Austraalias ja Uus-Meremaal on ära mängitud esimene ring alagrupikohtumisi. Maailma suurimal laval on ära käinud nii Haiti kui Sambia kui ka Euroopa koondised, kelle leerist leiab talendikaid (tuleviku)tegijaid. Milliste nimedega tasub lähemalt tutvust teha?
- Et tähesära ei unustaks oma kohta - suur ülevaade juba silma paistnud ässadest
- Infantino sirutab abikätt küll aina kaugemale, aga on ju teada, et savijalad ei kanna
- Püüa-püüa, aga 24 aastat kehtinud numbrit (veel) kätte ei saa
Soccernet.ee naiste MM-tähtede nimekirja mahub kokku 20 pallurit, kellest teine kümme on kas sellisel turniiril esimest korda või pole lihtsalt end tõeliselt näidata saanud. Tegemist on päris ründava satsiga, mida proovivad "neutraliseerida" kaks puurivahti ning särtsakas äärekaitsja. Sealjuures on rõõm, et kümnest mängijast kaheksa on saanud ka juba võistlusvormi selga tõmmata ja platsile joosta.
Selma Bacha (kaitsja, Prantsusmaa)
Juba 16-aastasena Lyoni esinduse eest debüüdi teinud Selma Bacha on korraga nii Prantsusmaa tulevik kui olevik. Nimetati ta ju juba Meistrite liiga 2017/18 hooaja finaalis põhikoosseisu, kui prantslannad võtsid Wolfsburgi üle 4:1 võidu. Järgmisel aastal jäi Bacha aga pingile ning madistama saadeti Sakina Karchaoui. Just seetõttu esindabki Bacha justkui kahte ajastut: kui 20-aastane vasakkaitsja (või -ründaja) on mängus, ei jää kordagi muljet, nagu ta langeks ansamblist välja, aga kui talle platsil kohta ei anta, tasub lihtsalt mõelda, et küll leitakse ka selleks aeg.
Kiirete jalgadega (ausalt, kui õmblusmasin) ning tehniliselt ülivõimekas Bacha tegi oma debüüdi Prantsusmaa koondises 2021. aasta novembris Kasahstani vastu. Neli päeva hiljem, kui MM-valikmängus oli vastas Wales, saadeti noor vasakäär uuesti tandrile ning Bacha naasis lõppskoori naelutanud tabamusega.
Mitmekülgse "relva" Bacha vasakut jalga tasub tähele panna: vaatamata sellele, et lõppenud hooajal kogunes mänguaega ligi 1000 minuti jagu, suutis ta standardolukordadest kirja saada kuus väravasöötu, mis oli Euroopa viie tippliiga mängijate arvestuses paremuselt kolmas näitaja. Nii suudavad Bacha ja pikakasvuline keskkaitsja Wendie Renard moodustada päris tülise duo, mida avamatšis Jamaica vastu veel näha ei saanud, sest noort pallurit segas hüppeliigesevigastus.
𝐂̧𝐚 𝐭𝐫𝐚𝐯𝐚𝐢𝐥𝐥𝐞 𝐝𝐮𝐫 @BachaSelma 💪#FiersdetresBleues pic.twitter.com/5lHdbNF098 — Equipe de France Féminine (@equipedefranceF) July 21, 2023
Barbra Banda (Sambia, ründaja)
2021. aasta olümpiamängude eel oli Barbra Banda üks tavaline tore Sambia nimi. Ent Tokyos lõi võimas ründemasin kahes järjestikuses mängus - Hollandi ja Hiina vastu - kübaratriki. 23-aastane Banda tõmbas tähesära endale ka vahetult enne MM-i, kui Sambia mängis ühe turniiri favoriidi Saksamaa 3:2 üle. Jah, kaks väravat tulid just Sambia kapteni sulest - Vasksed Kuningannad ja Banda on tormihoiatuse juba teele saatnud.
Banda eesmärk on kahtlemata teha tasa ka kaotatud aeg: ei saanud 2000. aastal sündinud ründaja ju mullu toimunud Aafrika meistrivõistlustel osaleda, sest naise kehas olev loodusliku testosterooni tase oli lubatust kõrgem. Mis on aga lubatud? CAF väitis küll, et piir pannakse paika FIFA järgi, kuid detsembris kinnitas rahvusvaheline vutiliit, et Banda tohib Okeaaniasse sõita küll. "Me ei lähe lihtsalt osa võtma, vaid võistlema," kinnitas jõuline ning ülimalt kiire ründaja enne MM-i, kus (esimese hooga) on vastas Jaapan (kellele avamäng kaotati 0:5), Hispaania ja Costa Rica.
Barbra Banda's winner for Zambia is a thing of beauty 😍
(via @AttackingThird)pic.twitter.com/yZ60ZO81el — B/R Football (@brfootball) July 7, 2023
Linda Caicedo (Kolumbia, ründaja)
Linda Caicedo võib veel 18 olla küll, kuid millal on see kedagi takistanud? On juba ette teada, et noor ründaja "piire" ei mõista. No kuidas on reaalne, et alles 18-aastane pallur võtab 16 kuu jooksul osa viiest (!) suurturniirist?! 2022. aasta märtsis sai Kolumbia U17 koondis Lõuna-Ameerika meistrivõistlustel kaela hõbemedalid, järgnesid U20 ja U17 vanuseklassi MM-id, millest viimane tõi neli väravat löönud Caicedole taas hõbeda. Sama aasta suvel pani ta end õnnestunult joonele ka täiskasvanute klassis: hõbedakohal lõpetanud Kolumbia ründaja Caicedo pälvis lõunaameeriklannade turniiri parima mängija auhinna.
Unustage Caroline Graham Hansen, Megan Rapinoe või keegi kolmas-neljas, Caicedo on tõmbab kõik pilgud endale, räägivad pea kõik välismaised asjapulgad. Kolumbia noor ründerakett on väle, tehniline, kindla löögijalaga (mis võib korralikult üllatada ka kaugelt!) ja mis tähtsaim - vankumatu ja sihikindel. Pidi ju Caicedo kolme aasta eest võitlema munasarjavähiga, mis õnneks avastati varakult ning nii sai toona 15-aastane pallur peagi palliplatsile naasta.
2023. aasta alguses Real Madridiga käed löönud Caicedo sai poole hooajaga kirja kaks väravat ja neli väravasöötu - numbrid, mis pole teab mis uhked - aga aega nendeks anti 676 minutit, ehk keskmise näitaja poolest oli ta naiskonna paremuselt teine väravakütt. Jääb mulje, nagu oleks ta juba valmis ründeäss, kellel kotis ka esimene tabamus (ja võit) MM-il.
Giulia Dragoni (Itaalia, poolkaitsja)
Kui 16-aastane Giulia Dragoni Itaalia MM-koosseisu nimetati, oli vast kahtlejaid küll. On nii noor poolkaitsja maailma suurimaks areeniks ikka valmis? Saapamaalaste peatreener Milena Bertolini uskus, et on küll. On ju Dragoni Barcelona B tiimist esindusse liikunud ning hakkab MM-ilt naasmise järel tegusid tegema valitseva Meistrite liiga tšempioniga - see võiks usku juurde anda küll.
Juba 10-aastaselt "nooreks Messiks" nimetatud Dragoni on täpselt nõnda tehniline ja taibukas nagu argentiinlane, kuid noor äss ajab tagasi, kartes, et oskustepagas pole piisav. Kõik muud märgid näitavad ikka ja jälle vastupidist. Novembris oma 17. sünnipäeva tähistav Dragoni teenis A-koondise debüüdi napilt enne MM-i, kui Marokoga mängiti väravateta viiki. Bartolinit veenis Dragoni esitus aga niivõrd, et noor poolkaitsja kuulus algkoosseisu ka turniiri esimeses vastasseisus, kui tulemusega 1:0 saadi jagu Argentinast. Ja mis veelgi kõnekam: 83. minutil puhkama võetud Dragoni asendajaks oli ülikogenud kapten Cristiana Girelli.
PS! 16 aasta ja 259 päeva vanusena Argentina vastu astunud Dragoni ei ole MM-ide ajaloos kõige noorem mängija, küll aga hoiab ta seda lippu kõrgeimal itaallaste seas. Enne teda istus sellel troonil kaitsja Giuseppe Bergomi.
Giulia Dragoni stepped out at her first FIFA Women's World Cup™ and absolutely bossed it 👏🇮🇹
She's just 16 years old.
84 minutes played
48 touches
20 passes - with 87% accuracy
5 succesful dribbles
10 recoveries
9 duels won
4 passes into the final third
Remember the name.… pic.twitter.com/RwmNTqevas — Optus Sport (@OptusSport) July 24, 2023
Melchie Dumornay (Haiti, poolkaitsja)
Pole tavaline, et terve riik loodab vaid ühele 19-aastasele mängijale, kuid just nii on tänavuse debütandi Haitiga. Lubage tutvustada - Melchie Dumornay ehk Corventina, üks praeguse aja talendikamaid mängijaid. Kelluke hakkas muidugi varakult tirisema ka, sest Dumornay lõi juba 15-aastasena kohalikus kõrgliigas üheksa mänguga 25 väravat ning tõusis hooaja parimaks mängijaks. 2018. aastal toimunud U20 MM-il hakkasid teda märkama ka Prantsusmaa suurklubid, kuid asjaks läks alles 2021. aastal, mil noor poolkaitsja Reimsi liikus.
Dumornay kvaliteeti kinnitab ka tõsiasi, et käimasoleva aasta 1. juulist kuulub ta Prantsusmaa tõelise tipu Lyoni ridadesse. Ehk et kui MM läbi saab, sõidab ta pallima kaheksakordse Meistrite liiga tšemponi juurde. Dumornay on kiire, tehniline ja osav just mõlema jalaga, nii on 15 koondisemänguga sündinud üheksa väravat. Neist vast tähtsaimad said löödud 2:1 võidumängus Tšiili vastu, mis avasid lõplikult tänavuse MM-i ukse. Corventina on valmis Haitit kandma küll, iseasi, kui kaugele, sest D-alagruppi jagatakse Inglismaa (kellele kaotati 0:1), Hiina ja Taaniga.
Melchie Dumornay vs. England:
◉= Most duels won (11)
◉ Most successful take-ons (5)
◉ Most fouls won (4)
◎ 57 touches
◎ 7x possession won
◎ 3 chances created
◎ 2 tackles
Played really, really well. 👏#FIFAWWC pic.twitter.com/BBMFQSvsfX — Squawka Live (@Squawka_Live) July 22, 2023
Lauren James (Inglismaa, ründaja)
21-aastase Lauren Jamesi olemuse on hiilgavalt ära tabanud kapten Williamson: "Ta on cheat code! See on uskumatu!" Ja usutavasti ei tahaks mitte keegi, kes on Jamesi mängimas näinud, vastu vaielda. Inglismaa noor ründetalent on enesekindel, lustlikult loov, suutes teravust luua mõlema jalaga, kuid mitte veel päris valmis produkt. Tõi ju alles lõppenud hooaeg oodatud läbimurde liigarindel, ees ootab alles esimene suurturniir.
2021. aastast Londoni Chelsea särki kandev James teenis avahooajal ligi 100 mänguminutit, 2022/23 ületas see number aga 1200 piiri. Noores eas tülikate vigastustega võidelnud James leidis oma koha, suureks toetajaks just peatreener Emma Hayes. Õigele reele saanud noor ründaja tõusis nii ka koondise vaatevälja: mullu septembris tegi ta debüüdi ning MM-i eelsed näitajad on 11 (mängu) ja 1 (väravat). On ülimalt tõenäoline, et maailma suurim areen võtab Inglismaa noore talendi avasüli vastu.
Lena Oberdorf (Saksamaa, poolkaitsja)
21-aastane Lena Oberdorf on täpselt selline mängija, keda on - heas mõttes - terve plats täis. Noor poolkaitsja esindab kahekordse maailmameistri eduloos uut põlvkonda, olles ära käinud juba kahel suurturniiril. Jah, Oberdorf oli kohal ka eelmisel MM-il, kui Saksamaa langes veerandfinaalis hiljem pronksi teeninud rootslannade tegude läbi. Mullusel EM-il marsiti välja finaal, kuid kõige kirkamad medalid läksid inglannade kaela.
Oberdorf on ülimalt intelligentne mängija ning kuna vanust on alles 21, siis näib, nagu ta oleks eakaaslastest pikkade sammukeste jagu eespool. Vaatamata sellele, et mängib Wolfsburgis pisut ründavamat rolli, on ta tõenäoliselt praeguse aja üks parimaid lõhkuvaid poolkaitsjaid. Oberdorf valiti mullu toimunud EM-il nii turniiri parimaks noormängijaks kui sümboolsesse koosseisu - tänavu on ta tõenäoliselt veel parem ning (peale kerge vigastuse seljatamist) valmis vastaste rünnakuid julmalt lõhkuma, tulgu need kust ja kuidas tahes.
🇩🇪 Lena Oberdorf = baller 😎
The #WEURO2022 Young Player of the Tournament 👏@DFB_Frauen | #GER pic.twitter.com/VmqbzgJkg0 — UEFA Women's EURO (@WEURO) August 1, 2022
Kailen Sheridan (Kanada, väravavaht)
2022. aastal USA kõrgliiga parimaks väravavahiks nimetatud Kailen Sheridan on aasta hiljem enam kui valmis eredaimasse rambivalgusesse astuma. 28-aastane puurivaht jäi 2019. aasta MM-il lõpuni pingimängijaks, ent Kanada koondise pikaaegse esikinda Stephanie Labbe taandumise järel on tänavu oodata arvukalt minuteid. Ja neid on San Diego Wave'i kindanaine kahtlemata väärt.
Nagu teinekord ikka, siis alustas Sheridan palli taga ajamist platsil, kuid isa soovitas proovida elu postide vahel. See hakkas kanadalannale üsna kiirelt meeldima. "Mulle meeldib lööke tõrjuda ja igale poole sukelduda - olla kartmatu!" rääkis ta. Nii ongi Kanada esikinnas eriti vinge just oma reflekside poolest, kiiduväärt on ka pikad söödud ja võistkonna juhendamine, mida on kogunenud 36 kohtumise jagu.
Kailen Sheridan has a 50% clean sheet record in her 36 appearances for Canada. 🇨🇦 pic.twitter.com/HsXkdQqjrY — Attacking Third (@AttackingThird) July 22, 2023
Sophia Smith (USA, ründaja)
10. augustil oma 23. sünnipäeva tähistav Sophia Smith on küll alles oma esimesel MM-il, kuid külge pandud silt allahindlust ei märgi - noor (ääre)ründaja peaks maailmameistri esiäss olema. Smith on näidanud käimasoleval hooajal kindlat vormi: Portland Thornsi särki kandev pallur on löönud 13 matšiga kümme väravat ning panustanud naiskonna edusse viie resultatiivse sööduga.
Ja ka koondises pole Smith rambivalgust peljanud: eelmisel kalendriaastal lõi talendikas ründaja 11 väravat, sealjuures ei jäänud puutumatuks ka Inglismaa ja Saksamaa võrgud. Kuna nii Megan Rapinoe kui Alex Morgan on putsasid vaikselt varna riputamas, on arvatavasti just väle ning kaitsjate kollitamist jumaldav Smith see, kes USA-d järgmisele astmele viib. Algus on lubav: USA 3:0 võidumängus Vietnami üle lõi Smith kaks väravat ning andis resultatiivse söödu.
Sometimes a smile is just a smile. But, for Sophia Smith, a smile can also be haunting. Intrigued?#JustDoIt #NikeFC pic.twitter.com/7VOvmSGISr — Nike Football (@nikefootball) July 15, 2023
Daphne van Domselaar (Holland, väravavaht)
23-aastane Daphne van Domselaar on põhimõtteliselt legend, vähemalt Hollandis või väravavahtide maailmas. 2022. aasta EM-il esikinda Sari van Veenendaali vigastuse tõttu juba avamatši 22. minutil väljakule saadetud van Domselaar oli toona rohelisem kui muru Bramall Lane’il - kirjas kõigest üks A-koondise kohtumine. Aga see ei takistanud võimsa Rootsiga 1:1 viiki mängida. C-alagrupist teisena edasi pääsenud Holland langes veerandfinaalis, sealjuures ülimalt jonnakalt: prantslannad napsasid võidu lõpuks lisaminutite penaltist.
Julgelt esinenud van Domselaar kahmas kindad enda kätte ning on tänaseks tõestanud end Hollandi ühe usaldusväärseima lülina, kes tõrjub palle kui muuseas. Ootamatus kohas vette visatud puurivaht on oma esimesel MM-il ning pärast seda esimene välishooaeg - Inglismaa kõrgliigas Aston Villas. Ühe suvega saavad täidetud 23-aastase hollandlase kaks suurt unistust.
10 - Daphne Van Domselaar has made 10 saves for the Netherlands against France tonight, already the highest total by a goalkeeper at this summer’s UEFA Women’s Euros. Invincible. #FRANED #WEURO2022 pic.twitter.com/eWCbAMpZFt — OptaJean (@OptaJean) July 23, 2022
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta