Meistriliiga eelviimane voor värskelt peetud, jätkuvad Soccernet.ee poolsed hooaja kokkuvõtted enim arenenud mängijate tutvustamisega.
Mullu tegi meie külastajate arvates suurima edasimineku Sander Puri, kelle jätkuvalt tormiline areng tagas talle ka tänavu koha väljavalitute seas. Paraku kahandab tema võimalusi poolikuks jäänud hooaeg.
Kui Sander Puri suutis teha uue hüppe niigi kõrgelt tasemelt, siis kümne valitud mängija seas on ka selliseid, kes pallisid eelmisel aastal veel esiliigas või veelgi madalamal.
Huvitaval kombel on enim arenenud mängija tiitel läinud kolmel aastal järjest Levadia meeskonnale. Kas see seeria jätkub, otsustad Sina koos teiste Soccernet.ee külastajatega peagi avaneval hääletusel.
Alo Dupikov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 24
Senine hooaeg: 27 mängu (23 põhikoosseisus), 13 väravat ja 6 kollast kaarti
Flora pikaaegse ründe- ja kaitselootuse läbimurre saabus tänavu 23-aastasena lõpuks ikkagi ründajana.
Vaatamata hooaja aeglasevõitu algusele - avaringis lõi Dupikov vaid ühe värava - usaldati talle korralikult mänguaega ning selle eest tasus ta hiilgava seeriaga, skoorides ühtekokku kaheksas kohtumises järjest.
Eelnevatel aastatel Flora põhimeeskonnas napilt mängida saanud ründaja tõusis tänavu kindlaks põhitegijaks ning debüteeris ka A-koondises. Hoogu pärssisid probleemid vigastustega, kuid hooaja lõpuks on ta väravavõrgu taas üles leidnud.
Andre Frolov
Klubi: Viljandi Tulevik & Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: Tulevikus: 25 mängu (25 algkoosseisus) ja 5 väravat (neist 1 penaltist)
Floras: 6 mängu (5 algkoosseisus)
Juba nelja aasta eest Floras debüteerinud ja ka väravani jõudnud Frolov saadeti Pasi Rautiaineni saabudes teistesse süsteemi võistkondadesse "asumisele", kuni ta Viljandi Tulevikus tõeliselt särama lõi ning tänavu suvel taas Florasse edutati.
Poolkaitsja oli Viljandi klubis põhimees juba mullu, kuid avanes täielikult sel aastal. Märgatavalt tugevnenud koosseisu keskel ta mitte lihtsalt ei säilitanud oma kohta keskväljal, vaid osutus meeskonna võtmemängijaks.
Tuleviku mängumootor oli Jürgen Kuresoo kõrval üks kahest mehest, kes Flora-süsteemi esiklubisse üle viidi. Seal ei ole ta paraku tugevas konkurentsis läbimurret saavutanud ning tugevdab pigem Esiliigas pallivat duublit.
Sergei Leontovitš
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja/ründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 29 mängu (15 põhikoosseisus), 7 väravat ja 2 kollast kaarti
Varem Transi duublis olnud ründaja oli vahepeal suurele jalgpallile juba kaduma minemas, kuid töötas end Kiviõli Tamme Autos üles, tõustes nendega Esiliigasse ja siirdudes tänavuseks hooajaks taas Narva.
Kodakondsuseta palluri jaoks tähendas see aasta ehk viimast võimalust end tipptasemel tõestada ning ta sai sellega üle ootuste hästi hakkama. Vähesest mänguajast hoolimata lõi ta palju väravaid ning tõusis lõpuks juba kindlalt põhikoosseisu.
Transis enamasti ründava poolkaitsja kohal mänginud Leontovitš on tugev, kiire, agressiivne ja hea löögiga. Madalamalt tulnud mehe kohta on ka tema füüsiline vorm väga korralik ja püsib hooaja lõpuni.
Igor Morozov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhikoosseisus), 6 kollast ja 1 punane kaart
Eelmisel aastal sai Morozov juba päris korralikult Meistriliiga taset nuusutada, kuid päris põhimeheks ta siiski ei tõusnud, asendades pigem osasid mänge vahele jätnud Marek Lemsalut.
Tänavu tuli tal legendaarse Lemsalu koht ise ära täita ning statistika näitab, et kaitsemüürid pole selle tulemusel sugugi nõrgemaks muutunud. Vaid 20-aastane noormees on tõusnud Eesti tugevaimas klubis vaieldamatuks põhitegijaks.
Õnnestunud klubihooaja kõrval näitas ta suurepärast taset ja stabiilsust ka noortekoondises, samuti sai hakkama episoodiliselt A-koondist aidates. Järgmine peatus - regulaarne koht põhikoondises.
Andero Pebre
Klubi: Paide linnameeskond
Positsioon: Parempoolkaitsja
Sünniaeg: 07.08.1991 (18)
Senine hooaeg: 14 mängu (13 põhikoosseisus), 3 väravat ja 1 kollane kaart
Aeg on näidanud, et oma noorte laenamine mõnele teisele Meistriliiga klubile, kus nad regulaarselt kõrgetasemelisi mänge saavad, tuleb kuhjaga kasuks. Samamoodi tõestasid oma väärtust Levadiale ju ka vennad Purid.
Pebre areng on olnud kiire, kuigi Meistriliiga nuusutamine Paide klubiga ei pruugi talle Levadias veel midagi garanteerida. Samas on Sander Puri lahkumas ning mine tea, ehk jagub järgmisel aastal ka temale esindusmeeskonnas mänguaega.
Sander Puri
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 20 mängu (17 põhikoosseisus), 10 väravat ja 1 kollane kaart
Eelmise hooaja parimate valimisel Juha Hakola järel teiseks jäänud Puri on tänavu kindlasti üks peafavoriite, kuigi tema hooaeg jäi lepinguküsimuste tõttu poolikuks.
Mullu valiti ta ühtlasi ka enim arenenud mängijaks ning miks ei võiks ta olla esimene pallur, kes selle tiitli kahel aastal järjest endale võidab? Sest tormiline areng on tõepoolest jätkunud ning taktikaline küpsus, enesekindlus ja stabiilsus on tõstnud tema mängu järgmisele tasemele.
Kui eelmisel aastal tõusis ta lõpuks ometi regulaarselt Levadia koosseisu ning murdis end esmakordselt koondisse, siis sel aastal on ta mõlemas juba vaieldamatult tähtsaimate mängijate seas. Ning vaid 21-aastasena on Puri hetkel ka kuumim eestlane üleminekute turul.
Mikk Reintam
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 20 mängu (20 põhikoosseisus), 2 väravat ja 1 kollane kaart
Kahe Valga Warrioris veedetud aasta järel Florasse edutatud Reintam tegi unelmate alguse, lüües superkarikafinaalis Levadia vastu värava ja aidates triibulised võidule.
Õhtuleht ristis ta seejärel koguni uueks Piirojaks ning kuigi hooaeg pole kaugeltki nii säravalt kulgenud, tuleb tunnistada noormehe tugevat edasiminekut ja potentsiaali ka järgnevatel aastatel suurimate arenejate sekka mahtuda.
Vaevalt oodati, et ta võiks sel aastal Teet Allase, Tõnis Vanna ja Karl Palatu kõrval oluliselt mänguaega teenida. Ometi püsis ta kindlalt rotatsioonis sees hooaja lõpuni välja.
Albert Taar
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 32 mängu (25 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
Eelmisel aastal küll Sillamäe Kalevi koosseisu kuulunud, kuid seal vaevu pingiotsal istunud Taar sai Flora-süsteemi siirdudes hoopis rohkem usaldust.
Hooaja eel oli ta isegi üks kandidaat alustamaks hooaega Floras, aga jäi siiski pidama Tuleviku keskväljale, kus ta tõusis kiiresti põhitegijate sekka. Sillamäe klubile jääb kindlasti meelde tema hiilgav individuaalne värav nende vastu kohe hooaja avamängus.
Taari võib oodata särav tulevik, sest kõik eeldused selleks on olemas - ta on veel noor ning juba praegu hea individuaalse tehnikaga, tugev, kiire ja agressiivne.
Joonas Tamm
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 17
Hooaeg: 9 mängu (7 põhikoosseisus) ja 1 värav
Tamm on tõusnud ühe aastaga sisuliselt Eesti teisest liigast Itaalia kõrgliigaklubi noortemeeskonda. Kui see pole metsik areng, siis mis on?
Tegelikult oli ta kõrgel tasemel juba mullu, mängides võtmerolli noortekoondises ning aidates ka Viljandi Tuleviku põhivõistkonda. Siiski andis tänavune aasta talle väga palju juurde, sest esiteks koges ta Florasse siirdudes tõelist Eesti tipptaset ning teiseks sai ta end juba 17-aastasena Euroopas proovile panna.
Tema edasiminek oli silmaga nähtav juba Floras saadud napi mänguaja jooksul. Iga kohtumisega kogus ta enesekindlust juurde ning lõpuks sai ka Meistriliigas jala valgeks.
Siim Tenno
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 33 mängu (31 põhikoosseisus) ja 5 kollast kaarti
Tenno on üks neist vähestest tartlastest, kes püsinud põhikoosseisus kogu hooaja vältel, seda ka pärast kümnekonna uue mängija liitumist. Kusjuures eelmisel aastal ei pääsenud ta veel kordagi Meistriliigas väljakule.
Igatahes on ta tõestanud valmisolekut sel tasemel mängida, sest erinevalt paljudest teistest noortest on ta ka füüsiliselt võimas. Kuigi lühikest kasvu, on ta kiire ja agressiivne ning kompromissitu võitleja.
Tennot on kasutatud kõikvõimalikel positsioonidel, aga tema õige koht on pigem ikkagi kaitsva keskpooliku koht, kus ta ei anna sentimeetritki ruumi ka liiga parimatele mängijatele.
Eelmiste aastate Meistriliiga enim arenenud mängijad:
2008 - 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007 - 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006 - 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005 - 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta