Mängijad liinide kaupa üle vaadatud, liigume edasi klubivahetuste juurde. Millised olid kõige paremad, millised kõige halvemad üleminekud lõppeval hooajal?
Nagu juba tavaks, annavad mõlemas kategoorias põhilist tooni välismaalt Eestisse tulnud mängijad - olgu nendeks siis leegionärid või kodumaale naasvad koondislased.
Huvitavana tasub märkida, et halvimate üleminekute valikusse ei kuulu tänavu ühtegi Nõmme Kaljuga liitunud mängijat - just nimelt Kalju ebaõnnestunud täiendused on viimastel aastatel selles kategoorias tooni andnud.
Õnnestunud tehingute nimekiri koosneb sedapuhku eranditult Eesti mängijatest - seega saab tõenäoliselt lõpu selle kategooria üheksa aastat kestnud seeria, kus alati on esikolmikusse tulnud mõni mängija, kes ei ole Eesti kodakondne.
"Tõenäoliselt" seetõttu, et lõpliku valiku aasta parima ja halvima ülemineku osas teed just sina, kallis lugeja! Siin on aga Soccernet.ee toimetuse valik headest ja halbadest meeskonnavahetustest.
Parimad üleminekud:
(FC Levadia -> FC Infonet)
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhis); 1 (0 penaltist); 6; 0.
Talvel ehk ootamatultki Levadia särgi Infoneti oma vastu vahetanud Dmitrijev oli kogu hooaja jooksul infonetlaste jaoks asendamatu mees - hoolimata sellest, et mees ei mänginud esikolmikuklubis, usaldas teda oma põhikoosseisu jätkuvalt ka Magnus Pehrsson, eks nii mõndagi näitab ka see.
Dmitrijevi õlul oli ülimalt suur osa Infoneti kaitsemängust - kindlasti oli tema roll suurem kui aasta tagasi Levadiaga meistriks tulles. Premium liigas veel võrdlemisi uue meeskonna kaitsemängu aitas kogenud Sanja viia uuele tasemele ning pilku tabelisse heites näemegi, et Infonetist on sel hooajal vähem väravaid sisse lasknud vaid meister FC Flora.
Arvestades seda, et Infonet sõlmis aasta algul mehega kaheaastase lepingu ning 33-aastane koondislane ise väsimise märke ei näita, võib eeldada, et Infoneti kaitse on uuel aastal vähemalt sama kõva.
Gert Kams
(Seinäjoki -> FC Flora)
Klubi: FC Flora
Positsioon: Äärekaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
34 mängu (33 põhis); 4 (0 penaltist); 3; 0.
Energiajänes Kams vahetas talvel Soome hetke parima klubi Eesti hetke parima klubi vastu ning jätkas sealt, kust ta kaks aastat varem Seinäjokisse lahkudes pooleli jäi. Flora kapten juhtis oma tiimi eeskujulikult ning vajadusel lõi ka väravaid - tema neljast väravast koguni kolm olid võiduväravad, sealjuures Paide ja Tammeka vastu päästis mees oma klubi lõpuminutitel.
Koos Markus Jürgensoniga juhtis Kams Flora noort kaitseliini ääre pealt ning sai sellega suurepäraselt hakkama - florakad evivad enne viimast mänguvooru selgelt liiga parimat kaitseliini, mida pole karvavõrdki mõjutanud isegi Enar Jäägeri lahkumine.
Tundub, et Kamsi ja Flora vahele võib panna võrdusmärgi - seda meest ei kujutakski mõne muu klubi särgis ette. Isegi mitte SJK omas, kus on lausa veider mõelda, et Kams alles aasta tagasi mängis. Ihu ja hingega rohevalge.
Siim Luts
(IFK Norrköping -> Tallinna Levadia)
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
27 mängu (25 põhis); 10 (0 penaltist); 4; 0.
Tänavu Rootsi meistriks tulnud Norrköpingu eest eelmisel hooajal mänguaja mõttes puhta nullile jäänud Luts ei olnud küll seda nägu, et tal platsitunnetuse mõttes midagi vahele oleks jäänud - Eesti liigas on mees endiselt kõva tegija.
Enesekindel, stabiilne ning Levadia jaoks äärmiselt väärtuslik - lisaks kümnele väravale poolkaitsest juhib mees kindlalt ka liiga väravasöötude andjate edetabelit. Levadia hoolimata medalist kohati küllaltki kaootilise hooaja üks kõige positiivsemaid ilminguid.
Üks aasta tagasi kodus, et uuesti välismaale minna - hooaja algul Levadiaga sõlmitud aastane leping seda näidata justkui võiks. Kosilasi peaks jaguma, eriti kui Luts peaks aasta parima mängija tiitli võitma.
Ats Purje
(Kuopio Palloseura -> Nõmme Kalju)
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
32 mängu (23 põhis); 15 (1 penaltist); 3; 0.
Talvel uhkelt Soome liigast Eestisse tulnud Purje vorm käis käsikäes kogu meeskonna vormiga - hooaja algul, kui Kalju oli imelises hoos, oli ka Purje vaat et pidurdamatu. Hiljem, kui erinevatel põhjustel nõmmekate rattad aeglasemalt veerema hakkasid, ei olnud ka Eesti koondise ründaja enam niivõrd terav.
Hooaega ääreründajana alustanud Purje liikus aasta keskel tipuründesse ning see tuli nõmmekatele kõvasti kasuks - Tarmo Neemelo ja Vladimir Voskoboinikovi asemel liikuva ning kiire kesktormaja kasutamine oli Kaljule kui sõõm värsket õhku.
Hoolimata tiitlilootuste varajasest kustumisest, võib Purje oma ülejäänud kahele lepinguaastale Kaljus edasi vaadata lootusrikkalt - oma koha leidis mees Premium liigas kiiresti üles.
Vjatšeslav Zahovaiko
(Sillamäe Kalev -> Paide Linnameeskond)
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründaja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
27 mängu (22 põhis); 17 (2 penaltist); 8; 1.
Temperamente Zahovaiko oli eelmisel hooajal Sillamäe ridades vigastustega tõsiselt kimpus ning hakkas juba tasapisi treeneritööd tegema. Kõik märgid viitasid sellele, et mees võib peagi putsad varna riputada...
Aga võta näpust! Sillamäe särgi ja treeneridressi Paide oma vastu vahetanud veteran hakkas oma uut meeskonda tõsiselt vedama ning kuigi mängupildi põhjal tundus, et aeglane ja väikese liikumisraadiusega Zahovaiko tuleb justkui Paidele kahjuks, siis arvud räägivad teist keelt - 17 kolli ning 7 väravasöötu teevad kokku täpselt pooled (!) Paide tabamustest. Oma puudujäägid kompenseerib Zahovaiko filigraanse tehnika ning hea väravavaistuga.
Vaid ühe ootamatult terve hooajaga mängis Slava ennast Paide Linnameeskonna ajaloo üheks edukaimaks väravakütiks ning kui üks periood hooaja keskel välja arvata, oli Meelis Roobal alati olemas mees, kelle poole ründemängus vaadata.
Veel häid üleminekuid:
Artjom Dmitrijev (FC Infonet -> Nõmme Kalju)
Enar Jääger (-> FC Flora)
Robert Kirss (Nõmme Kalju -> Pärnu Linnameeskond)
Joel Lindpere (Ostrava Banik -> Nõmme Kalju)
Sander Post (FC Flora -> Viljandi Tulevik)
Joonas Tamm (Trelleborg FF -> Viljandi Tulevik)
Kristjan Tamme (FC Levadia -> Pärnu Linnameeskond)
Martin Vunk (Jakarta Persija -> Pärnu Linnameeskond)
Eelmiste aastate parimad üleminekud:
2014: 1. Dmitri Kruglov (Bakuu Ravan -> FC Levadia), 2. Andrei Sidorenkov (FK Gomel -> Sillamäe Kalev), 3. Omar El Hussieny (Kahraba Ismailia -> FC Levadia)
2013: 1. Dmitri Kruglov (FK Rostov -> FC Levadia), 2. Martin Vunk (FC Panachaiki -> Sillamäe Kalev), 3. Allan Kimbaloula (Lille OSC -> Nõmme Kalju)
2012: 1. Damiano Quintieri (AC Montichiari -> Nõmme Kalju), 2. Ilja Antonov (FC Puuma -> FC Levadia), 3. Elhadj Ousmane "Pato" Barry (Etoile Sahel -> Tartu Tammeka)
2011: 1. Aleksandrs Cekulajevs (Vikingur Olafsvik -> Narva Trans), 2. Hidetoshi Wakui (FK Minsk -> Nõmme Kalju), 3. Nikolai Mašitšev (Marijampole Suduva -> FC Flora)
2010: 1. Sander Post (Go Ahead Eagles -> FC Flora), 2. Jüri Jevdokimov (Viljandi Tulevik -> Nõmme Kalju), 3. Valeri Minkenen (Valkeakoski Haka -> FC Flora)
2009: 1. Vitali Gussev (Enköping SK -> FC Levadia), 2. Aleksei Naumov (-> Sillamäe Kalev), 3. Diego Balbinot (Atletic de Ciutadella -> Nõmme Kalju)
2008: 1. Henri Anier (Valga Warrior -> FC Flora), 2. Ingemar Teever (Östers IF -> Nõmme Kalju), 3. Felipe Nunes (-> Nõmme Kalju)
2007: 1. Juha Hakola (HJK -> FC Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (FC Levadia -> Viljandi Tulevik), 3. Kaimar Saag (FC Levadia -> Tallinna Kalev)
2006: 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> FC Levadia), 2. Marek Lemsalu (Bryne -> FC Levadia), 3. Martin Kaalma (FC Flora -> Narva Trans)
Halvimad üleminekud:
Jarmo Ahjupera
(Nõmme Kalju -> Viljandi Tulevik)
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Ründaja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
0 mängu (0 põhis); 0 (0 penaltist); 0; 0.
Eelmisel suvel Nõmme Kaljusse naasnud Ahjupera oli selles samas nimekirjas täpselt samal kohal ka eelmisel aastal. Isegi pilti ei pea vahetama - Ahjupera pole Tuleviku särki võib-olla et kunagi selga tõmmanudki.
Kui Kalju eest polnud mees lihtsalt vormis, siis Viljandi eest on ebaõnnesõdur kogu hooaja vigastatud olnud. Väidetavalt. Algul pidi mees suveks terveks saama. Siis augustiks. Siis võib-olla septembriks. Vahepeal ei teatud üldse, kus mees viibib või millal naasta plaanib. Karm tõde on aga see, et väljakule pole Ahjupera sel hooajal veel üldse saanud ja kõigi eelduste kohaselt ei saagi.
Milline oleks olnud Viljandi Tuleviku saatus koos Ahjuperaga, jääbki selle hooaja üheks "mis kui"-mõtiskluseks.
Vladislav Ivanov
(FK Mash'al Mubarek -> FC Infonet)
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Ründaja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
11 mängu (5 põhis); 1 (0 penaltist); 1; 0.
Juba talvel Infonetiga liitunud Ivanov siirdus lepingus olnud klausli tõttu juba enne hooaja algust Eestist hoopis Usbekistani, kust mees aga suve lõpuks tagasi tuli ning üleminekuaknavälisel ajal Infonetis maandus.
Loodetud "uut Manuchot" ei leidnud Infonet aga ka Ivanovist, hoolimata sellest, et Levadia särgis paugutas parimas pallurieas Ivanov veel eelmisel aastalgi. Üheks kaubamärgiks olnud realiseerimisoskus on teadmata kadunud ning alles oma üheteistkümnendas mängus sai mees viimaks jala valgeks - olles enne seda samas mängus luhtanud sajakahekümneprotsendilise võimaluse.
On huvitav näha, mis saab Ivanovist edasi - kas Infonet annab talle veel ühe võimaluse või hakkab mees uut töökohta otsima?
Ivan Pecha
(Otelul Galati -> FC Levadia)
Klubi: -
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
13 mängu (12 põhis); 0 (0 penaltist); 5; 0.
Talvel suure käraga Levadiasse siirdunud slovakist oodati tiitlikaitsjate absoluutset liidrit ning parimat mängijat - mehe CV seda ju lubas, kogemustepagasis oli ju isegi mäng Meistrite liiga alagrupiturniiril.
Ootusi-lootusi Pecha aga ei täitnud - vaevalise alguse järel mängis ta lõpuks oma koha küll välja, aga midagi erilist Pecha levadialastele ei pakkunud. Kogu kaitseliinil puudus korralik klapp ja kokkumäng - tulenes see kindlasti ka mingil määral sellest, et tiim klopsiti kokku päris viimasel minutil.
Tagatipuks saadeti mees pärast eurokrahhi koju - tuli välja, et klubi oli arvestanud eelarves juba Meistrite liiga avaringist edasi pääsemisega.
Kaimar Saag
(Assyriska -> FC Levadia)
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
27 mängu (8 põhis); 5 (0 penaltist); 1; 0.
Selle nimekirja ehk kõige suurema pettumuse valmistanud mängija, arvestades enne hooaega talle peale pandud ootusi. Sarnaselt Vladislav Ivanovile ei saanud Saag tükk aega väravapunni eest - fännidel tuli oodata alles juunikuuni, enne kui Saag Premium liigas jala valgeks sai. Enne hooaega oodati mehest ühte parima väravaküti tiitli jahtijat...
Saagi allakäigu põhjuseid on kindlasti mitmeid, kuid kehva hooaja alguse järel oli üheks teguriks ka Levadia esitormaja Ingemar Teever, kes kogu hooaja vältel stabiilselt head vormi hoidis ning ühe tipuründajaga mänginud meeskonnas positsiooni kindlalt oma haardesse võttis.
Tagatipuks saadeti veel Eesti-Inglismaa mängu ajal koondise pingil istunud Saag vormi koguma esiliigasse, aga ka seejärel midagi põrutavat ei juhtunud. Vahetusest on Saag oma võimalusi saanud küll, kuid skoori on mees teinud vaid kolmes meistriliiga mängus.
Joonas Tamm
(Viljandi Tulevik -> FC Flora)
Klubi: FC Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg (Flora ridades):
17 mängu (6 põhis); 1 (0 penaltist); 0; 0.
Tamme puhul tuleb märkida, et mees sai hakkama omamoodi saavutusega, olles ühel hooajal nii parimate kui halvimate üleminekute seas. Tulevikus täielik kuningas, Floras aga totaalselt varjus.
Välismaalt Eestisse naasnud ning Viljandis paugutama kukkunud ründaja ei harjunudki Flora kardinaalselt teistsuguse mängustiiliga ära ning on huvitav näha, kas ja kui palju talle meisterklubis järgmisel hooajal veel võimalusi antakse - on ju florakatel uuel aastal varnast võtta ka Hannes Anier.
Tamme minek Tulevikust Florasse oli ülisuur hoop ka viljandlastele, kes Tamme lahkumise järel küll esimese mängu Kalju vastu võitsid, kuid järgmisest 19 mängust koguni 18 kaotasid ning on hetkeseisuga liigast üldse välja kukkumas.
Veel halbu üleminekuid:
Akes da Costa Goore (Vladikavkazi Alania -> Narva Trans)
Jüri Jevdokimov (Nõmme Kalju -> FC Infonet)
Jevgeni Kabajev (Jakarta Persija -> Sillamäe Kalev)
Maksim Lipin (FC Infonet -> FC Levadia)
Aleksei Širokov (Moskva Lokomotiv -> FC Levadia)
Tihhon Šišov (Nõmme Kalju -> Sillamäe Kalev)
Eelmiste aastate halvimad üleminekud:
2014: 1. Jarmo Ahjupera (Ujpest -> Nõmme Kalju), 2. Novo Papaz (FK Famos Vojkovic -> Nõmme Kalju), 3. Said Atie (-> Paide Linnameeskond)
2013: 1. Adis Hadžanovic (Olimpic Sarajevo -> Nõmme Kalju), 2. Guram Mikadze (Arnhemi Vitesse -> FC Flora), 3. Kaspar Kaldoja (Tartu Tammeka -> FC Levadia)
2012: 1. Albert Prosa (Tartu Tammeka -> FC Flora), 2. Aleksei Belov (SC Verl II -> FC Flora), 3. Martti Pukk (FC Kuressaare -> FC Flora)
2011: 1. Geir Andre Herrem (Babelsberg -> FC Flora), 2. Siksten Kasimir (FC Flora -> Tartu Tammeka), 3. Göksu Hasancik (Kayseri Erciyesspor -> Tartu Tammeka)
2010: 1. Siksten Kasimir (FC Flora -> FC Kuressaare), 2. Ali Al-Gashamy (Vindbjart FK -> FC Flora), 3. Eduard Ratnikov (Narva Trans -> FC Levadia)
2009: 1. Rafael (-> Nõmme Kalju), 2. Urmas Rooba (TPS -> FC Flora), 3. Andre Frolov (Viljandi Tulevik -> FC Flora)
2008: 1. Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased, 2. Kert Kütt (Maag Tammeka -> FC Levadia), 3. Vadim Petrenko (FBK Kaunas -> FC Levadia)
2007: 1. Vjatšeslav Zahovaiko (FC Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (KooTeePee -> TVMK)
2006: 1. Maksim Smirnov (TVMK -> FC Levadia), 2. Sergei Zenjov (Pärnu Vaprus -> TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tomski Tom -> FC Flora)
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta