Nõmme United karastab tippude jaoks poistest mehi ja ootab verinoorte väravamasinate esiletõusu
Esiliigas kahel viimasel hooajal esinelikusse küündinud Nõmme United pistab aasta-aastalt rinda kasvatajaklubile omaste rõõmude-muredega. Häid mehi sirgub palju, aga kohe, kui hakatakse pead tõstma, napsab mõni suurem meeskond mängija endale. Seni on suudetud tõestada, et uus aasta toob uued esiletõusjad, aga tänavune hooaeg tõotab kujuneda senistest mitmes mõttes keerulisemaks, sest noorenduskuur on olnud eriti silmapaistev.
"Plaanide järgi ei ole ettevalmistus läinud vist küll mitte kellelgi, aga ma ei tea, kellel ta oleks olnud nii häiritud kui meil," nendib Unitedi peatreener Martin Klasen. Lisaks "tavapärasele" murele koroonaviirusega pidi Unitedi lausa kahel korral maadlema ka lumega, mis kukutas kokku Männikul nende treeningbaasis asuva kuppelhalli. Esimesel korral saadi see uuesti püsti oma jõududega, teisel puhul ulatas abikäe jalgpalliavalikkus.
Kõik takistused röövisid väärtuslikku treeninguaega, mis olnuks mullusega võrreldes üsna tugevalt noorenenud meeskonnale hädavajalik. Klaseni sõnul pole tema oma treenerikarjääri jooksul nii keeruliselt kulgenud hooaja ettevalmistust kogenud.
"Alustasime trennidega 20. detsembril, aga saime teha vaid kolm trenni, siis kukkus hall kokku. Nädal aega kühveldasime lund ja saime halli jälle püsti. Saime kaks nädalat trenni teha, kui tuli suur koroonalaine. Vahepeal oli trennis kuus meest, ka ma ise olin koroonas, õnneks sai abitreener Randin Rande trenne läbi viia. Kui pääsesime isolatsioonist välja, kukkus hall kokku. Jälle nädal aega kühveldamist," kirjeldab Klasen peaaegu anekdootlikku sündmustejada.
"Seejärel oleme saanud kaks-kolm nädalat treenida, aga nüüd läks jälle seitse poissi koondisega laagrisse. Tagasi tulevad nad vahetult enne hooaja algust. Kuid mis teha, tuleb hakkama saada!" nendib ta.
Kõike eelnevat arvestades on United saavutanud kontrollmängudes korralikke tulemusi. Uueks hooajaks Premium liigasse pääsenud Tallinna Kalevist saadi jagu 2:0 ja Esiliigas jätkavast PJK-st koguni 7:0, seejärel tehti 3:3 viik Esiliiga ühe tänavuse eeldatava soosiku Paide Linnameeskonna duubliga ning lepiti 2:2 viiki ka Elvaga.
Klasen neist tulemustest liiga suurt numbrit teha ei taha. "Minu teada on ka konkurentidel olnud ettevalmistusega probleeme ja kui kaks hädas võistkonda saavad kokku, on viik ju loogiline," muigab ta. "Murekoht on see, et meil on praegu palju pisivigastusi. Võimalik, et põhjuseks ongi just väheste treeningute pealt otse mängudele minek, mis on poistele traumasid tekitanud."
Mõneti läheb United hooajale siiski vastu samast seisust nagu mullu. Siis lahkusid põhimeestest Eesti kõrgliigaklubidesse või välismaale näiteks Erko Jonne Tõugjas, Raimond Eino, Kevin Mätas ja Andreas Vaher. Tänavu jäädi ilma aga veel rohkematest mängijatest, kes mullu põhiraskust kandsid – Klaseni arvutuste järgi on eelmise hooaja algusega võrreldes klubist lahkunud koguni 15 mängijat.
Kes Paidesse, kes Levadiasse, kellel uus amet
Talvel lahkujate näol on taas tegu seniste liidritega. Mullu 28 tabamusega Esiliiga parimaks väravakütiks kroonitud Robi Saarma kolis Paide Linnameeskonna ridadesse, kaptenipaela kandnud keskkaitsja Sander Alex Liit siirdus Kuressaaresse ning keskväljamees Nikita Vassiljev on naasnud lapsepõlveklubisse FCI Levadiasse.
Eelmise hooaja teises pooles Unitedi postide vahel seisnud Carl Kaiser Kiidjärv naasis Tartu Tammekasse, samuti hooaja teises pooles Unitedi särki kandnud Kirill Aleksandr Antonov aga oma kasvatajaklubisse Harju JK Laagrisse. Esiliigasse tõusnud Harjuga liitus ka äärekaitsja Paul-Kevin Chan, ääreründaja Henri Leoke veedab aga tänavuse hooaja laenul FC Flora U21 võistkonnas. Kaitsja Marten Metsniit jätkab sel hooajal madalamal tasemel, poolkaitsja Randin Rande keskendub aga täielikult meeskonna abitreeneri ametile.
Klasen märgib lisaks, et suvel jäädakse suure tõenäosusega ilma veel viiest mängijast – paarile on juba tulnud kutse kaitseväkke, mõni siirdub aga kooli lõpetamise järel haridust omandama teise linna või sootuks välismaale. Juurde on seni aga tulnud vaid kaks mängijat – poolkaitsja Robin Tiigiste võeti laenule Tallinna Kalevist ning mulluse hooaja teises pooles Kuressaare duubli eest mänginud Aleksandr Filatov liitub Legioni süsteemist.
Päris läbi pole saadud ka vigastusteta. Kaitsja Richard Reesar tegi hooajaeelses kohtumises Paide U21-ga viga põlve külgsidemetele ning peab pidama mitmekuulise mängupausi. Jätkuvalt teeb tervis muret ka keskväljamehele Karl Gustav Kokkale.
"Paraku tundub, et temaga jätkame sealt, kus eelmisel hooajal pooleli jäi," tõdeb Klasen mullu vaid üheksas esiliigamängus platsil käinud mehe kohta. "Ta sai küll kontrollmängudes esimesed minutid kirja, aga vana kubemelihase trauma teeb jälle muret. Kokkast on väga kahju, tal on vist noorusest hoolimata olnud juba kõik vigastused, mis üldse saavad olla."
Koosseisumured pole Unitedit siiski ka varem takistanud Esiliigas kõrges konkurentsis püsimast. Tunamullu debüteeriti sel tasemel kolmanda kohaga, aastataguses hooaja eelvaates nimetas Klasen eesmärgiks liigasse püsima jäämist, lõpuks saadi aga neljas koht. Mis on eesmärgiks tänavu?
"Püsima jäämine," muigab Klasen vastuseks. Ta selgitab, et eelmisel aastal asetati põhipanus U17 Eliitliigale ja duubli aitamisele II liigasse. Mõlemad eesmärgid õnnestus täita, sest noorteliiga võideti ning duubel võitis III liigas samuti oma tsooni ja kerkis selleks hooajaks astme võrra kõrgemale.
"Esindus oli mullu veidi vaeslapse rollis ja kogu tähelepanu ei läinud sinna, seetõttu ei tahtnud ülemäära kõrgeid sihte seada. Tänavu on lahkujaid aga nii palju, et peame võtma realistliku eesmärgi. Kuna meil on klubis alates 2008. aastal sündinud poistest kogu struktuur muutunud, on vaja kuni selle hetkeni, mil neist mängumehed kasvavad, lihtsalt püsida Esiliigas. Madalamale ei tahaks kukkuda," sõnab Klasen.
Nimelt hakkas United mõne aasta eest ehk alates 2008. aasta vanuseklassist moodustama igas vanusegrupis kahte treeninggruppi. Ehkki mängijaid võetakse klubisse endiselt vastu üle aasta, peaks see mõne aasta pärast hakkama kasvatama peale sirguvate mängumeeste hulka. "Praegu on nii, et kui üks võistkond jõuab meesteklassi, läheb sealt igal aastal neli-viis mängijat ära ja see jätab suure jälje. Kui valim on suurem, ei mõjuta see enam nii palju," selgitab Klasen.
Duubli kergitamine III liigast II liigasse oli aga vajalik seetõttu, et kergendada mängijate liikumist koosseisude vahel. Nimelt kehtis III liiga puhul reegel, et esindusmeeskonda registreeritud mängijatest sai duublit ühes mängus esindada kuni kolm meest, vastupidises suunas liikuda ehk duublisse registreerituist esinduse eest mängida tohtis aga maksimaalselt viis meest. II liigas sellist piirangut aga enam pole.
Lisaks pidi United arvestama ka oma mängijate vanusega, sest noormängijatele kehtib reegel, mis ei luba neil osaleda seitsme kalendripäeva jooksul rohkem kui kahes ametlikus kohtumises. Kõik kokku tekitas Unitedile parajalt peavalu, millest nüüd vabamad ollakse.
Klasen – kes andis duubelmeeskonna kerkimisse eelmisel hooajal 12 mängus löödud 13 väravaga ka ise väga tõhusa panuse – möönab, et lahkunud mängijate kõrge arv on ülalkirjeldatud probleemi nii-öelda valest otsast niikuinii vähendanud, kuid ikkagi on tegu olulise edusammuga. "Kui duubel ei oleks teises liigas, oleks meil ilmselt päris võimatu ülesanne mängijatega žongleerida. Aga nüüd ei pea me liialt sellele mõtlema, kes on kuhu registreeritud," võtab ta olukorra kokku.
Trumpideks nooruslik nälg ja etteaimamatus
Muredest oli juttu, kuid mis on Unitedi tugevused? Klaseni sõnul tasub neid otsida sealt, kust mängijate kasvatamisele keskenduva klubi puhul ikka – platsile jookseb väga palju noori mehi, kes küll alles alustavad tõsist mängijakarjääri, ent kelle tõestamissoov on seda suurem.
Esindusmeeskonda üles antud mängijate hulgas on vaid neli, kelle sünniaasta jääb eelmisesse sajandisse. Küll aga on 30 mehe seas näiteks täpselt pooltel veel isegi 18. sünnipäev saabumata. "Tundub natuke naljakas, et mullusega võrreldes saab meie keskmine vanus veel kukkuda, aga nii on," naerab Klasen. "Enamasti kasvavad mängijad vanemaks, kogenud mehi tuleb seeläbi juurde, kuid meil läheb see asi kuidagi peegelpildis. Aga võib-olla oleme tänu sellele ka vähemalt hooaja alguses vastaste jaoks tundmatud muutujad?"
Ilmselgelt on 2005. aastal sündinud poiste Esiliiga kogemused väga napid või suisa olematud. "Mõni, nagu näiteks Aleksandr Alteberg, on siiski saanud kahel viimasel hooajal Esiliigas kokku üle 1500 minuti," viitas Klasen tunamullu Maardu Linnameeskonna eest sel tasemel debüteerinud ja mullu juba Unitedi särki kandnud keskkaitsjale, kes peab sel hooajal eeldatavasti enda kanda võtma tagaliini ühe liidri rolli.
"Aga ülejäänud poisid on meeste jalgpalli mõistes pea eranditult noored ja rohelised. Ennustada, kes meesteklassis võiks särama lüüa, on seetõttu väga raske. Samas tooksin kaks võimalikku nime siiski välja – need on Egert Õunapuu ja Dmitri Jepihhin," märkis Klasen.
Mõne aasta eest Tabasalu ridadest Unitedisse kolinud Jepihhin debüteeris Esiliigas eelmisel hooajal, lüües seitsme mänguga neli väravat. U17 Eliitliigas jäi tema arvele aga 19 kohtumisega 20 tabamust. Samuti 2005. aastal sündinud Õunapuu statistika oli Eliitliigas aga suisa ulmeline – 21 mängu, 62 väravat! Kõigi sarjade peale kokku 70 tabamust kirja saanud Õunapuu käis viies mängus platsil ka Esiliigas, ent seal jäi tal värav mullu siiski löömata.
Verinoorte poiste kõrval loodab Klasen algaval hooajal ka meeskonna 23-aastasele kaptenile Oliver Anile. Eelmisel hooajal sai Ani tõsise vigastuse tõttu lõpuks kirja vaid ühe mängu, ka üle-eelmine hooaeg jäi tal eri põhjustel poolikuks. "Oliver on meie jaoks sisuliselt nagu uus mängija. Ta on oma suhtumisega näidanud, et mängunälg ja soov ennast proovile panna on temas endiselt vägagi olemas. Usun, et temast kujuneb meie meeskonna üks olulisemaid lülisid," sõnab Klasen.
Samuti toob ta välja Kokka ja mullu 12 väravat löönud Lars-Indrek Aigro. "Aigro on kardetavasti üks neist viiest, kes pärast suve meiega ei jätka, aga kuni ta mängib, on ta kindlasti üks meeskonna veduritest. Kui Kokka on terve, siis tema kindlasti ka, aga temagi võib suvel lahkuda. Kokkuvõttes – kui peame esimese poole hooajast tublilt vastu, on noortel ehk hooaja teises pooles juba lihtsam," loodab Klasen.
Liigavõidule heitlejatest mainib Klasen esimesena ära Paide Linnameeskonna U21, mida hakkavad hooaja jooksul tõenäoliselt esindama päris paljud esindusmeeskonna mängijad. "Kui sul on ka Esiliigas kasutada suur ports leegionäre, oleks patt madalamal lõpetada," leiab Klasen.
"Aga olulisem ja põnevam on küllap iseseisvate klubide seis. Usun, et neli kuni kuus klubi võivad olla üsna võrdselt tasemel. Võitjat on raske ennustada, minu meelest on väga paljudel võimalus ülemise kahe hulgas lõpetada. Samas tundub praegu, et meie ja PJK oleme need kaks, kes on palju mängijaid kaotanud ja pole eriti kedagi asemele saanud. Kõrvalt paistab, et teised on senise taseme vähemalt säilitanud ja kohati isegi tugevamaks muutunud," arutleb Klasen.
FC Nõmme United
Peatreener: Martin Klasen
Abitreener: Randin Rande
Väravavahtide treener: Mart Poom
Füsioterapeut: Silvia Tšernjavski
Eelarve: 499 000 eurot (kogu klubi)
Kapten: Oliver Ani
EJL-i stipendiaadid: Lars-Indrek Aigro, Karl Gustav Kokka, Henri Leoke (laenul Flora U21-s), Märten Männiste, Andreas Tiits.
Duubelvõistkond: FC Nõmme United U21 (II liiga)
Koduväljak: Männiku staadion / Sportland Arena
Meeskonna värvid: punane ja must
Koduleht: fcnommu.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 7. märtsil kell 19.00 vs. Elva (Sportland Arenal)
Koosseis:
Väravavahid: Oliver Ani, Gregor Pürg, Daniil Savitski, Rihard Meesit.
Kaitsjad: Aleksander Alteberg, Välek Altnurme, Rico Ernits, Tauri Hanvere, Karl-Henrik Kruse, Kaarel Leppsalu, Samuel Merilai, Richard Reesar, Steven Salmistu, Igor Žarikov.
Poolkaitsjad: Lars-Indrek Aigro, Luukas Aeg Arbeiter, Aleksandr Filatov, Karl Gustav Kokka, Karl Oskar Korjus, Siim Martti Kubensky, Robin Tiigiste, Ander Ott Valge, Tristan Vendelin.
Ründajad: Mihkel Ambur, Dimitri Jepihhin, Marttin Lehiste, Märten Männiste, Mihkel Ratassepp, Andreas Tiits, Egert Õunapuu.
Eeldatav algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Aleksandr Filatov (poolkaitsja, TJK Legionist) liitus klubiga.
Robin Tiigiste (poolkaitsja, Tallinna Kalevist) tuli laenule.
Välja:
Kirill Aleksandr Antonov (poolkaitsja) liitus Harju JK-ga.
Paul-Kevin Chan (kaitsja) liitus Harju JK-ga.
Carl Kaiser Kiidjärv (väravavaht) laenuleping lõppes ja naasis Tartu Tammekasse.
Henri Leoke (ründaja) liitus laenulepingu alusel Flora U21-ga.
Sander Alex Liit (keskkaitsja) liitus FC Kuressaarega.
Marten Metsniit (kaitsja) jätkab madalamates liigades.
Robi Saarma (ründaja) liitus Paide Linnameeskonnaga.
Nikita Vassiljev (poolkaitsja) liitus laenulepingu alusel FCI Levadiaga.
Hooajaeelsed mängud:
29.01. FC Nõmme United - JK Tallinna Kalev (PL) 2:0 (Õunapuu 2)
05.02. FC Nõmme United - Pärnu Jalgpalliklubi 7:0 (EL) (Õunapuu 3, Jepihhin 2, Filatov)
13.02. Paide Linnameeskond U21 (EL) - FC Nõmme United 3:3 (Ratassepp 3)
19.02. FC Elva (EL) - FC Nõmme United 2:2 (Aigro 2)
Võit; viik.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta