poolaja kõige silmapaistvam mängija.
"Ma vihkan Ronaldot. Ma tunnistan, et ta on suurepärane jalgpallur, aga ma vihkan seda, et tema jaoks peab alati kõik ümber tema keerlema. Võta kasvõi 2016. aasta EM-i finaalmäng, kus ta vigastada saamise järel abitreeneriks kehastus. Mängisid ju teised. Portugal tassisid lõpuks Euroopa meistriks teised mehed," teatab kõrval istuv Itaalia kolleeg vaheajavestluse käigus.
Vastan: "Olin tol mängul Stade de France’il ja minu meelest Ronaldo abitreeneriks kehastumine Portugalist Euroopa meistri tegigi. Ta mõju koondises ongi nii suur. Arutasin Ronaldo persooni ühe Eestis mänginud portugallasest jalgpalluriga, kes ütles, et ego pole mingi probleem. Portugallased lasevad tal olla selline nagu ta on, sest Ronaldo on nende jaoks lõpmatu uhkuse ja rõõmu allikas."
Itaallane: "Saan neist aru! Kaasmaalastesse suhtume kõik teisiti. Aga see ei muuda fakti, et Ronaldo on sitapea. Ja mulle ei meeldi, et tippspordi kõige vägevamate seas on asjad nii, et ühe Roger Federeri kohta on meil kolm Novak Djokovici."
Kui seda vestlust kuidagi kokku võtta, siis tõdemus, et Ronaldo ei jäta naljalt kedagi külmaks, on kahtlemata asjakohane.
Teine poolaeg. Esialgu suuremate muutusteta, aga 62. minutil toimub pööre, mille tekitab muidugi Ronaldo. Ta sööstab karistusalasse, lükkab palli Mohammed Salisu jala eest ära ja siis kukub pärast kerget kontakti. Ameeriklasest kohtunik Ismail Elfath määrab penalti. VAR seal ei sekku, sest kuigi vile on pehme, pole tegu selge eksimuse ja vale otsusega.
974 staadioni publik hullub, sest käes on hetk, mille pärast kohale on tuldud. Telefonid on välja otsitud ja Ghana väravale suunatud. Mõnekümne tuhande inimese unistus – näha oma silmaga pealt Cristiano Ronaldo väravat, mis lisaks veel ju MM-i ajaloo mõttes väga oluline – on ühe täpse penalti kaugusel.
Itaallane on kadunud ja asendunud Tai žurnalistiga, kelle sõnul on tema boss Henri Anieri koduklubi Muang Thong Unitedi omanik. Paistab, et tailane on tulnud mängule sama eesmärgiga, millega suur osa publikust.
Ekraanigraafika näitab, et Portugali särgis on Ronaldo löönud 23 penaltit, millest koguni seitsmega eksinud. Märgin Tai kolleegile, et vaatame nüüd, kas Ronaldo saab pingega hakkama ja meenutan, et Robert Lewandowski samal staadionil kaks päeva varem ei saanud, vaatab tailane mulle tõsise näoga otsa ja ütleb: "Palun ära räägi sellest!"
15 sekundit hiljem on tailase näol õnnis naeratus ja pea terve 974 staadion – tuhatkond Ghana toetajat on ju ka kohal – karjub ühest suust ja täie võimsusega "Siuuu!", sest Ronaldo penalti on kindel ja viib Portugali juhtima. Esimene jalgpallur MM-i 92-aastases ajaloos, kes löönud värava viiel finaalturniiril, on nüüd olemas. Tehke järele või makske kinni!
Kordused näitavad, et Siuu-tähistuse lähedale jäi Lionel Messile pühendatud lipp. Kas Ronaldo jooksis sinna taotluslikult? Kunagi ei tea. Ta on jõudnud tippu, sest pöörab tähelepanu kõige väiksematele detailidele. Aga mitte ainult trenni tehes, vaid ka muus elus.
Näiteks Manchester Unitedist lahkumise päeval teatas Ronaldo, et valmis on saanud tema disainitud käekellade seeria. Teate juures foto, kus Ronaldo poseeris ühe kollektsiooni kuuluva kellaga. Millisega? Sellega, kus on kujutatud tema värav, mille ta lõi 2013. aastal Madridi Reali särki kandes. Manchester Unitedi võrku. Juhus? Unistage edasi! Kindlasti mitte!
Staadionit need lood ja asjad ei huvita, vaid skandeeritakse White Stripesi hittloo "Seven Nation Army" refrääni viisil "Cris-ti-ano Ro-nal-do! Cris-ti-ano Ro-nal-do!" Rõõm ei püsi kaua, sest Ghana viigistab, aga kaaslaste väravad viivad Portugali 3:1 juhtima. Ronaldo jätab 83. minutil realiseerimata üks-üks olukorra, aga värav poleks suluseisu tõttu lugenud niikuinii.
88. minutil kutsub peatreener Fernando Santos oma kapteni pingile, aga "Siuu"-tähistust näeb publik korra veel, sest Ghana kaotusseisu minimaalseks vähendav Osman Bukari just seda näitab. Eks midagi oli hingel. Aga sinna see ka jäi, sest väravavahi Diogo Costa ärevale manöövrile järgnenud lõpuvile kuulutas, et Ronaldo lahkub staadionilt võitja ja järjekordse uhke rekordi omanikuna.
Proovipäeva kohta pole paha!
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta