MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

KOKKUVÕTTED 2023
3 Link kopeeritud

Premium liiga parimad kaitsjad 2023

3 Link kopeeritud
Martti Kallas pilt
Martti Kallas
Martti Kallas pilt
Martti Kallas

Kevin Aloe kerkis kiirelt Vapruse üheks olulisimaks tugitalaks. Foto: Brit Maria Tael

Soccernet.ee hooaja 2023 kokkuvõtted on jõudnud positsioonipõhiste valikuteni. Otsa teevad lahti hooaja parimad kaitsemängijad.

Lähtume proportsionaalsest süsteemist: nii kaitsjaid kui ka poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kuus ja väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.

Kaks klubi panustavad seekordsesse valikusse koguni kolme kaitsjaga. Nimekirjast leiab nii värskeid särajaid kui ka teada-tuntud tegijaid. Mõne mehe kohta võib öelda, et aastad on vennad, teise puhul pole nad aga isegi mitte kauged sugulased.

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 12. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.

Premium liiga parimad kaitsjad 2023 (tähestikulises järjekorras):

Kevin Aloe
Klubi: Pärnu JK Vaprus
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 1  (0 penaltist); 4 väravasöötu; 2 1 .

Tublist Premium liiga jalgpallurist sai aastaga üks liiga kihvtimaid mängumehi. Aloe näitas aasta jooksul katkematult taset – seda nii kindla tegevusega kaitsefaasis kui ka ägedate sähvatustega rünnakul. Kogenud äärekaitsja leidis Pärnus täiesti uue hingamise, kirsina tordil tasub mõistagi meenutada tema suurepärast kauglööki FC Flora vastu.

Enne Vaprusega liitumist aasta jagu Narva Transis pallinud ning enne seda kolm aastat Tartu Tammeka särki kandnud Aloe on pärnakate kaitseliinis nagu kala vees. Kui pärast kasvatajaklubist Florast lahkumist sai ta nii Tammekas kui Transis harilikult tegeleda ikkagi kaitseomaduste demonstreerimisega, siis Vapruse hiilgeaasta on jalgpallisõpradele tutvustanud ka tema teist, ründajalikumat külge.

Vapruse tänavune edu tugineb väga suuresti heale kaitsele. Aloe on olnud selle lahutamatuks osaks: tema vigastuspausi ajal igatses Vaprus hädasti kogenud mängumehe kindlust ja samas ka ettearvamatust. 

Bourama Fomba (vasakul). Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Bourama Fomba
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 8  (0 penaltist); väravasöötu; 6 0 .

Mees, kellelt hooaja eel ei osatud õieti midagi oodata. Tõtt-öelda ei saa välistada, et nii mõnigi Premium liiga sõber oli tema olemasolu sootuks unustanud, sest mullu suvel Levadiaga liitunud Fomba täitis toona väga kindlaks fikseeritud Levadia keskkaitsjate hierarhias viiendat, kui mitte kuuendat kohta.

Tuli aga uus hooaeg ja Fomba ei virutanud algkoosseisu ust mitte pelgalt lahti, vaid lausa põrandale tükkideks. Curro Torrese käe all on vahetuspink olnud tema jaoks võõras koht: Mali keskkaitsja avanemine on olnud imetlusväärne ja temast on saanud üks Premium liiga väärtuslikumaid mängijaid.

Fombast on saanud päästja, kes ikka ja jälle omad keerulisest seisust välja veab. Ja seda hetkedel, mis on meeskonna jaoks kõige olulisemad: viimatine näide on hooaja eelviimases voorus 90+5. minutil FC Florale löödud värav, mis tiitliheitluse taas ellu äratas. Ja see on vaid üks säärane olukord: terve hooajaga on Fomba kontole kogunenud kaheksa väravat, mis teevad temast viimase vooru eel kogu liiga väravaküttide edetabelis top 10 hulka kuuluva mängumehe. Tahes-tahtmata tekib küsimus: kuidas Levadia küll varem Fombata hakkama sai?

Kristo Hussar. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kristo Hussar
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
29 mängu (27 põhis); 0  (0 penaltist); 6 väravasöötu; 0 .

Kolmandat aastat Florasse kuuluva Hussari jaoks oli tänavune hooaeg selgelt läbimurdeline. Kui nii mullu kui tunamullu oli ta staatuse poolest põhikoosseisu piiril, siis tänavu on teda võinud pidada vaat et esimeseks nupuks, kelle peatreener Jürgen Henn mängude eel koosseisu asetab. Ja seda kahtlemata õigustatult.

Flora kaitseliin läbis hooaja käigus olude sunnil mitu uuenduskuuri, millega käis ikka ja jälle kaasas küsimus, et kuidas seekordne kooslus hakkama saab? Aga Hussarit ei puudutanud need kahtlused mitte ühelgi korral. Tema kindlus oli imetlusväärne: polnud rabistamist ega vaimset kärssamist, vaid kogenud mängijale iseloomulik külm närv ja rahulikkus. Mis siis, et vanust õieti veel polegi.

Hussari-sugune mängija kulub marjaks ära igale meeskonnale. Mees, kelle peale on võimalik alati kindel olla ja kes sõna "pabistamine" justkui ei tunnegi. Väsimatu tööhobune, tänu kellele võib Flora olla kindel, et parem äär on eeskujulikult turvatud.

Uku Kõrre. Foto: Jana Pipar

Uku Kõrre
Klubi: Pärnu JK Vaprus
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
35 mängu (35 põhis); 2  (0 penaltist); 0 väravasöötu; 3 0 .

Kõrre kerkis liidrirolli ehk isegi mõneti ootamatult, aga vedas väga hästi välja. Kuigi hooaja teises pooles on superhooaega tegev Vaprus olnud kimpus erinevate vigastuste ja hõreda koosseisuvalikuga, siis Kõrre on alati olnud rivis kui viis kopikat. Peatreener Igor Prinsi jaoks ülioluline mängija, kellele saab mistahes olukorras loota.

Aastaid Vapruse liidriks olnud Magnus Villota vigastus tõotas meeskonnale oktoobrikuu hakul kõvasti kaikaid kodaratesse loopida, aga kapteni trauma ei jõudnudki õnneks kuigi märkimisväärse mõjuni. Suur roll selles on just liidrirolli endale krahmanud Kõrrel, kelle külm pea ja kindel jalg on hoidnud tagaliinis asjad korras ka siis, kui rohkem paberitega kaitsemängijaid Vaprusel platsile saata polegi.

Kui nii eelpool nimetatud Kevin Aloe kui nimekirjas järgmisena mainitav Martin Käos tulid Vaprusesse hooaja eel uute tuultena, siis Kõrre süda on terve karjääri vältel tuksunud Pärnu jalgpalli rütmis. See teeb tänavuse edu tema jaoks isiklikult ehk veelgi märkimisväärsemaks.

Martin Käos (vasakul). Foto: Svetlana Tšižova

Martin Käos
Klubi: Pärnu JK Vaprus
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 2  (0 penaltist); väravasööt; .

Käose jaoks oli kahtlemata tegemist läbimurdeaastaga. Ehkki ka kolme Narvas veedetud hooaja vältel täitis ta pigem põhimeherolli, siis Pärnus sai temast meeskonna A ja O. Tema senist kõrgliigakarjääri iseloomustab eelkõige stabiilsus: ärakukkumisi pole sisuliselt olnud, tänavuse hooajaga kergitas ta aga latti enda jaoks veelgi kõrgemale.

Käos näitas hooaja edenedes üha enam oma oskusi ka ründefaasis, tasuks karjääri kaks esimest kõrgliigaväravat. Koos Kevin Kauberi ja Sander Kapperiga püsti pandud supertrio KKK kirjutas end pikaks ajaks Pärnu jalgpallisõprade südametesse. 

Tema areng Vapruses oli kolleeg Aloe omaga võrdlemisi sarnane: tublist Premium liiga jalgpallurist sai mees, kelle tegutsemist on tõepoolest põnev jälgida – eriti muidugi ründefaasis. Vapruse hoiak ja stiil muutusid Igor Prinsi käe all kardinaalselt, põhiliseks mängunupuks lahenduste elluviimisel oli just paremkaitsjana toimetav Käos.

Michael Lilander. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Michael Lilander
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: kaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
29 mängu (27 põhis); 3  (0 penaltist); 0 väravasöötu; 1 .

Aastaid Flora tagaliinis äärt turvanud mees sai tänavuse hooaja teises pooles avastada endas uusi külgi, kui pidi olude sunnil toimetama hoopis keskkaitses. Seal mängis ta aga nii, nagu oleks seda terve elu teinud – kindlalt ja rahulikult. Kes iganes tegutses parajasti tema kõrval, oma töö tegi Lilander eeskujulikult ära.

Stabiilsus ongi ehk üks tema väärtuslikumaid omadusi. Kui mullu käis ta platsil viimses kui ühes kõrgliigamängus, siis tänavuse hooaja alguses tuli mõned kohtumised vigastuse tõttu vahele jätta. Pausilt naastes oli ta aga taas täiesti omas elemendis, nagu poleks vahepeal kuskil eemal olnudki.

Meeliskohal ehk äärekaitses tegutsedes oli Lilander äravahetamiseni sarnane eelmiste hooaegade iseendaga. Töövõimet, füüsilist jõudu ja marutugevat lööki demonstreeris ta siin-seal ka tänavu –täpselt samamoodi nagu mullu, tunamullu ja ka aastaid varem. Ehkki öeldakse, et aastad pole vennad, siis Lilanderi puhul ei paista see eriti kehtivat – tal lihtsalt ei ole halba vormi.

Yohan Mannone. Foto: Brit Maria Tael

Yohan Mannone
Klubi: Nõmme Kalju FC
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis);  (0 penaltist); 0 väravasöötu; 0 .

Kahe aasta eest Kaljuga liitunud Mannone vajas mullu sisseelamiseks justkui veidi aega, ent seda nähtavasti vaid selleks, et tänavu end meeskonna selgeks tugitalaks ja liidriks kergitada. Eelmisel aastal Giannis Tsivelekidisele "tubliks abimeheks" olnud mees sai tänavu Nikita Andrejevi käe all kaptenikohused hoopis endale ning täitis neid eeskujulikult.

Ehkki Kalju kaptenipoliitika järgi käib pael mängude vahel tihtipeale ühe mehe õlavarrelt teisele, oli Mannone kapten ka vaimses plaanis. Suutlikkus olulistel hetkedel esile kerkida on üks paljudest näidetest, mis prantslase tänavust hooaega iseloomustavad. Tema pakutav kindlustunne kandub üle ka võistkonnakaaslastele.

Kuigi Kaljul jäi aeg-ajalt stabiilsusest vajaka, on nad just Mannone tüürimisel olulistes mängudes tähtsad punktid kätte saanud. Võtame näiteks kasvõi hiljutise trilleri Levadiaga, mis lõppes Kalju 4:3 võiduga: Mannone kerkis tähtsal hetkel esile, lõi viigivärava ning vaid kolm minutit hiljem sahistas Kalju taas. Oluliste mängude mees.

Hugo Palutaja (keskel). Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Hugo Palutaja
Klubi: JK Tallinna Kalev
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 1  (0 penaltist); 1 väravasööt; 3 0 .

Kalevi superaasta üks kõvemaid tööhobuseid. Palutaja on mees, kes on terve hooaja vältel teinud hoomamatus koguses musta tööd – ikka selleks, et omasid kullale ja karrale lähemale kergitada. Tema kummaliselt väike vanusenumber tundub isegi veidi imelik: 19-aastane mängumees tegutseb nii, nagu oleks vanusele 10 aastat otsa liidetud.

Aga see on osaliselt Kalevi projekti võlu: noored mängijad visatakse varakult vette, et nad omal käel ja pingevabalt ujuma õpiks. Meenutagem: Palutaja teenis Premium liigas arvestataval määral minuteid juba 2020. aastal. Ta oli siis 16-aastane!

Niisiis võib Kalevi 19-aastase äärekaitsja vabalt liigitada juba kogenud Premium liiga jalgpallurite sekka – hooaja eelviimase vooru järel on tal kirjas tervelt 71 kõrgliigamängu! Treeneritetiimi jaoks on temasugune mängija ääretult väärtuslik: esiteks mõistagi head füüsilised eeldused, aga teisalt ka paras kompott nooruslikust uljusest ja kogenud mängija ettevaatlikkusest. 

Georg Pank. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Georg Pank
Klubi: JK Tallinna Kalev
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
34 mängu (33 põhis);  (0 penaltist); väravasöötu; 1 .

Eelmisel aastal vaid kahes Premium liiga mängus platsil käinud väheste kogemustega noormees võttis kätte ja kirjutas end veekindla markeriga Kalevi põhikoosseisu. Müstiline hooaeg: kui keegi oleks aasta alguses pakkunud, et Pangast saab mees, kelle järgi Kalevi kaitseliinis ülejäänud nupud paika sätitakse, oleks ta ilmselt välja naerdud.

Aga on üks mees, kes mitte mingil juhul ei oleks naernud – Pank ise. Kalevi keskkaitses oli ta konstantne väärtus: alati kohal. Ta jättis vahele vaid ühe mängu, seda punase kaardi tõttu. Isegi kui valikus oli Ragnar Klavan, asetasid treenerid pealtnäha esimesena paika Panga ja mõtisklesid seejärel, kas tema kõrvale passiks paremini Klavan või Kaspar Laur.

Lisaks suurepärastele jalgpallilistele oskustele ei paista Pangal puudust olevat ka enesekindlusest. Mida muud saab järeldada sellest, kui 18-aastane mitte-väravavaht valib endale hooaja eel särgile kandmiseks numbri 1? Igal juhul mitte vähest bravuuri ja kinomehe-hinge puudumist! Kõnekas valik õigustas end aga igati – Pangast saigi number üks. Hetkel Kalevis, aga pole põhjust arvata, et tema tähelend sellega piirduks.

Rasmus Peetson. Foto: Jana Pipar

Rasmus Peetson
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg
21 mängu (18 põhis);  (0 penaltist); väravasööt; 1 .

Ehkki hooaja algus jäi tal vigastuse tõttu vahele, oli värskelt kapteniks määratud Peetson maikuus tagasi platsil ja võttis liidrirolli koheselt enda kanda. Kahe hooaja vahel tehtud uuenduskuur oli jätnud õhku nii mõnedki küsimärgid, aga Levadia meeskond leidis just Peetsoni juhtimisel kärmelt kõikidele küsimustele vastused.

Uus treener, märkimisväärselt muutunud koosseis – asju, mis oleks saanud Levadia hooajaeelset seisu vaadates valesti minna, oli omajagu. Aga meeskonna ühtekuuluvus aitas ületada kõik raskused veel enne, kui need pildile jõudsid kerkida. Sellistes olukordades on kaptenil tihtipeale tänuväärne roll.

Peetsonist sai asendamatu liider mitte vaid riietusruumis, vaid ka platsil: ta lõi kaks väga tähtsat väravat ja tegi lugematul arvul edukaid kaitseblokke. Ning tema kihvt meeskond on vedanud end hooaja lõpu eel taas olukorda, kus mängus pole midagi rohkemat ega vähemat kui meistritiitel. Ja Levadia meeskond on 2023. aastal Rasmus Peetsoni nägu.

Joseph Saliste. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Joseph Saliste
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis);  (0 penaltist); väravasöötu; 5 0 .

Mees, kelle Ivan Stojkovic ilmselt une pealt algkoosseisu ära asetab. Saliste ei pea tegema midagi ulmelist või eriliselt silmapaistvat – tema individuaalne kvaliteet on lihtsalt sedavõrd kõrge, et ei vea Paidet kunagi alt. Tema peale saab kindel olla ja nii aastast aastasse. Ja ka keerulistes olukordades.

Saliste särab töökusega. Ta suudab platsil katta väga suurt maa-ala – see on omadus, mida soovib oma võistkonna äärekaitsjale tõenäoliselt iga peatreener. Ehkki väravasöötude arvestuses on Saliste tänavu veidi järele andnud – neid on kogunenud vaid kaks mulluse viie asemel –, ei luba tema väledad jalad pea kunagi vastase kaitsjatel liiga kergelt hingata.

Paides juba oma neljandat hooaega lõpetav mees on vankumatu tööloom, kelleta on Paidet tänasel päeval keeruline ette kujutada. Ta on leidnud stabiilsuse ja suudab seda säilitada nii helgetes kui ka keerulistes olukordades. Pakub omadele kõvasti kindlustunnet.

Edgar Tur. Foto: Jana Pipar

Edgar Tur
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis);  (0 penaltist); väravasöötu; 0 .

Kui Tur aasta alguses Levadiaga lepingu sõlmis, kergitas see nii mõnedki kulmud kõrgemale. Kõikus ta ju mullu Paides põhikoosseisu piirimail ega paistnud millegi kuigi erilisega silma. Lisaks oli tal seljataga pikk vigastuspaus, millelt naasmine ei paistnud samuti kuigi lihtsasti kulgevat. Aga vat sulle vempu – mees vajas lihtsalt õiget keskkonda ja hakkas kohe paugutama!

Turi tähelend Levadias on olnud tõepoolest imetlusväärne. Väravasööte on kogunenud kaheksa, aga pahandust on ta vastaste karistusala ümbruses külvanud kordades-kordades rohkem. Levadiaga liitudes saabus uus hingamine ja kindel põhimeheroll, mille tuules toimetamist on ka platsi kõrvalt kihvt jälgida.

Turi hiilgeaasta üle on aldis tekkima ka inimlik sümpaatia. Kui Paide särgis nägime tema nime ja näoga mängimas lihtsalt üht tublit Premium liiga jalgpallurit, siis Levadias on ta kerkinud üheks terve liiga parimaks mängijaks. Nii statistiliselt kui ka mänguliselt.

Napilt jäi valikust välja: Märten Pajunurm (FC Kuressaare).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

2022: 1. Joonas Tamm, 2. Ken Kallaste, 3. Deniss Dedetško
2021
1. Märten Kuusk, 2. Ragnar Klavan, 3. Märten Pajunurm
2020
1. Märten Kuusk, 2. Michael Lilander, Muhammed Sanneh
2019
1. Gert Kams, 2. Märten Kuusk, 3. Mikel Gurrutxaga
20181. Maximiliano Ugge, 2. Dmitri Kruglov, 3. Gert Kams
20171. Joonas Tamm, 2. Karl Mööl, 3. Igor Dudarev
2016
1. Ofosu Appiah, 2. Dmitri Kruglov, 3. Karl Mööl
2015
1. Gert Kams, 2. Enar Jääger, 3. Markus Jürgenson
2014
1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
20121. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov  

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2023
KOKKUVÕTTED 2023 6

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2023

Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2023
KOKKUVÕTTED 2023 2

Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2023

Premium liiga enim arenenud mängijad 2023
KOKKUVÕTTED 2023 1

Premium liiga enim arenenud mängijad 2023

Premium liiga parimad kaitsjad 2023
KOKKUVÕTTED 2023 3

Premium liiga parimad kaitsjad 2023

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2023
KOKKUVÕTTED 2023 4

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2023

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK