Eesti üleminekuturg kihas tänavuse hooaja eel tavalisest enamgi, kuna ripakile oli jäänud terve sületäis pallureid lagunenud FC TVMK-st. Lisaks tõid mitmed tippu pürgivad klubid ohtralt lisajõude välismaalt.
Nagu ikka, läksid osad täiendused täkkesse, osad aga päris aia taha. Positiivse poole pealt paistis eelkõige silma Tallinna Levadia, kes lisas paari uue mängijaga oma meeskonda rohkem kvaliteeti kui mõni teine poole koosseisu soetamisega.
Aktiivne kaubandus jätkus ka suvel, mil enim tähelepanu tõmbas endale Tartu Tammeka, kes leidis ühtäkki finantsid terve rahvaste paabeli kokkutoomiseks.
See kõik muudab aasta parimate ja halvimate üleminekute valimise väga keeruliseks. Seda enam, et tegu on traditsiooniliselt meie hooaja kokkuvõtete kõige subjektiivsema kategooriaga ning ühtseid aluseid üleminekute hindamiseks ei ole.
Kas ülemineku muudab heaks tema kasulikkus Meistriliigale, klubidele või mängijale endale? Kas arvestama peaks vaid selle hooaja mõju või pikemat perspektiivi? Käesoleva kirjatüki autorid vaidlesid nende valikute üle ei vähem ega rohkem kui viis tundi. Sinul on vaja selgusele jõuda järgmiseks nädalaks, mil jõuab kätte aeg hääletamiseks.
NB! Üleminekute alla loeme me kõikvõimalikud mängijate liikumised erinevate võistkondade vahel.
Parimad üleminekud:
Diego Balbinot
Klubi: Atletic de Ciutadella -> Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg: 22 mängu (21 põhikoosseisus), 2 väravat ja 7 kollast kaarti
Nagu hooaja parimate kaitsjate valikus juba kirjutatud sai, on Kaljul õnnestunud kolm aastat järjest ühe brasiillasega täpselt sihtmärki tabada ning tänavu oli selleks meheks Diego Douglas Balbinot.
Hispaania madalamatest liigadest liitunud kaitsja osas võidi algul veidi skeptilised olla ning kasuks ei tulnud ka kohe hooaja avamängus saadud vigastus, kuid alates teisest ringist seisab ta Kalju kaitseliinis vankumatu sambana.
Vigastuste rohkuse ja kaitsjate nappuse tõttu käis Kalju kaitsest hooaja jooksul läbi terve poolkaitseliini jagu mängijaid. Pidevad probleemid on lubanud neile 34 mänguga 49 väravat lüüa, kuid Diego on viimane mees, keda selles süüdistada saab.
Vitali Gussev
Klubi: Enköping SK -> Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 33 mängu (32 põhikoosseisus), 24 väravat ja 2 kollast kaarti
Pärast senise koduklubi langemist Rootsi teise liigasse naasis Gussev kodumaale ning võttis otsekohe koha sisse Eesti meisterklubi põhikoosseisus.
Tegemist oli Levadia ainsa talvise täiendusega, kuid see-eest õigustas Gussev end sajaprotsendiliselt. Koos Nikita Andrejeviga moodustasid nad suurepäraselt toimiva ründepaari ning panid oma väravatega aluse meeskonna võimsale võitudejadale.
Tartust pärit, kuid karjääri jooksul ka Narva Transis, FC TVMK-s, Leedus ja Rootsis leiba teeninud ründaja jättis legendaarse Indrek Zelinski selgelt vahetusmehe rolli ning kroonitakse kõigi eelduste kohaselt hooaja väravakuningaks.
Aleksei Naumov
Klubi: -> Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja/paremkaitsja
Vanus: 37
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhikoosseisus), 13 väravat (neist 3 penaltist), 4 kollast ja 1 punane kaart
Sillamäe Kalevi totaalse muutumise nimekaimaks uuenduseks oli Peterburi Zenidi kunagise kaitsja saabumine. Mängupausi järel end taas vormi ajanud mees tõusis kiiresti meeskonna võtmemängijaks.
Üliterava ja täpse kauglöögiga kaitsja on tänu sellele löönud 13 väravat, millega ta jagab Meistriliiga väravaküttide edetabelis koguni neljandat kohta. Samuti on tal olnud oluline roll täiesti uue kaitseliini sulatamisel ühtseks tervikuks.
Sillamäelaste kaptenil jagub isegi 37-aastasena piisavalt taset ja vormi, et pikk hooaeg stabiilselt tipptasemel vastu pidada. Naumov on vaieldamatult Kalevi üllatusliku edu peamisi saladusi.
Moritz Stehling
Klubi: Fortuna Sittart -> Tartu Tammeka
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 22
Senine hooaeg: 12 mängu (12 algkoosseisus), 17 sisse lastud väravat (neist 2 penaltist)
Sakslasest puurilukk siirdus Hollandi esiliigast Tartusse üheskoos ligikaudu terve koosseisu jagu teiste mängijatega, kes suvel Tammekat päästma toodi.
Peamiselt sai nende vangerduste järel polsterdust just Tammeka kaitseliin, mida juhendab postide vahelt Stehling - täiendustest seni tugevaima mulje jätnud mees. Noorteklassis ka Andres Operi endise koduklubi Kerkrade Roda hingekirja kuulunud Stehling naelutas senise esinumbri Mait Toomi kohe pingile.
Samuti vahetus välja sisuliselt kogu kaitseliin ja pärast seda on Tammekale löödud mängus keskmiselt kaks korda vähem väravaid kui eelneva hooaja jooksul. Ning klubi punase laterna roll on asendunud tõsise võitlusega üleminekumängudestki pääsemise nimel.
Sergei Ussoltsev
Klubi: Daugavpilsi Dinaburg -> Narva Trans
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 34
Senine hooaeg: 15 mängu (15 algkoosseisus), 8 sisselastud väravat ja 1 kollane kaart
Aegajalt välismaal seiklusi otsimas käiv, kuid ikka ja alati koduses Narva Transis maanduv Ussoltsev naasis sel suvel ning on sealt alates statistiliselt parimate väravavahtide seas.
Numbrid numbriteks, aga Trans leidis suviste täienduste saabudes ka mängukindluse, millest neil leedulase Modestas Stonysega väravasuul tõsine puudus oli. Erinevalt Stonysest esines Ussoltsev stabiilselt ning tema kindlus kandus üle kogu meeskonnale.
Pettumusi täis hooaja esimese poole järel ei ole narvalased juba 16 mängu järjest kaotusekibedust tundnud ning omavad veel võimalust hõbedagi eest võidelda. Suurimad teened vormikõvera tõusus on just Ussoltsevil, kes on meeskonnale olulisemgi kui brasiillasest keskäljamees Mandinho.
Veel paremaid üleminekuid:
Rauno Alliku (Pärnu Vaprus -> Viljandi Tulevik)
Aivar Anniste (TVMK -> Tallinna Flora)
Aleksandr Dubõkin (Narva Trans -> Sillamäe Kalev)
Maksim Gruznov (Narva Trans -> Sillamäe Kalev)
Martin Hurt (Tallinna Flora -> Nõmme Kalju)
Vladislav Ivanov (Narva Trans -> Tallinna Levadia)
Aleksandr Kulik (RoPS -> Sillamäe Kalev)
Liivo Leetma (Nõmme Kalju -> Paide linnameeskond)
Mandinho (Kaunase Teledema -> Narva Trans)
Tarmo Neemelo (SV Zulte -> Tallinna Levadia)
Fidele Eric Afila Oleme (Paris FC -> Tartu Tammeka)
Daniil Ratnikov (TVMK -> Narva Trans)
Eduard Ratnikov (TVMK -> Narva Trans)
Mark Švets (TJK Legion -> FC Kuressaare)
Joonas Tamm (Viljandi Tulevik -> Tallinna Flora)
Sergei Terehhov (TVMK -> Nõmme Kalju)
Aleksandr Volodin (Vilniuse Vetra -> Narva Trans)
Eelmiste aastate parimad üleminekud:
2008 - 1. Henri Anier (Warrior -> Flora), 2. Ingemar Teever (Östers IF -> Kalju), 3. Felipe Nunes (-> Kalju)
2007 - 1. Juha Hakola (HJK -> Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (Levadia -> Tulevik), 3. Kaimar Saag (Levadia -> Tallinna Kalev)
2006 - 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> Levadia), 2. Marek Lemsalu (Bryne -> Levadia), 3. Martin Kaalma (Flora -> Trans)
Halvimad üleminekud:
Andre Frolov
Klubi: Viljandi Tulevik -> Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Hooaeg: Floras: 6 mängu (5 algkoosseisus)
Tulevikus: 25 mängu (25 algkoosseisus) ja 5 väravat (neist 1 penaltist)
Viljandi Tuleviku hooaja esimese poole edu peadirigent teenis välja suvise edutamise Flora-süsteemi esiklubisse, kuid sai seal maitsta hoopis pingil istumist ja Esiliigas noortega koos duublis madistamist.
Frolovi tähtsust Tuleviku keskväljamootorina oli raske ülehinnata ja mine tea, ehk võeti tema üleviimisega meeskonnalt reaalne võimaluse medalitegi eest võidelda. Viljandi klubi sai suvel küll ka täiendusi, aga mitte otseselt selle tühimiku täitmiseks.
Ehk oli ebareaalne oodata, et noor tulevikulootus suudaks juba praegu Flora keskväljal Martin Vungi, Aivar Anniste ja Siksten Kasimiri kõrval olulist rolli mängida. Nii või naa ei võitnud kumbki meeskond, Meistriliiga ega ka mängija ise selle käiguga sel hooajal mitte kui midagi.
Nikolai Misjuk
Klubi: ? -> Narva Trans
Positsioon: Ründaja
Vanus: 22
Hooaeg: 4 mängu (1 algkoosseisus)
Treener Sergei Ratnikovil ei ole Leedu ründemängijate valimisega kuidagi vedanud. Kahe aasta eest tõi ta Tartu Maag Tammekasse ründepõua leevendamiseks Eimantas Marozase, oodates temast Meistriliiga top3 väravakütti, aga pikk ründaja osutus läbikukkumiseks ning saadeti esimesel võimalusel tagasi.
Sel aastal juhtus sama lugu Narva Transis Leedu ja Ukraina passe hoidva Nikolai Misjukiga. Pärast Nikolai Lõsanovi pildilt kadumist polnud klubil enam ühtegi puhast ründajat ning just pikakasvuline Misjuk pidi olema mees, kes lõpuks väravaid lööma hakkab.
Mees tegi kaasa ühes kohtumises, sai kuuks ajaks vigastada, sekkus veel kolm korda vahetusest ning saadeti jalga valgeks saamata kohvreid pakkima.
Marcio Cardozo Pimentel
Klubi: PK-35 -> Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja/paremkaitsja
Vanus: 28
Hooaeg: 18 mängu (17 algkoosseisus) ja 1 kollane kaart
Nagu kõigi teiste Kalju täienduste puhul, kiideti Pimenteli tema saabudes taevani. Aastalõputurniiril tõusis ta kiiresti ka fännide lemmikuks ning erinevalt teistest uutest meestest sai ta koos meeskonnaga korralikult hooajaks valmistuda.
See kõik viis ootused kõrgele, aga paraku ei suutnud mees neid täita. Brasiillane kuulus küll regulaarselt põhikoosseisu ja oli välismaalastest üks usinamaid töömesilasi, kuid Soome esiliigast tulnud palluri esitused polnud lihtsalt oodatud tasemel.
Lisaks hakati teda tavapärase positsiooni asemel kasutama hoopis äärekaitses, kus mängimine polnud tema jaoks lihtne. Ning kui Kalju avastas suvel valusate vitsade läbi, et üks välismaalane on meeskonnas ülearu, näidati ust just Pimentelile.
Rafael Amaral Do Nascimento
Klubi: ? -> Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Hooaeg: 5 mängu (5 algkoosseisus), 1 värav
Kalju suvised ründetäiendused, Itaalia passiga brasiillane Rafael ning Valgevene hiiglane Vitali Šuganov ei leevendanud nende probleeme. Seda enam, et Ingemar Teeveri naasmisest ei saanudki lõpuks asja.
Kui valgevenelane jätkab siiamaani klubis, siis suuremate ootustega palgatud Rafael kadus vaid viie liigamängu järel. See ennast "kiireks, tugevaks, hea löögiga ja väravavaistuga" mängijaks nimetanud ründaja, kes avaldas soovi Kalju meistriks aidata, jäi reaalsuses täiesti märkamatuks.
Koguni nii märkamatuks, et kui tema saabudes andis ta Kalju kodulehel intervjuu, osales pressikonverentsil ja nende Brasiilia-päeval, siis lahkumine toimus igasuguste kommentaarideta. Isegi ajakirjandus kuulis tema lahkumisest kaks kuud hiljem.
Urmas Rooba
Klubi: Turu Palloseura -> Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 31
Hooaeg: 12 mängu (7 algkoosseisus) ja 1 kollane kaart
Täitmata jäänud kõrgetest ootustest rääkides ei saa üle ega ümber Urmas Roobast, kellest oodati hooaja eel Floras liidrit, aga kelle panus jäi õige tagasihoidlikuks.
70 korda Eesti koondist esindanud mees ei suutnud Florat kahvatust hooaja algusest päästa ning oli väljakul sama silmapaistmatu kui kogu triibuliste meeskond. Kõige tipuks kaotus FC Kuressaarele.
Seejärel jäi äärekaitsja vigastusega kimpu ning sellest paranedes ei suutnud ta end isegi regulaarselt põhimeeskonda murda. Kahvatu perioodi kodumaal lõpetas augustis laenulepinguga siirdumine Soome kõrgliigasse, kus ta otsekohe põhimeheks usaldati.
Veel võimalikke halvemaid üleminekuid:
Ernest Akhalbedašvili (? -> Talllinna Flora)
Vitoldas Cepauskas (Vilniuse Žalgiris -> Narva Trans)
Francisco Eleazar Lima Ramos (? -> Tartu Tammeka)
Nerijus Maciulis (Klaipeda Atlantas -> Sillamäe Kalev)
Aleksandr Mutik (? -> Sillamäe Kalev)
Edwin Stüf (Tallinna Kalev -> Tallinna Flora)
Timo Teniste (Tartu Maag Tammeka -> Narva Trans)
Kristjan Tiirik (Tartu Maag Tammeka -> Narva Trans)
Evaldas Uzkuraitis (Klaipeda Atlantas -> Sillamäe Kalev)
Panagiotis Vouis (? -> Tartu Tammeka)
Eelmiste aastate halvimad üleminekud:
2008 - 1. Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased, 2. Kert Kütt (Maag Tammeka -> Levadia), 3. Vadim Petrenko (FBK Kaunas -> Levadia)
2007 - 1. Vjatšeslav Zahovaiko (Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (KooTeePee -> TVMK)
2006 - 1. Maksim Smirnov (TVMK -> Levadia), 2. Sergei Zenjov (Vaprus -> TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tom -> Flora)
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta