Dordrechtist soovitu leidnud Shein naudib usaldust ja vabadust: kui on löögikoht, siis pean lööma!
Eesti koondise 20-aastane poolkaitsja Rocco Robert Shein vahetas suvel Hollandis klubi ja liikus Utrechtist esiliigas mängivasse Dordrechti. Paar kuud on paras aeg, et ülemineku headust hinnata. Sheini enda sõnul on kõik seni läinud täpselt nii nagu ta lootis.
Dordrecht on senisest üheksast mängust kaotanud vaid ühe, kuid teinud koguni viis viiki. Samas ollakse teisel tabelireal asuvast Emmenist maas vaid nelja punktiga. Otse kõrgliigasse pääsevad hooaja lõppedes Eerste Divisie kaks paremat, kohtadel kolmandast kaheksandani lõpetavad meeskonnad saavad pääset püüda üleminekumängude kaudu, kus nendega liitub alates poolfinaalidest kõrgliiga tagantpoolt kolmas klubi.
"Uus meeskond on kokku pandud, palju uusi mehi. Eks me läheme iga mänguga aina paremaks. Viimase võiduga tõusime seitsmendaks, tahame aina kõrgemale minna. Selge eesmärk on vähemalt play-off," kirjeldab Shein meeskonna hetkeseisu.
Ta ise on seni alustanud üheksast mängust kaheksas, üks kohtumine tuli septembris vahele jätta punase kaardi tõttu - Emmeni vastu sai ta hoiatada nii 54. kui ka 57. minutil ja pidi varakult väljakult lahkuma. Ent kuna ka vastased olid juba 11. minutist alates kümnekesi mänginud ning Dordrecht juhtis eestlase eemaldamise hetkeks 3:1 ja võitis lõpuks 4:2, polnud sellest hullu. "Seal emotsioonid läksid natuke käima, aga see on mängu osa. Las ta jääb," muigab Shein.
Paraku jäi tal mängukeelu tõttu järgmises voorus mängimata oma eelmise tööandja Utrechti duubelmeeskonnaga, kuid Dordrecht pakkus tematagi võimsa etenduse. 54. minutiks oli jäädud 0:3 kaotusseisu, aga lõpuks suudeti neljanda üleminuti tabamusest 3:3 viik välja võidelda.
Kõva CV-ga treener lubab ka eksida
Ühest vahelejäetud mängust hoolimata on Shein Dordrechti väljakumängijate seas praegu minutite arvult viiendal kohal. "Läksingi selleks sinna, et saaksin mängida võimalikult palju. Olen rahul, treeneriga on suhted head," viitab ta 43-aastasele itaallasele Michele Santonile, kes on varem töötanud videoanalüütikuna nii Amsterdami Ajaxis kui ka Milano Interis, juhendanud Lazio noortemeeskonda, olnud abitreener Livornos, Cesenas ja ADO Den Haagis ning peatreener Almeres.
"Tema mind sinna väga tahtiski, seetõttu tunnen end meeskonna tähtsa liikmena. Isegi kui midagi valesti teen, siis ta aitab ja toetab. Lolle eksimusi muidugi teha ei või, tagasi peab töötama ja nii edasi, aga me oleme noored ja ta annab meile vabadust," kiidab Shein juhendajat. Et Santoni tõepoolest Sheini väga enda juurde tahtis, näitab seegi, et Dordrechti kohta haruldasel moel maksti eestlase eest Utrechtile ka üleminekutasu - viimasest sellisest ostust oli noorte arendamisele keskenduvas klubis möödas üle kolmekümne aasta.
Võrreldes Utrechti-ajaga väljendub vabadus ka selles, et Sheinil on luba ja isegi korraldus töötada ühest karistusalast teiseni ehk panustada senisest veidi rohkem ka rünnakutesse. "Tahetakse, et oleksin rohkem kasti peal või isegi kastis. Utrechtis olin madalamal, kontrollivamas rollis. Aga tunnen end kaheksa peal väga hästi, palliga on alati hea olla. Keskväli on meil üsna dünaamiline, eesmärk on viimasel kolmandikul efektiivne olla. Kui on löögikoht, siis pean lööma! Aga muidugi vajadusel võime ka 1:0 võidu peale mängida," kirjeldab ta.
Dordrechti nimekirja vaadates torkab silma, et 32-aastase poolkaitsja Tim Receveuri ja 29-aastase Elso Brito järel on järgmised paar mängijat 26-aastased, meeskonna tuumik koosneb aga üsna selgesti 19- kuni 23-aastastest mängijatest. "Meil tõepoolest väga palju vanemaid mehi ei olegi. Kuna oleme Rotterdami Feyenoordi satelliitklubi, on sealt palju mängijaid meile laenule antud. Sisekeemia on igatahes hea," märgib Shein.
Ehkki pealtnäha pole ühe kõrgliigaklubi duublil ja teise satelliidil justkui väga suurt vahet, oskab Shein selle siiski kohe sõnastada. "Võrreldes Utrechti noortemeeskonnaga oleme rohkem ... meeskond! Mängime meeskondlikumalt. Seal tegutsesid kõik individuaalsemalt, tahtsid ise väravaid lüüa," toob Shein välja vahe võistkonnaga, kelle eest ta pidas eelmisel hooajal esiliigas 22 kohtumist.
Ole ainult mees ja mängi
Kui Hollandi suuruselt neljas linn Utrecht on miljonilinn, siis Rotterdami külje all asuvas Dordrechtis on elanikke umbes kümme korda vähem. Ent tunnetatavat vahet Shein kolides ei tajunud. "Elan kesklinnas, nii et elu on suhteliselt samasugune. Kõik vajalik nagu elamine ja auto on olemas, millestki puudust tunda ma ei oska. Nüüd on vaja lihtsalt hästi mängida ja järgmine samm teha!"
Eelmisel hooajal Eredivisies seitsmendana lõpetanud Utrechti esindusmeeskonna eest sai Shein pooleteise aastaga platsile ühtekokku seitsmes liigamängus, mistõttu oskab ta ka kõrg- ja esiliiga erinevust hinnata. Muide, et Eredivisie on konkurentsitihe, näitab seegi, et Hollandi kõige nimekam klubi Ajax on praegu tabelis alles tagantpoolt kolmas, kaheksast mängust seni ühe võidu kõrvale tervelt seitse kaotust saanud Utrecht aga sootuks viimane. Eerste Divisie võitjana tippseltskonda kerkinud Almelo Heracles, kust kunagi algas Ragnar Klavani tõus, hoiab aga näiteks tublit kaheksandat kohta.
"Ega need vahed suured pole, tase on hea. Mängisime just kõrgliigast kukkunud Cambuuri vastu ja panime neile 5:2 ära," meenutab Shein viimast liigamängu, kus tal õnnestus kirja saada väravasööt. Nagu eelpool kirjeldatud, on Dordrechtil juba õnnestunud võita teistki eelmisel hooajal Eredivisies mänginud meeskonda ehk Emmenit, kohtumine kolmanda langeja Groningeniga ootab alles ees.
Reedesest koondisemängust Aserbaidžaaniga pidi Shein haigestumise tõttu kõrvale jääma, kuid septembris Belgia-mängu järel julgelt välja öeldud sõnadest, et ta võtaks hea meelega ka Eesti koondise särgis senisest rohkem vastutust, poolkaitsja ei tagane. "Olen kõigeks valmis," kõlab Sheini lühike, aga rahulik ja enesekindel vastus.
***
Rocco Robert Shein
Sündinud: 14. juuli 2003
Positsioon: keskpoolkaitsja
Klubikarjäär: FC Flora (2020-22), Utrecht (2022-23), Jong Utrecht (2022-23), Dordrecht (2023-...)
Koondisekarjäär: 7 mängu A-koondises, debüüt 2022. aasta 13. juunil võõrsil Albaania vastu (0:0), 26 mängu noortekoondistes
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta