Meistriliiga tänavuse hooaja ründajatest rääkides on peamiseks teemaks Aleksandrs Cekulajevsi väravarekord. Lätlane on jõudnud sihile kaks korda rohkem kui ükski teine väravakütt.
Ründajate rivistamine paremuse järjekorda on statistika põhjal kõige lihtsam, kuigi hea edurivimehe tunnuseks ei ole ainult löödud väravate hulk. Ometi on see väga olulisel kohal ja nii tuleb Cekulajevsit lugeda selles kategoorias ilma kahtluseta favoriidiks.
Resultatiivsus annab võimaluse ka väga hästi silma paista ja nii on suur osa väravakuningatest üsna kiiresti Eestimaa tolmu jalgelt pühkinud. Tõenäoliselt on seda tegemas ka Cekulajevs ning võimalik, et veel nii mõnigi käesolevasse valikusse mahtunud mees.
Eelmisel hooajal superhoogu näidanud Sander Post valiti Soccerneti külastajate poolt terve Meistriliiga parimaks mängijaks ning siirdus tänavu kevadel Norra kõrgliigasse.
Meistriliiga parimad ründajad 2011:
Henri Anier
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 31 mängu (27 põhikoosseisus), 20 väravat, 5 kollast ja 1 punane kaart
Vanem Anier oli sel hooajal Flora ainus stabiilne väravakütt ning kandis peamist ründeraskust terve aasta vältel. 20-aastaselt on ta juba Eesti meisterklubi esiründaja, omab kogemusi välismaalt, mängib tähtsat rolli noortekoondises ning sai tuleristsed ka põhikoondises.
Henri Anieri plussideks on kaitse pidev survestmine, küllaltki hea kohavalik ja realiseerimine. Ka üldine mängulugemine on kogemuste varal paranenud ning luudele kasvanud liha on toonud juurde tipuründajale vajalikku võimsust.
Kõrgete pallide kättesaamine tugevate keskkaitsjate vahel on siiski endiselt probleemiks. Võimsust ei ole veel nii palju, et koht kindlalt enda käes hoida ja pall päris maha võtta.
Aleksandrs Cekulajevs
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 45 väravat (neist 5 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Islandi kolmandast liigast saabunud Läti ründaja leidis Narvas uskumatult kiiresti sellise rolli ja koostöö kaaslastega, mis lubas tal purustada kuus aastat püsinud Tarmo Neemelo väravarekordi.
45 väravast koguni 18 lõi ta küll Lasnamäe Ajaxile, kuid samas kurvastas viie väravaga ka Nõmme Kaljut. Järgmisel laupäeval avaneb Sillamäe Kalevi vastu võimalus veelgi tippmarki nihutada ning pärast seda jätab ta ilmselt Transiga hüvasti, sest ringlevad juba kuuldused mitmete kõrgemal tasemel välisklubide huvist.
Cekulajevsi edu esmaseks saladuseks on väravavaist ja võimaluste realiseerimine, aga ka õigeaegne avanemine söötudele ja enese kiiresti löögile mängimine.
Artjom Dmitrijev
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 10 mängu (9 põhikoosseisus), 9 väravat ja 2 kollast kaarti
Eelmisel aastal Levadias suhteliselt varju jäänud endine Eesti noortekoondislane veetis tänavuse hooaja esimese poole Leedus ning siirdus suvel Sillamäele väga heas vormis.
Dmitrijev tõusis Kalevis otsekohe põhimeheks ning tänas usalduse eest mitmete väravatega. Tõsi, tippklubide vastu ta sihile ei jõudnud, aga Sillamäest ei olnudki hooaja teises pooles esinelikule vastast. Palju mänge jäi tal vahele ka teises liigas duublit esindades teenitud rumala punase kaardi tõttu.
Ta on suhteliselt pikakasvuline korraliku tehnika ja kohvalikuga ründaja, kes on varemalt mänginud ka keskpoolkaitses. Lõpetab olukordi efektiivselt, näeb hästi väljakut ja mängib korraliku söödutehnikaga ka teisi löögile.
Vitali Leitan
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja/vasakäär
Vanus: 32
Senine hooaeg: 28 mängu (28 põhikoosseisus), 20 väravat (neist 1 penaltist) ja 3 kollast kaarti
Levadia läbi aegade parim väravakütt pidi sel hooajal kohanduma uue rolliga, vahetades ründejõudude puudusel vasaku ääre tipuründaja koha vastu.
Hooaja eel loodeti palju noortelt ründajatelt Artur Rättelilt ja Nikita Koljajevilt, aga ikka ja jälle pidi just Leitan meeskonna kastanid tulest välja tooma. Väravaid koguneski paras hulk, kuid alternatiivide puudus jättis tema vigastuse ja alavormi ajal edurivisse suure tühimiku.
Leitanil on piisavalt kogemusi, kiirust ja võimsust, et ka puhta ründaja koht välja mängida. Naturaalse äärena särab ta üksühele ettevõtmiste ja läbijooksudega, harrastamata samas kuigi palju palli hoidmist ja pöördelt lööke.
Tarmo Neemelo
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 29
Senine hooaeg: 31 mängu (28 põhikoosseisus), 22 väravat, 3 kollast ja 1 punane kaart
Hooaja eel Florasse siirdumisele lähedal olnud, kuid lõpuks Kalju kasuks otsustanud Neemelo leidis koostöös Kristen Viikmäega uue hoo. Väravaid kogunes küll vaid veidi rohkem kui mullu Levadias, aga tema roll meeskonna mängupildis on väga oluline.
2005. aasta valitseja ei pääsenud eelmisel hooajal Soccerneti külastajate hääletusel isegi sümboolse koosseisu varupingile, aga Eesti liigas teist sellisel tasemel targetman'i ei leidu.
Pallide omaksvõtt ja surve all edasisöötmine on eeskujulikul tasemel ning kui ümberringi on samuti ründava suunitlusega mängijad, siis avab see palju võimalusi. Rääkimata sellest, et ta võib end alati ka ise löögile pöörata ja valitseb teist korrust.
Albert Prosa
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhikoosseisus), 18 väravat ja 5 kollast kaarti
Tammeka ründehing lisab iga hooajaga oma kontole üha rohkem väravaid ning arvestades meeskonna tänavust kesist esinemist on selline resultatiivsus väga muljetavaldav. Huvitava faktina on tema 18 väravast koguni 14 olnud mängu esimeseks tabamuseks. Sellest rohkem on suutnud vaid Cekulajevs (15).
Selgelt on paranenud Prosa füüsiline pool, sel aastal keegi teda enam naljalt ära ei lükanud. Roll noortekoondises on muutunud tähtsamaks ning sarnaselt Anieriga sai temagi kirja juba esimesed A-koondise mängud. Käidud on ka välismaal testimas.
Palli katmine ja hoidmine ning söödutehnika on kindlasti Prosa plusside hulgas. Lisaks muidugi kohavalik, peagamäng, olukordade lahendamine ja viimane puude. Oleks üllatav, kui ta veel ka tuleval hooajal Tartus jätkaks.
Martti Pukk
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Ründaja/paremäär
Vanus: 34
Senine hooaeg: 33 mängu (33 põhikoosseisus), 8 väravat (neist 1 penaltist)
Kuressaare hiidlasest kapten võttis üle lahkunud Dmitri Skiperski rolli, juhtides oma kogemustega noore meeskonna ründemängu ja tehes enda resultatiivseima Meistriliiga hooaja pärast 2005. aastat.
Väravaid on hakanud sadama seoses sellega, et kui eelmistel hooaegadel ja ka tänavuse aasta alguses tegutses ta enamjaolt äärel, siis nüüd naasis mees tippu.
Pukk on Kuressaare vaieldamatu liider nii väravalöömise kui ka muu poolest. Tema kõige tugevam külg on võitlejahing, millega ta sütitab ka kaaslaseid, võideldes alati vea piiril ja viimase hingetõmbeni. Selle parimaks näiteks on Ajaxi vastu minutitel 82-88 sündinud kübaratrikk, mis pööras 2:3 kaotusseisu 5:3 võiduks.
Tiit Tikenberg
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründaja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 29 mängu (27 põhikoosseisus), 9 väravat (neist 3 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Tikenberg sai tänavu hakkama samaga, mis 2008. aastal Tallinna Kalevis - aitas aasta suurimal üllatajal ründeliidrina tugeva hooaja teha. Eelneva kahe aasta jooksul tegi ta Meistriliiga tasemel kaasa vaid pool hooaega, aga klass ei ole kuhugi kadunud.
Hooaja alguses ei olnud vorm midagi hiilgavat, kuid mida aeg edasi, seda paremaks on ta muutunud. Paide jaoks on Tikenberg asendamatu, sest ta on sisuliselt meeskonna ainus naturaalne tasemel ründaja.
Üheksast väravast kuus on löödud Ajaxile, aga Paide rünnak seisab ikkagi suures osas tema peal. Korraliku tehnika ja pallivaldamisega suudab ta hõlpsalt vastastest mööduda ja end löögile mängida.
Janar Toomet
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja/ääreründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 19 mängu (17 põhikoosseisus), 7 väravat (neist 2 penaltist) ja 1 kollane kaart
Varakult Flora-süsteemis esilekerkinud Toometi karjäär on sarnane nii mõnegi teise noorega, kelle ego Flora treenerite kõrvale ei mahu. Teismelisena Flora põhimeeskonna orbiidile kerkinud mees ei suutnud ennast Viljandist kaugemale võidelda ja seega oli süsteemist lahkumine igati loogiline samm karjääris.
Ka Viljandis üsna raamidesse surutud Toomet avanes just Levadias, kus ta ründaja positsioonile nihutati. Vahetult euromängude eel edutati ta esindusvõistkonda ning koos minutite ja väravatega tuli ka enesekindlus ja nüüdseks on ta seal juba kindel põhimees.
Tema tugevusteks on plahvatuslik kiirus ja korralik löök, korralik tehnika võimaldab ka kaitsjaid üksühele ette võtta. Mängustiililt meenutab ta veidi kahejalgset Tarmo Kinki, kuid tehniliselt pole ta siiski päris sellisel tasemel.
Kristen Viikmäe
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja/ääreründaja
Vanus: 32
Senine hooaeg: 32 mängu (30 põhikoosseisus), 16 väravat ja 2 kollast kaarti
Koondise tasemel on fännid Viikmäed küll päris palju kritiseerinud, aga Eesti tasemele jagub tal kvaliteeti rohkem kui küllalt ka praegu. Hooaega alustas ta jõulise äärena, kuid üsna pea nihutati ta ette, kus moodustus koos Neemeloga õlitatult töötav kogenud ründepaar.
Hetkel on Viikmäe kõige tugevamaks küljeks kogemustepagasil põhinev mängulugemine ja situatsioonide kiire hindamine. Väga korralik tehnika ja kiire löök ka ebastandardsetest positsioonidest ei kao aastatega kuhugi.
Vaatamata vanusele on tal endiselt ka korralik kiirus. Lisaks on ta piisavalt pikk ja jõuline, et teisel korrusel ennast maksma panna.
Parimad väravakütid:
45 Aleksandrs Cekulajevs (Trans)
22 Tarmo Neemelo (Kalju)
20 Henri Anier (Flora); Vitali Leitan (Levadia)
18 Albert Prosa (Tammeka)
16 Maksim Gruznov (Trans); Kristen Viikmäe (Kalju)
15 Jüri Jevdokimov (Kalju)
14 Aleksei Aleksejev (Kalev)
13 Marius Bezykornovas (Trans)
Väravad 90 mänguminuti kohta:
1,38 Aleksandrs Cekulajevs (Trans)
1,16 Maksim Gruznov (Trans)
1,07 Aleksei Aleksejev (Kalev)
0,96 Artjom Dmitrijev (Kalev)
0,87 Zakaria Beglarišvili (Flora)
0,78 Tarmo Neemelo (Kalju)
0,78 Gediminas Kruša (Kalev)
0,77 Vitali Leitan (Levadia)
0,76 Henri Anier (Flora)
0,74 Trevor Elhi (Levadia)
Kübaratrikid:
6 Aleksandrs Cekulajevs (Trans)
2 Aleksei Aleksejev (Kalev); Henri Anier (Flora); Artjom Dmitrijev (Kalev); Maksim Gruznov (Trans); Vitali Leitan (Levadia)
1 Zakaria Beglarišvili (Flora), Trevor Elhi (Levadia); Tarmo Neemelo (Kalju); Aleksandr Nikulin (Kalev); Martti Pukk (Kuressaare); Tiit Tikenberg (Paide); Janar Toomet (Levadia)
Väravad esineliku klubide vastu:
6 Aleksandrs Cekulajevs (Trans)
5 Henri Anier (Flora); Tarmo Neemelo (Kalju)
4 Jüri Jevdokimov (Kalju); Valeri Minkenen (Flora); Albert Prosa (Tammeka); Kristen Viikmäe (Kalju)
3 Igor Subbotin (Levadia)
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad ründajad:
2010: 1. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
2009: 1. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2008: 1. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
2007: 1. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta