Oleme jõudnud hooaja kokkuvõtetega suurimate arenejateni ning see nimekiri pakub väga palju põnevust, sest on ülimalt värske.
Nimelt ei kuulu tänavusse valikusse mitte ühtegi mängijat, kes kuulus sinna mullu. Eelmise aasta valikust umbes pooled on sel aastal sama heal tasemel olnud kui aasta eest ning ülejäänud on ehk isegi teatud mõttes sammu tagasi astunud.
Seekordses valikus on küllalt palju üsna noori mängumehi ning lisaks on mõned "tuhmumas olnud" talendid taas esile kerkinud, kellelt aastate eest palju loodeti ja kes end nüüd taas tõestanud on.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.
Premium liiga enim arenenud mängijad 2016 (tähestikulises järjekorras):
Pavel Dõmov
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
19 mängu (17 põhis); 1 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 4 ; 0.
Mullu vaid 14 (!) Premium liiga minutit kirja saanud 22-aastane Pavel Dõmov on tänavu end Infonetis korralikult pildile mänginud ja isiklikus arengus suure sammu edasi astunud. Eelmise aasta peamiselt Esiliigas müttamine on sel aastal asendunud isegi ühekordse A-koondise laagriga.
Dõmov on end kogenud Aleksandr Dmitrijevi kõrval tõestanud väga näljase keskväljamehena, kelle vast suurimaks trumbiks ongi isukus. Tal on väga hea taju platsil toimuvast ja leiab seeläbi söötudega häid käike. Võrreldes veidi kaitsvama Dmitrijeviga otsib ta väljakul enam lahendusi just ettepoole.
Hooaja viimases faasis on seoses Sergei Tumasjani tervenemise ja heasse vormi sattumise järel Dõmovi mänguaeg veidi vähenenud, kuid üldkokkuvõttes on keskpoolkaitsjal kirjas korralik hooaeg. Oma täpset jalga on ta tõestanud ühe realiseeritud karistuslöögiga (enamus standardeid on Infonetis ikkagi Dmitri Kruglovi pärusmaa) ning võib vaid põnevusega oodata, mida toob mehele järgmine aasta.
Svjatoslav Jakovlev
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
33 mängu (28 põhis); 3 (0 penaltist); 12 väravasöötu; 4 ; 0.
17-aastaselt siinses meistriliigas oma esimesed minutid teeninud Jakovlev on aastatega samme edasi astunud ning tänavust hooaega Narva Transis võib pidada juba täiesti fenomenaalseks. Mehe aasta on olnud stabiilselt hea ning selle tõestuseks on tal kaukas karjääri parimad statistilised numbrid.
Jakovlev on ründavale mängijale kohaselt piisavalt nahaalne ning hea mõlema jalaga. Seejuures ka tsenderdustes. 12 väravasöötu näitavad ilmekalt tema suurepärast visiooni ja arvestades ka tema häid kiiruslikke omadusi, on tegu väga ohtliku ääremängijaga.
Kui eelmine aasta jäi tal koondisejalgpallis vahele, siis tänavu on ta mänguaega teeninud nii Eesti U-21 kui ka U-23 koondistes. Jakovlevi selle aasta arengule on kindlasti aidanud kaasa tema positiivne ja eluterve ellusuhtumine, millele tuginedes ei karda noormees vaeva näha.
Marek Kaljumäe
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja, keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg:
35 mängu (23 põhis); 4 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 1 ; 0.
Legendaarse noortetreeneri Aivar Tiiduse õpilane Kaljumäe siirdus kõigest 18-aastasena Hollandisse, kuid seal tõelist läbilööki ei teinud, misjärel liitus 2011. aastal Levadiaga. Levadias kuivas ta mänguaeg kokku ja see viis ta mullu Narva Transi, kus uuesti lõkkele lõi. Sel aastal on ta tagasi Levadias ning just hooaja teises pooles Igor Prinsi käe all klubi vaieldamatuks võtmemängijaks osutunud.
Vahepeal juba kaduma kippunud talent on mehes taas esile tõusnud ning see hooaeg on Kaljumäe esitused kindlamast kindlaks muutnud. Ta on tugeva kehaga ja kaitsesmängus osav, kuid samas ka korraliku söödu ja löögiga.
Kaljumäe teeb väljakul palju musta tööd ning lõhub korralikult vastaste rünnakuid, kuid mängib sedavõrd puhtalt, et on sel hooajal vaid ühe hoiatuskaardi teeninud. Kui aasta alguses pakkus Levadia mehele vaid aastase lepingu, siis sel hooajal näidatu põhjal vääriks mees juba vähe pikemat ja kindlamat kontrahti.
Pavel Marin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
28 mängu (15 põhis); 6 (0 penaltist); 5 väravasöötu; 6 ; 0.
Sarnaselt oma klubikaaslasele Kaljumäele SC Reali taustaga äärepoolkaitsja Marin on alati olnud töökas, kuid sel hooajal oluliselt enesekindlam ja otsustavam. Eelmise hooaja episoodiline roll on tänavu muutunud Levadias kandvaks, kuigi oma mõju mänguajale on mehe suvisel kaitseväeteenistusel.
Samas just pärast ajateenistust on Marini tegutsemine kuidagi veelgi küpsem ja tasakaalukam. Äärepoolikuna on kuus väravat ja viis resultatiivset söötu arvestavad numbrid, kuid ei peegelda võib-olla isegi täielikult tema olulisust.
Ta on tervikuna palju juurde pannud ja see on teinud temast ka Eesti A-koondislase. Kui aasta hakul oli U-21 koondislane, siis praeguseks on tal kirjas täismäng Eesti koondise valikmängust Kreekaga.
Karl Mööl
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
35 mängu (35 põhis); 6 (0 penaltist); 8 väravasöötu; 4 ; 0.
Kunagine keskväljamees Karl Mööl lõpetas just oma kolmanda hooaja Nõmme Kaljus ja kui poleks eelviimases voorus Tartu Tammeka vastu kollast kaarti saanud, oleks ülimalt suure tõenäosusega kirja saanud kõik 36 kohtumist algusest lõpuni. Mööl oli juba mullu põhimees, kuid tänavu on ta sellest sammu võrra edasi läinud.
Nimelt on Möölist saanud hindamatu väärtusega lüli, kes väga suure kaitsepanuse kõrvalt on sel hooajal leidnud jõudu ka veelgi efektiivsemalt rünnakutes osaleda. Seda eelkõige parema füüsise arvelt. Kuus väravat ja kaheksa väravasöötu on kaitsja kohta silmapaistev saavutus.
Mööl on lõpuks kaitsesse täielikult sulandumise järel lisanud oma mängu elemendid, mida ta kasutas varem keskväljal ja ründaja all tegutsedes. Kuigi tema viimase kahe aasta koondisejalgpall peitub vaid kahes U-23 koondise matšis, kuulus ta Magnus Pehrssoni ajastul treenerite poolt jälgitavate mängijate hulka ning ei saa välistada, et Martin Reimi käe all astub sammu ka A-koondise suunas, sest tänavune hooaeg oli enam kui korralik.
Hindrek Ojamaa
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
21 mängu (16 põhis); 0 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 2 ; 0.
16-aastaselt Eesti kõrgliigas oma tuleristsed saanud Henrik Ojamaa noorem vend Hindrek on sealt alates otsinud väga erinevate viisidega oma läbimurde võimalust, kuid on täielikult Eesti tippvutis avanenud just tänavu. Kui Igor Prins ta sügisel püsivalt Levadia põhikoosseisu ennistas, sai klubi taga asjad pidama.
Aasta alguses A-koondises debüteerinud Ojamaa on saanud minutitega kätte enesekindluse ning asjaolu, et mehel on passis kirjas vaid 21 eluaastat, teeb temast endiselt tulevikulootuse.
Ojamaa trumbiks on äärekaitsjale kohaselt kiirus ning talle meeldib moodsa äärena lülituda väga kõrgele rünnakusse. Et ta on kiire, on vastastel raske temast üks-üks duellides mööduda ja iga mängitud mäng on teda oma põhitöös ehk kaitsmises vaid paremaks teinud.
Karl Johan Pechter
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 20
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 64 (2 penaltist); 0 väravasöötu; 4 ; 0.
Mullu Karli Küti varjus Tartu Tammeka väravasuul selge number kaks olnud Karl Johan Pechter on kõigest 20-aastasena kirja saanud pea kõik selle hooaja mängud. Vaid ühe kohtumise on ta kaartide tõttu vahele pidanud jätma.
Seejuures on Tammeka tänavu sisse lasknud 65 väravat, samas kui mullu oli see number 96. Märgatav areng mitmel rindel.
Eelkõige on Pechter tänavu näidanud justnimelt stabiilsemaid etteasteid, kuigi eks nooruse uljuse arvelt on ka kalu võrku ujunud. Kui eelmisel aastal oli ta tõrjeprotsent 60, siis selle hooaja kolmveerandi peal oli sama näitaja 72. Kui mullu löödi talle keskmiselt selgelt üle kolme värava mängus, siis tänavu on sama number 1,88.
Henrik Pürg
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
15 mängu (15 põhis); 1 (0 penaltist); 1 väravasööt; 4 ; 0.
Juba 2014. aasta teises pooles 18-aastasena Premium liiga lõhna nuusutanud Henrik Pürg sai mullu kirja tervelt 20 mängu, kuid seda suuresti tänu KTM-i reeglile. Sel aastal alles augustis esimest korda kõrgliigas platsil käinud Pürg on sealt alates Kalju põhikoosseisu kuulunud ja seda mitte pelgalt ülalmainitud reegli pärast.
Pürg on tänavu üllatanud kõiki oma stabiiluse ja küpsusega ning seeläbi on ta Jorge Rodriguese just oma etteastetega pingile mänginud.
Samuti on U-21 koondise pingimehest vähemalt viimaste valikmängude põhjal saanud sinisärgis põhimees. Juurde on ta seejuures pannud tänavu ka jõus, mis tähendas, et enam ei lükanud kogenud ründajad teda ilmtingimata ära nagu tolmu kapinurgalt.
Mark Oliver Roosnupp
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründav poolkaitsja, äärepoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
31 mängu (26 põhis); 5 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 4 ; 0.
Noorteklassides Nõmme Unitedi eest erinevatel hooaegadel mitmeid kümneid väravaid löönud Roosnupp tegi aasta hakul karjääris loogilise sammu edasi, kui pärast kahte hooaega Levadia duubli eest Esiliigas ja seal löödud 36 väravat Paidega laenulepingu sõlmis. Roosnupp nõudis vaid mänguaega ja seda on ta saanud ohtralt. Tasuks vägagi head sooritused.
Kuigi 19-aastane Roosnupp ei ole ühelgi aastal alates jalgpalliga alustamisest nii vähe väravaid löönud kui tänavu, ei ole ta kordagi ka nii kõrgel tasemel mänginud. Varem pigem ründajana toimetanud tehniline välejalg on Paides eelkõige äärel, aga vajadusel ka keskel pallinud.
Roosnupul on väga korralik löök ning tema soolojooksud ja triblingud on terve liiga mõistes väga head. Aasta Eesti kõrgliigas on muutnud ta valminud viljaks. Võib ainult spekuleerida, milliseks oleks tema hooaeg Levadias kujunenud, kuid et tal Tallinna klubiga kontrahti veel aastaks jagub, peaks ta kõikide eelduste kohaselt tänavu näidatu pealt seal oma võimaluse saama.
Joonas Tamm
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
30 mängu (29 põhis); 2 (0 penaltist); 1 väravasööt; 3 ; 0.
Eelmisel hooajal ründajana Premium liigaga taasliitunud Tamm näitas Viljandi Tulevikus head väravavormi, mis viis ta Florasse, kus väravasoon ära kadus. Talvel viidi Tamm tagasi keskkaitsja kohale, kus ta Rootsis veedetud perioodi jooksul mängima hakkas ning see on end täielikult ära tasunud.
Tamm on teinud isiklikus plaanis võimsa aasta ja see on toonud talle ka Eesti A-koondise kutsed. Ta on väga pikk, jõuline, kiire ja seejuures hea tehnikaga, mis muudab ta ründajate jaoks tõesti ebameeldivaks vastaseks.
Hooaja jooksul on ta järjest enam oma praegusesse rolli sisse elanud ja kuigi aeg-ajalt teeb ta kaitsja jaoks lubamatuid eksimusi, on ta areng olnud märgatav. Vähese mänguajaga ebakindlast ründajast on saanud koondisevääriline kaitse tugitala.
Napilt jäid valikust välja: Mihkel Ainsalu, Richard Aland (mõlemad Tallinna Flora), Mario Kuokkanen (Rakvere Tarvas), Maksim Lipin (Sillamäe Kalev), Martin Miller (Tartu Tammeka).
Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:
2015: 1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014: 1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012: 1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta