Premium liiga hooaja seitsmendas kokkuvõttes toome välja viis suurimat üllatust ja viis suurimat pettumust.
Nagu ikka, esinesid ka tänavu osad meeskonnad oodatust kehvemini, osad eeldatust paremini. Amatöörsatsid said kahetsusväärselt suuri kaotusi, aga ka üllatuslikke punktivõite.
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik ja iga kategooria parimad selguvad ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga üllatused ja pettumused. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 5. novembril ja suletakse täpselt nädal hiljem, 12. novembril.
Hooaja suurimad üllatused:
Kalimullini kõigi aegade rekord
Tallinna Infoneti keskkaitsja Andrei Kalimullin (40) mängis eelmisel aastal varasemast vähem ja ei olnud meistritiitliga lõppenud hooaja järel oma jätkamises päris kindel. Talvel avaldas meistriliiga mängude rekordit enda käes hoidnud Stanislav Kitto, et Kalimullin ütleb trehvates alati naerusuiselt, et ei suuda Kitto rekordit üle lüüa.
Infoneti veteran otsustas siiski karjääri jätkata, aga tal olid tugevad klubisisesed konkurendid: Soccernet.ee lugejate poolt eelmise hooaja meistriliiga parimaks mängijaks valitud Ofosu Appiah, kahekordne internatsionaal Vladimir Avilov ja uue mehena endine Narva Transi kapten Roman Nesterovski. Lisaks suudab keskkaitses edukalt tegutseda ka Aleksandr Kulinitš, kes tavaliselt äärekaitses mängib.
Et rekordi ainuomanikuks saada, oli Kalimullinil vaja osaleda tänavu 16 liigamängus. Enne viimast vooru ongi tema arvel täpselt nii palju kohtumisi. Hetkel ei ole näha kedagi, kes võiks lähimal ajal Kalimullini võimsat 516-mängulist rekordit ohustada.
Pijpers tõstis noored florakad otse tippu
Talvel muutus Tallinna Flora koosseis nooremaks, klubi ei hankinud erinevalt rivaalidest endale nimekaid täiendusi. Õhus oli Enar Jäägeri võimalik liitumine, aga kogenud kaitsja naasis siiski Norra kõrgliigasse. Superkarikafinaalis jäi Flora alla Infonetile koguni 0:5. Uueks hooajaks Florale edu ei ennustatud. Tuleb tunnistada, et ka Soccerneti toimetus pakkus rohevalgetele alles neljandat kohta.
Lisaks tekitas paljudes arusaamatust Flora otsus mitte jätkata Argo Arbeiteriga, kelle juhendamisel mullu kehvast seisust tiitlikonkurentsi naasti. Arbeiteri asemel löödi käed Arno Pijpersiga, kes tüüris Flora ootamatult meistriks, kusjuures esimesed 26 vooru läbiti ilma ühegi kaotuseta.
Noorele meeskonnale tõid edu kannatlik kompaktne kaitsetöö ja peensusteni lihvitud kontrarünnakud. Pijpers leidis kindla algkoosseisu, kelle peale ta võis alati kindel olla.
Transi kordaläinud hooaeg
Sarnaselt Floraga kasutas ka Narva Trans palju oma noori mängijaid, kuid hankis igasse liini ka korraliku täienduse välismaalt. Suure pealinna neliku järel viies koht on narvalaste jaoks õnnestumine ja Soccerneti ennustatu ületamine.
Õhukesest koosseisust hoolimata on Trans enne viimast vooru seisus, kus järgmisi meeskondi edestatakse üheksa punktiga. Eriti hästi läks idavirulaste hooaja esimene pool, aga teises pooles lõpetati üks pikk needus, kui esmakordselt alistati Tallinna Infonet.
Transi rahulolu näitab ka fakt, et kui Pärnu Vapruse juhendaja Marko Lelov ametist lahkub ja Vaprus esiliigasse langeb, saab Adjam Kuzjajevist kõige kauem järjest ametis püsinud praegune meistriliiga peatreener.
Tulevik röövis kolmelt suurelt punkte
Vastupidiselt Transile oli Viljandi Tuleviku jaoks edukam hooaja teine pool. Esimeses pooles lõi Tulevik 18 mänguga vaid 11 väravat, jäädes resultatiivsuselt alla isegi Pärnu Vaprusele.
Suvisel üleminekuperioodil loobus Tulevik Kasim Talasbajevist, kes ainsa võõrleegionärina meeskonda piisavalt tugevdada ei suutnud, ning hankis Oskar Berggreni, Heroli ja Vlasi Sinjavski. Herol osutus viljandlaste jaoks suurepäraseks mängujuhiks, Sinjavski vajalikuks teravuste loojaks ja Berggren aitas tugevdada kaitset.
Üheksanda koha meeskond asus tõestama, et tasemevahe meistriliigas ei pruugi olla nii kolossaalne, nagu räägitakse. Terve hooaja jooksul vaid kaks kaotust saanud Tallinna Levadia sai neist ühe just Viljandis. Tulevik hammustas punkti ka Tallinna Infonetilt ja Tallinna Floralt, kusjuures Flora vastu juhiti veel 79. minutil nii kodus kui ka võõrsil.
Uued tuuled väljaku kõrval
Palliplatsil kordasaadetud tegudele lisaks väärib märkimist ka see, mis on toimunud väljaspool väljakut. Striker Mania asemel sai tänavusest hooajast hakata Soccernetis mängima Premium liiga Fantasyt, mis muutus kiiresti populaarseks ja milles osalevad mitmed Eesti koondislased. Väärt auhind antakse välja igal mängunädalal.
Jalgpalliliit käivitas ringidepõhise turunduskampaania ning reklaamis liigat laiemalt kui seni, klipid on jooksnud kinodes ja avalikes kohtades. Video, milles Vladimir Voskoboinikov jääaugus käis, kogus Facebookis üle 70 000 vaatamise.
Osati tänu InStati raportite kasutamisele on kasvanud meedia analüütilisus. Artiklitest leiab pidevalt huvitavat statistikat, mis varem puudus. Ka kogu üldine kajastus oli pigem põhjalikum ja mitmekülgsem kui eelnevalt.
Hooaja suurimad pettumused:
Infoneti kohutav hooaja algus
Tiitlikaitsja Tallinna Infonet suutis talvel peaaegu kogu võiduka meeskonna säilitada ja võttis kasutusele uue füüsilist vormi jälgiva süsteemi, mis pidi treeningprotsessi veelgi professionaalsemaks muutma. Superkarikafinaalis purustasid Aleksandr Puštovi hoolealused Tallinna Flora 5:0.
Kuigi hooaja eel räägiti, et tiitlit kaitsta on raskem kui võita, ning Infoneti spordidirektor Dmitri Skiperski tõi hoiatava näitena välja Leicester City Inglismaalt, ei kartnud ilmselt Skiperski ega ükski teine infonetlane, et Eesti meistreid tababki reaalselt uue hooaja alguses suur tagasilöök.
Infonet kaotas juba liigahooaja avamängus Tartu Tammekale 0:2 ning korjas esimesest ringist kokku neli kaotust - sama palju kui terve eelneva hooaja jooksul. Söödu- ja pallivaldamisprotsent oli meeskonnal korralik, aga ründekolmandikul jäädi tihti hambutuks. Pärast esimest ringi jäi Infonet liidrist maha juba kümne punktiga ja pärast teist ringi 18 punktiga. Tiitel oli kiirelt maha mängitud. Juuni lõpus Puštov vallandati.
Paide profisats oodatust kehvem
Hooaja eel Paide Linnameeskond professionaliseerus ja oli üleminekuturul aktiivseim meistriliiga klubi. Mõnel pool hinnati Paidet isegi kohati kõrgemalt kui Florat.
Hooaeg on aga näidanud, et praktiliselt terve meeskonna väljavahetamine oli liiga ambitsioonikas lüke. Kogenud mängijatest on puudus, 29-aastane Andre Frolov jättis vigastuse tõttu palju kohtumisi vahele.
Paide alustas kohe kehvasti, tegutsedes kaitses naiivselt ja lastes esimese kolme vooruga endale lüüa 14 väravat. Viimasel ajal on Vjatšeslav Zahovaiko hoolealused siiski paremini mängima hakanud. Juhul kui Paide viimases voorus Pärnu Vapruse alistab, võidakse pettumustvalmistavat kaheksandat kohta parandada.
Pärnu jalgpalli kollaps
2016. aastat alustas Pärnu Linnameeskond kuue poolprofessionaalse jalgpalluriga ja lootis nende arvu tulevikus veelgi suurendada. Enne 2017. aasta hooaega Linnameeskond aga sootuks lagunes ja suvepealinna esindamine meistriliigas jäeti Pärnu Vapruse õlule.
Kuigi rasket hooaega kollasärkidele ennustatigi, siis reaalsus on olnud kohutav. Tabeli punane latern Vaprus on väravaid sisse lasknud rohkem kui eelmise hooaja Rakvere Tarvas, kes meistriliiga negatiivse punktirekordi püstitas.
Noor meeskond jäi hooaja jooksul aina nõrgemaks, kogenud ekskoondislane Martin Vunk pole saanud pärast 15. augustit enam mängida. Hetkel on Vaprus kaotanud 16 mängu järjest ja on teeninud viimase 20 kohtumisega vaid ühe punkti.
Sillamäe koosseisu- ja rahaprobleemid
Juba kahe hooaja vahel finantsmuredes vaevelnud Sillamäe Kalev läks talviste üleminekutega alt. Endisel Leedu koondislasel Mindaugas Kalonasel oli probleeme distsipliiniga ning Moldova koondises ühe mängu teinud Mihai Turcanil vigastustega, mistõttu mõlema saagiks jäi vaid kaks liigamängu.
Lisaks nendele kahele leegionärile lahkusid kevade jooksul klubist ka Kassim Aidara, Maksim Lipin, Deniss Malov ja Daniil Ratnikov. Malov avaldas pärast lahkumist, et ta ei saanud Sillamäelt viimased neli kuud täispalka kätte.
Kehva majandusliku olukorra tõttu määrati Sillamäele suvel võõrmängijate üleminekukeeld. Esindusmeeskonda on hetkel registreeritud vaid 13 jalgpallurit, kes peavad aeg-ajalt mängima ka duubli eest. Koosseisu- ja rahaprobleemide tõttu on kalevlaste mäng olnud ebastabiilne, muuhulgas on kaotatud kodus 1:3 Vaprusele ning tulemusega 0:9 Levadiale ja 0:8 Kaljule.
Suureskoorilised hävingud
Äsjamainitud Sillamäe kaks hiigelkaotust ei ole käimasoleval meistriliiga hooajal kaugeltki ainsad suureskoorilised hävingud. Vähemalt 6-väravaliseid pakke on olnud 17 ehk praktiliselt üks iga kahe vooru tagant.
Kõige karmimad keretäied on saanud Vaprus, kes lagunes Infoneti vastu 1:11 ja Flora vastu 0:10. Tuleviku ja Paide hooaja rekordkaotused on 0:8, Trans on kogenud numbreid 0:7.
Sellised skoorid näitavad liiga suurt tasemevahet. Kui amatöörsatsil mänguks täiskoosseisu kokku saada ei õnnestu, on suur tõenäosus, et asi läheb hapuks.
Eelmiste aastate suurimad üllatused:
2016: 1. Tiitliheitlus lõpuni välja, 2. Infoneti tõus tippu, 3. Tammeka fantastiline start
2015: 1. Flora nooruslik triumf, 2. Otseülekannete plahvatuslik kasv, 3. Uued tuuled tabeli lõpus
2014: 1. Tiitliheitlus lõpuni välja, 2. Tammeka südikas hooaeg, 3. Flora ennenägematud publikunumbrid
2013: 1. Otseülekannete tohutu kasv, 2. A-koondislaste naasmine meistriliigasse, 3. Ettearvamatud tulemused
2012: 1. Levadia noorenduskuuri tulemus, 2. ToetanTammekat.eu, 3. Veelgi ühtlasem tase
2011: 1. Paide võimas edasiminek, 2. Väravarekordi langemine Cekulajevsile, 3. Aina ühtlasem tase
2010: 1. Flora nooruslik tärkamine, 2. Tammeka võimas areng, 3. Uus treenerite põlvkond
2009: 1. Sillamäe võimas esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Tammeka uued jõud
2008: 1. Kalju uued tuuled/publikunumbrite tõus/fänluse areng, 2. Teleülekanded, 3. Sillamäe võimas tagasitulek
2007: 1. Tallinna Kalevi esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Esiliiga tugevus
2006: 1. Levadia jõudmine UEFA põhimängudele, 2. Vapruse ja Ajaxi südikas esinemine, 3. Tammeka võimas areng
Eelmiste aastate suurimad pettumused:
2016: 1. Publikunumbrid, 2. Tarva mannetu punktisaak, 3. Noorte kesine pealetulek
2015: 1. Kalju äravajumine, 2. Viljandi sukeldumine kuristikku, 3. Sillamäe hambutus
2014: 1. Kihlveoskandaal, 2. Masendav Tallinna Kalev, 3. Esimese ja tagumise poole selge eraldumine
2013: 1. Tallinna Kalevi kihlveoskandaal, 2. Jätkuvalt leige publikuhuvi, 3. Tallinna Kalevi finantskrahh
2012: 1. Flora korduvad palgajamad, 2. Publikunumbrite paigalseis, 3. Noorte kesine pealetulek
2011: 1. Ajaxi peksukotistumine, 2. Tammeka paigalseis, 3. Levadia mandumine
2010: 1. Kihlveoskandaalid, 2. Publikunumbrite langus, 3. Flora palgaskandaal
2009: 1. Põnevuseta tiitliheitlus, 2. Flora kõrge kukkumine, 3. Kalju täitumata ootused
2008: 1. TVMK kadumine, 2. Kihlveoskandaalid, 3. Klubide raske majanduslik olukord
2007: 1. Publikunumbrite vähenemine, 2. Balti liiga häving, 3. Levadia lepingujamad
2006: 1. Neemelo kadunud sära, 2. Publikunumbrite langemine, 3. FC TVMK allakäigutrepp
Eelmiste aastate enim arenenud meeskonnad:
2016: 1. FC Infonet, 2. Tartu Tammeka, 3. Paide Linnameeskond
2015: 1. FC Flora, 2. Pärnu Linnameeskond, 3. FC Infonet
2014: 1. FC Infonet, 2. Tartu Tammeka, 3. Sillamäe Kalev
2013: 1. FC Levadia, 2. FC Infonet, 3. Sillamäe Kalev
2012: 1. FC Levadia, 2. Nõmme Kalju, 3. Paide Linnameeskond
2011: 1. Paide Linnameeskond, 2. Nõmme Kalju, 3. FC Flora
2010: 1. FC Flora, 2. Tartu Tammeka, 3. Paide Linnameeskond
2009: 1. Viljandi Tulevik, 2. Sillamäe Kalev, 3. Tartu Tammeka
2008: 1. Nõmme Kalju, 2. Sillamäe Kalev, 3. FC Flora
2007: 1. Tallinna Kalev, 2. FC Flora, 3. FC Levadia
2006: 1. Tartu Tammeka, 2. Pärnu Vaprus, 3. FC Levadia
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta