MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

KOKKUVÕTTED 2020
1 Link kopeeritud

Premium liiga parimad ründajad ja väravavahid 2020

1 Link kopeeritud
Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela pilt
Ott Järvela

FC Flora ründaja Rauno Sappinen. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga hooajale tõmmatakse joon alla pühapäevaste FC Flora - FCI Levadia ja Paide Linnameeskond - Nõmme Kalju kohtumistega, aga Soccernet.ee kokkuvõtted on täies hoos. Täna on järg aasta parimate ründajate ja väravavahtide käes.

Kui kaitsjaid ja poolkaitsjaid tõstsime esile 12, siis väravavahte ja ründajaid kokku sama palju ehk esimesi kaheksa ja tagumisi neli.

Kahte kategooriasse jagunevad 12 mängijat esindavad seekord kokku seitset klubi, kusjuures Premium liiga esineliku liikmetest pole Levadia esindatud kummaski kategoorias.

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 7. detsembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 20. detsembril.

Premium liiga parimad ründajad 2020 (tähestikulises järjekorras):

Nikita Andrejev. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nikita Andrejev
Klubi: Tallinna Legion
Vanus: 32
Senine hooaeg
14 mängu (13 põhis); 10  (3 pen.); 1 väravasöötu; .

Hooaja keskel Legioniga liitunud kogenud ründaja oli peamine põhjus, miks Premium liiga uustulnukal polnud hooaja lõpusirgel vaja tõsisemalt flirtida üleminekumängude või väljakukkumisega. Legion oli väravate mõttes täiesti kuival, aga siis Andrejev tuli, nägi ja kukkus kolle taguma.

Heaks näiteks augustikuine võõrsil-mäng Tulevikuga, kus ta pea ainuisikuliselt Legionile võidu tõi. Sarnaseid mänge leiab veel. Kogemused suurendavad õigete otsuste hulka ja Andrejev on Premium liiga tasemel hea ründaja, sest teab, mida tuleb teatud olukordades teha. Ning ta teab seda stabiilselt, halbu päevi esineb harva.

Hannes Anier
Klubi: Tallinna Kalev
Vanus: 27
Senine hooaeg
26 mängu (25 põhis); 9  (1 pen.); 2 väravasöötu; .

Noorem vendadest sai teha hooaja, kus ükski suurem trauma teda ei seganud. See võimaldas saavutada hea rütmi ja näidata taset, mis võis panna nii mõnegi tabeli esimese otsa klubi kukalt kratsima ja omaette mõtlema, et kas oleks ikka pidanud Hannesele hooaja eel kõne tegema! Anier lõi tabeli viimase klubi eest mängides sama palju väravaid kui näiteks Kalju resultatiivseim mängija…

Anier oli Kalevi jaoks võtmemängija mitte ainult tänu väravatele, mille eest ta paistis justkui ainuisikuliselt vastutavat, vaid ka meeskonna mängu kokkusidumisele. Tal pole nõrka kohta – tugev õhuvõitlustes, piisavalt kiire, mängib mõlema jalaga. Eesti jalgpallisõprade nimel loodame, et viimases mängus saadud punane kaart pole indrekzelinskilik ehk karjäär ikka jätkub!

Henri Anier. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Henri Anier
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 29
Senine hooaeg
10 mängu (4 põhis);  (1 pen.); 1 väravasöötu; 2 .

Tema värbamine oli Paide jaoks tõeline täistabamus, sest kuigi Edriasa Lubega ja Kristofer Piht olid hooaja esimeses pooles esinenud igati hästi, polnud kummalgi ette näidata sellist rahvusvaheliste kogemuste pagasit nagu Anieril, kes on löönud 427 platsil veedetud minutiga juba 8 väravat. Anier tuli ja näitas kolleegidele, mis asi see rahvusvaheline tase on!

A-koondislase vast säravaim partii oli Hiiul Nõmme Kalju vastu tehtud esitus, kus Anier lõi kaks väravat ja oli täiesti pidurdamatu. Tema füüsiline võimsus nõuab kaitsjatelt täpset ja tarka tegutsemist ja muudab tema vastu mängimise ebamugavaks. Anieri arsenali paistab olevat lisandunud kauglöök, millega ta mitmel puhul skoorimisele lähedal olnud.

Tristan Koskor. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tristan Koskor
Klubi: Tartu Tammeka
Vanus: 25
Senine hooaeg:
28 mängu (27 põhis); 12  (1 pen.); 3 väravasöötu; .

2018. aastal Premium liigas kõik võrgud puruks tagunud ja isegi koondisekutse teeninud tartlase jaoks oli järgnenud aasta paras košmaar. Asja ei saanud ei Indoneesiasse ega Islandile siirdumisest ja poole hooaja pealt kodusesse Tammekasse naasmine ei sujunud samuti kuigi hästi. Varasemast tuntud Koskor oli kadunud.

Tänavu leiti arvestatav osa 2018. aasta Koskorist aga üles. Ta lõi Tammeka kasuks mitu tähtsat väravat ja aitas tuua olulisi punkte. Koskori trump on – nagu ründajatel sageli – õigel ajal õiges kohas olemine, aga realiseerimise protsent pole endiselt piisavalt kõrge. Kõrvalt vaadates tundub, et pallid lähevad võrku seda tõenäolisemalt, mida enam Koskor parajasti mängimist naudib.

Edrisa Lubega. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Edrisa Lubega
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 22
Senine hooaeg
26 mängu (17 põhis); 14  (0 pen.); 2 väravasöötu; .

Mõnevõrra kummaline, et Premium liiga paremuselt teine väravakütt pole oma koduklubis kindel põhimees, aga Edrisa Lubega olukord täpselt selline on. Konkurents edurivis on läbi hooaja olnud tihe ning päris sageli on tal tulnud leppida kohaga varupingil.

Uganda koondislase vaieldamatu trump on tema füüsiline võimsus, eelkõige kiired esimesed sammud, millega ta sageli vastaste eest plehku pääseb. Eriti võimas on Lubega kasutegur vahetusest sekkudes, kui ta saab oma väledust kasutada juba väsinud kaitsjate vastu. Paraku ei saa mööda vaadata Lubega puudustest – realiseerimisprotsent on pigem kehv ning rünnakutuhinas tehtud otsused liiga sageli valed.

Rauno Sappinen
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 24
Senine hooaeg
28 mängu (27 põhis); 26  (7 pen.); 4 väravasöötu; .

Teist hooaega järjest on FC Flora toonud edurivisse värske mehe, kes on pika puuga kinni pannud väravaküttide edetabeli, aidanud meeskonna meistritiitlini ja tõusnud koondise selgeks esiründajaks. Kui 2019 tegi seda kõike Erik Sorga, siis tänavu Rauno Sappinen. Välismaa-seiklustelt kodumaale naasnud Sappinen hakkas Floras väravaid lööma kohe ja polegi tempos tagasi andnud, vaid taob neid siiani.

Kui enne hooaega oli jutt Sorga saabaste täitmisest, siis Sappinen sai sellega hakkama ja rohkemgi veel. Ta lööb väravaid mõlema jalaga ja peaga. Nahaalse ja kavala kehamänguga katab palli ja seob kokku meeskonna rünnaku. Võttis Floras enda kanda ka penalti löömisega kaasneva vastutuse ning on nautinud ka seda, sest eksimusi pole. Flora kõige kuumem müügiartikkel.

Vlasi Sinjavski. Foto: Brit Maria Tael

Vlasi Sinjavski
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 24
Senine hooaeg
27 mängu (22 põhis);  (0 pen.); 5 väravasöötu; .

Statistiliselt pole Sinjavski hooaeg olnud ülearu võimas. Vähemalt mitte nii tugev, nagu võis eeldada pärast igati õnnestunud 2019. aastat. Samas kuulub ta vaieldamatult Premium liiga parimate ründajate sekka, sest muidu ei sõeluks iga Flora vastase peatreeneri püksid püüli, kui Sinjavski tema äärekaitsjaga üks-üks olukorda jääb või jõuab. Sinjavski on ohtlik ja valvatakse sageli jäigalt ja/või mitmekesi, mis tekitab ruumi tema kaasmängijatele.

Samas on õiglane öelda, et suurt sammu edasi pole tänavu toimunud, kuigi nüanssides on Sinjavski mäng paremaks muutunud. Varasemalt ainult tagumisse nurka sihitud pealelöökidega vastast ohustanud ääreründaja arsenali on lisandunud tugev ja madal löök, samuti vasaku jala tsenderdused. Peamine probleem on stabiilsus – väga head esitused vaheldunud mitte midagi ütlevatega. Niimoodi on ääreründajal keeruline välisklubisse murda, sest leegionärilt eeldatakse pidevaid, mitte pistelisi õnnestumisi.

Edgar Tur. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Edgar Tur
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 23
Senine hooaeg:
24 mängu (23 põhis); 9  (2 pen.); 6 väravasöötu; .

Kui hooaja alguses oli ebaselge, kas Turi näol on tegemist äärekaitsja või -ründajaga, siis esitused väljakul tegid üpris kiiresti selgeks, et ta on meeskonnale kasulikum viimati mainitud rollis tegutsedes. 9 väravat ja 6 resultatiivset söötu on ääreründaja kohta silmatorkavalt kõva saldo. Turi suurim trump on tema plahvatuslik kiirus, mis muuda ta nuhtluseks kõigile äärekaitsjatele siin ja sealpool Pedja jõge. Tugev füüsis tähendab, et palli pealt teda naljalt ära ei lükata ja hoo sisse saanud Turi peatamine on raske. Aga on ka üks selge vajakajäämine – tsenderduste kvaliteet jätab päris palju soovida.

Napilt jäid valikust välja: Juri Kolomojets, Deabeas Owosu-Sekyere.

Parimad väravakütid:

26 Rauno Sappinen (Flora)
14 Edrisa Lubega (Paide)
12 Tristan Koskor (Tammeka)
11 Gando (Levadia), Pavel Marin (Tulevik)
10 Konstantin Vassiljev (Flora), Nikita Andrejev (Legion)
9 Hannes Anier (Kalev), Juri Kolomojets (Levadia), Edgar Tur (Paide), Vladislav Homutov (Kalju)

Väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud mängijaid, kes löönud vähemalt 9 väravat):

1,04 Rauno Sappinen (Flora)
0,80 Edrisa Lubega (Paide)
0,77 Nikita Andrejev (Legion)
0,52 Gando (Levadia)
0,48 Konstantin Vassiljev (Flora)
0,47 Tristan Koskor (Tammeka)
0,46 Vladislav Homutov (Kalju)
0,43 Pavel Marin (Tulevik)
0,43 Juri Kolomojets (Levadia)
0,42 Edgar Tur (Paide)
0,40 Hannes Anier (Kalev)

Kübaratrikid:

1 Rauno Sappinen (Flora), Edgar Tur (Paide), Joseph Saliste (Paide), Kaspar Paur (Kalju)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:

2019: 1. Erik Sorga, 2. Alassana Jatta, 3.-4. Kaimar Saag ja Sten Reinkort
2018
1. Liliu, 2. Tristan Koskor, 3. Roman Debelko
20171. Rauno Sappinen, 2. Rimo Hunt, 3. Liliu
20161. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Jevgeni Kabajev, 3. Rauno Sappinen
20151. Ingemar Teever, 2. Ats Purje, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20141. Jevgeni Kabajev, 2. Igor Subbotin, 3. Manucho
20131. Rimo Hunt, 2. Vladimir Voskoboinikov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20121. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
20111. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
20101. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
20091. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20081. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
20071. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
20061. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever

Premium liiga parimad väravavahid 2020 (tähestikulises järjekorras):

Matvei Igonen. Foto: Brit Maria Tael

Matvei Igonen
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 24
Senine hooaeg
11 mängu (11 põhis);  (0 pen.); . Tõrjeprotsent 85.

Sarnaselt eelmisele aastale saabus Florasse hooaja keskel ja piirdus pooliku hooajaga, aga ka 11 Premium liiga mängust piisas, et näidata oma kõrget taset. Kindla üldmängu juures väärib eraldi esiletõstmist Igoneni oskus meeskond kiiresti rünnakule viia. Palli saamise järel on ta väga osav leidma sööstvaid kaaslasi nii pikkade kui ka lühikeste väljavisetega. Selles elemendis on ta Premium liiga parim väravavaht.

Kui otsustada Eesti koondises tehtud valikute järgi, siis on Igonen ka muidu Premium liiga parim väravavaht. Peamine kriitika puudutab ebastabiilsust pikkadel väljalöökidel, mis kipuvad liiga sageli auti lendama. Ühelt poolt võtabki Flora teadliku riski, otsides keerulisi lahendusi. Teisalt tuleb mängijatelt ka rasketes olukordades õnnestumisi nõuda.

Pavel Londak. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Pavel Londak
Klubi: Tallinna Legion
Vanus: 40
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 41  (6 pen.); . Tõrjeprotsent 66.

Väravavahtide karjäärid ongi väljakumängijate omadest pikemad, aga 40-aastane kõrgliigamängija on haruldus igas maailma otsas. 2008. aasta sügisel päästsid Pavel Londaku fantastilised robinsonaadid Eestile 0:0 viigi MM-valikmängus Türgiga. Praegu ta enam säärasteks pantrihüpeteks valmis pole, aga suudab Premium liigas endiselt punkte päästa ja mänge otsustada.

Kui Londak tõrjesse läheb, meenutab ta tegutsemine kohati jaamast lahkuvad aururongi, sest esimesed liigutused on vaevalised. Aga tema kohavalik on hiilgav, mistõttu polegi sageli hüpata vaja, vaid ta lihtsalt sätib end löögile ette. Londak päästis Legionile hunniku punkte, ilma temata võinuks meeskond vabalt kõrgliigast pudeneda. Sisselastud väravate arvu osas jääb Legion alla ainult esinelikule, selles on Londakul väga suured teened.

Marko Meerits
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 28
Senine hooaeg:
27 mängu (27 põhis); 21  (pen.); . Tõrjeprotsent 79.

Kui aastaid Kalju värava kaitsmise eest vastutanud Vitali Teleš ja Pavel Londak mõlemad korraga klubist lahkusid, vajasid nõmmekad postide vahele lahendust, kelle toel meistritiitlit rünnata. Meeritsa näol leiti reaalsetest lahendustest parim, aga kuna muu pakett logises, siis tiitlinõudlejat Kaljust ei saanudki.

Meeritsalt aga väga korralik hooaeg, mille kinnituseks ka sügisesed koondisekutsed ja algkoosseisukoht maavõistluses Itaaliaga. Meerits on väravavaht, kellel pole selget nõrka kohta – ta on hea nii joonel tõrjudes kui ka kauglööke peatades, kõrged tsenderdused probleeme ei valmista ning vajadusel lahkub ka karistusalast. Lisaks omab ta silmatorkavalt pikka väljalööki, mida Kalju ära kasutama õppis. Ning tagatipuks on Meerits meeskonna selge liider, mida kinnitab ka kaptenipael.

Karl-Romet Nõmm
Klubi: Viljandi Tulevik
Vanus: 22
Senine hooaeg:
27 mängu (27 põhis); 44  (pen.); . Tõrjeprotsent 71.

Karl-Romet Nõmme karjääris on kaks läbimurdehooaega. Esmalt 2015, kui ta kõigest 17-aastasena tõusis kõrgliigasse naasnud Viljandi Tuleviku põhiväravavahiks. Järgnesid testimised Moldes (Norra), Krakowi Wislas (Poola) ja isegi Brightonis (Inglismaa), aga suurt sammu edasi mitte. Mullu langes Nõmm hooaja teiseks pooleks varupingile, aga tõusis sealt hoopis küpsema mehena.

Kui publikule võis Nõmm meelde jääda hooaja algfaasis tehtud fantastiliste reaktsioonitõrjetega, siis väravavahi taseme kõige parem näitaja on stabiilsus, mis oli Nõmmel tänavu kõrgem kui kunagi varem. Varem sisse juhtunud prohmakaid tuli tänavu ette väga harva. Otseseid nõrkusi Nõmmel pole, tema kindlus kõrgetel pallidel on Tuleviku jaoks tähtis väärtus.

Napilt jäi valikust välja: Karl Andre Vallner.

Nullimängud:

14 Marko Meerits (Kalju)
9 Mait Toom (Paide)
8 Karl-Romet Nõmm (Tulevik)
7 Artur Kotenko (Levadia), Aleksei Matrossov (Trans), Matvei Igonen (Flora)
6 Pavel Londak (Legion)
5 Karl Johan Pechter (Tammeka), Karl Andre Vallner (Kalev), Ingmar Krister Paplavskis (Flora)
4 Magnus Karofeld (Kuressaare)
2 Carl Kaiser Kiidjärv (Tammeka), Kristen Lapa (Flora)
1 Andreas Vaikla (Trans), Mattias Sapp (Paide)

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud väravavahte, kes mänginud vähemalt 900 minutit):

0,37 Matvei Igonen (Flora)
0,74 Marko Meerits (Kalju)
0,74 Ingmar Krister Paplavskis (Flora)
1,14 Mait Toom (Paide)
1,20 Artur Kotenko (Levadia)
1,35 Pavel Londak (Legion)
1,46 Karl Johan Pechter (Tammeka)
1,51 Aleksei Matrossov (Trans)
1,55 Karl-Romet Nõmm (Tulevik)
2,05 Magnus Karofeld (Kuressaare)
2,12 Karl-Andre Vallner (Kalev)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:

2019: 1. Matvei Igonen, 2. Mait Toom, 3. Sergei Lepmets
2018
1. Sergei Lepmets, 2. Karl Johan Pechter, 3. Pavel Londak
20171. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Karl-Romet Nõmm
20161. Matvei Igonen, 2. Sergei Lepmets, 3. Vitali Teleš
20151. Mait Toom, 2. Sergei Pareiko, 3. Kristjan Tamme
20141. Roman Smiško, 2. Matvei Igonen, 3. Mihhail Lavrentjev
20131. Roman Smiško, 2. Vitali Teleš, 3. Matvei Igonen
20121. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
20111. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
20101. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
20091. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
20081. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
20071. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
20061. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2020
KOKKUVÕTTED 2020 10

Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2020

Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2020
KOKKUVÕTTED 2020

Premium liiga parimad noored ja vanameistrid 2020

Premium liiga enim arenenud mängijad 2020
KOKKUVÕTTED 2020 2

Premium liiga enim arenenud mängijad 2020

Premium liiga parimad kaitsjad 2020
KOKKUVÕTTED 2020

Premium liiga parimad kaitsjad 2020

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2020
KOKKUVÕTTED 2020

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2020

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK