Valitsev Euroopa meister Portugal sõidab tänavusele MM-ile ilma mitmete oma staarideta. Seejuures ei ole häda kaelas, vaid kõlavad nimed on jäetud meelega koju, et ratsutada vaid oma säravaima hobuse seljas.
Pühapäev, kell on kohaliku aja järgi umbes kümme õhtul. Eestlaste jaoks ebatavaliselt on Portugalis just sel ajal iga pere kogu nädala kõige tähtsam õhtusöögiaeg. Portugalis süüakse pea alati õhtust alles siis, kui päike on loojunud. Eestlaste jaoks on see ebatavaline. Veelgi ebatavalisem on eestlase jaoks see, et pühapäeva õhtul, mil siinmail tavaliselt kodused ollakse, minnakse Portugalis sel ajal kogu perega restorani. Emad-isad, vanaemad-vanaisad, lapsed-lapselapsed - kõik lähevad koos sööma.
Emotsionaalsete ja elurõõmsate portugallaste puhul tähendab kogu see minemise protsess seda, et tänavad meenutavad Eestist tuntud reede õhtuid, kui inimesed väljas lõbutsemas käivad. Kõik on sarnane, aga päev on vale.
Seekord on aga midagi teisiti. Portugali suuruselt teise linna Porto tänavatel ei ole liiklust, ei ole inimesi. Restoranid on tühjad. Osa koguni kinni. Ühe nurga tagant kostub aga melu. Seal on baar - see on punaste särkide ja sallidega inimestest pungil. Kuidagi ei mahuta laudade taha ära, osa istub maas, osa seisab. Kõigi pilk on teleril.
Ja siis see juhtub. Rahvas hakkab möirgama, hüppama, kallistama. On 10. juuli 2016 ja Eder lõi just Portugali EM-i finaalis lisaajal võõrustajamaa Prantsusmaa vastu 1:0 juhtima. 15 minutit hiljem on kõik tänavad joviaalsetest inimestest pungil. Autod signaalitavad, taevasse lastakse ilutulestikku, linna peaväljakul olnud tuhandeid inimesi koondav mass üritab korraga liikuma hakata ja tekitab sellega korraliku kaose. Inimesed oleksid nagu aru kaotanud. Tegelikult tuldi lihtsalt just Euroopa meistriteks.
Sel suvel sõidab Portugali koondis Venemaale aga ilma Ederita. Ja ilma Nanita. Ilma Renato Sancheseta. Nad kõik mängisid tolles finaalis. Lisaks jäävad koju EM-il käinud Andre Gomes, Eliseu, Danilo Pereira, veel mõned. "See teeb mulle haiget, et ma ei saa kaasata kõiki mängijaid, kes olid meiega EM-il ja ka neid, kes osalesid valiktsüklis ja aitasid tiimil nii kaugele jõuda," kurtis Portugali peatreener Fernando Santos.
Võimaluseta jäävad ka Barcelona noor Nelson Semedo, kogenud Rolando ning mitmendat hooaega vigastuste ja vormiga kimpus olev Fabio Coentrao - hiilgeaegadel tõeline briljant, lisaks Real Madridi päevilt Cristiano Ronaldo väga hea sõber.
Meeskond ühe mehe õlul
Portugallased ei pea tavapärasel pühapäevasel õhtusöögil aga oma perele kurtma, sest neil on Cristiano Ronaldo, kõikide rekordite isa, Portugali jalgpalli ikoon, valitseja, säravaim hobune, kelle selga peab ratsutama mahtuma kogu riik. Koondise 33-aastane kapten lõi mõõdunud valiktsüklis 15 väravat. Portugal kaotas vaid valikturniiri kõige esimese mängu, milles Ronaldo vigastuse tõttu ei osalenud. Kõik ülejäänud matšid võideti.
Kui sügisel räägiti, et Reali staar on hääbumas, siis hooaja lõpetas ta kõikide sarjade peale 44 mänguga löödud 44 väravaga. Selle taustalt loodab taas kogu riik, et Madeira poiss suudab oma kodumaad oma õlul kanda. Eriti olukorras, kus Portugal loositi raskesse alagruppi naabri Hispaania, vägagi üllatusvõimelise Maroko ning neid tänu portugallasest treenerile Carlos Queirozile läbi ja lõhki tundva Iraaniga.
Hirmkõva rünnaku varjus on Portugali suurimaks küsimärgiks muldvanad keskkaitsjad. Pepe, Bruno Alves ja Jose Fonte on kolme peale 105-aastased ning kuigi tugevad ja õhus võimsad, siis iga päevaga aina aeglasemad. Samas see, et meeskond ei ole tähtedest sedavõrd pungil kui näiteks sajandi alguses, on koondise lähenemise muutnud pragmaatilisemaks ja organiseeritumaks. See võib ühtlasi keskkaitsjatelt survet vähemaks võtta ja kaudsemalt ka eduni viia. Ka EM-i eel ei olnud nad soosikud. Isegi mitte EM-i ajal ei olnud. Ometi nad võitsid.
MM-i kontekstis on Portugalil vaja maha pesta häbi, mis nelja aasta eest teeniti. Siis jäädi alagruppi pidama, samas kui 2006. aastal tuldi koguni neljandaks. Läbi aegade parim koht MM-ilt on Portugalil kolmas, mis saadi 1966. aastal. Valitseva Euroopa meistrina on nende tegemistel suurem pilk peal ning staatus justkui kohustaks, kuigi võimekuselt ei tundu nad isegi Euroopa riikide edetabelis esikolmikusse kuuluvat, rääkimata siis veel kogu maailmast.
Meeskonna staar - Cristiano Ronaldo
Portugali 149-kordne internatsionaal, 81 tabamusega suurim väravakütt ning viiekordne maailma parim mängija on oma koondise A ja O. Kui tema mängib hästi, mängib ka koondis hästi. Kui ta ei saa väravale pihta, on raske loota, et ka keegi teine saaks. EM-i võit võttis hulga koondisepingeid maha, mistõttu saab seekordsel finaalturniiril mängida ehk pingevabamalt kui näiteks Lionel Messi.
Silm peale - Andre Silva
Andre Silvast sai valiktsüklis batmanliku Cristiano Ronaldo Robin, kui ta koguni üheksa väravat lõi. Ometi on 22-aastase klubihooaeg Milanis olnud pehmelt öeldes kahvatu ja otsemalt öeldes kehv. Sellest hoolimata on ta praeguse Portugali koondise paremuselt teine väravakütt ehk tal tuleb kõvasti vaeva näha, et Ronaldo seljataga laiuvat tühjust mingilgi viisil täita.
Koondisest väljas - Nani
Eelnevalt põgusalt nimetatud puudujate seast torkab eredaimalt silma 31-aastase Nani nimi. Eelnevalt Valencias täitsa heal tasemel mänginud ründemees otsustas hooaja eel käed lüüa Lazioga ning see osutus täiesti katastroofiliseks valikuks - 373 mänguminutit, kaks põhikoosseisus alustamist ja 16 vahetusest sekkumist tõid vaid kolm väravat. Nanil ei olnud MM-ile saamiseks lihtsalt vormi, kuid tema kogemuste puudumine survestab vaid Andre Silvat ja tõstab Ronaldo koormat.
Treener - Fernando Santos
63-aastane Fernando Santos on Portugali üks armastatumaid persoone. Teda peetakse juba praegu koondise läbi aegade parimaks treeneriks ning kui kolme ja poole aastaga on võistlusmomendis (tavalised maavõistlused kõrvale jättes) saadud vaid kaks kaotust, pole palju põhjust kahelda. EM-i võitmisega tegi ajalugu ja omab kindlat tulevikku veel kahe-aastase lepingu näol. Suurimaks küsimuseks on, kuidas suudab uue põlvkonna staarist Bernardo Silvast oma küllalt lihtsakoelise 4-4-2 formatsiooniga maksimumi välja võtta.
Kasper Elissaar: "Kui tihtipeale võiks Euroopa meister olla MM-i üks suurfavoriite, siis Portugal seda kindlasti ei ole. Sõltuvad väga palju Ronaldost ning tema kõrval teist selle suurusjärgu tähte ei olegi. Alagrupist saavad vast edasi, kuid sealt edasi läheb juba õnne vaja, mida samas näiteks EM-i näitel Portugalil oli. Teisalt kuivõrd üks tiitel on võidetud, on ilmselt vaimselt kergem mängida. Sellest hoolimata arvan, et maksimaalselt jõuavad veerandfinaali, aga pigem pudenevad juba varem."
Mängud alagrupis:
R, 15. juunil kell 21.00 vs Hispaania
K, 20. juunil kell 15.00 vs Maroko
E, 25. juunil kell 21.00 vs Iraan
Eeldatav algkoosseis:
Koosseis:
Väravavahid: Anthony Lopes (Lyon), Beto (Göztepe), Rui Patricio (Lissaboni Sporting).
Kaitsjad: Bruno Alves (Glasgow' Rangers), Cedric Soares (Southampton), Jose Fonte (Dalian Yifang), Mario Rui (Napoli), Pepe (Istanbuli Besiktas), Raphael Guerreiro (Dortmundi Borussia), Ricardo Pereira (Porto), Ruben Dias (Benfica).
Poolkaitsjad: Adrien Silva (Leicester City), Bruno Fernandes (Lissaboni Sporting), Joao Mario (West Ham United), Joao Moutinho (AS Monaco), Manuel Fernandes (Moskva Lokomotiv), William Carvalho (Lissaboni Sporting).
Ründajad: Andre Silva (AC Milan), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Gelson Martins (Lissaboni Sporting), Goncalo Guedes (Valencia), Ricardo Quaresma (Istanbuli Besiktas).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta