Meistriliiga hooaja kokkuvõtted jõuavad noorteni juhuse tahtel päev pärast seda, kui 18-aastase Hannes Anieri kaks väravat aitasid Tallinna Floral kindlustada meistritiitli.
Anier kuulub ka meie viienimelisse noorte eelvalikusse, mida oli tegelikult üsna keeruline kokku panna, sest 1993. aastal sündinute aastakäik on rikkalik ning sisaldab ilmselt mitmeid tulevasi Eesti A-koondislasi.
Kõik eelneval viiel aastal Meistriliiga parimaks noormängijaks valitud poisid on pääsenud mängima piiri taha. Tõsi, neist Henri Anier naasis eelmisel aastal Florasse ja tegi tänavu tegusid koos vennaga.
Vanameistrite kategoorias kaitseb tiitlit Tallinna Levadia keskväljamootor Konstantin Nahk, kes on valitud parimaks kahel eelneval aastal järjest.
Parimate noorte valikusse arvestame tänavu 1993. aastal ja hiljem sündinud mängumehi. Vanameistriteks loeme 1978. aastal ja varem sündinuid.
Parimad noormängijad:
Hannes Anier
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Sünniaeg: 16.01.1993 (18)
Senine hooaeg: 24 mängu (9 põhikoosseisus), 9 väravat ja 1 kollane kaart
Kaks aastat duublis veetnud noorem Anier sai lõpuks enda võimaluse ning kasutas selle ka edukalt ära, teenides aja jooksul üha rohkem mänguaega ja lõpetades hooaja juba põhikoosseisu piiril.
Mängustiililt meenutab ta kolme aasta tagust Henrit, aga on veel teravam, agressiivsem ja pakub pidevalt ootamatuid lahendusi. Kogemuste lisandudes paraneb ka mängulugemine.
Üldjoontes peetakse Hannest oma vennast andekamaks, kuigi Henri lõi kolme aasta eest Flora põhimeeskonna eest isegi rohkem väravaid ja valiti aasta noormängijaks. Hannes sai Meistriliigas püssi lahti alles juulis, ent pärast seda paugutab ta juba regulaarselt.
Bert Klemmer
Klubi: FC Viljandi
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 15.10.1993 (18)
Senine hooaeg: 14 mängu (14 põhikoosseisus), 1 värav, 7 kollast ja 1 punane kaart
Klemmer läbis hooaja ettevalmistuse juba Flora põhimeeskonnas, oli pool hooaega Flora duubli põhimees ning siirdus juulis Viljandisse, kus sai kirja oma esimesed Meistriliiga mängud ja tõusis otsekohe ka seal põhitegijaks.
Väga agressiivse mängustiiliga, aga samas loov mängujuht tõestas Viljandis, et tal on olemas kõik eeldused jõuda karjääris kaugele.
Kompromissitu ja kartmatu võitlejana läheb ta teinekord üle piiri, teenides nii noore mängija kohta tavatult palju kollaseid ja ka punaseid kaarte.
Karol Mets
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 16.05.1993 (18)
Senine hooaeg: 15 mängu (14 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
Flora tugevat keskkaitsjate valikut vaadates on omamoodi ime, et üks 18-aastane poiss sel positsioonil üleüldse mänguaega teenis. Aga hooaja lõpetas Mets juba pigem põhi- kui varumehena.
Oma roll selles on olnud ka meeskonnakaaslaste vigastustel, kuid võimaluse võitles Mets endale ise kätte heade esitustega U-19 koondises.
Kujult meenutab ta natuke Raio Piirojat ning peapallid on ka tema trumbiks, aga Metsa tehnilised eeldused on tunduvalt paremad. Kogenematusest satub veel sisse väiksemaid ja suuremaid prohmakaid, kuid suure võitlusega lapib ta enda vigu ning mängulugemist võib tema vanuse kohta lugeda väga heaks.
Artur Pikk
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Vasakkaitsja
Sünniaeg: 05.03.1993 (18)
Senine hooaeg: 27 mängu (27 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
Kui meil oleks kategooria "Meistriliiga mees metsast", siis oleks Pikk ilmselt peafavoriit. Aga miks mitte ka parima noormängija favoriitide seas, sest ta tegi Tammekas stabiilselt tugeva hooaja.
Varem teises liigas Tartu HaServi eest mänginud poiss võttis Tammekas kogenud kaitsjate nina eest kiiresti põhikoosseisu koha ära ja hoidis vasakkaitsja positsiooni kindlalt enda käes.
HaServi "vanade kalade" seas mehistunud Pikk on oma vanuse kohta üllatavalt jõuline ja küpse mängustiiliga. Tal on korralik söödutehnika ja ta suudab end hästi tsenderdama mängida. Saab näha, kas tema mängijaõiguseid omav Levadia kutsub ta juba tuleval hooajal pealinna.
Martin Ustaal
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskpoolkaitsja/äär
Sünniaeg: 06.02.1993 (18)
Senine hooaeg: 21 mängu (13 põhikoosseisus), 2 väravat ja 2 kollast kaarti
Levadiast hooajaks Paidesse laenatud poolkaitsja tõestas, et saab Meistriliiga tasemel korralikult hakkama, tõustes suveks juba selle hooaja suurüllataja põhitegijate sekka.
Hooaega alustas Ustaal veel pingil, aga oma Meistriliiga debüütmängus FC Kuressaare vastu sai ta jala valgeks ja sealt edasi läks kõik ülesmäge.
Hea tehnika ja platsinägemisega nooruk võib nii lõhkuda kui ka ehitada, tegutsedes edukalt nii keskväljal kui ka äärel.
Eelmiste aastate parimad noormängijad:
2010: 1. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop
2009: 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008: 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007: 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Parimad vanameistrid:
Teet Allas
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 02.06.1977 (34)
Senine hooaeg: 28 mängu (26 põhikoosseisus), 1 värav ja 2 kollast kaarti
Allase ja väravavaht Martin Kaalma kogemused (nad jagavad muideks 369 mänguga Meistriliiga ajaloo tabelis 7.-8. kohta) kuluvad Paidele marjaks ära.
73 korda ka koondist esindanud kaitsja lisas amatöörmeeskonna kaitseliinile tublisti kvaliteeti ning kindel kaitse ongi olnud üks Paide edu võtmeid. Kogenud ja autoriteetse eeskujuga on paranenud terve kaitseliini stabiilsus ja mängulugemine.
Paide mängib kaitsest palju pikki palle ette ja Allasel on selles oluline roll. Lisaks kujutavad ohtu tema pommkaristuslöögid.
Marius Bezykornovas
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja/tagumine ründaja
Sünniaeg: 22.08.1976 (35)
Senine hooaeg: 32 mängu (30 põhikoosseisus), 13 väravat (neist 2 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Transist käib igal aastal läbi ohtralt leegionäre, kellest püsima jäävad aga vaid üksikud. Kas või juba see on märk endise Leedu koondislase olulisusest Narva meeskonnale.
Bezykornovase panust ei saa alahinnata Aleksandrs Cekulajevsi väravarekordi püstitamise juures. Endise Leedu koondislase briljantsetel söötudel on olemas korralik realiseerija ja nende koostöö sujub ideaalselt.
Äärmiselt loov, kuid mitte eriti kaitsetööd rügav keskpoolik mängis sel hooajal kohati isegi teise ründaja kohal või rollis, mida oleme tundma õppinud Konstantin Vassiljevilt Eesti koondises. Löödud väravate arv näitab, et ka tal endal on realiseerimisega kõik parimas korras.
Vitali Leitan
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja/vasakäär
Sünniaeg: 01.12.1978 (32)
Senine hooaeg: 28 mängu (28 põhikoosseisus), 20 väravat (neist 1 penaltist) ja 3 kollast kaarti
Levadia läbi aegade parim väravakütt pidi sel hooajal kohanduma uue rolliga, vahetades ründejõudude puudusel vasaku ääre tipuründaja koha vastu.
Hooaja eel loodeti palju noortelt ründajatelt Artur Rättelilt ja Nikita Koljajevilt, aga ikka ja jälle pidi just Leitan meeskonna kastanid tulest välja tooma. Väravaid koguneski paras hulk, kuid alternatiivide puudus jättis tema vigastuse ja alavormi ajal edurivisse suure tühimiku.
Leitanist sai Nahki järel neljas mängija, kes jõudnud 400 Meistriliiga mänguni (kokku praegu 406), ning löödud väravate osas tõusis ta koguni kolmandaks, peatudes hetkel 158 juures.
Konstantin Nahk
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 10.02.1975 (36)
Senine hooaeg: 28 mängu (28 põhikoosseisus), 8 väravat (neist 4 penaltist) ja 5 kollast kaarti
Sel hooajal pakkus Nahk enim kõneainet mänguvälise intsidendiga, otsustades teadmata motiivil teha Tallinna derbi tulise lõpu järel Flora kapteni suunas Hitlerit jäljendava žesti. Ta vedas sellega enda meeskonda alt, tuues klubile negatiivset tähelepanu ja teenides ise mängukeelu. Tagatipuks läks see talle maksma kaptenipaela.
Väljakul näidatut saab positiivsemalt meenutada, kuigi meeskonna hooaeg läks aia taha. 36-aastaselt on ta jätkuvalt üks Meistriliiga loovamaid mänguehitajaid ning oli jällekord terve hooaja vältel seitsmekordse Eesti meisterklubi keskväljaliider.
Nahk jõudis kolmanda mängijana Meistriliiga ajaloos 400 liigamänguni (kokku praegu 424) ning hoiab väravaküttide tabelis 147 tabamusega viiendat kohta. Korra sahistas ta sel hooajal võrku ka oma väljakupoolelt, üllatades FC Viljandi väravavahti. Samale oli ta lähedal ka euromängus Luksemburgi klubi vastu.
Tomas Rimas
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 02.05.1978 (33)
Senine hooaeg: 35 mängu (35 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
2005. aastal parimaks kaitsjaks valitud leedulane püsib teist hooaega Transis pallides jätkuvalt tippvormis. Narva meeskond on sel aastal kaitse paremini pidama saanud ning Rimas on kaitseliini üks liidreid, tehes siiani kõik mängud kaasa algusest lõpuni.
Hea kohavalik ja peamäng ning reeglite piires agressiivne kehamäng korvavad Transi keskkaitses nappivat kiirust.
Tema paariliseks on seejuures veel viis ja pool aastat eakam Stanislav Kitto, nii et kogemusi jagub Transi tagaliini rohkem kui küllaga.
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2010: 1. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
2009: 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007: 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta