Meistriliiga rikastus tänavu nii mõnegi särava mängumehe näol. Kõige rohkem pikki õlekõrsi tõmbas Nõmme Kalju, kes astus korralike tugevduste toel suure sammu edasi.
Kalju ühes Sillamäe Kaleviga on juba aastaid olnud üleminekuturu tegusaimad Meistriliiga klubid. Sillamäelastel läks järjekordne hooaeg aia taha, aga nõmmekad lisasid meeskonda tublisti kvaliteeti.
Nõmme klubi napsas endale kolm endist või praegust Eesti koondislast, kelle tasemes võis kindel olla. Lisaks toodi jätkuvalt sisse mängijaid eksootilistest paikadest, leides niiviisi paar tõelist teemantit.
Märkimata ei saa loomulikult jätta ka Narva Transi komeetründajat Aleksandrs Cekulajevsit, kes tuli eikusagilt ja leidis sellise hoo, et purustas koguni hooaja väravarekordi.
Häid üleminekuid oli tänavu üleüldse palju rohkem kui halbu. Hooaja eel lahkunud mängijaid me seejuures halbade käikude sekka ei arvesta, kuigi üldiselt kuuluvad Soccerneti valikus üleminekute alla kõikvõimalikud mängijate liikumised erinevate võistkondade vahel.
Parimad üleminekud:
Aleksandrs Cekulajevs
(Vikingur Olafsvik -> Narva Trans)
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 45 väravat (neist 5 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Lätlane tuli Islandi tugevuselt kolmandast liigast, nägi ja võitis. Väravamasin on löönud ligi 43% Transi väravatest ja muutnud nad Meistriliiga kõige resultatiivsemaks meeskonnaks.
Hea klapp meeskonnakaaslaste ja eelkõige leedulase Marius Bezykornovasega andis Narva rünnakutele käigu, millele vasturohtu leidsid vaid vähesed. Üleüldse tuleb Transi talvistele tehingutele anda positiivne hinnang, sest vahetult hooaja eel kokku saadud võistkond tegi palju tugevama hooaja kui enamus oodata oskas.
Cekulajevsit ootab laupäeval paraku ilmselt ees viimane mäng Transi särgis, sest tema leping lõppeb koos hooajaga ning 45 väravat löönud täpsuskütt äratab mitmel pool kõrget huvi.
Alain Garcia Gutierrez
(SD Santanyi -> Nõmme Kalju)
Positsioon: Keskkaitsja/paremkaitsja/paremäär
Vanus: 29
Senine hooaeg: 33 mängu (33 põhikoosseisus), 4 väravat ja 5 kollast kaarti
Hispaania madalamatest liigadest saabunud endine Kuuba noortekoondislane kuulub Kalju eredaimate kaitseleidude sekka koos paar aastat tagasi tegusid teinud Diego Balbinotiga.
Raske on langetada valikut Alaini ja Alo Bärengrubi vahel, aga et lõunamaa pojad on tihtipeale osutunud "põrsaks kotis", siis võib kuubalast lugeda ülemineku kui sellisena paremaks saavutuseks.
Kaks suurt kaitsetäiendust on andnud Kalju tagaliinile täiesti uue näo ning tõenäoliselt lõpetavad nad hooaja kõige vähem endale väravaid lüüa lasknud meeskonnana. Kogenud mehed lisavad oma eeskujuga kindlust ka kaaslastele ja nii on Kalju enda võrgust välja võtnud poole vähem väravaid kui mullu.
Nikolai Mašitšev
(Marijampole Suduva -> Tallinna Flora)
Positsioon: Vasakäär/paremäär
Vanus: 22
Senine hooaeg: 17 mängu (16 põhikoosseisus), 7 väravat ja 3 kollast kaarti
Mašitšev mängis Floras ka mullu, aga liitus tänavuse hooaja eel Leedu tippklubiga Marijampole Suduva. Suve keskel tuli ta ootamatult tagasi ning see kujunes Florale olulisemaks kui arvata võinuks.
Erinevalt teistest täiendustest ei vajanud Mašitšev sulandumiseks aega ja see võimaldas tal otsekohe mõju avaldada. Vigastustest tingitud ääreründajate põua ajal tõusis ta üheks Flora võtmemängijaks, aidates järjestikuste väravatega meeskonna mõõnast välja.
Eestis jalgpalluriks sirgunud Venemaa kodakondne on iga aastaga silmnähtavalt edasi arenenud ning kui Floral õnnestub (või kui Flora tahab) temast seekord kinni hoida, siis jääb ta neile oluliseks relvaks.
Tarmo Neemelo
(Tallinna Levadia -> Nõmme Kalju)
Positsioon: Ründaja
Vanus: 29
Senine hooaeg: 31 mängu (28 põhikoosseisus), 22 väravat, 3 kollast ja 1 punane kaart
Levadiast vabaks lastud Neemelo oli hooaja eel lähedal liitumisele Floraga, kuid otsustas viimasel hetkel siiski Kalju kasuks. Vaadates tema olulisust Nõmme klubile võib arvata, et vastasel juhul ei oleks Meistriliiga kulla saatus siiani lahtine.
Pärast Sander Posti lahkumist piiri taha ei leidu koduses liigas Neemelole targetman'ina võrdset. Kalju rünnak käib paljuski läbi tema, kuigi ründefaasis jagub veel mitmeid häid variante. Koos Kristen Viikmäega moodustavad nad Meistriliiga võimsaima ründepaari.
Kalju fännid võivad rõõmustada, et leping seob Neemelot Kaljuga veel ka tulevaks hooajaks.
Hidetoshi Wakui
(FK Minsk -> Nõmme Kalju)
Positsioon: Keskpoolkaitsja/vasakäär
Vanus: 28
Senine hooaeg: 33 mängu (32 põhikoosseisus), 7 väravat, 2 kollast ja 1 punane kaart
Vahetult hooaja eel Kaljuga liitunud Wakui näol on tegemist järjekordse suurepärase leiuga. Jaapanlane pani juba oma esimeste esitustega vutihuvilised endast rääkima ning hea hoog on püsinud hooaja lõpuni.
Mitmel pool Euroopas mänginud Wakui on Kalju üks loovamaid ja tehnilisemaid mängijaid. Ta annab meeskonna poolkaitseliinile palju juurde, olgu siis äärel või keskväljal.
Juba hooaja varases faasis keskele nihutatud poolkaitsja moodustab seal koos Eino Puriga hästi töötava ja üksteist täiendava duo.
Veel häid üleminekuid:
Teet Allas (Dalkurd FF -> Paide Linnameeskond)
Alo Bärengrub (FK Bodö/Glimt -> Nõmme Kalju)
Artjom Dmitrijev (Pakruojise Kruoja -> Sillamäe Kalev)
Andre Ilves (Raasiku Joker -> FC Kuressaare)
Martin Kaalma (Tallinna Levadia -> Paide Linnameeskond)
Roman Smiško (Kochkor-Ata Neftši -> Tallinna Levadia)
Albert Taar (Tallinna Flora -> Tallinna Levadia)
Tiit Tikenberg (Tallinna Kalev II -> Paide Linnameeskond)
Janar Toomet (Viljandi Tulevik -> Tallinna Levadia)
Andrei Veis (Tallinna Flora -> FC Viljandi)
Kristen Viikmäe (Panegialios -> Nõmme Kalju)
Dmitri Vjaltšinov (Penza Zenit -> Narva Trans)
Eelmiste aastate parimad üleminekud:
2010: 1. Sander Post (Go Ahead Eagles -> Flora), 2. Jüri Jevdokimov (Tulevik -> Kalju), 3. Valeri Minkenen (Valkeakoski Haka -> Flora)
2009: 1. Vitali Gussev (Enköping SK -> Levadia), 2. Aleksei Naumov (-> S. Kalev), 3. Diego Balbinot (Atletic de Ciutadella -> Kalju)
2008: 1. Henri Anier (Warrior -> Flora), 2. Ingemar Teever (Östers IF -> Kalju), 3. Felipe Nunes (-> Kalju)
2007: 1. Juha Hakola (HJK -> Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (Levadia -> Tulevik), 3. Kaimar Saag (Levadia -> Tallinna Kalev)
2006: 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> Levadia), 2. Marek Lemsalu (Bryne -> Levadia), 3. Martin Kaalma (Flora -> Trans)
Halvimad üleminekud:
Valerijus Mižigurskis
(Gargždai Banga -> Tallinna Levadia)
Positsioon: Ründaja
Vanus: 28
Hooaeg: 12 mängu (5 põhikoosseisus) ja 5 väravat (neist 1 tühistatud)
Levadia otsis hooaja eel uut ründajat ning viimasel hetkel pandi käpp peale leedulasele, keda soovitas tema rahvuskaaslasest Levadia abitreener Algimantas Briaunys.
Ühe korra Leedu koondistki esindanud (seejuures mängus Eesti vastu) Mižigurskis ei vastanud aga ootustele ning sai maitsta ka duubli rivistuses Esiliigat, enne kui ta juba juulikuus klubist lahkus.
Duublist ülendatud Janar Toomet paistis hooaja teisel poolel rohkem silma kui seda oli teinud võõrleegionär. Siiski tuleb öelda, et ründeliin jäigi Levadia suurimaks murekohaks ja ebaõnnestunud hooaja peapõhjuseks.
Sander Laht
(FC Kuressaare -> Tallinna Flora)
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 20
Senine hooaeg: 16 mängu (11 põhikoosseisus) ja 1 kollane kaart
Kuressaare eelmise hooaja kindel põhimees ja üks edukamaid väravakütte oli astumas järgmist sammu, pääsedes uueks hooajaks Flora-süsteemi esiklubi koosseisu.
Paraku osutus samm liiga suureks ning pika pingiga Flora ei vajanud tema teeneid. Isegi duublis ei jagunud talle pidevat mänguaega ning suvel Viljandisse edasi liikudes kükitas ta ka seal algul pikalt pingil.
Kõrgetasemelisemad treeningud on üks asi, aga kokkuvõttes sündis üleminekust pigem kahju: Kuressaare kaotas võtmetegija ja mängija ise mängupraktikat, Flora ei saanud sellest käigust midagi juurde.
Aleksandr Djatšenko
(Sillamäe Kalev -> Lasnamäe Ajax)
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 30
Hooaeg: 0 mängu
Djatšenkost pidi saama Ajaxi võtmemängija, kes oma kogemuste ja tasemel tõrjetööga tagaliini korras hoiab. Nagu kõik muu Lasnamäega seotu, kukkus aga ka see plaan paraku kolinal läbi.
Sillamäe Kalev ei nõustunud oma teist numbrit niisama loovutama ja kui läbirääkimised olid liiva jooksnud, ei jäänud väravavahil enam aega ka uue mängupaiga leidmiseks.
Endine TVMK, Transi, Levadia ja Tartu klubide puurilukk, kes on varasematel aastatel korduvalt mahtunud meie parimate väravavahtide valikusse, jättis kokkuvõttes hooaja lihtsalt vahele.
Siksten Kasimir
(Tallinna Flora -> Tartu Tammeka)
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Hooaeg: 4 mängu (4 põhikoosseisus)
Kasimir on justkui sümbol Tammeka tänavusele hooajale, mis algas kõrgete ootustega ja lõppeb pettumustvalmistava seitsmenda tabelikohaga.
Endise kapteni naasmine oli Tammeka tähtsaim talvine täiendus, aga kohe hooaja alguses avanes tal võimalus Rootsi tugevuselt neljandasse liigasse mängima minna ning poolprofessionaalne Tartu klubi ei hakanud talle takistusi tegema.
Veel varakevadel oodati Tammekalt tabeli esimesse poolde murdmist, kuid lõppkokkuvõttes läbiti hooaeg sisuliselt sama koosseisuga nagu ka mullu ning mingit edasiminekut ei toimunud.
Ville-Oskari Lehtonen
(Joensuu Jippo -> Sillamäe Kalev)
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 21
Hooaeg: 6 mängu (5 põhikoosseisus)
Mõnede üksikute eranditega kujunes Sillamäe Kalevi talvine verevahetus üheks suureks pettumuseks. Osad täiendused osutusid headeks mängijateks, kuid lahkusid ebadu järel meeskonnast; teised on mänginud enda koha enam-vähem välja, aga ei ole siiski vastanud klubi ambitsioonidele.
Eriti lühikeseks jäi Sillamäe-karjäär esimesel Ida-Virumaale siirdunud soomlasel. Lehtonenile seati kõrgeid ootuseid, aga kas mehe vorm või tase või mõlemad koos ei kannatanud kriitikat.
Esimeses viies voorus usaldati ta veel meeskonna põhikoosseisu, kuid sealt edasi jagus talle vaid käputäis mänguminuteid ning juba enne suve oli ta kodumaal tagasi, hakates mängima Soome tugevuselt kolmandas liigas.
Veel halbu üleminekuid:
Marco Bianchi (ASD Rossanese -> Nõmme Kalju)
Göksu Hasancik (Kayseri Erciyesspor -> Tartu Tammeka)
Geir Andre Herrem (Babelsberg -> Tallinna Flora)
Konstantin Logvin (FC Infonet II -> FC Kuressaare)
Hiroyuki Mitsuyama (Santarritense FC -> Nõmme Kalju)
Jevgeni Novikov (Pietarsaari Jaro -> Tallinna Levadia)
Eelmiste aastate halvimad üleminekud:
2010: 1. Siksten Kasimir (Flora -> Kuressaare), 2. Ali Al-Gashamy (Vindbjart FK -> Flora), 3. Eduard Ratnikov (Trans -> Levadia)
2009: 1. Rafael (-> Kalju), 2. Urmas Rooba (TPS -> Flora), 3. Andre Frolov (Tulevik -> Flora)
2008: 1. Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased, 2. Kert Kütt (Maag Tammeka -> Levadia), 3. Vadim Petrenko (FBK Kaunas -> Levadia)
2007: 1. Vjatšeslav Zahovaiko (Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (KooTeePee -> TVMK)
2006: 1. Maksim Smirnov (TVMK -> Levadia), 2. Sergei Zenjov (Vaprus -> TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tom -> Flora)
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta