Formaalselt on Poola ja Eesti jalgpallikoondised võrdsel pulgal, sest mõlemat lahutab EM-finaalturniirile jõudmisest kaks võitu. Sisuliselt aga mitte, sest Poola eeldused nende kahe võidu saavutamiseks on selgelt suuremad.
Põhjuseid on mitu. Formaalsemast alustades, siis kui Poola saab esimeses matšis nautida koduväljakueelist (56 000 pealtvaatajat mahutav Narodowy staadion müüakse 21. märtsi mänguks välja), siis Eesti mängib võõrsil.
- Sõelmäng | Karl Jakob Hein: olen Eesti asjas hingega sees ja patrioot, koondis läheb mulle sügavalt korda
- Sõelmäng | Miks teeb Eesti erandi ja loobub mängu-eelsest trennist võistluspaigas?
- Sõelmäng | EM-pääse tagaks jalgpallile Eesti rekordit tähistava auhinnaraha
Sisulisemad põhjuseid seisnevad aga meeskondade sportlikus tasemevahes. Poola jõudis 2022. aasta MM-il 1/8-finaali, kus suutis korraks isegi valitseva maailmameistri Prantsusmaa muretsema panna. Kaugemast minevikust on poolakatel ette näidata kaks MM-pronksi (1974, 1982).
Tõsi, 2023. aastal mängitud EM-valiksari nurjus nii Poolal kui ka Eestil, ent see, mis Poola jaoks põrumine (11 punkti ja valikgrupi kolmas koht), olnuks Sinisärkide jaoks hiilgav saavutus. Eesti teenis 8 mängust ühe punkti ja lõi neis kaks väravat. Poola koperdas kaks korda Moldova taha (viik ja kaotus) ning kaotas võõrsil Albaaniale.
Samas teavad kõik, et väheste skooriühikute tõttu on jalgpall kõige üllatusterohkem võistkondlik pallimäng. Soccernet.ee usutles nelja Poola jalgpalli-ajakirjanikku, et uurida, kas nad näevad ka 21. märtsil võimalust üllatustulemuseks (loe: Eesti edasipääsuks).
Poola pressi prognoos konkreetsusega ei hiilanud. Ühelt poolt nenditakse meeskondade suurt tasemevahet, kiidetakse väravavahti Woyciech Szczesnyt ja staarründaja Robert Lewandowski paranenud vormi. Teisalt läheb jutt aga kehva atmosfääri ja puuduva identiteedi peale. Poola arvab, et nad võidavad. Aga kardab häbi, mis kaotusega kaasneks.
Eesti võidušansi osas erineb poolakate hinnang kuni 10 korda
Przeglad Sportowy Oneti reporter Maciej Kaliszuk ütleb otsekoheselt: "Eesti võidušanss Varssavis ei ole suurem kui 2-3%. Ma tean, et sügisel ei suutnud Poola Moldovast jagu saada, aga seekord on ju tegu "mänguga elu ja surma peale" ning meeskondade tasemevahe on tohutu."
Poola riigitelevisiooni jalgpallikorrespondent Jakub Drzewiecki ei ole unustanud 2012 Tallinnas peetud maavõistluses juhtunut (Eesti võitis 1:0 tänu Konstantin Vassiljevi 90+2. minuti karistuslöögile, mille ta Wojciech Szczesny valvatud värava ristnurka keerutas), ent ei usu ajaloo kordumist.
"Ennustamatuse pärast jalgpalli armastatakse ja seekord sõltub kõik ühest mängust, aga Eesti šanss on pisike. Ühelt poolt olen ma aru saanud, et Konstantin Vassiljev suudab endiselt väravaid lüüa, aga samas on Szczesny nüüd oluliselt parem ja 12 aasta jagu kogenum väravavaht," sõnas Drzewiecki.
- Sõelmäng | Thomas Häberli: võidusurve lasub Poolal. Meil pole vaja üle mõelda, vaid tuleb minna võitu püüdma!
- Sõelmäng | Anier ja Jürgens muidugi, aga kes veel, kes kindlasti mitte ja kes on jokker?
- Sõelmäng | Wengeri piredus ja Mourinho tõredus tekitasid võistluse, mida Klopp põlgab, aga Eesti naudib
Kõige optimistlikum on külalismeeskonna võimaluste osas WP Sportowe Fakty ajakirjanik Arkadiusz Dudziak: "Kui Eesti suudab mängu tugevasti alustada ja Poolat korralikult pressida, siis hakkavad meie mehed eksima. Tuleb need vead ära kasutada ja väravaid lüüa.
Sügisel oli Poola meeskond pressingu alla sattudes kohutav. Just niimoodi Moldova meid pärast 0:2 kaotatud esimest poolaega 3:2 võitiski. Ma hindan Eesti võidušanssi 20% peale. Samas kui Poola lööb avavärava ja saab seejärel oma mängu jooksma, läheb teil tohutult keeruliseks."
Et Eesti põhiline võimalus peitub marukõvas kaitselahingus, arvab Kielce spordiajakirjanik Jarek Kruk: "Eesti šanss on väike, aga see on ikkagi jalgpall. Väga palju sõltub Eesti väravavahi ja kaitseliini hoiakust ning esitusest."
Finaalturniirilt kõrvalejäämine oleks Poola viimase 10 aasta suurim põrumine
Kui küsida samalt kvartetilt, kas nad usuvad, et Poola suudab EM-ile kvalifitseeruda (selleks tuleb esmalt alistada kodus Eesti ja seejärel võõrsil kas Wales või Soome), on vastused pigem optimistlikud.
"Poola on kaheks võiduks kindlasti võimeline, sest mängijate individuaalne meisterlikkus on meil selle neliku parim. Samas lasub neljast meeskonnast meil ka kõige suurem surve ning Soome on viimasel ajal olnud päris hea," märgib Kruk.
Drzewiecki meelest on Poola paberi peal neliku selge favoriit, aga meenutab, et mitte keegi ei arvanud mulluse valiksarja eel, et Poola võiks seal lõpuks Albaaniale alla jääda: "Eksimiseks pole mitte mingit ruumi. Kui Poola mängijad sellest tulenevale vaimsele survele vastu peavad ja EM-ile pääsevad, on kõik rõõmsad. Finaalturniirilt kõrvalejäämine oleks aga Poola meeskonna viimase 10 aasta kõige suurem põrumine."
Kaliszuki sõnul tekitab 2023. aastal mängitud EM-valiksari ebakindlust. "Ent ilmselt võidab Poola Eestit ja seejärel ka Walesi või Soomet, sest meie käsutuses olevate mängijate kvaliteet on selles nelikus ikkagi selgelt kõige parem," sõnab ta.
Dudziaki meelest on fännid Poola perspektiivi osas üpris negatiivselt meelestatud, sest eelmise aasta äpardused külvasid kõvasti umbusku: "Soome ja Wales on mõlemad väga korralikud vastased. See võib eestlasi üllatada, aga enamik Poola fänne arvavad, et meeskond ei suuda end EM-ile mängida. Ma isiklikult arvan, et kuna Robert Lewandowski vorm on praegu palju parem kui 2023. aastal, siis oleme nende nelja koondise seas ikkagi suurim soosik."
Lewandowski, Zielinski ja Szczesny – olemas! Identiteet – puudu!
Poola trumpidest rääkides alustab Drzewiecki nimekaimate mängijate kvaliteedist. "Meie stiil pole viimasel ajal muljet avaldanud, aga Lewandowski näol kuulub meeskonda üks maailma paremaid tipuründajaid. Ning Szczesny on maailmatasemel väravavaht. Piotr Zielinski hooaeg Napolis on kahvatu, aga tema loovus endiselt erakordne."
Kõige kriitilisem on Poola meeskonna suhtes Dudziak. "Ma ei ole kindel, kas me saame olulistest tugevustest rääkida. Kaitse pole otseselt paha ja väravavahi-positsioon on hiilgavalt mehitatud. Aga rünnakul napib ideid ja meeskond kardab ebaõnnestuda. Meie suurim lootus seisneb selles, et Lewandowski vorm on parem kui sügisel."
Kruki meelest oli varem Poola võtmemängijaks keskkaitsja Kamil Glik, kelle liidriomadused olid meeskonna jaoks asendamatud. Gliki ei jälitanud küll Lewandowskile omane jäme staaritolmujutt, ent võistkonna meelsuse ja hinge leidmisel oli kogenud keskkaitsja asendamatu. Tema koondisekarjäär lõppes aga 2022. aasta MM-iga.
"Meil on suurepärased ründajad, väga hea väravavaht ning meisterlikke mängijaid ka teistes liinides, aga meeskonnal pole praeguse seisuga identiteeti. Keegi ei saa aru, mis nägu Poola meeskond on. Loodame, et mäng Eestiga osutub selles küsimuses läbimurdeliseks," räägib Kruk.
Poola mänguliste nõrkustena toob Drzewiecki välja standardolukordade kaitsmise ja aeglasevõitu üleminekud kaitsest rünnakule. Kaliszuk osutab, et peale hooaja käigus Arsenali põhimeheks tõusnud Jakub Kiwiori pole Poolal kaitsjaid ja poolkaitsjaid, kes mängiksid Euroopa tippklubides. "Suures plaanis on aga peamine mure meeskonda ümbritsev kehv atmosfäär," lisab Kaliszuk.
Kokkuvõttes on Poola press ühel nõul, et 1) Szczesny näol on meeskonnal olemas kindel ja tasemel väravavaht, 2) Lewandowski vorm on parem kui sügisel, mil Poola valiksarjas hädiselt esines. Samas laidetakse üldist meelsust ja mõttelaadi, kus valitseb omajagu nõutust ja ärevust.
* * *
"Sõelmäng" on Eesti meeste A-koondise praegusi, endisi ja tulevisi tegemisi puudutav Ott Järvela artiklite seeria, millega Soccernet.ee juhatab sisse 21. märtsil Varssavis toimuva Poola - Eesti sõelmängu, mille võitjat ootab viis päeva hiljem Walesi või Soome vastu finaal, mille võitja tagab koha EM-finaalturniiril, kus D-alagrupis minnakse vastamisi Hollandi, Austria ja Prantsusmaaga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta