Hoiame kokkuvõtete gaasipedaali sügaval põrandas kinni: täna toome teieni toimetuse südameid võitnud parimad noored ning veteranid.
Käimasolevat hooaega iseloomustab pigem soliidsemas eas mängijate domineerimine. Mitmed kolmekümnendates asuvad jalgpallurid on suutnud läbivalt hooaja lõikes korralikku vormi ning klassi näidata ning selle arvelt on tõenäoliselt veidi vähenenud ka noorte talentide esiletõus ning seda eriti just mitmes kõrgliiga koorekihi tiimis.
Noorte teatava mänguajanappuse tõttu meistriliiga võimuladvikus nihutame Soccerneti uuriva luubi aga liigatabeli teisele poolele, kust võib leida nii mõnegi lihvimata teemanti. On selge, et lõppeva hooajaga tõmbavad karjäärile joone alla mitmed oma küla legendid, mistõttu võib just noorte vutimeeste nimistu osutuda spikriks järgmisel hooajal säravate talentide osas?
Soccernet.ee liigitab 1998. aastal ning hiljem sündinud pallurid noormängijateks ning veteranideks 1983. aastal ning varem sündinud mängijad.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.
Premium liiga parimad noored (tähestikulises järjekorras):
Jako Kanter
Klubi: Pärnu Linnameeskond
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 09.01.1998 (18)
Senine hooaeg:
20 mängu (17 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 1 ; 0.
Pärnu Linnameeskonna noor kaitsja alustas hooaega peamiselt Pärnu Jalgpalliklubi eest väljakul käies, kuid mida soojemaks kevad läks, seda rohkem hakkas Marko Lelov ka kaitsemeest mängitama.
Järjepanu hakkas Kanter teenima täismänge selliste tiimide nagu Tallinna Infoneti kui ka Tallinna Levadia vastu, näidates, et pallur on suutnud piisavalt tugevalt Lelovi eelistuses kanda kinnitada.
Mängulises plaanis ei paista 18-aastane nooruk millegi erilisega esiti silma, kuid samas puuduvad mehel ka ilmsed nõrkused, mis omakorda jätab jaanuarikuus täisealiseks saanud pallurile kõik eeldused korraliku kogemustepagasi omandamiseks.
Mario Kuokkanen
Klubi: Rakvere Tarvas
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 17.06. 1999 (17)
Senine hooaeg:
31 mängu (24 põhis); 1 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 4 ; 0.
Kõigest teist aastat täiskasvanute sarjades palliv Kuokkanen oli Premium liiga uustulnuka Rakvere Tarva hooaja üks eredamaid tähti, arenedes hooaja vältel silmnähtavalt.
Esiti kõrgliiga füüsilise mängupoolega veidi hädas olnud, kuid seejärel täiesti arvestatavaks kõrgliiga keskväljameheks tõusnud Kuokkaneni näol on tegemist kastist-kasti poolikuga, kellel on oma vanuse kohta hämmastavalt terane mängulugemine.
Kõigest 17-aastane talent läheb tõenäoliselt 2016. aasta ajalooraamatusse, kui Premium liiga hooaja noorima värava autor - oktoobrikuu keskel sahises Kuokkaneni sooritusest Kanteri koduklubi võrk.
Nikita Savenkov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 28.07.1998 (18)
Senine hooaeg:
25 mängu (17 põhis); 0 (0 penaltist); 1 väravasööt; 1 ; 0.
2016. aastal alatihti koosseisuprobleemide küüsis vaevlevas Transis said järjepanu varbaid Premium liiga vette kasta mitmed noored idavirulased, kuid üks neist jäi teistest võrdlemisi kindlamini koosseisu pidama.
Nikita Savenkovist kujunes hooaja möödudes Roman Nesterovski kõrvale vääriline partner, kes ka innukalt omale antud mängimisvõimalust kasutas.
Eriti olulist rolli on 18-aastane mänginud Adjam Kuzjajevi meeskonnas just hooaja viimases faasis, olles hetkel saanud kirja koguni kaheksa järjestikust täismängu.
Ander Ott Valge
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründaja
Vanus: 20.10.1998 (18)
Senine hooaeg:
13 mängu (6 põhis); 2 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 0 ; 0.
Hooaja alul ei olnud Valgel kuigi suurt šanssi pääseda Paide põhitiimi eest väljakule kuna Meelis Roobal oli ees kasutada taaskordselt resultatiivset hooaega tegev Eestimaa Südame väravamasin Vjatšeslav Zahovaiko.
Kuid mida aeg edasi, seda rohkem JK Loo noor kasvandik Linnameeskonna koosseisus figureerima hakkas. Hooaja lõpuotsas asus Paide tasapisi tegelema ka ettevalmistustega post-Zahovaiko ajastuks, mistõttu hakkas järjest rohkem nägema väljakul ka Valget.
Oma aja ära oodanud Valge on kerkinud aga Roobale arvestatavaks valikuvariandiks eesliini mehitamisel ning seda kinnitas ka mänguaja tihenedes meistriliiga debüütvärava saabumine, mis leidis aset septembrikuu lõpu mängus Tammeka vastu.
Magnus Villota
Klubi: Pärnu Linnameeskond
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 11.02.1998 (18)
Senine hooaeg:
27 mängu (27 põhis); 0 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 8 ; 1.
Villota resümeed vaadates ei julgekski kohe pakkuda, et tegemist on alles 18-aastase vägilasega - 27 osaletud kohtumises on neist kõigis kuulunud Villota põhikoosseisu, saades sealjuures neist 25 kirja täismängu.
Teise pärnakana meeldejäävaimate noorte listi kuuluva Villota näol on tegemist ka küllaltki kaardilembese kaitsemehega, kuid samas tuleb arvesse võtta ka antud tõsiasja ümbritsevaid asjaolusi. Peamiselt liigatabeli lõpuossa kuuluval Pärnul tulebki tegeleda enamus vastastega mängides peamiselt kaitsetööga ning nagu öeldakse ka kõige eeskujulikeimates seltskondades: tegijal juhtub.
Mõned korrad hooaja vältel moodustas Villota oma keskkaitsepartneriga, kogenud Karl Palatuga, tõelise tugitandemi, millest läbi kumanud kompromissitu võitlustahe aitas pärnakate muidu pooltühjana seisvasse punktilaekasse tuua nii mõnegi märkimistvääriva skalbi.
Napilt jäid valikust välja: Vadim Mihhailov (Narva Trans), Markus Poom (Tallinna Flora), Rait Läll (Tartu Tammeka).
Eelmiste aastate parimad noormängijad:
2015: 1. Kaspar Mutso, 2. Michael Lilander, 3. Jan Kokla
2014: 1. Matvei Igonen, 2. Rasmus Tauts, 3. Rauno Sappinen
2013: 1. Matvei Igonen 2. Rauno Sappinen 3. Mihkel Ainsalu
2012: 1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011: 1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
2010: 1. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop
2009: 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008: 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007: 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Premium liiga parimad vanameistrid (tähestikulises järjekorras):
Aleksandr Dmitrijev
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Kaitsev poolkaitsja
Vanus: 18.02.1982 (34)
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 0 (0 penaltist); 1 väravasööt; 10 ; 0.
Pikka juttu Dmitrijevi iseloomustamisel oleks patt vuristada: analüüs peab olema sama konkreetne ning resoluutne nagu seda on ka meie uurimisalusele aastaid leiva lauale toonud mängustiil.
Käimasoleval aastal teenitult oma 100. koondisemängu kirja saanud Dmitrijev on ka 34-aastasena endiselt omal positsioonil kvaliteetseim. Miks muidu oleks Dmitrijev rahulikult üle elanud ka koondise peatreenerivahetuse, kuuludes sama olulise pallurina ka Martin Reimi valikusse.
10 kogutud päikesevärvi kaarti näitab, et vanale koerale uusi trikke enam ei õpeta. Aga ega Dmitrijev vajagi neid juba ammu: just aastaid kestev kvaliteetne stabiilsus oma rollimängija staatuse ülesputitamisel teeb Dmitrijevist tõenäoliselt ka pensionieas üliolulise lüli tiitlijahti pidava meeskonna juures.
Vitali Teleš
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 17.10.1983 (33)
Senine hooaeg:
35 mängu (35 põhis); 26 (1 penaltist); 3; 0.
Parimasse kiipriikka jõudev Vitali Teleš ei ole viimaste aastate jooksul endale suurt ärakukkumist lubanud. Vastupidi: tasub taaskord mainida fakti, et oma viie hooajaga Kalju särgis on pidanud meeskonna kapten vahele jätma kõigest ühe liigamängu!
Siiani vägagi teraste refleksidega väravavaht on olnud ilma erilise üllatuseta suur osa Kalju tänavusest tiitlirallist ning poleks ka patt hinnata kõrgelt just Teleši panust fakti, et enne viimast vooru on nõmmekad lubanud endale hooaja vältel lüüa kõige vähem väravaid.
Hetkel ei paista aga miski Teleši kaljukindlana püsivat trooni ohustavat. Võibolla on ehk aastatega hakanud tihenema mehe iseleiutatud poolprohmakate arv, kuid harvad on juhused, kus iseendale supi keetnud Teleš kiire vigadeparandusega ei reageeriks.
Kristjan Tiirik
Klubi: Tartu Tammeka
Vanus: 25.08.1982 (34)
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 12 (3 penaltist); 2 väravasöötu; 2; 0.
Üks kahest ründelegendist, kes lisaks Soccernet.ee parimate vutivanade hulka kuulumisele tänavuse hooaja päris viimase lõpuvilega ka tippvuti putsad riiulile tolmu koguma saadab.
Tirka hüüdnime kandev legendaarne edurivimees lahkub Eesti suurelt vutiareenilt tõepoolest supervormis mehena, olles enda viimasel hooajal suutnud sahistada vastaste võrku koguni 12 korral.
Samuti on Tiirik musternäide sellest, kuidas hoida oma mänguoskusi piisavalt relevantsetena ka kõrgemas pallurieas, sealjuures mängijana tähtsust säilitades. Igaljuhul seisab tartlastel ees järgneval hooajal vastutusrikas ülesanne leida Tammeka suurimale väravakütile vääriline asendaja.
Vladimir Voskoboinikov
Klubi: Tallinna Infonet
Vanus: 02.02.1983 (33)
Senine hooaeg:
29 mängu (20 põhis); 12 (1 penaltist); 2 väravasöötu; 6; 0.
Esimest hooaega Tallinna Infonetis palliv Voskoboinikov ei ole pealtnäha ründajavaistu kaotama hakanud, kui 29 mängu jooksul on mehe nimel enne viimast vooru tosin tabamust.
Eelmisel hooajal Nõmme Kalju eest heideldes pidi pikakasvuline edurivimees jätma mitmeid mänge just vigastuste tõttu vahele.
Tänavu on kogenud ekskoondislane leidnud taas teatava vormitaseme, mis lubab tiitlinõudleja tiimis kandvat rolli mängida.
Vjatšeslav Zahovaiko
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 29.12.1981 (34)
Senine hooaeg:
30 mängu (21 põhis); 19 (5 pen.); 12 väravasöötu; 4 ; 2 .
Teine ründetuus, kes käimasoleva hooajaga kõrgemal tasemel vutikarjäärile ilmselt rasvase joone alla tõmbab.
Järjekordne meeleolukas hooaeg selja taga ning Zahovaiko on ka tänavu jätkanud oma igapäevatöö kõrvalt väravate löömist Eesti jalgpalli kõrgeimal tasemel. Alati keevaliselt endast kõik väljakule jätva Zahovaiko kangelasteod leidsid tee isegi Itaalia meediasse, kus mees ristiti "Eesti Tottiks".
Mis viga sellises staatuses karjäär lõpetada. Samas tuleb tõdeda, et Paide ründetuusa meistriliigast taandumisel kaotab kogu liiga ühe tõeliselt värvika kuju, kes juba nii mitmel Premium liiga hooajal lustlikult tooni andnud on.
Napilt jäid välja: Deniss Malov (Sillamäe Kalev), Andrei Kalimullin (Tallinna Infonet), Tarmo Neemelo (Nõmme Kalju).
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2015: 1. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Joel Lindpere, 3. Kristjan Tiirik
2014: 1. Taavi Rähn, 2. Andrei Kalimullin, 3. Felipe Nunes
2013: 1. Andrei Kalimullin 2. Konstantin Nahk 3. Stanislav Kitto
2012: 1. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
2011: 1. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
2010: 1. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
2009: 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007: 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta